مقاله درباره رود خانه پلاسجان

به گزارش ایرنا، رهاسازی فاضلاب صنعتی، فاضلاب انسانی، تصرف زمین های اطراف و توسعه کشت و کار از جمله مشکلات و دغدغه هایی است که دوستداران محیط زیست برای رود اترک بیان کرده اند. حسین هراتی اظهار داشت: متاسفانه فاضلاب واحدهای صنعتی و بعضا فاضلاب انسانی به رودخانه اترک رهاسازی می شود که این امر دغدغه ما هم است. وهم اکنون کَن داخل شهرداری منطقه ۵ تهران به شمار می رود. و در تابستان بسیار گرم تهران روستای واریش دارای آب و هوایی خنک و خوش است و مقصد و تفریح گاه بسیاری از گردشگران قرار می گیرد. قدمت این حمام به بیش از دو قرن می رسد.

رودخانه گنگ حدود 2506 کیلومتر طول دارد و از غار یخی هیمالیا آغاز می شود و از دل هند شمالی به سمت شرق حرکت می کند و به خلیج بِنگال می رسد. همچنین منطقه وردیج دارای یک آبشار بسیاردیدنی به نام لت مال است و در ماه های فرودین و اردیبهشت به اوج شکوه و زیبایی خود می رسد و توریست ها و گردشگران بسیارزیادی را به خود جلب میکند . و در طول این مسیر جاده چیزی که زیبایی بیشتری دارد و جلب توجه میکند وجود شکل خاص کوههاست ودرهها می باشد و همچنین این مسیر دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی است و درهی دوچناران یکی از مهمترین و معروفتترین آنها می باشد.

این توسعه، نیازمند افزایش خدمات آبی از جمله تأمین و فاضلاب یا بهداشت است که می تواند باعث وارد شدن فشار بیشتر به منابع آب و اکوسیستم طبیعی، شود. هراتی در باره سوزاندن نیزارها گفت: سوزاندن نیزارها هم برای توسعه زمین های کشاورزی انجام می شود البته برخی از کارشناسان هم معتقد هستند که وجود نیزارها به هنگام سیلاب، سبب بالا آمدن سطح آب می شود و به زمین های اطراف رود خسارت وارد می کند از این رو حذف نیزارها با هدف لایروبی رود انجام می شود اما سوزاندن نیزارها اقدامی خسارت زا برای محیط زیست و طبیعت است.

یکی دیگر از مناطق دیدنی در منطقه کن پارک کوهساراست که در شمال محله کَن می باشد و در قسمت دامنههای رشته کوه البرز قرار گرفته، البته پارک کوهسار علاوه بر آرامش خوب و منحصر به فردی که دارد، و به علت قرارداشتن در ارتفاعات بلند، جایگاه بسیاری از تفریحات وسرگرمی های هوایی در تهران نیز می باشد. هراتی با بیان اینکه یکی از مشکلات رود اترک، عدم تخصیص حق آبه این رود از سدها است گفت: در سال های خشکسالی و کم باران، حق آبه زیست محیطی روداترک داده نمی شود، البته امسال آب سد شیرین دره به واسطه بارندگی های مناسب از سد رها شده است اما در سال های کم باران معمولا حق آبه اختصاص داده نمی شود.

بدین منظور چهار تونل انحرافی در دیواره های دره (دو تا در سمت نوادا و دو تا در سمت آریزونا) حفر شد. لیقوان، دارای چشمههایی معدنی در اطراف رودخانهی مهرانروداست؛ چشمههای دره طولهسر و بارالی از جمله آنها است که دارای خواص مفید برای دستگاه گوارش هستند. تحقیق حاضر براساس این فرضیه شکل گرفته که بین تغییر استراتژی جهانی پس از فروپاشی شوروی سابق و غلبه مفهوم ژئواکونومی، استفاده از آب رودخانه مرزی اترک بیشتر و اهمیت آن را در روابط بین ایران و ترکمنستان، دو چندان نموده است. دلیل این خشکی بیشتر این بوده که شوروی سابق مسیر دو رودخانه سیحون و جیحون رو به سمت بیابانها تغییر می دهد تا آن زمینها رو به زمینهای کشاورزی تبدیل کند.

هنگامی که اسکندر به ایران حمله کرد، این رودخانه به دریای خزر میریخت و از آن پس مسیر آن تغییر کرد و چون مغولها شهر گرگانج پایتخت خوارزمشاهیان را تصرف کردند رودخانه مزبور را با تغییراتی در مسیر آن به طرف دریای مازندران جاری ساختند و این صورت تا سه قرن بعد از آن تاریخ دوام داشت و از آن پس به حالت کنونی برگشت. استرابون نقل میکند که کالاهای هندوستان به وسیله این رودخانه تا دریای خزر حمل و از آنجا از طریق رود کورا به دریای سیاه فرستاده میشد. اقیانوس شاید تنها جایی باشد که بتوان تمام عناصر را در آنجا یکجا پیدا کرد.

اما جیحون نام دیگری بود که اهالی آنجا بدان رود داده بودند و شبیه «جیحون» (Gihon) بود که در «کتاب مقدس یهودیان و مسیحیان» (کتاب مقدس) از آن به عنوان یکی از رودهای بهشت عدن نام برده شدهاست. 6- 4 شاخه¬ی اصلی علوم تجربی را نام ببرید. همچنین خط ۱۰ اتوبوسرانی تندرو که از میدان آزادی شروع میشود در مسیر از صادقیه، میدان پونک میگذرد و به دانشگاه علوم تحقیقات میرسد. سیردریا از کنار شهرهای خجند و قیزیلاوردا و خوقند میگذرد. بنابراین با عبور کردن از بلوار واقع در کوهسار تهران جادهای به طول بیست وپنج کیلومتر شروع میشود و در آغازاز سولَقان میگذرد و در آخر به بالاترین نقطه امام زاده داوود ختم میشود.

رودخانه اترک با ۵۳۵ کیلومتر مسافت، پنجمین رودخانه بلند کشور محسوب میشود که سر راه سه استان خراسان رضوی، خراسان شمالی و گلستان قرار دارد و این روزها به دلیل خشکسالی و سرازیر شدن فاضلابهای صنعتی، خانگی و سموم کشاورزی به داخل آن نفسش به شماره افتاد. این خانه در بویین میاندشت قرار گرفته است که با سقف تیر چوبی و نقشهای زیبایی بر سقف، دنیایی از رنگ و نقش را در بالای سر ساکنان تصویر کرده است .

این مسجد، یک ساختمان زیبا به رنگ سفید و آبی است و در مرکز فوزدوایگواسو واقع شده است. دریاچه خوارزم از سال ۱۹۶۰ به بعد رو به خشکی رفت و نود درصد آن خشک شده است. در سده (دهم هجری) ابوالغازی بهادُرخان، مورخ و خان خیوه، دریاچه خوارزم را «سیر تِنیزی» (دریای سرخرنگ) نامید. رود البه Elbe ، نام رودی در اروپای مرکزی است که از کوههای شمال غربی جمهوری چک، ریزن گبیرگه سرچشمه میگیرد، پس از گذر از شمال بوهمیا و هامبورگ، به دریای شمال میریزد. آنتونی جنکینسون انگلیسی که در زمان شاه طهماسب اول صفوی از طریق خیوه و بخارا به دربار صفویه آمد، میگوید رودخانه اکسوس به دریای ختا میریخت و مسلماً دریایی را که وی نام میبرد همان دریاچه آرال است.

در زبان انگلیسی رود آمو را آمودریا مینامند و فرارود را فرارود. آمودریا همان رودی بودهاست که در ادبیات اساطیری ایران مرز بین ایران و توران را نشان مشخص میکردهاست. به موادی که شکل معین (مشخص) دارند، جامد می گویند . تاجیک ها به رود، دریا می گویند. یکی دیگر از روستاهای منطقه کن روستای وردیج می باشد که از بزرگترین روستای سمت شمال غربی تهران می باشد و دارای۱۸۵۰ متر ارتفاع از سطح دریا دارد و جزئی از منطقه بیست و دو تهران محسوب می شود. اما در سال هایی که سطح آب دریا بالا است (مانند چند سال اخیر) این مسائل کمتر پیش میآید.

ترکمنستان نیز کشوری کم آب و دارای اقلیم بیابانی که صد درصد منابع آبی آن از کشورهای همسایه تأمین شده و رودخانه مرزی اترک دومین منبع تأمین آب شیرین آن است. هوشمند اظهار داشت: در گذشته های نه چندان دور حواشی و کرانه های رودخانه اترک از منطقه رضاآباد شیروان تا نواحی پیش قلعه و مرغزار و حتی تا نواحی پایین دست در منتهی الیه شهرستان مانه و سملقان پوشیده از نیزارها و اولنگ زارها بوده و در برخی مناطق نیز طغیان سیلاب ها و تجمع آب های زیر سطحی موجب تشکیل مانداب ها و تالاب هایی در حاشیه این رود شده است و هر چند در دهه های اخیر بخش های زیادی از این تالاب ها و نیزارها در اثر عوامل مختلف از بین رفته اند، اما قسمت هایی از این نیزارها در محدوده شهرستان بجنورد و در حد فاصل کارخانه پتروشیمی تا حوالی روستاهای قشلاق و عبدالله آباد کماکان موجود است که به تالاب و نیزار قشلاق معروف شده است.

در بخش آن تالاب های زیادی وجود دارد که گیاهان آبزی بسیار توسعه یافته اند. باغستان سنتی قزوین امروز یک بخش تاریخی خود را از دست داده از بس به بیابان تبدیل شده و خانهها روی درختان قد علم کرده و درختان را زیر پا له کردهاند. بخش مهمی از آب­های سطحی در امتداد مرزهای جغرافیایی دو یا چند کشور جاری است. سدهای کرج و جاجرود در تامین نیازهای شهر تهران در زمینههای یاد شده نقش مهمی دارند. و در واقع رودخانه کن یکی از زیباترین و پرآب ترین رودخانههای تهران می باشد و نکته جالب این است که آب دریاچه مصنوعی واقع در چیتگر نیز از اینجا تامین میشود.

پومپه چون از رفتار لوکولوس آموخته بود که نباید داخل ارمنستان گردیده در بیغوله های این مملکت دوچار آن همه مرارت شود، راه دیگری پیش گرفته مهرداد را تا رود لیکوس (زاب بزرگ یا علیا) تعقیب و کنار جنوبی رود مزبور را اشغال کرد، مهرداد هم در مقابل او اردو زد، در اینجا پومپه دسته ای فرستاد که راه عقب نشینی مهرداد را بگیرد و بعد منتظر شد، تا دستهء دیگر راه ارمنستان را برای مهرداد سدّ کرد. محاصره وبلند مرتبه سازی کَن بین اتوبانهای بزرگ تهران باعث شد دیگر منطقه کَن مانند سابق خود نباشد و متاسفانه بیشتر توتستانها وباغات در این منطقه خشک شدند و جایگزین آپارتمانهای سر به فلک کشیده شدند.

برداشت بی­رویه آب توسط ترکمنستان و نداشتن رژیم حقوقی مناسب، زمینه چالش و منازعه بر سر آن در روابط بین دو کشور سایه انداخته است. «خاک سنگ» (Stone Dust)، یکی از محصولات جانبی خردایش سنگ در حین فرآیند سنگشکنی است. این رود در گذر خود سرتاسر کشتزارهای پنبه را در آسیای مرکزی آبیاری میکند. نام این دریاچه در طول تاریخ دریاچه خوارزم یا دریاچه وخش بودهاست ولی از زمانی که آسیای مرکزی به دست مغولها و روسها افتاد نام غیراصیل آرال جایگزین نام تاریخی خوارزم شد. نهر. ورز. سرچشمهٔ این رود بلورکوه است به مشرق بدخشان، و در سابق این رود به خزرها میریخته و مغولان گاهِ جنگ (هنگام نبرد) با خوارزمشاه مجرای آن بگردانیدند به دریاچه آرال.

سیردَریا (رود یخشاارته به معنی مروارید اصل/ Jaxartus) یا سیحون یا گلزریون، بعد از آمودریا، دومین رود پرآب در آسیای میانه است که به دریاچه خوارزم (آرال) میریزد. این واژه حقوقی در ماده 136 مزبور تعریف شده است. در منابع اسلامی بهصورت زاوُلِستان (توسط مقدسی) و زابُلِستان نیز آمدهاست. یکی دیگر از روستاهای منطقه کن نیز روستای واریش می باشد و دارای آب و هوایی خنک است و معمولا خالی از مسافر و سکنه است. همچنین آن که دو آمل، یکی در مازندران و دیگری در گسترهٔ آمودریا، جای داشته که به مهاجرت قبیلهای ایرانی بنام آماردی یا مردی بازمیگردد و برای تمیز از آمل طبرستان آن را آمل زم و آمل شط و آمل مفازه نیز خوانند؛ و این شهر را قوم تاتار ویران کردند.

دیدگاهتان را بنویسید