مهرسا – دهان نگو کوه آتش فشان

در اين دوره برخي از نقاط خوش منظره كوه صفه مورد بازسازي قرار گرفت و مسيرهاي ارتفاعي و دسترسي جديد ميان آنها و شهر احداث گرديد. فضاي سبز كوه صفه كه در حال حاضر عرصه اي به مساحت ۱۰۰ هكتار را تبديل به منظره اي سبز كرده است در قسمتهاي دامنه كوه قرار دارد و به عنوان پارك كوهستاني و بخشهايي از آن شكل پارك جنگلي دارد روزانه پذيراي جمع كثيري از طبيعت دوستان و گردشگران است . كوهستان صفه كه تا چند دهه پيش به صورت عنصري مجزا و با فاصله از شهر قرار داشت اينك با توسعه شهر به طرف جنوب كاملا به شهر متصل شده و بخشي از آن به پارك كوهستاني و محل تفرج شهروندان تبدیل شده است.

از جمله نقاط مشهور در كوه صفه قلعه شاهدژ يا شاه دز مي باشد كه به قلعه ديو نيز معروف است و به عنوان هسته مركزي پارك كوهستاني صفه است و چشمه هاي موجود از جمله چشمه پاچنار و خاجيك به عنوان قلب تپنده اين مجموعه اند كه با وجود درختان كهنسال همچون نگيني زيبا مي درخشد. با توجه به اين زمينه تاريخي و برخي شواهد عيني احتمال قوي اين است كه كوه صفه از زمانهاي خيلي دور به عنوان پايگاه و پناهگاه مورد استفاده مردم بوده است.

در داخل قلعه نقبی عجیب و جالب توجه وجود دارد که دهانه آن تا 10 متر به طرف خاور و جنوب دارای شیبی تند است و 15 متر عمق دارد. عالمی فقیه و متحبر در علوم دینی و به منصب خدمتگزاری حضرت مقدس امام کسب علم فقه و کلام کرده و چند جلد کتاب نیز تألیف نموده که از آنجمله کتاب المسترشد و ایضاح در امامت و … عالم وارسته و خطیب توانا، حجت الاسلام والمسلمین میرزا ابوالحسن جوادی آملی مشهور به «واعظ جوادی»، پدر گرامی حضرت آیت الله جوادی آملی از زمره خطبا و وعاظ مشهور خطه مازندران و آمل به شمار میرفت و با زهد و وارستگی اخلاقی، تدریس و تبلیغ علوم و معارف دینی و خدمت به مردم زندگی را سپری کرده و به دوستی اهل بیت (ع) و دفاع از حریم ولایت و امامت و مردمداری شهرت داشت.سعی ایشان همواره آن بود از درآمد حاصل از منبر استفاده کند و حقوق دریافتی از حوزه آمل را که از موقوفات تأمین میشد به طلاب نیازمند بپردازد.ویژگی مهم دیگر آن بزرگوار این بود که در تربیت فرزند، بسیار حساس بود.

روشن است که نقش آن حضرت در این جنگ بیش از همه صحابه بود و ما اینک به نقل بخشی از آنچه که مورّخان و محدّثان در این زمینه آورده اند، می پردازیم و گفتنی است که بیشترین استناد ما در این زمینه، به منابع اهل سنّت می باشد. همچنین در کنار ۳متن اصلی کتیبه داریوش، 11 کتیبه کوچک نیز دیده میشود که به داریوش و دشمنان او ارتباط دارد. این اثر تاریخی در سمت راست کتیبه بیستون قرار دارد، که برای رسیدن به آن باید کمی پیادهروی کنید.

برای رسیدن به مسیر جبهه جنوبی باید از مسیر جاده تهران به آمل (جاده هراز) ابتدا به «شهر پلور»(در 70 کیلومتری تهران)برویم و سپس با وسیله شخصی و یا بوسیله نیسان های کرایه ای به سمت شهر رینه و محلی به نام «گوسفند سرای احسانی»حرکت کنیم. در یک رویا خداوند را به صورت یک شیر درنده بر سر کوه قاف میبیند و یا شیخ صفیالدین اردبیلی در کودکی خود را بر کوه قاف میبیند در حالی که نور ولایت بر او میتابد.

قسمت جنوبی و غربی کوه دره چتین دره قرار گرفته و که با مصافت اندکی به چئچنلر وصل می شود و راه ارتابطی قدیم خراجو با مراغه و امامزاده ابراهیم که سابقا با نام اجاق از شهرت خاصی برخوردار بوده است. یه دره باریک هست که یه رودخونه از کفش رد میشه. در سمت چپ كوه يك سلسله تپههاي كوچك و بزرگ به نام هزار دره قرار گرفته كه جاده شيراز از وسط آن ميگذرد. ۱۶. آب شفا درياى علينگار: یک شاخه از دریای علینگار، از معادن سلفر گذشته پس از مسافت طولانی با چندین شاخه سلسله کوهای پامیر یکجا شده و دریای علینگار ايجاد میشود.

آب این چشمه به علت داشتن تركیب كلرو بیكربناته سدیك و كلسیك برای درمان بیماریهای عمومی ، سیستم حركتی ( دردهای مزمن روماتیسمی ) ، بیماریهای زنان و بیماریهای قلبی و نیز تقویت عمومی بدن استفاده میشود. در طبقهی دهم نیز حوض دیگری مثل طبقهی چهارم به همان شکل و بزرگی دیده میشود. در هر سئوال به دنبال این موارد هستیم. آب این قسمت در مواقعی که سایر چشمهها آب داشتهاند، مفید بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۹ نفر بودهاست. او در سال ۱۳۳۱ وارد دانشکده افسری شد و در سال ۱۳۵۵ به درجه سرهنگی رسید و در زمان جنگ ایران و عراق در عملیاتهای مهمی همچون طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر و رمضان در مسئولیتهای فرماندهی حضور داشته است.پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، در سال ۱۳۵۹ به سمت فرمانده لشکر ۸۸ زرهی زاهدان و در سال ۱۳۶۰ به سمت فرمانده لشکر ۹۲ زرهی اهواز منصوب گردید.وی در مسئولیتهای فرماندهی در عملیاتهای طریق المقدس، فتح المبین، بیت المقدس، والفجر و رمضان خدمت نموده و در سمت فرماندهی لشکر ۹۲ زرهی خوزستان و فرمانده قرارگاه فتح در جنگ ایران و عراق حضور داشته است،منفرد نیاکی، به واسطه لیاقت و شجاعت وافر خود طی حکمی از سوی امیر سپهبد علی صیاد شیرازی به جانشینی فرمانده نیروی زمینی ارتش در جنوب منصوب گردید و در طراحی عملیاتهای رزمی در جنوب ایران نقش مؤثری ایفا نمود،در دوم دی ماه ۱۳۶۳ با حکم آیت الله سید علی خامنهای(رئیس جمهور وقت ایران) به ستاد مشترک ارتش منتقل و به عنوان جانشین اداره سوم ارتش مشغول به کار شد.امیر سرلشکر مسعود منفرد نیاکی، در تاریخ ۱۳۶۴/۵/۶ به عنوان نماینده و ناظر عملیات لشکر در رزمایش لشکر ۵۸ تکاور ذوالفقار که در شرایط واقعی جنگی لشکر اجرا گردید شرکت نمود و در این رزمایش کشته شد.

6 کشور آسیایی افغانستان را بین خود محصور کردهاند: از شمال ازبکستان و ترکمنستان، از شمال شرقی تاجیکستان و چین، از جنوب و شرق پاکستان و در نهایت از غرب ایران که به عنوان همسایگان آن شناخته میشوند. اون موقع ها مسیر صعود مثل الان اتوبان نبود که دوچرخه حق نداره بره ولی هایس و دلیکا با شونصد Km/h خاک تو حلق مردم بکنند تا چهارتا تنبل خرفتو ببرند بالای ایستگاه تله کابین آش رشته بخورن. آمار و ارقام احصایوی نشان میدهد که ۸۰ درصد سنگهای مرمر و گرانیت افغانستان به منظور پروسس و پالش به کشور پاکستان به قیمت ۴۰ دالر فی تن منتقل میگردد، که بعد از پروسس با قیمت ۳۰۰ دالر فی تن دوباره بالای افغانستان به فروش میرسد.

دوباره سازهای دیگر با ستونهای سنگی و پلههایی که بعد از گذشتن از آنها مقبره احمد شاه مسعود تکیه داده به کوههای روبهرو قرار میگیرد. در جای دیگر داستان، ادعا میکند که او (امام زمان عج) پدرانش را در مدینه، عراق و طوس، زیارت میکند و به سرزمین ما برمیگردد . یه جمعه صبح هم بیرون بودیم که بعدش یه طالبی خریدیم که چون کارد میوه خوری نداشتیم با کارت اوتوبوس پارش کردیم. کمبود خواب و گشنگی هم بهش اضافه کن. گردن های این اسیران را با طناب به یکدیگر و دست هایشان را از پشت سر بسته اند.بعدها اسیر نهم یعنی سکونخای سکایی با خُود تیز به جمع اسیران اضافه گردید.

از این پس کمتر پیش میآید که مسلمانان دربرابر نظر و فرمان رسول خدا (ص) بایستند. یکی از آنها در دامنهی کوه صفه بود که از چشمهها و درختان و چشماندازهای خوبی برخوردار بود. دانلود آهنگ دختر کوه نمک دختر عزیزه چشماشو میبنده میخنده ریزه ریزه را از سایت هاب گرام دریافت کنید. عاقا اول از همه میخوام از برو بکس سایت تشکر کنم برای طراحی جدید. نخست راههای ارتباطی را قطع میکنند و سپس راههای عقب نشینی را، و آن گاه به قلب حریف حمله میبرند و سرانجام او را به درههای مجاور میرانند تا مجبور شود یا در محل بجنگد و یا در ضمن عقب نشینی با واحدهای سنگین شوروی که در درهها و پیرامون منطقه مستقر شده رو برو شود.

آنجا بود که فهمیدم چرا مردم اصفهان در روزهای تعطیل یا آخر هفتهها به آنجا میروند. به گزارش خبرگزاری موج اصفهان، فرهاد کاوه آهنگران گفت: جوانی 21 ساله با سقوط از کوه صفه در اصفهان جان خود را از دست داد. کوه «اسپور» نیز با ۳۳۰۰ متر ارتفاع، آخرین بار در سال ۲۰۰۴ فوران کرد. انگلبرت کمپفر آلمانی در نیمه دوم حکومت صفویان از تبدیل شدن کوه صفه به مکانی تفریحی نوشته است:«پس از آنکه شاه سلیمان صفوی سلامت خود را به دست آورد، تفرجگاههای مختلفی بنا کرد. این کوه دارای دو قله میباشد.

آنتن موبایل دارای دسترسی محدود میباشد و بهتر است به صورت گروهی به بازدید از گنبدهای نمکی بروید. کوه صفه یکی از محبوبترین جاذبههای گردشگری اصفهان است و صبح روزهای جمعه میزبان خیل عظیمی از دوستداران طبیعت و مخصوصاً جوانان میباشد. این قلهی کوه نیست که ما فتح میکنیم بلکه بر وجود خود چیره میشویم. در ۱۳۰۹ مجدداً از طرف کامران میرزا نایب السلطنه که حکومت مرکزی با وی بود به حکومت گیلان رفت و مدت سه سال در این قسمت باقی ماند.

علاءالدین تراول حرفهایترین برگزار کننده تورهای ایرانگردی، آماده ارائه تمامی خدمات گردشگری در استان اصفهان به شما عزیزان است. در كتابهاي معتبر تاريخي مربوط به قرون ميانه اسلامي مثل «تاريخ ابن اثير» «تاريخ راوند» و «تاريخ جهانگشاي جويني» شرحهاي مبسوطي راجع به مبارزات دولت سلجوقي، كه سني مذهب و طرفدار خلفاي بغداد بودند با پيروان فرقه شيعه اسماعيليه در اصفهان آمده است كه به كوهستان صفه و قلعه آن مربوط ميشود. کوه صفه جزو رشته کوه های زاگرس به شمار می آید که در جنوب شهر اصفهان واقع شده است. از مرز شمالی تا رودهای ارس و آخوریان و مرز جنوبی تا کوه گایلندروگ میرسد.

بنابر «دینکرت» یک سر پل چینوت (صراط) باین کوه پیوسته است (یشتها ج 2حاشیه ص 324). بنابر «بندهشن» روئیدن آن هشتصد سال طول کشید و کوههای دیگر جهان همه در 18 سال ازین کوه روئید. محل انتخاب شده برای تراشيدن سنگنگاره و سنگنبشتة بيستون، جايي در ارتفاع چند ده متري سطح زمين و در دامنة رو به جنوبِ كوه انتخاب بوده است. او در سال ۵۰۰ هجري تمام كوهستان صفه را به محاصره درآورد و پس از ماه ها مناقشه ديني و سياسي و زد و خورد سرانجام قلعه را فتح كرد و باقيمانده ساكنان و جنگجويان قلعه را كشت و رهبران آنان را به اسارت درآورد.

دیدگاهتان را بنویسید