۳۱ شهریور ۱۳۵۹ و نخستین روز جنگ تحمیلی

ترس از جنگ ممکن است در دل هر فردی وجود داشته باشد اما این ترس مانع ادامه زندگی نخواهد شد. در پایان سال ۲۰۲۱ نیز بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در منزلش در نزدیکی تلآویو در مرکز اراضی اشغالی با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ملاقات کرد که واکنش منفی گروههای فلسطینی را به دنبال داشت. به گزارش خبرگزاری تاس، سخنگوی کاخ ریاستجمهوری روسیه (کرملین) اعلام کرد توصیف بایدن از پوتین به عنوان یک جنایتکار جنگی، از سوی رئیس کشوری که صدها هزار نفر را در جهان کشته است، نابخشودنی است.

هاشمیرفسنجانی نیز فردای آن روز در گفتگو با خبرگزاری پارس اعلام کرد که ریاستجمهوری و فرمانده کل قوا، مسئولان ارتش، اعضای شورای عالی دفاع، نخستوزیر، ریاست مجلس، رئیس سپاه پاسداران و وزیر دفاع، حوادث و درگیریهای دیروز و حمله عراق به ایران را از آغاز زیر نظر گرفتند. نامه های متبادله امام مجتبی(عليه السلام) به معاويه که متن آنها را «اصفهانی» نقل کرده(1) ثمر چندانی نداشت؛ البته باید گفت: امام حسن(عليه السلام) می دانست که معاویه کسی نیست که تسلیم این نامه ها شود، مهم آن بود که نامه های مزبور به عنوان یک سند در تاریخ باقی مانده و استدلالهای دو طرف را در مورد مشروعیت خودشان نشان دهد.

او گفت: بیعت او به معنای بیعت تمامی افراد قبیله ربیعه است. عدی بن حاتم به سخن در آمد و گفت: من پسر حاتم هستم. وی بر آن بود که پیش از لشکرکشی، تکیهگاه شاه اسماعیل در آناطولی شرقی و مرکزی، یعنی جامعه قزلباشان، را از بین ببرد. به هر روی باید توجه داشت که روحیه مردم عراق، از پس از ماجرای حکمیت، خدشه دار شده بود. خانوادهاز یمن تا عراق و سوریه، جنگ سبب آواره شدن میلیونها انسان میشود، قرعه این جنگ بدنام اینبار بهنام اوکراین افتاده است، جنگی که کسی نمیداند تا کجا ادامه خواهد داشت اما تا حالا سبب بیخانمان شدن اوکراینیها بهویژه زنان و کودکان شده است.

با این حال «جراح بن سنان» با این فریاد که تو نیز همانند پدرت مشرک شده ای ضربتی بر ران امام(عليه السلام) زد. «زهری» به اشتباه، فرمانده سپاه را «عبدالله بن عباس» دانسته است.(17) کسانی نیز «قیس بن سعد» را فرمانده دانسته اند.(18) البته پس از فرار عبیدالله، قیس فرماندهی سپاه را عهده دار شد. البته این صرفا یک پیشنهاد است و بدون تردید خواننده حرفهای مشکلی با شخصیتها و داستان گسترده کتاب نخواهد داشت.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که اگر این رمان را نخواندهاید و روی افشای داستان حساس هستید، مطالعه این اینفوگرافیک برای شما مناسب نیست. در حالی که هیچ صحبتی از غارت داراییهای ایران از مناطق تحت اشغال عراق به میان نیامد. یاد ندارم شهیدی را در محل میآوردند و من تشییع جنازهاش شرکت نکرده باشم. اما شرایطی را فراهم آوردهاست که بتوانیم به سوسیالیسم دستیابیم. همگی به سوی نخیله حرکت کنید».(6) «اصفهانی» می گوید: «سخن او چنان بود که گویی از سستی مردم نگران بود.

به من خبر رسیده که معاویه به سوی ما در حرکت است. پایدار و بادوام است یعنی نتایج جنگ نرم در صورت موفق بودن ، پایدار و با دوام خواهد بود.قابل ذكر است كه هدف جنگ نرم تغییر باورها و اعتقادات است و چنانچه این تغییر صورت پذیرد ، یا گذشت به حالت اولیه به راحتی امكانپذیر نخواهد بود . این سخن با ظاهر وقایع سازگار نیست. هیچ کس سخن نگفت. راوی می گوید: در آن لحظه هر کس در پای سخن امام(عليه السلام) بود، گریه می کرد.(24) دور شدن امام(عليه السلام) از سپاه که به دلیل گردآوری نیرو و یا آماده کردن مدائن برای جلوگیری از تجاوز غارتگران شام صورت گرفته بود، مشکلات خاصی را به وجود آورد.

