هرآنچه باید درباره آجودانیه تهران بدانید – بلاگ دیوار

عرفی یگانه، س.، سبحان اردکانی، س.، جامه بزرگی، س.، 1400. بررسی غلظت باقی مانده سم ارگانوفسفره دیازینون در آب رودخانه عباس آباد همدان. این شهر دارای ۵۲ روستا است و از روستاهای معروف آن روستای زیباکنار یا همان علی آباد ، روستای لیچاء ، روستای دهسر ، روستای فخر آباد ، روستای جوریاب ، روستا نوده ، روستا رودپشت روستای گفشه ، روستا دواج اشاره کرد . منبع عکس: delta.irدر کیلومتر ۲۵ جاده چالوس، سد امیرکبیر یا همان سد کرج روی رودخانه کرج علاقهمندان بسیاری را به تفرج در این منطقه میکشاند.

۵١ درصد از سطح پارک را مناطق کوهستانی، ۴١ درصد آن را تپه ماهورها و ٢/۵ در صد را فلات ها و تراس های فوقانی تشکیل می دهند. این معاهده از زمان عقد تا الحال با ایزاد تغییرات اندک نافذ می باشد. بیشترین میزان این تغییرات در قسمت پاییندست بازه انتخابی صورت گرفته است. نحوۀ چیدمان آجرهای این پل به صورت افقی است. همه املاک اطراف این رودخانه دارای موقیت توریستی بالقوه ای هستند.

قلعه آغشت را میتوان بنایی فراتر از یک اقامتگاه شخصی یا یک ویلا معرفی کرد؛ بنایی که امروز یکی از مهمترین دیدنیهای این روستا و مناطق اطراف به شمار میآید. وی افزود: رودخانه اترک بهعنوان یک شبکه شاهرگی کل خراسان شمالی را تحت پوشش قرار داده به همین علت ما با تشکیل ستاد احیای رودخانه اترک کار خود را آغاز کردهایم و موضوعات را در سطح استانی پیگیری میکنیم. لشت نشا در ۲۹ کیلومتری شمال شرقی شهرستان رشت قرار دارد و با مساحتی حدود ۱۶۲ کیلومتر مربع یکی از حاصلخیزترین بخش های شهر رشت می باشد . قوم بلوچ از اصیل ترین اقوام ایرانی می باشد که فنوج نیز جزئی از آن است و از قدیمی ترین طوایف شهرستان می توان به طایفه (محمدی، اربابی، ملک، کدخدایی، شیرانی، نصرتی ) اشاره نمود.

قلب داد ستد و تجارت این شهر سه شنبه بازار و شنبه بازار ، دو بازار هفتگی است که عموم مردم از شهرها و حتی شهرستانهای اطراف از آن استفاده کرده و محصولات روستایی و محلی عمده شهر را در این مکان عرضه می کنند . منطقه دو که محلات سعادتآباد، شهرک غرب، پونک، گیشا، ستارخان، آریاشهر و شهرآرا را شامل میشود، مراکز تفریحی و فرهنگی خوبی چون پارک ژوراسیک، پارک پرواز، برج میلاد، پارک شهرآرا، پارک پردیسان و پارک گفتگو را در خود جای داده است. پل لوپو توانست جایزه برترین سازه IABSE 2008 را به دست بیاورد، همچنین در سال ۲۰۱۰ به عنوان مرکز و نشان نمایشگاه جهانی شانگهای شناخته شد.

چون در فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان و همینطور بهار، بارش باران باعث لغزندگی جادههای خاکی میشود و خودرو به عنوان یک وسیله نقلیه سنگین ممکن است در گل و لای گیر کند، وسیلهای مانند دوچرخه بهترین انتخاب برای طی کردن مسیر جاده خاکی دریاچه است. عباس میرزا در همین سال های جنگ و برای اقامت در منطقه دستور ساخت استحکامات کردشت را داد. برای رفتن به این اقامتگاه باید در جاده سواد کوه نرسیده به گردنه گدوک این دهکده را پیدا کنید.

برای بهرهبردن از طبیعت بینظیری که شفارود به زمین میبخشد میتوانید به رضوانشهر گیلان سفر کنید. لَشتِ نِشا ، بهشت گمشده گیلان یکی از شهرهای استان گیلان محسوب میشود . املاک لشت نشا در زمان ناصر الدین شاه و مظفر الدین شاه از املاک خاصه شاه بوده اند .با ما همراه باشید تا در مورد جاذبه های طبیعی لشت نشاء بهشت گمشده گیلان صحبت کنیم . لشت نشاء از مناطق قدیمی استان گیلان است که سابقه تاریخی آن براساس وجود آثار باستانی و خرابه های موجود به قبل از اسلام می رسد . لشت نشاء از شمال به دریا و از جنوب به بخش کوچصفهان و از شرق به شهرستان آستانه اشرفیه و از غرب به بخش خشکبیجار محدود می شود .

این پل آجری در جاده تالش به رضوانشهر بر روی رودخانه شفارود در منطقه پونل، از توابع شهرستان رضوانشهر واقع شده است. از ویژگیهای این رودخانه، پرجاذبه بودنِ آن، است چون آبادیهای آق مسجد، سکه، بناوی، دکان، پونل، سلطان و سکاسکه بشم در حاشیۀ این رودخانه واقع شدهاند. تماشای این پل و توجه به این امر که آجر و ساروج چطور عالمانه و هنرمندانه چیده شدهاند که در عین زیبایی به قدر تمام سالهای قدمت خود مقاوم بودهاند و پایدار باقی ماندهاند بسیار غرور آفرین است. این رود آبی رنگ سبزی بخش آبادیهای چنگیز خونی، جلوه خوار، کنگه لیوه، رینه و معاف محله که در حاشیۀ آن واقع شدهاند را سیراب میسازد.

آن ها زمان زیادی را به خودشان می رسند و احتمالاً از چیزهای غیر طبیعی و غیر معمول در ظاهر خودشان بدشان می آید . از همین رو جاذبه های طبیعی زیادی نیز در این استان پهناور وجود دارد. الف – شیب زمین : هرچه شیب زمین بیشتر باشد ، میزان آب جاری بیشتر است ، زیرا فرصت کافی برای نفوذ آب به درون زمین وجود ندارد. کارشناس مطالعات صنعت آب خوزستان گفت: میزان اعتبارات توسعه منابع آب خوزستان کافی نیست. اگر آب نباشد ابتدا زیباییها فرو میریزند و سپس با از بین رفتن زیباییها اصلِ زیبایی بخش یعنی حیات نیز از طبیعت رخت بر میبندد و محو میشود.

وجود دشت وسیع و تمایل ناچیز آن منطقه را مستعد طغیان می کند ، این ویژگی در فلور غالب در بخش منعکس می شود. رود در طول مسیر خودش، فراز و نشیب های زیادی را طی می کند تا به دریا برسد. این رود تعدادی از متنوعترین گونه های حیوانی را در خود جای داده است و تعداد بسیاری از گونه های در خطر انقراض نیز در آن زندگی میکنند.

نيروي فرسايش حاصل از سرعت زياد آب، سطح بستر و يا كنارههاي رودخانه را به سرعت تخريب كرده و با خود حل کرده و با خود می برد و بر عمق بستر رودخانه ميافزايد و فرصت ساختن نهر به منظور آبیاری مزارع اطراف رودخانهها را از مردمان ساکن در قریه جات همجوار آن میستاند. رودخانه واریان و طبیعت زیبای مسیر کوهنوردی اطراف رودخانه و باغات گیلاس و آلبالو به زیبایی های طبیعی این روستا جلوه ای زیبا داده است.

طبیعت دلپذیر و زیبا ، رودخانهها و استخرهای طبیعی ، فضای سبز و دلانگیز هر مسافر و گردشگر را مجذوب زیباییهای خود میکند . رودخانه شفارود زیستگاهی برای ماهیهای سردآب بومی است و به دلیل همین مناسب بودن در اطراف این رودخانه استخرهای پرورش ماهی متعددی بنا شده است تا از آب این رودخانه برای پرورش ماهی استفاده شود. این رودخانۀ جاریِ آبیِ حیات بخش در طول مسیر خود رودخانههای دلبه رود، سیاهرود، میان رود، خوشابر، خولاکو، آستاوربار، هفت خونی و کوری را با خود همراه میکند و در مقابل رودخانههای میناروبار، ملارود و تیزرود را به اطراف رهسپار میسازد.

پس توجه به اطراف رودخانه که در خواب دیده اید می تواند وضعیت زندگی فعلی تان را به شما نشان دهد و در این باره اطلاعاتی بدست بیاورید. آنگونه که باشندهگان ولسوالی آبکمری میگویند طالبان مهمات و سلاحهای موجود در ولسوالی آبکمری را نیز با خود بردهاند. به همین دلیل قادر نخواهید به برخی از کارهایی که در حال حاضر مشغول انجامشان هستید، پایان دهید. شما می توانید به سمت خیابان شیرازی بروید و مسیر را به سمت خیابان آیت الله بهجت و بلوار کمیاب ادامه داده و با عبور از خیابان عابدی و رسیدن به بزرگراه شهید چراغچی ادامه دهید تا به بلوار اندیشه و خیابان اندیشه 81 و سرزمین موج های آبی برسید.

با توجه به اینکه زندگی کیخسرو را ادامة حیات سیاوش دانستهاند، اینطور به نظر میرسد که میتوان کلیت داستان زندگی کیخسرو را مرحلة «بازگشت سفرقهرمان» در زندگی سیاوش دانست که خود نکتهای قابل تأمل است. این آب یا این خون اگر نباشد حیات و زندگی وجود نخواهد داشت. این امر بیانگر این نکته است که آب در زمین یا بر زمین هم چون خون در تن انسان یا سایر موجودات زنده است. جالب اینکه” زیباکنار ” منطقه ی توریستی در استان گیلان هم یکی از روستاهای بخش لشت نشا است .

جالب است که در نام تمام این چشمهها واژۀ خونی به کار رفته است. در تمام این مسیر این رودخانۀ زیبا درست به مانند یک مداد رنگی آبی است که طبیعت با آن به رنگ آمیزی میپردازد و حاصل کارش به سبزی نقاشی زیبای طبیعت میانجامد. در تمام مسیری که رودخانۀ شفارود جریان دارد میتوانید رنگ آمیزی هنرمندانهاش را ببینید. در ادامه برترین جاهای دیدنی سامان را معرفی کردهایم. این پل زیبا و دیدنی از جاذبههای رودخانه شفارود محسوب میشود. رودخانه شفارود در منطقۀ کوهستانی در مسیری تقریباً غربی شرقی جریان دارد. یکی از رودخانههای استان چهارمحالوبختیاری که در واقع بزرگترین ریزابه رود کارون است و از کوههای تنگ سرخ وکنه دوده سه در 43 کیلومتری جنوب شرقی یاسوج و 15 کیلومتری شمال غربی اردکان فارس سرچشمه می گیرد و بهنام رودخانه بشار به سوی شمال غربی جریان می یابد.

با باز شدن این خلل و فرج، ارواح از غده صنوبری در آنها جریان می­یابند. آبیاری مزارع این امکان را به آنها می دهد که مقدار آب کافی برای تولید محصولاتشان را فراهم کنند. قدرت فزاينده تكه، رهبريت تركمنها را به آنها داد. نکته 6 – هر چه مخروط افکنه ها در قسمت های پایین ترو پست تری تشکیل شده باشند ، چون ذرات تشکیل دهنده آنها مسیر بیشتری را طی کرده اند و برخوردهای بیشتری را داشته اند ، کوچکتر خواهند بود . آب و هوای معتدل و خوب لشت نشاء شرایط بسیار مناسبی را برای رشد گیاهان ، ایجاد فضای سبز ، کشاورزی و پرورش انواع محصولات را در این منطقه پدید آورده است .

دیدگاهتان را بنویسید