مقاله ای کامل در مورد منظومه شمسی

اورانوس و نپتون را فقط با تلسکوپ های قوی می توانیم ببینیم. در اینجا فقط چند نکته در مورد بهترین روش حفظ مکان آنها با در نظر گرفتن فاصله از ستاره مرکزی وجود دارد. نخستین سفرها به مریخ فقط به منظور سنجش عوامل حیاتی انجام خواهد شد. گزارشی از تاریخچه و اهمیت روز نجوم ، تجربیات خودتان و شرح دقیقی از آنچه را که می خواهید انجام دهید آماده کنید .

به رغم پژوهشهایی که در طول چند دهه گذشته انجام شد، تشخیص ترکیب ابرهای اورانوس، بسیار دشوار بود. البته تعداد اقمار مشتری بسیار بیشتر است و تا کنون ۷۹ قمر به دور این سیاره کشف شده است. براون در سال 2005 سیاره کوتوله اریس را در رصدخانه پالومار کشف کرد و بعداً متوجه شد که اولین تصویر آن روی یک صفحه عکاسی است که توسط همان تلسکوپ در سال 1955 ساخته شده است.

سیارات کوتوله شاید در فهرست سیارههای اصلی منظومه شمسی قرار نگیرند اما اطلاعات مهمی را درباره هستی به محققان منتقل میکنند. اگر چه براون بعدها به این موضوع اشاره میکند که روشنایی تخمین زده شده برای سیاره نهم بر اساس اطلاعات پیشین، مربوط به ترکیب این سیاره است؛ این موضوع به این معنا است که میتواند اشتباه باشد و این فرضیات درباره ترکیب سیاره به درستی به کار نرفته باشند. او ادعا کرده برای ساختن یک شهر پایدار روی سطح مریخ به هزار موشک «استارشیپ» نیاز است که هزینه پرتاب هرکدام برای حمل بار، زیرساختها و خدمه حداقل دو میلیون دلار خواهد بود.

با این روش یخهای سطحی مخصوصاً در نواحی نزدیک استوا ذوب خواهند شد؛ بنابراین رودخانههایی بر سطح مریخ جاری خواهند شد که میتوان از آنها برای کشت گیاهان خارج از گلخانه استفاده کرد. آنها به میانجیگری قوّة خیال محملی برای تأمّل و مراقبه هستند و جلوههای لطیف و متکاثف وجود انسان را که در مدار انجذابات الهی یا نفسانی قرار میگیرند ممثّل میکنند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در گذر یک کسب و کار و یا در حل کردن یک مشکل ساده یا پیچیده در زندگی ، در یک جمعی قرار گرفته باشیم و قرار باشد که این جمع راه حل های خودشان و پیشنهادهای خودشان را در قالب یک نامه ارائه کنند.

این فاصله عظیم، یک سوم فاصله تا ستاره بعدی برای ما، پروکسیما قنطورس، نشان می دهد که منظومه شمسی چقدر بزرگ است. علیرغم این واقعیت که تمام سیارات منظومه شمسی نزدیک به صفحه دایره البروج قرار دارند (در لاتین – ecliptica)، آنها به شدت در امتداد خط استوا در اطراف ستاره اصلی حرکت نمی کنند (خود ستاره دارای یک محور چرخش با شیب 7 درجه)، برخی متفاوت حرکت می کنند. این شکل گیری میلیاردها سال طول کشید، اما برخی از سیارات منظومه شمسیبسیار سریع در رابطه با دیگران شکل گرفتند، و عجیب است که این همیشه به فاصله تا غول آتشین و ترکیب شیمیایی بدن فیزیکی بستگی ندارد، علم هنوز نمی تواند در این مورد چیزی قطعی بگوید.

این مستند بسیار زیبا با بودجه ای بالغ بر 16 میلیون پوند (25 میلیون دلار) و در مدت 5 سال با تهیه کنندگی Alastair Fothergill و روایتگری David Attenborough یکی از مشهورترین گویندگان مستند در 11 قسمت 50 دقیقه ای تولید شده است و در هر قسمت به یکی از اقلیم های زمین و موجودات ساکن آن می پردازد. با توجه به این که مریخ با زمین تفاوت بسیار زیادی دارد، بقا برای فضانوردان یک مهارت مهم به شمار میآید که باید در آن خوب تبحر پیدا کنند. یکی از نخستین اهدافی که ناسا برای فضانوردانش تعیین کرده، این است که دریابند چگونه انسان میتواند روی این سیاره زندگی کند.

لاگلین درباره موقعیت مکانی سیاره نهم چنین میگوید که وجود سیاره نهم در هالهای از ستارگان کهکشان راه شیری به صورت کلی امکانپذیر است و این موضوع میتواند بسیاری از علل دیگر را به خوبی توضیح بدهد. مطالعه و بررسی بیشتراین قمر، اطلاعات بسیاری درباره شکل گیری سیارات، و احتمالا اولین روزهای زمین، به ما می دهد. علاوه بر این، قدرت عظیم او اجازه نمی دهد که شکل بگیرد سیاره جدیدبین مشتری و مریخ در کمربند سیارکی، که می تواند از مقدار زیادی از مواد سیارکی جمع شود. شمس در زبان عربی به خورشید می گویند، هر چیزی که به خورشید مرتبط باشد در یک سامانه به نام منظومه شمسی جمع می شود.

زهره دومین سیاره خاÚ©ی از طرف خورشید و نزدیÚ©ترین سیاره به زمین است. زهره بعد از ماه، درخشانترین جرم آسمانی طبیعی است که به هنگام شب در آسمان زمین دیده میشود. بزرگترها عبارتند از: “عطارد”، “زهره”، “زمین”، “مشتری”، “زحل”، “اورانوس” و “نپتون”. تریتون منحصر به فرد است و تنها ماه بزرگ منظومهٔ شمسی است که در جهت مخالف چرخش سیارهٔ خود (نپتون)، پیرامون آن میچرخد. همه این نتایج که از تحقیقات این تیم به وجود آمده بود به وجود سیاره نهمی با جرم بسیار زیاد و دمای بسیار پایین اشاره داشت. «روند تحقیقات برای یک جرم ناشناخته که هنوز هم محل دقیق آن مشخص نیست بسیار امیدوارکننده است؛ اما موضوع اصلی این است که به راستی چرا با این حجم از تحقیقات و مطالعات برای اکتشاف هنوز هم نمیتوانیم به طور قطع نظراتی را درباره سیاره نهم ارائه دهیم؟

برای این که روزی انسان بتواند در این سیاره زندگی کند، دمای مریخ باید افزایش پیدا کند تا گازهای یخزده درون جو مریخ آزاد شوند و اثر گلخانهای ایجاد کنند. «ایلان ماسک» مالک شرکتهای «تسلا موتورز» و «اسپیس ایکس» که در زمینه سفر به فضا فعالیت دارند، به تازگی اعلام کرده طبق طرحی که ارائه داده تا سال ۲۰۵۰ یک میلیون نفر در مریخ ساکن خواهند شد. بیش از 4.5 میلیارد سال پیش، زمانی که منظومه شمسی ما هنوز وجود نداشت، اولین ستاره ظاهر شد و یک قرص غول پیکر در اطراف آن وجود داشت که در آن مقدار زیادی گاز، غبار و مواد دیگر وجود داشت.

عطارد، زهره، زمین مریخ و خرده سیارکهای سرگردان در مدار بین مریخ و مشتری همگی منشأ یکسانی دارند، بنابراین انتظار میرود تقریبا از ترکیب یکسانی در مواد معدنی نیز برخوردار باشند. کمربند سیارکها عمدتاً از فلز و سنگ ساخته شدهاست، اما اجسام کمربند کویپر تقریباً یا بهطور کامل از تکههای یخی مواد مختلف ساخته شدهاند. اما حتی با تیزترین ابزار موجود در رصدخانه ستاره شناسان، جست و جو برای یافتن چنین سیارهای چالش برانگیز و بلند پروازانه به نظر میرسد.

برای کسانی که هنوز نمی دانند اکنون در مورد چه چیزی صحبت می کنیم، به شما اطلاع می دهیم: منظومه شمسی چنین منظومه سیاره ای است که از هشت سیاره بزرگ و پنج سیاره کوتوله تشکیل شده است و در مرکز آن یک سیاره بسیار درخشان، داغ و بسیار روشن وجود دارد. نپتون دارای دو قمر بزرگ بنامهای نرئید و تریتون (قمر) است و تعداد بسیار زیادی اقمار کوچک نیز دارد. اگرچه گستره دما در آنجا بسیار متفاوت است. با وجود خشک و غبارآلود بودن، دما در سطح مریخ همانند زمین است. همزمان با پیگیری پروژه سفر گروهی انسان به مریخ، بررسیهای اولیه نشان میدهد که قرار گرفتن در برابر پرتوهای مضر و تحلیل استخوانی به دلیل تفاوت جاذبه سطح مریخ با زمین، متقاضیان سکونت در مریخ را تهدید میکند.

در سالهای اولیه تاریخ جهان، این سیارات تنها اجرام سیارهای بودند که میتوانستند در برابر گرمای خورشید مقاومت کنند. در سال 2014، این تیم با تلاشهای خود و مطالعه اجرام آسمانی سعی کردند این فرضیه را مطرح کنند که سیاره نهم میتواند اجرام کوچکتری که با مدار آن تداخل دارند و یا در نزدیکی آن هستند را به نحوی هدایت کند اما این ایده مورد پسند جامعه بزرگی از ستارهشناسان قرار نگرفت و به همین دلیل آنگونه که باید به این موضوع پرداخته نشد. منظومهٔ شمسی یا سامانهٔ خورشیدی منظومهای دربرگیرندهٔ یک ستاره به نام خورشید و شماری اجرام آسمانی دیگر است که در مدارهایی مستقیم یا غیرمستقیم پیرامون آن میگردند.

4. زمین در 365 روز یکبار به دور خورشید می گردد. بخصوص آن ها می توانند بدانند هنگامی که یک سیاره دارای سطح دی اکسید کربن بالا در جو باشد چه اتفاقی خواهد افتاد. قسمت یازدهم: در قسمت یازدهم این مجموعه به اقیانوس ها میپردازیم . هر يك از فاصله ها يا شكاف ها حدود ۳۲۰۰ كيلومتر يا بيشتر از آن پهنا دارد. این قمر بیش از یک میلیون و هفتاد هزار کیلومتر با مشتری فاصله دارد و در طی هفت روز مدار این سیاره را کامل میکند. این اتفاق برای سیاراتی مثل پلوتو و سیارههای کوتوله مثل اریس رخ داده است؛ به این صورت که در عکس ثبت شده از سمت محققان در هنگام معرفی اعلام شد که این اولین عکس از این سیاره است اما بعدها مشخص شد که عکسهای دیگری نیز وجود داشته است اما دانشمندان کمتر به حضور این سوژههای فرعی دقت کرده بودند.

سالها پیش، کره ماه به عنوان نخستین مکان برای شهرکسازی برونزمینی انسانها پیشنهاد شد، اما ماه دارای اتمسفر نیست، در حالی که مریخ با اتمسفر رقیقی که دارد امکان بیشتری برای میزبانی از انسان و دیگر گونههای زیست آلی را فراهم میکند. آنجا، در حومه این کره عظیم، جاذبه نور غول پیکر ما دیگر عمل نمی کند، در آن مکان فضای باز بین ستاره ای، باد ستاره ای و تشعشعات عظیم بین ستاره ای وجود دارد. زیست کره زمین با گذر زمان ،جو زمین و دیگر شرایط فیزیکی و شیمیایی این سیاره را دچار دگرگونیهای شگرفی کرده است و محیطی را فراهم کردهاست تا جانداران زنده بتوانند به رشد و زادآوری بپردازند.

کمبود اکسیژن|مسئله دیگر، کمبود اکسیژن در جو مریخ است که از مهمترین نیازهای حیاتی انسان به حساب میآید که بنابر پیشبینی دانشمندان با جاری شدن آب و کاشت گیاهان تا حدی قابل حل است. ایده شهرکسازی با جمعیت کم و فضایی محدود بهرغم این که در کلام، اجرایی به نظر میرسد، اما در عمل پروژهای عظیم و فوقالعاده پیچیده است. سیستم حلقه زحل تا 282٬000 کیلومتر (175٬000 مایل) از سیاره امتداد دارد، اما ارتفاع حلقهها در راستای قائم به طور معمول در حلقههای اصلی تقریباً 10 متر (30 فوت) است. اختلافات ارتفاعات سطحی کوچکند و به استثنا تعداد کمی از نواحی مرتفع ، آنها 2 تا 3 کیلومتر ارتفاع دارند.

دیدگاهتان را بنویسید