0 تا 100 این تفریح جذاب را بشناسید! + عکس، آدرس و

آبشار دره عشق هرچند در منطقه هلن واقع گردیده است لیکن به دلیل همجواری آن با منطقه سبزکوه از ویژگی خاص برخوردار است چرا که محل استقرار و بازدید از این محل در منطقه سبزکوه قراردارد و ارتفاع آن به حدود بیش از ۱۰۰ متر میرسد، از دل کوه با سرعت زیادی بیرون میجهد. تفکرات مختلف حاصل طرق گوناگونی است که نتیجه اشکال مغزی است، حال ممکن است که شیء مدرک اکنون توسط حواس درک شده و همان سبب این نحو تفکر گردد و یا آنکه تحت شرایط خاص مغزی حاصل گردیده باشد.

رودخانه نمک: این رودخانه فصلی با برخورداری از املاح بالا در طول مسیر چند کیلومتری خود حاشیه ای سفید از املاح نمک را در اطراف خود به جای می گذارد که گاهی به تشکیل توده های بزرگی از نمک به اشکال بسیار زیبا و شبیه مرجان های دریایی می انجامد. در اکثر دنیا شهرهایی که رودخانه ای از میان شهر میگذرد یک امتیاز ویژه برای آن شهر محسوب میشود. خوشبختانه شهر ماسال نیز این امتیاز را داراست. ضمن اینکه آب آشامیدنی این روستا در بهار سال ۱۳۸۸ از طریق لوله کشی فراهم شد؛ امکانات این روستا هم عبارتند از: برق، دبستان (مختلط) ، مخابرات، تلفن و مسجد (در حال بهره برداری) ، ضمنا از خانه بهداشت روستای رودبر (رودر) ، شعبه نفت و فروشگاه تعاونی شهر رابر استفاده می کند.

جنگل های بلوط: این جنگل ها که بسته به میزان بهره برداری صورت گرفته از آنها از تراکم متفاوتی برخوردارند، تقریبا در بیش از ۱۵ درصد اراضی منطقه سبزکوه قابل روئیت می باشند. لشکری افزود: برداشت زیاد آب توسط کشاورزان سبب شد تا میزان آب در رودخانه اترک کاهش یابد و با کاهش میزان آب، میزان اکسیژن کاهش یافته و سبب مرگ این آبزیان شده است. در حالی که در سواحل رودخانه گراز، آهو، خارپشت و جوندگان کوچک به چشم میخورند، در زمینهای شنی پوشیده از خار مرکز پاکستان شغال، کفتار، گربه وحشی، پلنگ و در آسمانهای آبی شاهین، قوش (قرقی)، باز و عقاب دیده میشوند.

پس از جنگ مزبور سلکوس خواست این سلسلهء جدید را براندازد و با این مقصود لشکری به سرداری دیودور بقصد او فرستاد، ولی مهرداد سپاهی از شهر هراکله (اِر کله) بکمک طلبید و سردار مزبور را شکست داد. در قصة رسول روم، وقتی رسول نشانی عمر (ولی ) را میگیرد، او را در حال خواب، زیر خرما بنی مییابد. جدای از این موارد چشمه های دیگری در گوشه و کنار منطقه یافت می شود که نقش مهمی در تامین آب وحوش منطقه عهده دار هستند از جمله این چشمه ها به چشمه دره باقر، چشمه تنگ مومنائی، اشگفت یارویس، بر آفتاب، فاریاب، چشمه بنه دو، چشمه چال رو، نعل اشکنان، گردو تنگ محمد حسن، گوراب، بزدانی، خاردان، تنگ دیوان، آبیدی، سر پل، آب گوگردی، دورک، تنگ معدن، چشمه گچ، تنگ لاغر، پرموسیری، بنی یو، دره خشک (لاچنداری) ،شیخ احمد، چشمه زیرکمر، موسی خان، چشمه خان، چشمه غار و ده ها چشمه دیگر می توان اشاره کرد.

11) چگونه با فرفره می توان فهمید که سرعت باد زیاد است یا کم؟ پس از گذشت سالها رود خانههایي دیگري را دیدم، و از دریاچهها و از اقیانوسهای با خبر شدم که در گوشه و کنار جهان و جود دارند، کم کم نیروی شرک در دلم بیدار گشت، مشرك شدم، کافر و به هریرود كفر ورزیدم. چشماندازهای بدیع و بکر از کوهستان های پرشیب و صخرهای و رخنمونهای سنگی، مراتع و جنگل های با تراکم مختلف و مناظر آبی موجود در منطقه، چشم هر بینندهای را خیره میکند و آرامش را برای بازدید کنندگان و علاقمندان به طبیعت به ارمغان مــیآورد.

به هر حال درياچه مهارلو به عنوان چشم اندازي زيبا از تنوع زيستي در نزديكي شيراز و فقط در فاصله ‪ ۳۰كيلومتري آن وجود دارد از اين همه زيبايي و طراوت اگر به عنوان فرصتي براي توسعه گردشگري استفاده نشود به تهديدي براي محيط زيست بدل می شود. جنگل های پراکنده واقع در حاشیه رودخانه کره بس از روستای معدن تا دورک از جمله زیباترین چشم اندازهای منطقه سبزکوه به شمار می آیند.

دیده شده است .که نشان دهنده ی این است که تمدن بسیار قدیمی داشته به خاطر در حریم رودخانه رودبر (رودر) از سرچشمه های هلیل رود جیرفت است که به گفته ی اهالی احتمالا روستای زمین انجیر روستایی بوده است(۲۰۰ الی ۳۰۰ سال پیش) که ویران گشته و آثاری از آن در زیر خاک نمایان می شود. رودخانه نمک در مسیر روستای معدن از سمت ارمند قرار دارد. علاوه بر آن دو چشمه بزرگ با دبی قابل توجه همچون چشمه تنگ زندان معروف به آبشار تنگ زندان و چشمه آب سفید نیز تغذیه کننده این رودخانه می باشد. به علت وفور درختان انجیر در گذشته در این محل آبادی به زمین انجیر معروف شده است در حال حاضر درختان انجیر اکثرا از بین رفته است.

این آبشار بین دو روستای دره عشق و دورک شاهپوری معروف به دورک اناری قرار دارد. نام دیگر روستای زمین انجیر، نهرانجیر بوده و به مختصات : طول جغرافیاییْ۵۶ و عرض جغرافیایی ْ۲۹ و ارفاع متوسط ۲۲۳۰متر،با موقعیت طبیعی دره ای .رودخانه فصلی رودبر (رودر) در مجاورت غرب این آبادی جریان دارد و کوه ماران با ارتفاع ۳۴۰۰متر در ۹ کیلومتری شمال شرق ،کوه لاله زار با ارتفاع۴۰۴۰متر در ۱۶ کیکومتری شمال غرب و کوه باغ شاه با ارتفاع ۲۷۲۳ متر در ۷کیلومتری شرق این آبادی واقع شده اند و همچنین دره رودبر در مجاورت غرب این آبادی قرار دارد .

به دلیل وجود تعدادی روستا و همچنین حضور عشایر در منطقه و به علت دسترسی به این محل ها، وجود راه های دسترسی آسفالته و خاکی در منطقه اجتناب ناپذیر می شود. به همین دلیل دسترسی به منطقه از طریق جاده آسفالته و خاکی پاسگاه برجوئی، از طریق جاده خاکی سر پیر، از طریق جاده آسفالته بروجن به لردگان، جاده آسفالته لردگان به معدن و معدن به دورک و جاده آسفالته حیدرآباد از طریق شهر ناغان و جاده خاکی وستگان از طریق روستای وستگان و جاده خاکی تنگ زندان جاده خاکی حیدر آباد به دم آب و تنگ لاغر و جاده خاکی روستای چاه گاه مسیر خواهد بود.

دسترسی به این آبشار بسیار زیبا تنها برای افراد آشنا با فنون کوهنوردی و صخره نوردی میسر است که هیجان بازدید آن را دو چندان می کند. جنگلهای توام بنه و ارس: در بخش کوچکی از حاشیه شمالی منطقه در ضلع شمالی جاده خاکی چهارطاق تا حیدرآباد جنگل هایی از ارس و بنه به صورت پراکنده خود نمایی می کند که به علت قرق بودن به واسطه طرح جنگلداری چهارطاق زیر نظر اداره منابع طبیعی از پوشش خوبی برخوردار بوده و منـاظری فوق العاده که هر رهگذری را به تحسین خالق آن وا می دارد را ارائه می دهد.

حفاظت فیزیکی منطقه به واسطه حضور شبانه روزی مامورین محیط بان در منطقه با سه پاسگاه محیط بانی برجوئی، معدن و چهارطاق صورت می پذیرد. رویش گیاهان دارویی در فصل بهار همچون آویشن، کاکوتی و گون موجب می شود تا تعداد زیادی از افراد ساکن در این استان برای جمع آوری این گیاهان به کوه، تپه، جنگل و مراتع این منطقه سفر کنند. رودخانه ونک که از پیوستن رودخانه کره بس تشکیل و از داخل منطقه عبور می کند تنها رودخانه منطقه می باشد.

رودخانه کره بس: که با برخورداری از آب فراوان در طول منطقه سبزکوه جریان دارد، در طی مسیر خود مناظری بدیع و دیدنی به وجود می آورد و از جمله مناظر مهم منطقه که می تواند محور اصلی جذب بازدید کننده قرار گیرد محسوب می شود. منطقه حفاظت شده سبز کوه منطقه ای است کوهستانی از سلسله جبال زاگرس که بسیار ناهموار بوده و مراتع آن بیشتر در بخش های مرتفع منطقه قرار دارند. منطقه حفاظت شده سبزکوه منطقهای کوهستانی است و به لحاظ تغییرات ارتفاعی زیاد در این منطقه مناظر زیبا و چشماندازهای بدیعی را بوجود آورده است.

منطقه حفاظتشده بوزین و مرخیل منطقهای جنگلی و کوهستانی است که نزدیک به مرز کشور عراق قرار دارد. جنگل های بلوط حاشیه جاده آلونی، چاه گاه، آب چنار، ارمند واقع در مرز منطقه نیز سیمای جنگلی زاگرس را به نمایش می گذارند. گیاهان مربوط به اراضی جنگلی که از جنگل بلوط پوشیده شده است و گونه غالب آن Olea europaea – Pistacia khinjuck -Quercus branti میباشد. منشا: ماسهها اغلب از منابع طبیعی استخراج و تولید میشوند. ترکیبات قلیایی، نمک ها و فلزات، زمانیکه به آب اضافه میشوند آب را قلیایی تر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید