0.77 دارای بیشترین میزان تغییرات است

در منطقه ی مورد مطالعه هیچ گونه آلاینده ای مشاهده نشد. “رودخانه زاینده رود در هیچ کجا، بستری به این زیبایی نداشته است. حرکت در امتداد مسیر رودخانه چشم اندازهای طبیعی زیبایی را در مقابلتان میگسترد. همچنین در سال 1038 هم سد زیبایی بر روی آن ساخته شد، که امکان کشتیرانی را در بستر رود زاینده رود فراهم آورد. سی و سه پل در سال 1011 هجری قمری به فرمان شاه عباس اول و توسط سپهسالار ارتش یعنی الله وردی خان احداث شد.

از شاهکارهای معماری دوران حکومت صفویان پل زمان خان یا پل سامان است. این پل در زمان ساسانیان احداث شده است و تنها پل مهم زاینده رود در دوران حکومت سلجوقیان و دیلمیان بوده است. در انتهای مسیر هم سد و دریاچه زاینده رود به جاذبهای دیدنی برای گردشگران تبدیل شده است. در اطراف این پل پارکها و تفرجگاههای زیادی احداث شده که مورد توجه گردشگران سراسر جهان هستند. سی و سه پل یا همان پل الله وردیخان، طولانیترین و زیباترین پل احداث شده بر زایندهرود است، که هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب میکند.

خشکسالیهای چندین ساله در مناطق بالایی رود و رشته کوههای زاگرس از مهمترین دلایل خشکی زاینده رود به شمار میروند. رود زاینده رود یا زنده رود از مهمترین و بزرگترین رودخانه های ایران است. در استان اصفهان هم پلهای تاریخی دیگری از جمله سی و سه پل یا همان پل الله وردیخان، پل خواجو، پل ورزنه و پل اژبه بر بستر این رودخانه ساخته شدهاند. پل زیبای میرابو (LE PONT MIRABEAU) که در سالهای ۱۸۹۵ و ۱۸۹۷ ساخته شدهاست و پس از صد سال جزو بناهای تاریخی پاریس محسوب میشود.

این روزها نه زاینده رود حال و روز خوشی دارد؛ نه کشاورانی که کشت پاییزه آنها به دلیل بستن زود هنگام سد، قربانی برداشتهای غیرقانونی بالادستی شده است، تالابی که دود خشک شدن و تبدیل شدن آن به کانون گرد و غبار فقط در چشمان مردم اصفهان نخواهد نشست و همه شهرهای کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد و نه نصف جهانی که به دلیل باز و بسته شدن مکرر جریان زنده رود در خطر فرونشست زمین و تاریخ از میان رفتن هزاران سال تاریخ و فرهنگ قرار گرفته است؛ مسئولان وزارت نیرو نیز هر روز بر پایبندی قولهای دیرین خود یعنی جبران حق آبه کشاورزان که سالهاست به شهرهای دیگر تخصیص یافته تاکید میکنند اما خبری از اجرای طرحهای آبی نیست؛ غیر از جمع شدن قولهای کاغذی بر روی هم چیزی عاید مردم اصفهان و کشاورزان نشده است.

این فعال محیط زیست به بارشهای دور از انتظار در سال ۹۷-۹۸ گریزی زد و گفت: در چنین شرایطی تنها رحمت الهی بود که اصفهان را از خشکسالی دائمی و نابودی حیات تاریخی که در آن شرایط سخت همه کارشناسان پیش بینی میکردند نجات داد؛ سال آبی ۹۸-۹۷ از لحاظ بارش استثنایی بود و حدود یک و نیم برابر یک سال نرمال بارندگی را به ارمغان آورد و موجب شادی کشاورزان و دوستداران زایندهرود شد. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای اصفهان ، مهندس غلامحسین حیدرپور در نشست مشترکی که صبح امروز ، هفدهم آذر ماه ، با حضور نمایندگان وزارت علوم آلمان در شرکت آب منطقه ای اصفهان تشکیل شد ، با بیان این که حوضه ی زاینده رود در همه ی بخش ها مصرف کننده دارد ، گفت : مدیریت یکپارچه بهترین روش برای مدیریت منابع آب در حوضه ی زاینده رود است .

حیدرپور با تأکید بر اتمام فاز اول این پروژه ، تصریح نمود : در فاز اول با توجه به اهداف آشنایی و جمع آوری اطلاعات و توسعه مدیریت یکپارچه انجام شد . این فعال محیط زیست ابراز امیدواری کرد: مسئولان به این مطالبه بر حق و قانونی پاسخ مناسب داده و با حاکمیت قانون و تدبیر بر مدیریت حوضه آبریز زاینده رود، از افزایش بحرانهای محیط زیستی و اجتماعی جلوگیری کرده تا شاهد زاینده رودی همیشه زنده باشیم. کرباسچی با اظهار تأسف شدید از عدم اجرایی شدن مصوبات قانونی در حوضه زاینده رود گفت: متأسفانه تصویب این ممنوعیت توسط شورای عالی آب نیز نتوانست زایندهرود را از تهدید بارگذاریهای جدید نجات دهد و توسعه کشاورزی و باغات در بالادست زاینده رود در هر دو استان افزایش یافت.

براي اين کار، 5000 تکرار از دامنه عدم قطعيت 3 پارامتر واسنجي مدل انتقال آلودگي با استفاده از الگوريتم عدم قطعيت GLUE صورت پذيرفت. به طور کامل مشخص نیست که چه بخش هایی از رودخانه گنجنامه تصرف شده اما بخش هایی که به صورت موردی بازدید کردهایم، مشخص شده و پرونده آنها در مراجع قضایی است. در نقشه زیر موقعیت این رودخانه در نقشه مشخص شده است. اگرچه این رودخانه حیاتی هنوز هم تا حوالی زرینشهر اصفهان همچنان جاری است، اما خشک شدن آن در باقی مسیر به خصوص در منطقه سی و سه پل آثار مخرب روانی، فرهنگی و زیست محیطی فراوانی به بار آورده است.

وی با اشاره به اینکه توسعه جمعیت و صنعت در پایین دست و انتقال به کاشان و نائین از چالشهای اساسی حوضه گاوخونی است، تصریح کرد: توسعه کشاورزی در بالادست سد زایندهرود در هر دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری موجب کاهش بخش قابل توجهی از ورودی به سد زایندهرود شده است. پس از احداث سد زایندهرود در سال ۱۳۴۹ سیلابها کنترل و آب موجود صرف توسعه جمعیت، کشاورزی و صنعت شد. بروجن درخواست شده و در طومار دیگری نیز که در ۳ مهرماه ۹۹ تنظیم و تا کنون بیش از ۵ هزار امضا شده است، اولویت بخشی به حق آبه محیطزیست بر بخش صنعت و کشاورزی را از مسئولان مطالبه کرده و درخواست شده است با رهاسازی تنها ۴۰ میلیون مترمکعب از سد زایندهرود، در سال آبی جدید در زاینده رود جریانی حداقلی تا شروع بارشها حفظ شده و بیش از این به اکوسیستم رودخانه و محیطزیست و حیات اصفهان ضربه وارد نشود.

دبی یک رودخانه در طول سال تغییر میکند و معمولاً در فصل بهار، به علت ذوب یخ و زیاد شدن بارندگی و جاری شدن سیلاب، افزایش مییابد. پل سر با ارتفاع 100 متر و طول 300 متر از بزرگترین پلهای این منطقه به شمار میرود. در واقع پل فلزی با طول 136 متر در مرکز شهر اصفهان واقع شده است. این پل با 130 متر طول و 22 متر عرض، محل تردد وسایل نقلیه سنگینی است. اما امروزه ارتفاع برف این مناطق به کمتر از یک متر رسیده است. در سالهای دور در مناطق کوهستانی از جمله زردکوه و چلگرد، ارتفاع برف حتی در تابستان هم به بیش از 2 متر میرسید.

این پل با طول 98 متر در حد فاصل روستاهای نوگران و مدیسه واقع شده است. در طول این سالها اگرچه چند طرح انتقال آب از سرشاخههای کارون و دز به اسم زایندهرود منتقل شدهاست ولی وزارت نیرو بسیار بیش از آبی که منتقل کرده از زایندهرود تخصیص دادهاست؛ این انتقالها در عمل نه تنها آبی برای زاینده رود نداشت بلکه روز به روز بحران کمبود آب حوضه افزایش یافت! رودخانه سفید رود با طول 765 کیلومتر طولانی ترین و پر آب ترین رود استان گیلان است.سر چشمه اصلی آن کوه چهل چشمه کردستان است که بعدا” شعبه ای به نام گروس از کوه های پنجه علی و در شمال غربی همدان و شاخه های دیگری در ناحیه بیجار (گروس) به آن متصل شده و به سمت شمال جریان می یابد.

با بررسی اولیه مشخص شد که تغییرات مهمی در کیفیت آب رودخانه اهر در طی سالهای اخیر رخ داده است. وضعیت پوشش گیاهی حوضه، تراکم مراتع و پوشش جنگلی، شدت چرا و میزان آتش­سوزی هریک از زیرحوضه­ها، با استفاده از عکس­های هوایی با مقیاس 1:20000 منطقه و پیمایش صحرایی و نمونهبرداری مشخص شده است. طبیعتا رودخانهای با این اهمیت و طویل موقعیت مشخص و نقطه لوکیشن خاصی ندارد. اما به سبب فرسوده شدن و دشواری رفت آمد در فصول بارندگی با این پل جدید جایگزین شد.

ستوان یکم نورالله کثیری که نقشه بردار لشکر تبریز بود، جسورانه با اسب خود به درون شاخهای رفت که به سود ایران بود. در حوضه خلیج فارس و دریای عمان جمعاً 29 رودخانه با مساحت آبریز بیش از 1000 کیلومتر مربع وجود دارد که یا به درون کشور عراق جریان مییابند و پس از پیوستن به رودخانه دجله به خلیج فارس میریزند و یا بطور مستقیم به خلیج مزبور و یا دریای عمان وارد میگردند. 2-با توجه به اینکه این سامانه باید در درون آب قرار گیرد نحوه ی ساخت و اجرای تاسیسات آن بسیار دشوار است . حمل کرد و با قدرتش آن را گستراند و با فریبش ما را شکار کرد و با مکرش ما را اسیر ساخت.

دو سوم بدن ما از آب تشکیل شده است و بدن افراد بزرگسال حدود 45 لیتر آب دارد. مطالعه ای مانند این به آگاه سازی مردم کمک می کند و می تواند راهنمای خوبی برای استفاده از آب های پایدار در سراسر جهان در جهت غلبه بر مناقشات سیاسی احتمالی آب، کاهش فرسایش اجتماعی و اقتصادی و همچنین برای حفظ چرخه تولید مواد غذایی در آینده باشد. در حاشیه این رود گونههای مختلفی از گیاهان تیره اسفناج از جمله اسنان و لارک و همچنین گونههای متنوع گز مانند گز گلبرگ نازک به چشم میخورد.

رودخانه زاینده رود در تنوع گونههای جانوری هم منحصر به فرد است. به موجب روانشناسی یونگ «کهنالگوی سایه، آن بخش از شخصیت است که فرد ترجیح میدهد آن را آشکار نکند؛ بدین مفهوم که سایه، شامل بخشهای تاریک، سازماننیافته و سرکوب شده یا به تعبیر یونگ، هر چیزی است که فرد از تأیید آن در مورد خودش سر باز میزند و همیشه از سوی آن تحت فشار است؛ چیزهایی از قبیل صفات تحقیرآمیز شخصیت و سایر تمایلات نامتجانس» (پالمر، 1385: 173-172). به بیان دیگر میتوان گفت که «عمیقترین نسوج پنهان ناخودآگاه همانا ریشه در سایه دارند. از سوى ديگر نبود فاضلاب در اين منطقه، محيط زيست و آب رودخانه ارس را تهديد مى كند و گونه هاى گياهان دارويى منحصر به فرد منطقه را در معرض نابودى قرار خواهد داد.

مطالعه مورفولوژی و مورفومتری رحم و رباط های رحمی در گاومیش نابالغ و بالغ رودخانه ای آذربایجانی. در بخش های غربی فرانسه رشته کوههای پیرنه قرار دارد. شهر سیوداد دل استه یک شهر بزرگ و بسیار هیجان انگیز در کشور پاراگوئه است، این شهر دارای دو بخش مهم اقتصادی و فرهنگی است و شرایط سرمایه گذاری در این شهر از سوی دولت تعیین شده است. مسیر رودخانههای مئاندری دارای خمهای متوالی با انحنای زیاد است و این خمها توسط یک بازه کوتاه و مستقیم به یکدیگر متصل میشوند و در یک نگاه کلی، پلان رودخانه به شکل s های متوالی دیده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید