پرندگان رود ارس هم بسیار متنوعاند

مردمانش سختکوش و درآمد اهالی بیشتر از راه کشاورزی و دامداری تامین می شود. مشاغل عمده این آبادی شامل: زراعت،باغداری، دامداری و کارگری است. نام دیگر روستای زمین انجیر، نهرانجیر بوده و به مختصات : طول جغرافیاییْ۵۶ و عرض جغرافیایی ْ۲۹ و ارفاع متوسط ۲۲۳۰متر،با موقعیت طبیعی دره ای .رودخانه فصلی رودبر (رودر) در مجاورت غرب این آبادی جریان دارد و کوه ماران با ارتفاع ۳۴۰۰متر در ۹ کیلومتری شمال شرق ،کوه لاله زار با ارتفاع۴۰۴۰متر در ۱۶ کیکومتری شمال غرب و کوه باغ شاه با ارتفاع ۲۷۲۳ متر در ۷کیلومتری شرق این آبادی واقع شده اند و همچنین دره رودبر در مجاورت غرب این آبادی قرار دارد .

این شهر که در دره ای به همین نام در دامنه جنوبی کوه های البرز قرار گرفته مرکز بخش لواسانات در شهرستان شمیرانات است. به خط اصلی و بلند ترین یال بین دو قله که محل تقسیم آب باران باشد،خط الراس گفته می شود.خط الراس محل تقسیم دو حوزه ی آب ریز جداگانه است. نوع کشت در این روستا آبی و دیم بوده و منبع آب کشاورزی هم آب رودخانه می باشد.

سرزمین موجهای خروشان با مساحتی بیش از ۶۰٫۰۰۰ مترمربع بزرگترین پارک آبی سرپوشیده جهان میباشد که با ارتفاع سقف ۴۰ متری ،دارای ۴ سرسره سقوط آزاد ۲۴ متری میباشد. رودخانهی سن که از پاریس میگذرد، لقب زیباترین منطقهی پاریس را از آن خود کرده است. برآيند همه برنامههايي كه در اينباره برگزار ميشود اين است كه فارس در برخورداري از تنوع زيستي توانمند و منحصر به فرد است و جاذبههاي زيست محيطي كه در اين استان وجود دارد در نوع خود كم نظير است. این فرآیند، در برخی از موارد منجر به متراکم شدن ذرات و تشکیل نوع خاصی از سنگهای رسوبی به نام کنگلومرا میشود.

از عوامل مختلفی که در تغییر سرعت جریان آب موثرند، میتوان مقدار آب رودخانه ، شیب بستر رودخانه ، در مسیر دارای انحنا ، بیشتری سرعت از وسط به سمت دیواره مقعر متمایل میشود. 23- اگر ازمرکز افریقا به سمت شمال یا جنوب حرکت کنیم ، چه تغییرات آب وهوایی حاصل می شود؟ همچنین رود دایمی زارِم رود- ظالمرود به طول حدود ۱۰۰ کیلومتر با جهت عمومی شرقی ـ غربی از ریزابههای سمت راست تجن است و در حدود ۱۶کیلومتری جنوب شهر ساری به آن میپیوندد. سطح یخچال پوشیده از سنگلاخ است و ریزش مداوم سنگ از سمت قله مرجیکش بر روی آن جریان دارد.

6- ( یخچال مرجیکش ) : این یخچال در ارتفاع 4340 متری در گودی حدفاصل دو یال قله سیاه سنگ و مرجیکش قرار گرفته و زبانه شمالی آن تا ارتفاع 4500 متر ارتفاع می گیرد. به هر حال مطالعه ما را روشن میسازد كه دولتها همیشه قاعده مربوط به قابلیت یا عدم قابلیت كشتیرانی را مد نظر قرار نداده اند . بلند ترین نقطه هر کوه را قله می نامند.ممکن است در بالای برخی از کوه ها دو یا چند قله هم ارتفاع وجود داشته باشد. زمینی که نسبت به پیرامون خود به طور مشخصی برجسته تر بوده و دارای دامنه های شیب داری باشد.ارتفاع دقیقی برای آن تعریف نشده است ولی معمولا زمین هایی که حدود 600 متر از اطراف خود بلند تر باشند را کوه می نامند.

کوه هایی که در راس آن دو یاچند قله ی ناهم ارتفاع وجود دارد،قله بلند تر را قله اصلی و قله کوتاه تر را قله های فرعی می نامند. در حالی که خط الراس فرعی با این که محل تقسیم آب است ،اما آب های سرازیر شده از هر دو قسمت آن به یک حوضه ی آبریز ریخته می شوند. این خطر در سزار بیشتر میشود؛ زیرا این رودخانه در کنار آب خروشان، پیچوخمهای تندی هم دارد. ظهرابي گفت: ايجاد سايت گردشگري در حاشيه درياچه مهارلو به تصويب هيات دولت رسيده، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري هم براي آن برنامه دارد اما هنوز اجرا نشده است.

هر سال دهها هزار پرنده مهاجر شامل فلامينگوها، اردكها، حواصيلها و خانواده مرغابيها در درياچه مهارلوي شيراز فرود ميآيند و حدود هفت ماه از سال را در اين منطقه ميگذرانند. حدود سه برابر میزان کل. روستای زمین انجیر جمعیتی برابر ۳۳ خانوار، شامل ۲۰۵نفر دارد،که از این تعداد ۹۵ درصد باسواد هستند. معاون ادارهكل حفاظت محيط زيستاستان فارس دربارهاين درياچه گفت: پارسال حدود ‪ ۱۰۰هزار قطعه پرنده شامل فلامينگو، مرغابي ، حواصيل و كفچه نوك به حاشيه اين درياچه آمد اما امسال تعداد پرندگان حدود‪ ۳۰درصد كاهش يافته است.

محصولات عمده باغی هم شامل : انار، سیب، زردآلو و از همه مهمتر گردو می شود. محصولات عمده زراعی شامل: غلات (جو و گندم) ، صیفی جات و حبوبات می شود. از دره های پر پیچ و خم و مرتفع سوادکوه گذشته و در شیرگاه وارد جلگه می گردد.رودخانه پس از عبور از قائم شهر در جنوب کیاکلاه دو شاخه شده و جلگۀ نسبتاً وسیعی را با رسوبات خود پر می کند و در منطقۀ میررود وارد دریای خزر می گردد. در این مقاله، با انجام مطالعات گونهشناسی مقایسهای مجموعه سفالهای به دست آمده از کاوش محوطه دزک، به وجوه مشترک و تشابهات موجود بین فرمها، تکنیک ساخت و تزئین سفالهای این محوطه با سنت های سفالی دشت خوزستان، جلگه فارس، زاگرس مرکزی و دیگر مناطق هم زمان، به میزان برهمکنشهای فرهنگی این دوره پرداخته شده است.

نکته مهم اینکه در تقسیمبندیهای شهری، محلههای پونک شمالی و پونک جنوبی هم وجود دارند. 2- ( یخچال علم چال ) : این یخچال بزرگ که در ارتفاع تقریبی 4000 متری واقع است به علت آن که در گودی قرار گرفته و قلل اطراف عمدتا از 4200 تا 4800 متر ارتفاع دارند از نظر پنهان است.آبتدای یخچال اصلی در 4200 متری و دیواره شمالی علم کوه بر فراز آن بر افراشته شده است.

4- ( یخچال خرسان ) : این یخچال بزرگ در حدفاصل قلل علم کوه و مرجیکش در جناح جنوبی این قلل واقع شده واز ارتفاع تقریبی 4150 تا 4500 متر با عرض نسبتا زیاد تا زیر قله علم کوه به پیش می رود و قلل سوزنی ودیئاره ای خرسان شمالی و میانی و جنوبی در جناح غربی آن قرار گرفته اند. و او راست: کتاب المخروطات هفت مقاله و بخشی از مقالهء هشتم، کتاب قطع الخطوط علی نسبة دو مقاله، کتاب فی النسبة المحدودة(27) دو مقاله که نخستین را ثابت اصلاح کرده و مقالهء دوم بعربی نقل شده و نامفهوم است؛ کتاب قطع السطوح علی نسبّ یک مقاله، کتاب الدوائر المماسة، و ثابت بن قرة گوید که او را نیز مقاله ای است در باب اینکه دو خط چون بمقدار کمتر از دو زاویهء قائمه اخراج شوند، یکدیگر را تلاقی کنند».(28)ابوالحسن جمال الدین علی بن یوسف قفطی (568-646ه .

دیدگاهتان را بنویسید