18 . مخروط افکنه چیست ؟

روستای هراس در داخل دره ای در میان دو کوه بسیار مرتفع برروی سکوی عظیمی به طور مطبق قرار گرفته و شباهت زیادی به شهر ماکو دارد . تولید ابریشم نیز در اشتبین سابقه طولانی دارد و کارگاههای تولید ابریشم زیادی در این منطقه وجود دارند. در طراحی خانههای این روستای تاریخی به دلیل این که در شیب تند کوه واقع شده است هوشمندی زیادی به کار رفته است. این روستا که همچون یاقوتی سبز زیر آسمان فیروزه ای صاف و پاک میدرخشد و با ارتفاع ۳۶۲۰ متر از سطح دریا در منطقه ای کوهستانی واقع شده است که رودخانه ارس از شمال و رودخانه هراس از شرق آن میگذرد.

وطن فدا در ادامه با اشاره به موضوع حقابه ایران که به تبع آن سال نرمال، ۸۲۰ میلیون متر مکعب است و باید به صورت جدول ماهانه در اختیار طرف ایرانی قرار گیرد، گفت: در انتهای مسیر رودخانه، بند کمال خان، بند تنظیمی است که در فروردین ۱۴۰۰ به بهره برداری رسیده است. Squalius cephalus که از این تعداد 86 نمونه از دریاچه سد شهید رجایی ساری و 81 نمونه از رودخانه تجن(پایین دست سد ) بود، صید گردید. اگر بیند که آب رود تیره و گندیده بود، دلیل که بیمار شود. درياچة سد زاينده رود در شهر چادگان، يكي از مناطق ديدني و از مراكز گردشگري استان و به لحاظ تأمين آب و توليد انرژي برق، داراي اهميت بسياري است.

از لحاظ بافت، اشتبین جزو روستاهای پلکانی شکل است که دارای چشم انداز خیلی جالب میباشد. زمستانهای اشتبین در مناطق کوهستانی بسیار سرد و برفگیر میباشد و از نظر تقسیمات آب و هوایی جزء مناطق با اقلیم سرد و دارای زمستانهای طولانی میباشد. اشتبین دارای سابقه تاریخی کهنی است و وجود گویش تاتی در روستاهای اقمار این آبادی (کرینگان و مردانقم) حاکی از پیشینه درخشان تاریخی آن میباشد. ارتفاع آن تقریبا برابر دوطبقه ساختمان است و چهار ستون چوبی که معمولا دارای سرستونهایی حکاکی شده هستند، سقف هرمی و چوبی آن را نگه میدارند.

این روستا یکی از معدود روستاهای استان آذربایجان شرقی است که دهها کتاب و آثار تاریخی از جمله کتاب تاریخ نادری در بین مردم روستا نگه داری میشود. نکته جالب این است که مردم این روستا نسبت به حفظ آثار هنرمندان خود در روستا حساسیت خاصی دارند و سعی میکنند که این آثار را خودشان نگه داری کنند. در زمینه کتاب تاریخ نادری نیز میتوان به این نکته اشاره کرد که این کتاب در حوالی سال ۱۲۳۱ توسط مشهدی محمدعلی نوشته شده است. برای حفظ آرامش سفرتان هم که شده به این نکته دقت کنید.

و «فلمّا تجلّی ربّه للجبل جعله دکّا و خرّ موسی صعقا» (اعراف/143) وقتی که پروردگارش بر کوه تجلّی کرد، کوه از هیبت او متلاشی شد و موسی (ع) بیهوش به زمین افتاد. برداشت دکارت از نحوه کارکرد سیستم عصبی و همچنین جایگاه و نقش غده صنوبری بهعنوان مقری برای روح که با حرکت آن روح حیوانی نیز حرکت می­کند، موردنقد و بررسی­های بسیاری در زمان حیات دکارت، پس از مرگ او و تاکنون قرار گرفت.

او را میتوان خلف راستین خواجه حافظ و عمرخیام دانست. در حال حاضر چند کتیبه به خط ثلث مربوط به زمان شاه طهماسب و شاه عباس صفوی در این آبادی وجود دارد، و نیز گورستان قدیمی آن، کتیبه ای مرمرین مربوط به آرامگاه شخصی به نام خواجه ملک کدخدا به تاریخ ۸۴۳ هجری قمری و کتیبه ای دیگر مربوط به خواجه احمد به تاریخ ۹۷۶ هجری قمری بچشم میخورد. اگر شیب زمینی که رودخانه در آن جریان دارد، زیاد باشد، رودخانه مسیر مستقیم پیدا می کند در صورتی که شیب زمین کم باشد، رودخانه مسیر مارپیچی به خود می گیرد.

در این تحقیق با توجه به اهمیت عوامل ژئوتکنیکی و زمین شناسی به بررسی ملزومات انجام این مطالعات و نقش آنها در محل احداثسد زیرزمینی پسبند لامرد پرداخته می شود . در قبرستان روستای اشتبین، سنگ نبشته هایی مشاهده میشود که مربوط به ۸۰۰ سال قبل است ولی متاسفانه به خاطر سوء مدیریت این سنگ نبشتهها ، شکسته هایی از این آثار بر زمین قبرستان پراکنده شده است. همچنین در بین دیگر آثار تاریخی موجود در این روستا میتوان به تعدادی از سنگ درب خانههای روستایی اشاره کرد که یکی از آنها را مربوط به دوران سلطنت سلطان محمد خدابنده دانسته اند.

همچنین فاصله بین کرج تا کردان حدود 25 کیلومتر بوده و بازهم به 20 دقیقه زمان نیاز دارید تا از کرج به کردان برسید. حدود جغرافیائی : از طرف شمال به رود ارس مرز ایران و شوروی و از جنوب به شهرستان تبریز و از خاور به شهرستانهای سراب و مشکین شهر و دشت مغان و از باختر به شهرستان مرند محدود است . رود ارس از فاصله ۱۴ کیلومتری شمال این آبادی میگذرد. و بنابر آمار فرهنگ جغرافیائی ایران شهرستان اهر از 16 دهستان و 880 آبادی و قشلاق تشکیل شده و تمام آبادیها باضافه ٔ شهر اهر دارای 252910 تن سکنه است .

در بیشتر کتب جغرافیائی قدیم به سکون هاء و در کتابهای جغرافیائی کنونی بفتح آن ضبط شده و شهرت دارد. به گفته مردم این روستا، این روستای سرسبز در زمانهای بسیار قدیم، حالتی قلعه مانند داشته است و کمتر کسی میتوانسته است به آن دسترسی پیدا کند. خوروین یکی از روستاهای باستانی با قدمتی از چند هزار سال قبل در شهرستان ساوجبلاغ است. چند سال بعد، اللهیارخان با گروهی از اتباعش به هرات بازگشت و بقیه به ناحیه قوشخانه در قوچان کوچ داده شدند. معمولا در زیر این سقف تنوری برای پخت نان وجود دارد.

حداکثر اندازه قطعات گراولی در هر رخساره سنگی در سه برش از بخشهای بالادست، میانی و نزدیک به پایین دست جریان، در هر رخساره سنگی در صحرا اندازه گیری شده و متوسط 10 قطعه بزرگ برای محاسبه قدرت جریان استفاده شده است. این شاخصها از طریق سامانههای تصیفه و تغییر منظم آب، کنترل زیست توده، و نگهداری سامانهها در سطوح مناسب حفظ میشوند. وزارت نیرو بیشترین ارتباط را از طریق آب و برق با مردم دارد ولی کجا ارتباط می گیرد تا بحران را اطلاعرسانی کند؟ 26) چرا به قورباغه جانور دوزیست می گویند ؟

که در ذیل به معایب استفاده از این سامانه و برتری فناوری نوین نانو بر این روش اشاره خواهیم کرد . در شرق و پایینترین قسمت دره روستا ، رودخانه ای در جریان است که با صدای دلنواز و منظره منحصر به فردش زینت و زیبایی خاصی بر روستا بخشیده است و حتی وجود باغهای وسیع و سرسبز در پرتو این رود است . رودخانه های متعدد از آن سرزمین میگذرد که از آن جمله رود ارس و رود اهر و رودخانه ٔ دوزال و رودخانه ٔ سلین ورودخانه ٔ صوفی و رودخانه ٔ القنا و رودخانه های کجرودو قوری چای است .

استقلالخواهی مسلمانان با ریاست محمد علی جناح بر مسلم لیگ وارد مرحله تازهای شد، مرحلهای که به استقلال این کشور در سال ۱۳۲۶ش/۱۹۴۷م انجامید. رود کارون با عبور به صورت پر پیچ و خم از اندیکا و مسجدسلیمان، وارد دشت خوزستان میشود. در کنار رود ارس و نوار مرزی ایران و شوروی قرار گرفته است.مسافران پس از گذر از جلفا، روستای سیه رود، نوردوز (مرز ایران و ارمنستان) روستای دوزال، کردشت از سه راهی هراس به روستای زیبای اشتبین وارد میشوند.

در گوشه و کنار اشتبین آثار تاریخی چندی بچشم میخورد. یکی از جاذبه های گردشگری روستای آبنیک آبشار یخی آن است که در انتهای دره آبنیک ، در کنار یک تنگه زیبا قرار دارد، این آبشار یخی برای تمرین یخ نوردی در زمستان مکان مناسبی است. همچنین انار این منطقه به دلایل ژنتیکی بسیار مرغوب است، بدون هیچ گونه کودی به عمل میآید و دو نوع مختلف دارد، سفید و قرمز. همچنین عسل اشتبین با کیفیتی بیمثال خرید منحصر به فرد شما از اشتبین خواهد بود. اکثر ارتفاعات و اراضی اشتبین را مراتع و جنگلها فرا گرفته است.

با توجه به اینكه اتازونی در این تقسیم خود را مغبون می یافت از اجرای رای سرباز زد و بخصوص مدعی شد كه كمیسیون از حدود اختیارات خود تجاوز كرده است ، زیرا مطابق توافق نتمه آنچه از كمیسیون خواسته شده تغیین این امر بوده است كه كامیزال باید تحت كدام حاكمیت قرار گیرد نه اینكه كمیسیون آن را به دو قسمت تقسیم نماید . این خصلت کهنالگوی «جنگجو»ی تکامل یافته و معنوی است که اراده و خودمهاری لازم برای گام نهادن در مسیر تکامل و انجام فرامین خداوند را داراست.(پیرسون و کیمار، 1392: 55) از این روست که برای رسیدن به اعتقادات خویش از هیچ کوششی دریغ نمیورزد و کوتاهی و بهانهگیریهای اطرافیان را به هیچ وجه نمیپذیرد.( پیرسون و کیمار، 1392: 55) ایمان به هدایت و دستگیری خداوند در واقع ریشه در پیشینه یا کهنالگوی نخستین زندگی کیخسرو دارد که آن برخورداری از خصایص کهنالگوی «یتیم» است؛ زیرا «یتیم» «خداوند را راهنما و حامی خود میداند.

یه سری سبزیجات هم بهمون دادن که بکاریم تو باغچه مون. با کمی پرس و جو شاید بتوانید عسل سیاه کوهستان را هم پیدا کنید. امتحان کنید . مقدار زیادی از نور از شیشه عبور می کند وسایه ی بسیار روشنی از آن دیده می شود . اسم زاینده رود برای اغلب ما یادآور اصفهان و سی و سه پل و دیگر جاذبههای گردشگری این شهر زیبا است، اما آیا میدانستید سرچشمهی زاینده رود در استان چهارمحال و بختیاری ست و در این سرچشمه میتوانید یکی از مهیجترین تفریحات گردشگری را تجربه کنید؟ اگر خواب ببینید آب رود زلال و شفاف است، نشانه آن است که زندگی آسوده و دوستانی خوب در انتظار شماست.

دیدگاهتان را بنویسید