گرمایش زمین، یخچالهای طبیعی کوه بابا در بامیان را متاثر کرده است – روزنامه ۸صبح

این سنگ توسط فیروزه تراشان، شکل داده میشود و به عنوان نگین برای جواهرات به کار میرود. با بررسی قلههای ایران روی نقشه مشخص میشود، ایران بیش از ۱۵۰۰۰ قله با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر در کوهستانهای خود جای داده است. معروف به ابیعلی.این عالم بزرگ، اصل وی از طبرستان (چلاو) و زادگاه خود کربلا بود. این پرندهِ بزرگ، درمانگر، پاسدار، و دانای رازهای نهان، بهترین نمادِ تعالی روح، جسم، و اندیشه است.

بهار و پاییز بهترین فصل برای رفتن به کوههای اژدها و معادن نمکی به شمار میرود. از آب این چشمه برای درمان بیماریهای عمومی و تسكین اعصاب و دردهای مفصلی استفاده میشود. آب حاصل از ذوب این برف ها آب آشامیدنی بسیاری از شهرهای اطراف البرز و همچنین تهران را برآورده می کند. بعد از آن که کمیسیون دولت ترکیه در سال ١٣٠٩ برحسب دستور دولت ترکیه به کمیسیون دولت شاهنشاهی ایران پیشنهاد تعويض قسمت آرارات (آغری داغ کوچک) ایران را نمود و مراتب از طرف کمیسیون ایران به وزارت جلیله امور خارجه عرض شد و برای مطالعه در این فقره آقای مظفرخان اعلم رئیس کمیسیون تحديد حدود ایران با آقای میرزا عبدالرزاق خان بغایری رئیس هیئت فنی کمیسیون احضار تهران شده و چند نفر از اعضای کمیسیون در بورالان متوقف و منتظر امر مقامات عالیه خود بودند تا به واسلة طول زمستان که دیگر موقع عمليات کمیسیون ها گذشته بود هر دو کمیسیون از طرف مراکز خود احضار و در مقامات مربوطه دولتين راجع به پیشنهاد دولت جمهوری ترکیه در معاوضه قسمت آغری داغ کوچک مذاکرات جریان داشت و توافق نظر بین دولتين حاصل نمیگشت و به همین مناسبت در سال ۱۳۱۰ اعزام کمیسیون به حدود برای عمل تحديد معوق ماند و اقدام به کار نشد.

فیروزه یک فسفات آلومینیوم با سختی حدود ۶ است. این رشتهکوه از حرکت یک شبهقاره در منطقهای از گوندوانا که در حدود ۱۶۰ میلیون سال پیش از شرق آفریقا دور شد، در دوره ژوراسیک گرفتهاست. گنبد نمکی طغرود پیش از این دارای یک معدن نمک بود که نمک آن به علت غلظت کم، مصارف صنعتی و غیر خوراکی داشت اما به علت برداشت های غیر اصولی و بعضی وقتها غیر قانونی از قسمت های مفید گنبد در ۱۰ سال گذشته، سبب تولید باطله های معدنی بسیاری مانند مارن قرمز، لایه های گچ و نمک مارن شده و ریزش این باطله ها، باعث تعطیلی معدن شد.

فیروزه از جمله سنگ های قیمتی است که دارای رنگ آبی مایل به سبز می باشد. فیروزه با رنگ آبی خوشرنگ، بهترین کیفیت را دارا میباشد و بسیار کمیاب است و در حالیکه رنگ سبز یا آبی کمرنگ که از ارزش کمی برخوردار است، فراوانی بیشتری دارد. بیشتر مردم قاره امریکا مسیحی هستندکه در امریکای شمالی مذهب پروتستان و در امریکای لاتین مذهب کاتولیک رواج بیشتری دارد . دامنهها و درههای البرز از تفرجگاههای مهم مردم استانهای تهران، قزوین و سمنان است.از مهمترین رودهای دامنهی شمالی البرز سفیدرود و دامنههای جنوبی کرج و جاجرود را میتوان نام برد. رنگ سرخ این کانی را یاقوت و رنگهای دیگر آن از قبیل سفید، زرد، نصواری و سایر رنگها را به نام «کورندم» مینامند که در افغانستان از خود نامهای محلی دارند.

در مربوطات ولسوالی وانت وایگل در منطقه وټوز؛ معدن بیروچ، تخته بیروچ و بعضی سنگهای قیمتی دیگر وجود دارد که در این ولسوالی، معادن بیروچ و صوفه بیروچ نیز جود دارد که بالای یک معدن این سنگهای قیمتی روند استخراج جریان دارد. پنج معدن بیروچ و صوفه بیروچ، در ولسوالی وانت وایگل ولایت نورستان وجود دارد که توسط باشندگان محل به شکل غیر فنی و غیرقانونی استخراج میشود. در ساحه استوی مرکز ولایت نورستان ۶ معادن بیروچ و صوفه بیروچ شناسایی شد است، که فعلاً از سوی وزارت معادن استخراج از این معادن جریان دارد.

فیروزه (turquoise)، در واقع فاسفیت آلومین آبدار میباشد که مقداری مس در ترکیب خود دارد. آنگاه خود حوزهٔ درس دایر کرد. آن روز پیرمرد، دقیقا در همین گودال افتاده بود و وقتی رضا را دید از او تقاضای کمک کرد. محمد رضا به محض اینکه برگه را گرفت تمام حواسش را بر روی سوالات امتحانی متمرکز کرد و با دقت شروع کرد به جواب دادن. محمد ابراهیم رئیس اتحادیهٔ زرگران کابل گفت کندن کاریهای غیرفنی در یاقوت ولایت نورستان صورت میگیرد، که بعد ازکندن کاری، به بازارهای پاکستان و هندوستان قاچاق میشود. نجم الدین محمد بن ایوب طبری ریاضیدان و اخترشناس بزرگ ایرانی از نیمهٔ دوم قرن پنجم هجری و نویسندهٔ آثار متعدد در علوم ریاضی به زبان فارسی است.نام و کنیهٔ او در مقدمهٔ تعدادی از آثارش بهصورت ابوجعفر محمد بن ایوب الحاسب الطبری آمده است.

مسیر گرده آلمان ها-فرانسوی ها از اولین مسیرهای روی گرده این دیواره گرانیتی است. یکى از ساده ترین راه هاى نگهدارى ساختمان ها و منازل، بنا نکردن آنها در نزدیکى شیب ها و در مسیر حرکت مواد مذاب آتشفشانى است. دلیل این انتخاب هم بیشترین میزان صعود، گستردگی منطقه توچال، وجود گوناگونی های مختلف منطقه برای انواع فعالیت ها از سنگنوردی در بند یخچال، خط الراسهایی مانند دارآباد توچال و چین کلاغ توچال… 3- چینه شناسی جنگل های شمال در این قسمت تقسیم بندی محدودۀ جنگل های شمال بر اساس سازندها (رسوبات و سنگ های) اصلی با توجه به اطلاعات کسب شده در طرح جامع مقدماتی جنگل های شمال (1364) ذکر می شود.

بزرگترین معدن بیروچ در پارون مرکز این ولایت، دواب، وامی، پییین و کولین وجود دارد که به علت ناامنی، تا هنوز اندازه آن مشخص نگردیده است.علاوه بر این؛ بیروچ در محلاتى مانند کامدیش، پیروک، آژمون، اشپی، نچینکل، مومدیش، کوتیا، تیتن، شام، ودهو، قریه چکران، پشهگر، کلتن، پشه نر، که نلو، موسه، منجه گل، کوردر، کوشت، اسلام آباد نیکموک، بدین شاه، اتتی، پچیگرام، پپرا، اپسی، نوآباد فقیرآباد، دیوانه بابا، کانتیوا مرکز، موکلی، اسلام پیت، کانتوا علیا، کشت کانتیوا، قریه چمن، کشت اشتاپ، چتراس، دیوه، پرونس، اشتوی، کشتکی، وتوز، کشتون، کترای کل، ذی تو، کورکل، ماوی، پجیکل و نیلاب، وجود دارد. نسبت به هر ولسوالی دیگر ولایت نورستان، در این ولسوالی معادن بیشتر وجود دارد، که دارای کیفیت عالی و حجم بیشتر میباشد، که با داشتن معدن بیروچ بیشتر یکی از ولسوالیهای سرشار از معدن بیروچ به شمار میرود، که به اندازه وسیع استخراج در آن جریان دارد.

در این ولسوالی یک تعداد معادن بیروچ که قبلاً شناسایی شده، وجود دارد که هم اکنون یک تعداد آن، به شکل غیر فنی وغیر قانونی از سوی باشندگان محل استخراج میشود و حکومت توانسته جلو استخراج غیرقانونی یک تعداد آن را بگیرد. معمولاً درمیان سنگ مرمر سفید (چقماق) به شکل سرخ کم رنگ، سرخ، کبود، و رنگهای دیگر پیدا میشود. این انرژی از حرارت مگما در داخل زمین، بالاثر مالش پلیتهای جامد و شکستگیها، تحت فشار گرفتن طبقه هایدروکاربنات درشمال افغانستان میباشد، مرکبات آبهای گرم افغانستان بای کاربنات کلورایدی، کلورایدی، سلفاید، سودیمی و به مقدار کم یکتعداد عناصرى چونGe,Be,B,Fe,Ag,Zn,Pb,Ba,Li,Rb, Sr ,Sc میباشد، که علاوه بر انرژی، میتوان به مقاصد دیگر استفاده نمود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، كوهنوردی تنها ورزشی است كه انسان را با طبیعت مانوس كرده و بر روی جسم و روان انسان تاثیری عمیق و ژرف مینهد. رییس اداره محیط زیست بامیان بیان داشت که تغییرات اقلیمی در تمامی بخشهای کشور تأثیرات منفی بر زندهگی مردم و طبیعت خواهد گذاشت، اما به گونههای متفاوت. سنگهای قیمتی یاقوت در ولایات مختلف کشور چون بدخشان، کنر، پنجشیر، نورستان و منطقهٔ جگدلک کابل وجود دارد؛ اما تا کنون به اساس کدام سروی، دقیقاً مشخص نشده که معادن مذکور درکدام مناطق این ولایت موقعیت دارد و درمجموع تا هنوز معلوم نگردیده است که ذخایر موجود یاقوت افغانستان تا چه حد است .

