معلومات مختصر در باره افغانستان

بانه به دلیل داشتن طبیعت بکر و بی نظیر و داشتن بازارچه های مرزی به عنوان یکی از مهم ترین مناطق گردشگری ایران به شمار می رود. در انتهای شمالی طرهان، بر دامنه کوههای «تت» و «درامار» کنار رود سیمره گنبد و مقبره شاه محمد واقع شده که زیارتگاه مردم لرستان و کرمانشاه است. بلورهای سخت نمک با تلفیق خاک سفت آنجا «مورنی» را تشکیل داده بود که به سرسختی و محکمی یخچالهای کوههای مرتفع بود.

کوه بزمان نیز از دیگر کوههای آتشفشانی در نزدیکی کوه تفتان است که در ۳۰ کیلومتری شمال شهر بزمان قرار دارد. طبق روایات، نادرشاه بهدنبال الماسی بود که پادشاه مغول در دستارش قرار میداد. کوه نور هنگام ورود به بریتانیا ۱۹۰٫۳ قیراط وزن داشت و حداقل دو الماس معروف دیگر با آن قابل مقایسه بود که عبارتاند از دریای نور و الماس مغول کبیر. ژان باپتیست تاورنیه، جهانگرد فرانسوی بود که با اجازه پادشاه مغول موفق به دیدن مجموعه خصوصی جواهرات او شد. در این مجموعه آثار باشکوه و باستانی از جمله کتیبه داریوش.فرهاد تراش.مجسمه هرکول . این منطقه فوقالعاده زیبا است و چشماندازهای بدیع کوهستانی، چمنزار و جنگلهای مرتفع جلگهای دارد.

کوه «سنت هلن» در این ایالت در سال ۱۹۸۰ با انفجاری شدید فوران کرد و کیلومترها از جنگلهای اطراف را بههمراه حیوانات از بین برد. فقر اقتصادی و نبود امکانات فرهنگی و آموزشی تا آنجا پیش رفته بود که حاج آخوند از داشتن کتاب جامع المقدمات که شامل کتاب های متعدد و مباحث و موضوعات گسترده ای در عرصه ادبیات عرب و منطق است، محروم بود وی در کنار دیگران به بیانات استاد گوش جان می سپرد و موفقتر از دیگران درس را به بهترین شکل ممکن فرا می گرفت آنگاه همکلاسی هایش برای مباحثه و ارائه مجدد مطلب دور او حلقه می زدند و او برای آنها سر درسی می کرد.

بعد از اینکه مایک بنینگ فرار میکند، تلاشِ او برای دور زدنِ نیروهای افبیآی در جستجوی کسی که تهدیدگرِ واقعی جانِ رئیسجمهور است آغاز میشود. این کوه علاوه بر اینکه دارای غصه ای افسانه است محلی مناسب برای ورزش و کوهنوردی است، که پناه گاه مناسبی را در سال 1385 به کمک چند نفر برای استراحت کوهنوردان در بالای کوه بر قرار کردند. پاسخ این پرسش این است که شهر مدینه در حصاری نعل گونه یا «U» شکل از کوه و سنگلاخ (حرّه) و خانه قرار گرفته است. از آنجا که پای بسیاری از افراد در طول روز باد میکند، خرید خود را در بعدازظهر یا غروب که پا در بزرگترین اندازه خود است، انجام دهید.

افرادی که قصد دارند با هواپیما راهی سفر به سوی بانه شوند می توانند بلیط هواپیما کردستان را خریداری نمایند و زمانی که به مقصد رسیدند با استفاده از آژانس یا دیگر وسایل حمل و نقل خود را به شهرستان بانه برسانند، زمانی که به بانه رسیدید از هر کسی سراغ کوه آربابا را بگیرید شما را راهنمایی خواهد کرد. رانجیت سینگ به الماس کوه نور بیش از هر چیز دیگری در این دنیا طمع داشت و تمام قوانین مهماننوازی را برای تصاحب آن نقض کرد. او بهعنوان یک شاهد عینی، این الماس را برای اولین بار کوه نور خواند که در سر طاووس در بالای تخت قرار داشت.

این شهر زیبا در مرکز فلات ایران قرار دارد. این در حالی است که ایران دهها کوه چند هزار متری دارد. اختلاف اولین و آخرین قله 8هزار متری تنها 835 متر است. این اثر، در حقیقت یک دیواره 200 متری است، که 36 متر ارتفاع دارد و در دامنه کوه بیستون، در قسمت غربی کتیبه بیستون واقع شده است. پیش از بستن بندها، پایتان را تا جایی که امکان دارد در داخل کفش به قسمت جلو برانید و پنجه پایتان را کاملاً در جلوی کفش قرار دهید در این هنگام باید به اندازه حداقل قطر یک انگشت، پاشنه با انتهای کفش فاصله داشته باشد.

بر طبق آخرین محاسباتی که به عمل آمده است، در دنیا تقریباً در حدود 500 کوه آتشفشان فعال وجود دارد که بزرگترین آنها در اقیانوس آرام قرار گرفته است. بیش از نیم قرن پیش قیمت الماس کوه نور حدود ۲۰۰ میلیون دلار آمریکا بود. گسترش گدازه ها و مواد آذر آواري در دماوند در حدود 400 كيلومتر مربع و در محدوده اي به طول ‘18 520 تا ‘59 510 و عرض “30 ‘04 360 تا “38 ‘48 350 را شامل مي شود.

دو قله مرتفع در خطالرأس البرز مرکزی که یک طرف آن (غرب) دماوند و طرف دیگرش (شرق) چپکرو است. دماوند توسط اروپائیان در سال ۱۸۳۷ و شخص تیلر تامسن صورت گرفته است. عدّه اى گفتند از مدینه خارج نشویم و در کوچه هاى تنگ شهر با دشمن بجنگیم زیرا در این صورت حتّى مردان ضعیف و زنان و کنیزان نیز مى توانند به لشکر کمک کنند. هنگامی که انسان دارای چنین ملکاتی هست و چنین امکانات مختلف را در خود حمل می کند، تبارز این ملکات و امکانات وابسته به شرایطی می باشد که انسانها در آن زندگی می کنند.

همانا این سه کوه، خدا را تسبیح و تقدیس و تمجید می گویند و برای دوستان و محبان آل محمد صلی الله علیه و آله استغفار می کنند. در این هنگام تیراندازانی که مأمور دفاع از یک تپه مسلط بر میدان نبرد بودند، سنگرهای خود را رها کرده و برای جمعآوری غنائم به دیگر مسلمانان پیروز پیوستند. بازدید از این کوه دارای شرایط خاصی نیست، اما باید توجه داشته باشید که راه پر پیچ و خم کوهنوردی را باید طی نمایید، بنابراین وسایل مورد نیاز را باید با خود به همراه داشته باشید. مردم پایین کوه از فکر شوم ارباب مطلع شدند و همراه کدخدایشان به طرف بالا کوه به راه افتادند و التماس کردند که آب را برایشان باز کند.

در راه تا رسیدن به انتهای دره وسیه در فصول گرم سال حداقل ۲ چشمه وجوددارد که طبعا در فصول پرآب به تعدادشان اضافه می گردد. نامش را به نام پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم « محمد » نهادند تا به برکت نام آن حضرت، منشأ حرکت سازنده و حیات بخش در جامعه آینده گردد. پیشتر از آن و در دوران باستان، این منطقه و مرکز آن تَنکا نام داشت.

دیدگاهتان را بنویسید