A Critique Of Printed Version Of Tabarestan History

البته علاوه بر تابستان، روستای برگ جهان در پاییز هم بسیار دیدنی است. غار بورنیک یکی از دیدنی های روستای هرانده است. روستای ییلاقی هرانده در فیروزکوه یکی دیگر از ییلاق های اطراف تهران است که در 120 کیلومتری شمال شرق این شهر واقع شده است. این چشمه تقریبا در بالای کاخ ناصری واقع شده است و از آن رودخانه ای به وجود آمده که از میان روستا عبور میکند. میانگین آبدهی رودخانه در محل شیرگاه و در دوره ای 30 ساله، سالیانه 48/39 میلیون متر مکعب و در سال آبی 65/64 این میزان حدود 5/69 میلیون متر مکعب و آبدهی لحظه ای آن حداکثر 5/22 متر مکعب در ثانیه اندازه گیری شده است.

درکنار کشاورزی که محور اقتصاد مردم است، دامداری و شیلات و صنایع تبدیلی و صنایع دستی نیز از استقبال خوبی برخوردار است. این روستا پر از باغ های میوه است که اغلب درختان این باغ ها درختان سیب هستند به همین دلیل هرانده با سیب های سرخ و شیرنش در بین اکثر مردم تهران شناخته شده است. همانطور که گفته شد هرانده در نزدیکی تهران و در فیروزکوه واقع شده است. یکی دیگر از تفریحات و جذابیت های روستای هرانده این مسیر پیاده روی به سمت روستای خمده است.

آبشار زیارت در روستای زیارت ازتوابع گرگان واقع شده است. برگ جهان در 40 کیلومتری واقع شده است و یکی از زیبا ترین روستاهای ایران است. اگر از ارتفاعات دامنه های این قله به روستای برگ جهان نگاهی بیندازید شیروانی های رنگارنگ خانه های این روستا را خواهید دید که در کنار درختان بلند و سرسبز تصویری زیبا خلق کرده اند. این روستا به لطف رودخانه نمرود روستای بسیار سرسبز و خوش آب و هوایی است که پر از درختان میوه و و میوه هایی است که به صورت خودرو در کنار بستر این رودخانه روییده اند. چرا که در این فصل تمام درختان این روستا به رمگ های قرمز و نارنجی در می آیند و منظره های جذاب و تماشایی را رقم میزنند.

پس از آن به غار بورنیک خواهید رسید که دهانه ای تقریبا مثلثی شکل به ارتفاع 8 متر دارد و طی تحقیقات باستان شناسی مشخص شده که در گذشته های دور محل زندگی انسان های اولیه بوده است. اغلب تهرانی ها که به طبیعت گردی علاقمندند برای گشت و گذار در دل طبیعت بخصوص در پایان هفته به این روستا مراجعه میکنند و از آب و هوای خنک آن استفاده میکنند. سرچشمهی رودخانه زاینده رود که اغلب ما آن را در اصفهان مشاهده کردهایم، در استان چهارمحال و بختیاری و در نزدیکی شهرستان سامان است. ما باید به این موضوع توجه کنیم که اگر رودخانه جانی نداشته باشد تمام بهره برداریها تعطیل میشود و عملاً نمیتوانیم بهرهای از آن ببریم.

روستای شهرستانک در دامنه های کوه توچال قرار گرفته و علاوه بر جاذبه های طبیعی دارای جاذبه هی تاریخی متعددی نیز هست که همین موضوع این روستا را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری و ییلاق های اطراف تهران تبدیل کرده است. روستای هرانه پر است از جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخ یکه از جمله آنها میتوان به رودخانه نمرود، غار بورنیک و امامزاده یحی اشاره کرد. روستای شهرستانک از شمال به روستای کسیل و از جنوب به کن، سولقان و امامزاده داوود محدود می شود و از شرق به شکرآب و آهار و از غرب به سرک، لانیز و شلینک می رسد.

یک گنبد هشت ضلعی که روی بقعه امامزاده قرار گرفته است. هدف پژوهش حاضر تعیین غلظت و ارزیابی خطر سلامتی فلزات سرب، کروم، مس و روی در بافت عضله ماهی کپور معمولی (Cyprinus.carpio) و آمور (Ctenopharyngodon idella) در رودخانه بشار است. بسیاری از افراد مبتلا به اماس، سابقه ابتلا به یکی از بیماریهای ویروسی مانند سرخک، آبله مرغان و آنفلوانزا را در بچگی یا نوجوانی داشتهاند (شایگاننژاد، 1389: 18). قاسمی میگوید: «در دوران کودکی دچار بیماری عفونی سفلیس و در سن 20 سالگی به بیماری اماس مبتلا شدم» (قاسمی، مصاحبه شماره 22). از کل مصاحبهشوندگان، 7 درصد بیماران پیش از اماس به یکی از بیماریهای عفونی دچار بودهاند.

روستای شهرستانک دارای قدمت 3000 ساله است از همین رو این روستا دارای ابنیه تاریخ بسیاری است که در کنار طبیعت بکری که دارد این روستا را به یکی از مقاصد مهم گردشگری در اطراف تهران تبدیل کرده است. این روستا به قدری زیباست که مقصد سفر بسیاری از عکاسان و علاقمندان به عکاسی طبیعت قرار میگیرد. دریاچهی بهارلو در هیجده کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده، در بهار طول آن در حدود 50 و عرض آن قریب 12 کیلومتر است، آب آن فوقالعاده شور و یک چهارم آن را املاح مختلف تشکیل میدهد، رودخانهی قرهباغ که از کوههای قبله سرچشمه میگیرد پس از مشروب نمودن قرهباغ به این دریاچه میریزد.

شاخه اصلی تجن از دامنه شمالی کوه 3251 متری شادر واقع در 60 کیلومتری جنوب خاوری بهشهر سرچشمه می گیرد. استانی با 4 اقلیم متفاوت در شمال کشورمان. موتور برق این سد در 14 کیلومتری شمال پل اینترنشنال ،که دو شهر “فوز دو ایگواکو” برزیل و “سوداد دل استی” پاراگوئه را به هم متصل می سازد قرار دارد. شهرستان کوچک و تازه تاسیسی که در غرب اهواز قرار دارد و بیش از ۱۳۰ هزار نفر جمعیت دارد.

البته تنها در تابستان میتوان به رودخانه نمرود تن سپرد چرا که تنها در این فصل است که آب این رودخانه دمای مناسبی برای شنا کردن دارد. برای بازدید از این غار باید تجهیزات مناسبی مانند هد لامپ داشته باشید و بهتر است با یک راهنما به این غار سفر کنید. مهر ماه فصل مناسبی است تا سیب های سرخ روی درخت های این روستا را تماشا کنید. اگر چه پیشنهاد ما برای اولین سفرتان به این روستا، همان فصل بهار و تابستان است.

موزه باستان شناسی گرگان اولین بار بسال 1355 بعنوان موزه سنگ قبر افتتاح شد. ازاینرو بعنوان یکی از شهرهای اصلی ایران آثار تاریخی زیادی از آن زمان را میتوان مشاهده کرد. بعد پلاستیکی را روی آن بسته و یخ روی آن می¬گذاریم و می¬بینیم که آب بخار و با برخورد به پلاستیک آب می¬شود. بعد از آن، قایق شما دوباره در مسیر درست قایقرانی خواهد شد! در این راه نیز، خضر پیشرو اوست. 3. در دسترس بودن روش های تحلیلی حساس که برای نشان دادن تمرکز اندک بر روی این مواد کافی است.

از طرفی در این مدل مطالعه ، تمرکز بالا می رود و یادگیری هم افزایش می یابد. در اصفهان، فولاد مبارکه به کشاورزان خسارت میدهد، اینجا فقط به ما میگویند آب را به روی باغتان ببندید. این روست همانطور که گفته شد باغهای میوه محصولات متنوعی دارد که میتوانید این محصولات را از کشاورزان و بومیان این منطقه تهیه کنید و به عنوان سوغات با خودتان به تهران بیاورید. محیط آرام و آب صاف در طبیعت جنگلی-کوهستانی گردشگران را به این منطقه میکشاند. در آمریکا عده ای از متخصصین و ثروتمندان انتخاب شده اند تا به پناهگاهی در منطقه گرینلد در قطب که از جنگ جهانی دوم باقی مانده، منتقل شوند.

دیدگاهتان را بنویسید