در ولسوالی واما در ولایت نورستان، یک تعداد معادن سنگهای قیمتی وجود دارد؛ اما تا بحال کدام سروی بخاطر شناسایی معادن این ولسوالی صورت نگرفته است، تا بحال ۴ معدن در این ولسوالی وجود دارد که از سوی باشندگان محل، به شکل غیر فنی وغیر قانونی کندن کاری و قاچاق میشود. معدن پپړک ولسوالی کامدیش ولایت نورستان، یکی از بزرگترین معادن در سطح این ولایت شمرده میشود که در جریان ۱۲ سال گذشته، به شکل غیر فنی و قانونی توسط مواد منفجره کندن کاری و استخراج از آن صورت میگرفت که اکنون به دلیل نبود مواد منفجره، کندن کاری و استخراج از آن توقف یافته است.

مسافران اغلب لائوس را به عنوان یکی از خوش برخوردترین کشورهای جهان می شناسند. فیروزه را حکاکان و زرگران پس از شکل دادن، به عنوان نگین در زیوراتى مانند انگشتر، گردن بند، گوشواره و دیگر جواهرات به کار می برند؛ همچنان از فیروزه در برخی اشیای زینتی نیز استفاده می شود.مردم افغانستان در استفاده از فیروزه، باورها و شگون هايی دارند که اگر انگشتری با نگین فیروزه در دست داشته باشند، در زندگی موفق و کامیاب خواهند بود. یعنی ۲ سال پس از اعدام امیرکبیر در تهران درگذشت ومیدانیم که در صحن امامزاده طاهر از نوادگان سجاد در شهر ری به خاک سپرده شد.

درباره عطار هم از برنامه­های رادیو شنیده­ام. فیروزه در گذشته بصورت عموم طبیعی بود، ولی امروزه بیشتر فیروزه مصنوعی در بازار خرید و فروش می شود که حتی تشخیص آن برای کارشناسان هم بسیار دشوار است. بطور عموم تمامی یاقوت ها، از نگاه رنگ به ۱۲ نوع تقسیم شده است. یاقوت، از نوع سنگ متحوله بوده و اندازه سختی آن ۹ میباشد. درجه سختی این سنگ بین 6-5 است.توسط کوارتز تراشیده شده می تواند.

درجه سختی این سنگ7.5-8 بوده توسط یاقوت تراش شده میتواند. یاقوت، زمرد را تراش نموده میتواند. با توجه به اینکه سن دانش آموزان در زمان ارائه پروژه طرح جابر سن کودکی و نوجوانی است، از آنها انتظار میرود تا به بهترین شکل ممکن پروژه و جزییات آن را ساخته و تحویل دهند. جالب است بدانید که هر کدام از غارهای تشکیل شده در گنبد نمکی جاشک با توجه به شکل قندیلهای آن (استالاکتیتها و استالاگمیت) نامگذاری شدهاند. کرج دارای تعداد زیادی واحدهای تولیدی و صنعتی است که در مناطق مختلف شهر و یا عمدتاً در شهرکهای صنعتی متمرکز شدهاند.

نکته امتحانی: ممکن است در کنکور سراسری گروه آزمایشی زبانهای خارجی یا هر گروه دیگری، از حالت چهارمی نیز استفاده شود. در دهه ۸۰ با تشدید جنگها در افغانستان مطالعات زمین شناسی عمده و سراسری متوقف شد و لی کارهای پراکنده و موردی مخصوصا روی معادن کشف شده و بزرگ نزدیک به مرکز کشور توسط متخصصین روسی دنبال گردید اما نتایج این مطالعات در دست نیست و احتمالا در روسیه حفظ شدهاست. هرچند روسها بالای معدن یاقوت جگدلک تا حدی کار کردهاند؛ اما هنوزهم ذخیرهٔ معدن جگدلک مشخص نیست و تنها گفته شده که درهرمتر مکعب، از ۱۲۲/۲ تا ۱۵۷/۳ گرام یاقوت وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید