ویژگی ها، تعداد قمرها، عجایب و هر آنچه که باید بدانید – زومیت

مثلا اگر به آینه برسد منعکس می شود، اگر به منشور بخورد خم می شود و اگر به مولکول های گاز موجود در اتمسفر زمین برخورد کند در هوا پخش می شود. چنین بود که روز سوم از ماجرای تلخ درخت های بائوباب باخبر شدم. روی زمین با هیچ ترن هوایی نمیتوانید سرعت ۲۰۹ هزار کیلومتر بر ساعت را تجربه کنید، با این حال فضاپیمای جونو در ماه ژوئن در هنگام عبور نزدیک از سیاره مشتری به چنین سرعتی دست پیدا کرد و حالا ناسا این ماجراجویی مهیج را در یک ویدیوی جالب منتشر کرده است.

فرقی نمیکند تصویری از این سیاره منتشر شود یا اینکه شاهد انتشار ویدیویی از آن باشیم، مشتری از هر زاویهای جذاب به نظر میرسد. شعاع استوایی (11.19Rφ) و جرم (318Mφ) مشتری توسط مشاهدات مدرای ، و پنهان شدگیهایی اقمارش و بوسیله اختلالات جاذبهای آن در مدارات ستارههای دنبالهدار و سیارک ها و بوسیله اندازه گیری قطر زاویهای قرص قابل رویت آن (47 ثانیه در نقطه مقابله) و بوسیله اندازه گیریهای مسافر (Voyager) که از کنار آن در حال عبور است، بطور دقیق معین شده است. سخنِ نظامی در بارۀ محدودیت عقل و تجربۀ آدمی است و میگوید عقلِ انسان تنها میتواند حد و حدودِ جهانِ مادی را ببیند و بسنجد؛ حال آن که خداوند بیرون از حدودِ این جهانِ مادی است.

ظاهر مشتری بسیار جذاب و در عین حال ترسناک میباشد. در ژوئیهٔ ۱۹۹۴، هنگامی که ۲۱ تکه از دنبالهدار شومیکر-لوی ۹ با هواکرهٔ مشتری برخورد کرد، ستارهشناسان شاهد رویدادی بسیار تماشایی بودند. در این راستا قرار است که در آیندهای نزدیک سفر جدیدی به مشتری صورت گیرد. گالیلو سفر طولانی خود را از اکتبر 1989 آغاز کرد. اینبار قرار است که این سفر به مقصد کوچکترین قمرهای گالیلین یعنی”europa” انجام شود. Kepler-b۲۲ اندازهای در حدود ۲.۴ برابر زمین داشته و در طی ۲۹۰ روز یک دور کامل به دور ستارهی خود میچرخد. اعتقاد بر این است که آنانکی یک سیارک بوده که توسط گرانش مشتری گیر افتاده و پس از آن در طی یک برخورد به قطعاتی تقسیم شد.

این گروه از اقمار را به نام گروه کارمه می شناسند و باور بر این است که این اقمار منشا مشترکی دارند. یک گروه از محققان ژاپنی با استفاده از “تلسکوپ سوبارو” و اطلاعات در دست به این نتیجه رسیدند که این سیاره دارای نشانه های از ” پراکندگی رایلی ” است. مقاله علمی و آموزشی «آشنایی با سیاره های منظومه شمسی»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. امشب پس از غروب آفتاب می توانید این سیاره را بر فراز افقهای غربی جستجو کنید.

این کاوشگر فضایی در پنجم اوت ۲۰۱۱ از فلوریدا به فضا پرتاب شده و شرکت لاکهید مارتین و مؤسسه تحقیقات جنوب غربی سازنده و پیمانکار هدایت آن هستند. نرخ پرتاب ماهواره: ماموریت به سیاره مریخ ، بعد از 23 پرتاب در دهه 1960 و 1970، بسیار نادر شده است. قطر آن فقط کمی کوچکتر از مشتری است، اما از نظر جرم بسیار کوچکتر است. دانشمند شهروندی به نام «کوین گیل» که به عنوان مهندس نرم افزار نیز در ناسا مشغول به فعالیت است، اطلاعات دوربین «JunoCam» این فضاپیما را جمع آوری کرده. هنگامیکه یولیسس از کنار مشتری عبور نمود، اطلاعاتی را جمع آوری نمود که ثابت می کرد تاثیر بادهای خورشیدی بر روی مگنتوسفر این سیاره بسیار بیش از آن است که قبلا تصور می شده است.

با این که این گجت ها در ساختار اکتشاف و گشت و گذار در بازی بسیار عالی و جذاب هستند، ولی در مبارزات پتانسیل آنها تقریبا به در رفته است زیرا تا بخواهید مبارزات را شروع کنید و واردش شوید و چالشی برایتان ایجاد شود که به فکر استفاده از گجت بیافتید، مبارزه خیلی وقت است که تمام شده و با یکی دو تیر ساده تفنگتان دخل دشمنان ضیقی بازی آمده است!

این بازی در سال 2020 عرضه شده است. در طی سالها، این سفینه اتمسفر مشتری را تحت نظر گرفت و به مشاهده اقمار گالیله ای آن پرداخت. سیاره مشتری به عنوان بزرگترین سیاره منظومه شمسی به شمار میرود که از زمانهای قدیم، توسط اخترشناسان مشاهده شده و شناخته میشده است. اگر شما نیز به شناخت سیارات منظومه شمسی خصوصاً سیاره مشتری علاقهمند هستید خواندن این مطلب را از دست ندهید. ۱۲ای است که یکی از نخستین سیارات فراخورشیدی کشفشده در سال ۱۹۹۲ در مدار یک تپاختر بود. مشتری Jupiter پنجمین سیاره از لحاظ نزدیکی به خورشید است، این سیاره بزرگترین سیاره منظومه شمسی است و جرم آن 318 برابر کره زمین و شعاع آن 1/11 برابر کره زمین است، در واقع اگر این سیاره تو خالی بود بیش از 1300 سیاره به اندازه زمین در ان جا میشد!

انفجارهای زحل در طی یک دوره 12 ماهه 12 بار یا بیشتر اتفاق می افتد و به دنبال آن حدود یک دوره 5 ساله خواهد بود که در آن هیچ گونه فعالیتی ثبت نشده است. بالاخره بعد از ۳۰ سال سیاره زحل به جایگاه پرقدرت خودش برگشت، حضور سیاره زحل در سال ۲۰۲۰ به معنای شروع دوران جدید از اقتصاد جهانی است. این سیاره ۷۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد و تخمین زده می شود آب موجود در آن سه برابر سیاره زحل باشد.

کره فوقانی 90 کیلومتر از سطح فاصله دارد ، درجه حرارت آنجا نزدیک به 200 درجه سانتیگراد است. سطح پوسته مریخ و یا پوسته آن اکثراً از سنگهای آتشفشانی بازالت شکل گرفته که در پوسته زمین و ماه نیز یافت می شود، اگرچه ممکن است برخی از سنگهای دهانهای (مخصوصاً در نیمکره شمالی) از آندزیت (Andesite) (یک سنگ آتشفشانی میباشد که سیلیس بیشتری نسبت به بازالت دارد) تشکیل شده باشند. البته پلنتینگا در توصیف وضعیت جهانهای ممکن آنها را افلاطونی میداند، ولی باید توجه داشت که مقصود او از افلاطونی دانستن وضعیتهای امور تمایز میان وجود یک امر و تمثل آن همچون مثل افلاطونی است؛ بنابراین نمیتوان با استناد به این قول وضعیتهای امور را هستیهای انتزاعی مستقل از ذهن دانست.

ممکن است مقداری یخ در مناطق قطبی عطارد داشته باشد. جونو، فضاپیمای روباتیکِ بدونِ سرنشینِ ناساست که در چهارم ژوئیه ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، فضاپیمای جونوی ناسا تصویری از دو طوفان بزرگ چرخان سیاره مشتری را ثبت کرده است؛ این تصاویر در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ ثبت شده است. در بین اقمار مشتری، اقماری وجود دارند که به علت مشخصات مداری منحصر به فرد خود در هیچیک از گروه ها قرار نمی گیرند.

همچنین چند قمر نامنظم که در خانواده خاصی قرار نمی گیرند نیز وجود دارد. تاکنون دانشمندان نمی توانند حتی برخی از آنها را مطالعه کنند. خلبان و شازده یک چاه را پیدا می کنند که آنها را از تشنگی نجات می دهد اما در نهایت شازده کوچولو خلبان را در جریان تصمیم خود قرار میدهد و می گوید تصمیم گرفته به سیارک خود بازگردد. در همین لحظه نزا کنندگان به هوش می آیند و نوری را مشاهده می کنند که به سمت آسمان در اوج است که تصور می کنند مرد کشته شده به سوی خدا می رود . از بیرون سیاره میتوان وقوع طوفانهای شدید را در درون آن مشاهده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید