مقایسهی انواع جهشهای ویروس کرونا و واکسنهای کووید-19 – سیناکر

به گفته “ماریا ون کرخوف”، مسئول فنی کرونا در سازمان جهانی بهداشت (WHO)، پس از اتمام حروف یونانی، این سازمان قطعا مجموعه جدیدی از اسامی را برای نامگذاری سویه های مختلف کرونا اعلام خواهد کرد. به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، گروهی از محققان به منظور بررسی ایمنی ناشی از سویه اصلی ویروس کرونا بر کاهش خطر ابتلاء به امیکرون، مطالعه جدیدی انجام دادند. در ۷ ژانویه ۲۰۲۲ مصادف با ۱۷ دی ۱۴۰۰ یک ویرولوژیست قبرسی به نام لیوندیوس کاستریکیس در تلویزیون قبرس خبر از پیدایش سوش جدیدی داد که مشخصات رفتاری دو واریانت امیکرون و دلتا را داشت و نام دلتاکرون را به آن اطلاق کرد.

آنالیز ترکیبی اثربخشی میانگین واکسن آسترازنکا را ۷۰ درصد نشان داد. در ۲۵ مارچ ۲۰۲۱ آسترازنکا از آنالیز اوّلیهای پرده برداشت که نشان میداد واکسن در برابر کووید-۱۹ علامتدار ۷۶ درصد اثربخشی دارد. این یافته بر اساس آنالیز اوّلیه ۲۱ روز پس از تزریق دوز اوّل در خلال انجام فاز ۳ استخراج شد. در یک رژیم واکسن ابتدا به صورت یک نصفهدوز تزریق شد و دوز دوم به صورت کامل با فاصلهی حداقل یک ماه از دوز اوّل تزریق شد که نتیجه اثربخشی ۹۰ درصد بود.

واکسن شرکت آسترازنکا از تکنولوژی ابداعشده در یکی از کمپانیهای مرتبط به نام Vaccitech استفاده میکند؛ به این صورت که یک وکتور ویروسی غیرقابل تکثیر شامپانزه بر روی یک ویروس سرماخوردگی ضعیفشدهی شامپانزه(آدنوویروس) قرار داده میشود. نوع: ویروس SARS-CoV-2 غیرفعّالشده حاوی ذرّات ویروسی کامل که با تکنولوژی Vero Cell غیرفعّال شده است. این واکسن از تکنولوژی کمپانی AdVac بهره میگیرد که برای ساخت واکسنهای تحقیقاتی ابولا، Zika، RSV و HIV از آن استفاده شده است. در فرایند تولید این واکسن از تکنولوژی که دهه ها کاربرد دارد، استفاده شده است.

افزایش عفونت ها به احتمال زیاد به دلیل ترکیبی از دو عامل “افزایش قابلیت انتقال یا سرایت پذیری” و “توانایی واریانت برای فرار از ایمنی ناشی از عفونت یا واکسیناسیون گذشته” است. «کثیهاچول» در بیانیهای که روی وبسایت فرمانداری نیویورک قرار گرفته نوشته با توجه به آنکه میزان سرایت کووید-۱۹ در نیویورک به سطح بیسابقهای از آوریل ۲۰۲۰(فروردین ۹۹) رسیده و موارد بستری در بیمارستان از ماه گذشته به ۳۰۰ نفر در روز رسیده او از اختیاراتش در قانون استفاده کرده و اعلام میکند که «در ایالت نیویورک فاجعه به وقوع پیوسته است.» نخستوزیر سابق انگلیس نیز با انتشار مقالهای در روزنامه گاردین نوشته کشورهای توسعه یافته مقصر شیوع گونه جدید ویروس کرونا در کشورهای آفریقایی.

اثربخشی: ۸۹.۳ درصد ولی برای جهش های انگلیسی و آفریقایی کمتر است. تاریخ مجوّز استفادهی اضطراری: تایید نشده است. آخرین تاریخ پیشنهادی برای تصویب مجوّز استفادهی اضطراری در آمریکا، می ۲۰۲۱ است. خبر پیدایش یک سویه کرونا که ترکیبی از سوش های دلتا و امیکرون است، در روزهای اخیر باعث نگرانی عمومی در جهان شده است. تشخیص ترکیبی از دو سویه ممکن است کار سختی باشد؛ اما از آنجا که دو واریانت امیکرون و دلتا تفاوت بارزی با یکدیگر دارند، محققان راحتتر توانستند ترکیبی از این دو واریانت را پیدا کنند. نئوکوو NeoCov یک سویه جدید از کووید۱۹ است؟ بارداری و شیردهی: مصرف اضطراری آن برای مادرانی که مواجهه بالا با مبتلایان به کووید۱۹ دارند، مانند کارکنان نظام سلامت، بلامانع است.

این واکسن یک واکسن خالصسازیشده و غیرفعّالشده است. یک طرفه .- یک سویه کردن ؛ یکسو کردن . آمار شیوع سویه گاما: عکس 5 روند شیوع سویهی گاما را نشان میدهد. روزنامه وطن امروز در گزارشی نوشت: نقشه کرونایی کشور در حالی از رنگ قرمز پاک شده است که رئیسجمهور تاکید دارد همچنان باید نگران شیوع دوباره کرونا در کشور بود، بنابراین تردد در مرزهای کشور باید کنترل و از دورهمی و عادیانگاری پرهیز شود.

BA.۲ اکنون در ۱۰ کشور شیوع بسیار بالایی دارد: بنگلادش، برونئی، چین، دانمارک، گوآم، هند، مونته نگرو، نپال، پاکستان و فیلیپین. این در حالی است که اکنون ۸٪ موارد جدید کووید۱۹ در آمریکا از نوع اومیکرون استیلث میباشد. بنابراین، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۸۹۴ هزار و ۱۱۰ نفر رسید. این ۶ مورد بسیار نادر بودند و از بین بیش از ۷ میلیون دوز تزریقشده این تعداد شناسایی شدند.

این مؤسّسه اعلام کرده است که هر دوز واکسن بیش از ۱۰ دلار قیمت نخواهد داشت، حدوداً نصف قیمت واکسن فایزر. استخراج DNA: برای استخراج DNA از مخلوط پروتواسکولکسهای جدا شده از هر کیست (در حدود 300 پرتواسکولکس) استفاده گردید. در هر واکنش از یک کنترل مثبت و یک کنترل منفی (فاقد الگوی DNA) استفاده شد. اعداد و ارقام موجود در مرکز پیشگیری و کنترل، جهشی ۶ برابری در ابتلا به سویه اومیکرون را تنها در یک هفته نشان میدهد.

در آزمایشی محلی که در اندونزی انجام شد اثربخشی ۶۵ درصدی به ثبت رسید، امّا این آزمایش تنها بر روی ۱۶۲۰ نفر صورت گرفت. در حالی که سه واکسنی که پیشتر معرفی شدند نیازمند تزریق دو دوز با فاصلهی ۲۸ روز هستند، واکسن جانسون اند جانسون تنها به تزریق یک دوز نیاز دارد. در تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۲۱ نوواوکس اعلام کرد واکسنش با نام NVX-CoV2373 مراحل آزمایشی را با ثبت اثربخشی ۸۹.۳ درصد در فاز ۳ در بریتانیا به پایان رسانده است. این واکسن با استفاده از گونههایی که از مؤسّسهی ملّی ویروسشناسی که زیرشاخهای است از شورای تحقیقات پزشکی هند، به دست آمد، ساخته شد.

اتفاقی که میتواند به یکی از مرگبارترین همه گیریهای تاریخ بشر پایان دهد. متخصصان تاکید دارند در شرایط فعلی همچنان تزریق واکسن کرونا بهترین راه برای پایان بخشیدن به همه گیری محسوب میشود. این واکسن میتواند در شرایط یخچال معمولی نگهداری و حمل شود (دمای ۴۶-۳۶ درجهی فارنهایت برای حداقل ۶ ماه) و در مراکز سلامت موجود تزریق شود. او درخصوص واکسیناسیون معلولان شدید و خیلی شدیدی که در خانه نگهداری میشوند، میافزاید: تیمهای سیار با مراجعه به منازل افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی، این افراد را واکسینه کردهاند. نیازی به نگهداری در دمای زیرصفر درجه ندارد. آنجلیک کوتزی، رئیس انجمن پزشکی آفریقای جنوبی، در خصوص علائم ابتلا به سویه جدید کرونا اظهار کرد: سویه جدید اُمیکرون ویروس کرونا منجر به ابتلا به کرونای خفیف و بدون علائم شدید میشود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفته است که در شبانهروز گذشته تست کرونای 20 نفر از جمعیت زیر پوشش این دانشگاه مثبت شده است. اگرچه مرکز پیشگیری و کنترل میگوید هنوز معلوم نیست سرعت انتشار سویه اومیکرون نسبت به سویه دلتا چقدر است، اما به احتمال زیاد از ویروس کرونای اولیه سریعتر گسترش مییابد. با این حال، سازمان امنیت بهداشت بریتانیا میگوید به نظر نمیرسد که این زیرسویه جدید اثربخشی واکسنها را بیشتر از قبل کاهش دهد. فوقتخصص آیسییو میگوید میزان بستری و فوتیهای اومیکرون نیز بیشتر از میان افرادی است که یا واکسن نزدهاند یا بیماریهای زمینهای و سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

واکسن حاوی یک پروتئین کامل اسپایک ویروس با فرم قبل از ورود به سلول میزبان (prefusion) میباشد که با فناوری نانوذرّهی نوترکیب کمپانی در ترکیب با مادهی کمکی Matrix-M بر پایهی ساپونین که اختصاصی کمپانی است، ساخته شده است. مهمترین آنها پروتئین S یا نیزه است که ویروس به وسیله آن به سلول میزبان متصل شده و وارد آن میشود. بخشی از ویروس غیرفعال شده وارد بدن می شود و منجر به تحریک سیستم ایمنی و محافظت در برابر بیماری می شود. این اقدام منجر به جذب نظر جهانیان در اخبار شد؛ البته خیلی زود دانشمندان و صاحب نظران واکنش نشان داده و گفتند که آن ۵۲ توالی اعلام شده نمی تواند مبین وجود یک واریانت مستقل ناشی از نوترکیبی (recombination) دو سویه متفاوت همراه با رفتار جدید باشد و احتمالا نتیجه آلودگی در یک آزمایشگاه است.

به نظر میرسد که لامبدا مرگ و میر و بیماریزایی بسیار بالایی دارد و یکی از یافتههایی که دانشمندان و مراقبین سلامت را نگران کرده، احتمال کاهش شدید اثر واکسنها در مواجهه با سویهی لامبدا است. دانشمندان دانمارکی میگویند زیرسویهای از امیکرون موسوم به BA.2 پیدا شده که حدود 1.5 برابر مسریتر از سویه اصلی امیکرون است. سازمان جهانی بهداشت سویه جدید را امیکرون نامید و در ابتدا بدون هیچ توضیحی، دو حرف نو (nu) و شی (xi) را نادیده گرفت. سازمان بهداشت جهانی پیوسته در حال پایش سویههای جدید است. «تابناک با تو» – موارد ابتلا به سویه اومیکرون کرونا در حال افزایش است و به گفتهی مقامات بهداشت و سلامت فدرال، هفتهی گذشته ۷۳ درصد کل موارد ابتلا را تشکیل میدادند.

اثربخشی سایر درمانهای موجود برای کووید-۱۹، در مقابله با این سویه با توجه به تغییرات بخشهایی از ویروس در نوع اومیکرون در حال بررسی است. حسن ملکیزاده در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر رعایت دستورالعملهای بهداشتی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: با توجه به وضعیت تغییر رنگبندی و خارج شدن بیشتر نقاط از وضعیت پرخطر نباید این موضوع سبب سادهانگاری در برابر کرونا شود. در رژیم دیگری دو دوز کامل با فاصلهی حداقل یک ماه از یکدیگر تزریق شد که اثربخشی ۶۲ درصد را نشان داد.

حوالی ۱۱ نوامبر، مرکز ملّی تحقیقات همهگیرشناسی و میکروبیولوژی روسیه اعلام کرد واکسنی که روسیه در آگوست مجوز استفاده از آن را صادر کرده بود، پس از دوز دوم ۹۲ درصد اثربخشی دارد. وی از واکسیناسیون بیش از 97 درصد جمعیت استان در نوبت اول، 87 درصد در نوبت دوم و 37 درصد در نوبت سوم خبر داد و گفت: خوشبختانه استان اردبیل در نوبت های اول و دوم واکسیناسیون در رتبه های نخست کشوری قرار داشت اما در دوز سوم واکسن، در رتبه 13 کشوری قرار داریم که کاهش این رتبه با همت مردم و توصیه های مسئولین میسر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید