کوه جودی – ویکی فقه

خانم مری هم که بی طاقت شده به انگلستان سفر می کنه ، چون با مکاتبات تلفنی نتونسته بوده اطلاعات کافی به دست بیاره ، سالها از اون موقعی که اون به مدرسه می رفته گذشته بوده و کارکنان جدید مدرسه اطلاعات چندانی نداشتند . چند روز از بستن آب به طرف پایین رود كه گذشت مردم دیگر حتی آب برای خوردن هم نداشتند و از طرفی میدیدند كه باغهای میوه در حال خشك شدن است و همه به سراغ خان پایین كوه رفتند و با او صحبت كردند. کشن دره نام یکی از قریه های ولسوالی یفتل در ولایت بدخشان است که نسبت به دیگر قریه های همجوارش از زمین هموار تر و حاصل خیز تری برخوردار بوده و دور تا دور آن را کوه های بلندی احاطه کرده است.

بیشتر مردم ولسوالی یفتل دور هم گرد آمده و به اتفاق یکدیگر ، در این قریه بازاری ایجاد کردند به نام بازار اتفاق که بازار کشن دره نیز گفته می شود. گروهی از سپاه شرک کوه را دور زده و از پشت به کارزار با سپاه مسلمانان روی آوردند و پیروزی سپاه اسلام را به شکست مبدل ساختند. ابن هشام از ابن اسحاق نقل می کند که: انس بن نضر، که از کوه سرازیر شد و قصد حمله به مشرکین را داشت، دید که عمر بن خطاب به همراه گروهی از مهاجران و انصار، سلاح را بر زمین گذاشته و در گوشه ای نشسته اند، انس از آنها پرسید: چرا در اینجا نشسته اید؟

الا انه لیس نبى بعدى: پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) به سوى تبوک حرکت کرد و على (علیه السلام) را به جاى خود قرار داد، على (علیه السلام) عرض کرد آیا مرا در میان کودکان و زنان میگذارى (و اجازه نمى دهى با تو به میدان جهاد بیایم) پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) فرمود: آیا راضى نیستى که نسبت به من همانند هارون نسبت به موسى (علیه السلام) باشى جز اینکه پیامبرى بعد از من نخواهد بود عبارت بالا در معتبرترین کتب حدیث اهل تسنن یعنى صحیح بخارى نیز از سعد بن ابى وقاص نقل شده است.

مردم این قریه با وجود اهمیتی که در ولسوالی دارند در چالش های سیاسی محلی بین دو قطب دولت و طالبان ، چندان موضع گیری خاصی از خود نشان نداده و بیشتر بی طرف اند و به منظور پیشگیری از تنش های سیاسی به کسی اجازه تبلیغات به نفع یکی از طرفین را در قریه نمی دهند. اما همان طور که مادرم در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرده بود، عشق به وطن عزیزم اجازه نمی دهد برای کشوری غیر از ایران کشتی بگیرم و تا روزی که بتوانم مسابقه بدهم با تمام سختی ها و کمبودهای ورزشی، در خدمت مملکتم خواهم بود.

اما دست اجل به زود ترین فرصت و در حدود ده سالگی نعمت بی نظیر مادر را از او گرفت و گرد و غبار یتیمی را بر سر و روی او نشاند. معادن نقره آن در دنیا نظیر نداردو متخصصان ایتالیایی روی این معادن کار میکنند. بیش تر ذخایر شناخته شده معدنی را داراست.در حال حاضر بیش از 40 نوع مواد معدنی و فلز کمیاب دارد.در تاجیکستان معادن طلا و نقره به وفور یافت می شود.

بدخشان به دلیل داشتن دریاچه های آب شیرین و کوهستانی بودنش طبیعیت زییایی دارد؛ طبیعت دلکش بدخشان باعث شده است که کم تر شهروند افغانستانی دوست نداشته باشد که به آن جا برود، حتا شماری از باشندگان کابل در حسرت رفتن به بدخشان مانده اند که متاسفانه به دلیل نا امنی نمیتوانند به آن جا بروند. در میان این باد ها مهم تر از همه باد گرم و خشک یا باد گرمسیر است که در تابستان و پاییر در تمامی دره فرغانه می وزد.

سرک بهارک – اشکاشم که در دست ساخت است بسیاری از ولسوالی های این ولایت را به مرکز و بالاخره از این طریق افغانستان را به تاجیکستان نیز وصل می کند. در والسوالیهای پنچ گانه درواز این ولایت سرک قیر ریزی شده وچود ندارد و به باشندگان آن به دلیل برف باری های زمستان برای شش ماه نمی توانند با مرکز بدخشان(فیض آباد)، رفت و آمد داشته باشند. در سال ۱۳۸۴ یک ساحه از قریه ی لقمان لغزش کرده و مردم جا به جا شدند و ساحه جدید در مالکیت سمونوال حیدر محمد (عاطف) بوده و آن را برای باز سازی قریه جدید اختصاص داده و در این مسیر بسیار کوشش کرد و قریه بنام او (حیدر آباد) نام گذاری شد.این قریه جدید به شکل یک شهرک بنا و در آن مسجد و سرک های منظم در نظر گرفته شده و آن ۲۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع داشته و ساحه سبز و جنگل دار میباشد.

سرک فیض آباد الی بهارک تقریباً ۴۷ کیلومتر طول دارد و در ادامه آن، سرک بهارک- اشکاشم که در حدود ۱۰۸ کیلومتر طول دارد. تاجیکستان با وسعتی حدود 143 هزار و 100 کیلومتر مربع، در جنوب خاوری آسیای مرکزی، در 36 درجه و 40 دقیقه و 41 درجه و 5 دقیقه پهنای شمالی و 67 درجه و31 دقیقه و 75 درجه و 14 دقیقه درازای حاوری نسبت به نیم روز گرینویچ قرار گرفته وبا کشور ایتالیا، نواحی جنوبی اسپانیا و بخش مرکزی ژاپن، در یک پهنای جغرافیایی قرار دارد. در ۱۴ مه ۲۰۰۵، خلبان فرانسوی، دیدیر دلساله، یک فروند بالگرد یوروکوپتر ایاس۳۵۰ اکوروی B۳ را بر فراز قلهٔ اورست فرود آورد و پس از حدود ۴ دقیقه مجدداً پرواز کرد.

عقیده دارد که قاف نام سلسله جبالیاست که از میان مکّه و مدینه آغاز میشود و پس از گذر از شام و آسیای صغیر به نواحی جنوبی دریای خزر میرسد و با گذر از طوس و نیشابور و بلخ به سراندیب و دریای محیط منتهی میشود. محصولات باغی کشن دره نیز شامل توت ، چهارمغز ، بادام و شَکُندی است که توت کشن دره در این میان بسیار مشهور است. قریه کشن دره با وجود ازدیاد جمعیت در طول چهار دهه اخیر به دو بخش کشن دره بالا و پایین تقسیم شده که بخش پایینی آن در دشتی به نام خم چوگان واقع شده است.

رودخانه ای در این قریه در جریان است که سفید-سنگاب خوانده می شود و نهایتا به رودخانه کشن دره می ریزد که مایه ی حاصل خیزی بسیاری از زمین های این منطقه است. تاجیکستان در میان دو رشته کوه، تین شان که تا چین ادامه دارد و پامتر که تا افغانستان ادامه دارد، قرار گرفته است وبه دریای ازاد دسترسی ندارد. تاجیکستان سرزمینی کوهستانی و زلزله خیز است، 93 درصد آن راکوهستانهای بلند رشته کوهای تیان شان، حصاروپامیر پوشانده و نزدیک به 50 درصد ان در بلندی بیش از 3 هزار متر قرار گرفته است. رشته کوه های آسیای مرکزی قراقروم، کوان لونگ و هندوکش، در بدخشان به هم می پیوندند.

بدخشان زمین دارای مشاهیر زیادی در زمینه ی علم و ادب و هنر است که می توان به ترتیب زیر آن ها را نام برد: مشهورترین شاعر و سخنسرای بدخشان در نیمه دوم سده هجدهم عالیقدر جناب عبدالرحمان آخوند بود که در زمان امارت امیر سلطان شاه میزیست و شاعر دربارش بود. اگر قصد سفر به یکی از کشورهای آسیای مرکزی را دارید، کشور جمهوری تاجیکستان به سبب داشتن مناطق بکر طبیعی و آثار تاریخی ارزشمند، انتخاب مناسبی است.

اگر بیند کوهی می کند و بر وی آسان است، دلیل که کسی چیزی به وی دهد. از اینکه افغانستان یک کشور کوهی است و دارای تکتونیکهای قدیم ونو میباشد. در قسمت بالای این قریه انواع درخت های کوهی موجود است که چشم اندازی زیبا به آن بخشیده است. پیشه ی عمده ی مردم این قریه همچون دیگر قریه ها ، کشاورزی و دام پروری است ، با این تفاوت که به دلیل داشتن بازاری محلی به نام بازار اتفاق به امور اقتصادی و تجاری خُرده پا روی آورده اند. از عمده محصولات کشاورزی این قریه ؛ گندم ، جو ، زقیر ، یونجه و همچنین سبزیجات (ترکاری) است.

۹. دور شدن از دامنههای کوه پامیر و رسیدن به آبادی در بدخشان، حداقل پنج روز زمانگیر است. بدخشان، در پسا کوه های گردن فراز هندوکش و پامیر، بر بام دنیا، بسیار نزدیک و بسیار دور از تمدن های کهن آسیا (ایران، ورارود، هند و چین) جای دارد. علی رغم وجود کوه های بسیار در تاجیکستان و انجام کشاورزی در یک سوم پهنه آن دو سوم جمعیت ان در روستاها زندگی میکنند و به کشاورزی و صنایع وابسته به آن اشتغال دارند.

دیدگاهتان را بنویسید