در این گیرودار، گروهی خود را به غفلت زده، گروهی سخت گرفتار شک و تردید بوده و تنها اقلیتی به امام(عليه السلام) پیوستند. «یعقوبی» می افزاید: با این سخن، سپاه مضطرب شده و مردم در راستگویی آنان تردید نکردند. امام(عليه السلام) نیز به خانه امیر ساباط، «سعد بن مسعود ثقفی» -عموی مختار- آمد و برای معالجه در آنجا ماند(23) با توجه به عبارت «یعقوبی» درباره شورش «مدائن» مطلب بسیار مهمی روشن می شود و آن این که حادثه «مدائن» نیز برخاسته از توطئه معاویه و فرماندهان وی و در رأس آنها فرد فاسقی چون «مغیرة بن شعبه» بوده است.

عواملی مانند بیکاری، تورم، گرانی و ناامنی های مختلف اجتماعی، می توانند به راحتی ذهن فرد را آشفته کنند و حال او را بهم بزنند و باعث بروز جنگ ذهنی شود. کسانی که در بیش از نیم قرن گذشته نگاهی به کتاب های تاریخ و برنامه های مستند زده باشند دستکم از کلیات جنگ جهانی دوم مطلع شده و شاید حتی با کسانی صحبت کرده باشند که خود این جنگ خانمانسوز را از نزدیک تجربه کرده اند. در کوفه، اجتماعی فراهم آمد و امام در جمع آنان با تلاوت آیه: «وَ اصْبِرُوا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ»(5) چنین فرمود: «ای مردم! شما جز با صبر بر آنچه از آن کراهت دارید به آنچه دوست دارید نخواهید رسید.

اما چه کار کنیم تا بتوانیم با بهرهگیری از ساز و کارهای مختلف از اعمال تهدیدات نرم پیشگیری کنیم و یا از دامنه اثرات اجتماعی فرهنگی و سیاسی آن ها را کاست و یا از میان برد. ۴- مفهوم امنیت در رویکردهای نرم شامل امنیت ارزشها و هویتهای اجتماعی میشود، در حالی که این مفهوم در رویکردهای سخت به معنای نبود تهدید خارجی تلقی میگردد. داستان فیلم مربوط به فرانسه اشغالی در دوره جنگ جهانی دوم است که در آن گروهی از سربازان آمریکایی- یهودی تصمیم میگیرند تعدادی از رهبران نازی را ترور کنند.

این جنگ بسیاری از کشورهای جهان را درگیر کرد تا جایی که دو دسته از کشورهای مختلف به نامهای متّحدین و متّفقین به وجود آمد. جایی که ارتش دو کشور با هم روبهرو میشوند و این فکر در ذهنها شکل میگیرد که آیا اصلا این جنگ ضروری است؟ رشد شخصیتی افراد در مواجهه با این جنگ به خوبی در کتاب نشان داده شده است و ما میبینیم که در جنگ، آدمهای بیگناهی حضور دارند که زندگی برای آنها میتوانست به طور کلی متفاوت باشد.

چرا که در اینفوگرافیک خلاصه همه قسمتهای مهم کتاب نیز ارائه شده است و بخشهای مهم آن را بازگو میکند. در صورت وقوع جنگ، اوراق قرضه دیگر طرفداری ندارد. کلاو زوتیس معتقد است جنگ، به کارگیرى حد اعلاى خشونت در راه خدمت به دولت یا کشور است. آمار محسن رفیقدوست، وزیر سپاه پاسداران در دوره جنگ، با این ارقام تفاوت دارد. سان تزو میگوید: آن که به خوبی نیروهای خود را می شناسد، اما نه دشمنانش را، نیمی از شانس برنده شدن در جنگ را دارد و آن که نه نیروهای خود را به خوبی میشاند و نه دشمنانش را، شکست خوردن او ناگزیر است.

دیدگاهتان را بنویسید