مطالعات پایه هشتم درس17تا درس 24

دهستان مرگور از نظر وجود قله های بلند، دره های عمیق وسرسبز، چشمه های آب گرم، دریاچه های مرتفع، باغ های زیبا، رودهای کوچک و بزرگ، آبشارهای طبیعی، روستاهای زیبای کوهپایه ای و صدها منظره طبیعی دیگرنه تنها در شمال غرب کشور بلکه در تمام کشور کم نظیر است. ای باب لاورنس(1975) در مقاله خود (هندوئیسم عمومی در هند مرکزی) در کنار مرده سوزی که که معمول ترین شیوه تدفین در هند و دین هندویی است؛ به شیوه دیگر تدفین یعنی خاکسپاری می پردازد، بر این اساس سه دسته از افراد یعنی کودکان، فقرا و قدیسان سوزانده نمی شوند، بلکه به خاک سپرده می شوند.

بنای هارونیه ساختمانی سه طبقه است که در طبقه ی زیر همکف آن سرداب قرار دارد، در هر چهارگوشه ی آن پلکانی مارپیچ به چشم میخورد که راه دسترسی به طبقه ی سوم است. راه های دسترسی به این بنا از طریق خیابان طبرسی و بازارچه ی احسان میباشد. راه دسترسی به این منطقه زیبا از اتوبان کرج ـ قزوین پس از کردان است. با صرف نظر از این نکته، سکاها علاوه بر شجاعت و خوبی اسلحه شان در حمایت بیابانهای لم یزرع وسیع و سختی آب و هوایشان بودند.

علاوه بر قدمت این بنا، این مسجد از معدود دیدنی های مشهد است که شاهد رویداد های تاریخی مهمی چون قیام مردم علیه رضاخان در زمان پهلوی بوده است همچنین این بنا با 9410 متر مربع وسعت، یکی از وسیع ترین مسجد های خراسان است. این بنا علاوه بر زیبایی منحصر به فردش در معماری و گنبد خوشرنگی که چشم هر بیننده ای را به خود خیره میکند، از نظر تاریخی نیز جذابیت بسیاری دارد. شیخ بهایی عالم بزرگ ایرانی که نامش در جهان آنگونه با احترام برده میشود که یونسکو سال 2009 را سال نجوم و شیخ بهایی معرفی کرد، در داخل حرم رضوی بعد از رواق امام خمینی قرار دارد.

این بنا تا دهه چهل ساده و بدون تزئینات باقی ماند تا اینکه در سال 1332 انجمن آثار و مفاخر ایران تصمیم گرفت بنا را مرمت کند و تزئینات بر آن بیفزاید. اولین لازمه زندگی بشریت آب است و با کمی بررسی و کاوش در مورد تمدنها میتوان به این پی برد که تمام تمدنها در سراسر جهان در کنار رود ها پدیدار شدهاند و به حیات خود ادامه دادهاند، از جمله این تمدن ها میتوان به مصر باستان اشاره کرد که در کناره رود نیل شکل گرفت و تا الان تمدن را حفظ کرده و امروزه به عنوان یکی از اولین تمدنهای جهان شناخته میشود.

تعدادی از مرمت های صورت گرفته نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت. وی تصریح کرد: در راستای اجرای این پروژه، بیش از ۱۲ میلیارد ریال اعتبار هزینه شد. سایر پارامترها شامل اکسیژن محلول، نیاز اکسیژن خواهی بیوشیمیایی، نیاز اکسیژن خواهی شیمیایی، کلسیم، منیزیم، سدیم، سولفات، سختی کل، کل املاح جامد، کلر، بیکربنات، نیترات و فسفات نیز با نمونه برداری از آب رودخانه و انتقال به آزمایشگاه کیفیت آب تعیین شد. از طرف دیگر استعمار و نفوذ بریتانیایی ها در آنجا بسیار زیاد است و تمام قدرت دستگاه قضایی را در دست گرفته اند.

یکی دیگر از داستان های گفته شده در مورد این بنا دفن شدن امام محمد غزالی در آن است این داستان تا آنجا پیش رفت که بقعه ی هارونیه با نام آرامگاه امام محمد غزالی بار دیگر در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است، همین موضوع باعث شده است که عده ای این بنا را با نام مقبره ی امام محمد غزالی بشناسند. از سال ۱۹۶۰ میانگین جهانی میزان برداشت آب از منابع به منظور آبیاری زمینها ۶۰٪ افزایش یافته است و این در حالی است که بین ۲۰٪ تا ۳۰٪ آن تبخیر یا جاری میشود و به هدر میرود.

آبشارها ارتفاعی بین 40 تا 80 متر دارند، اما بلندترین آبشارِ این مجموعه، آبشاری است نعل اسبی به نام گلوی شیطان (Devil’s Throat) با بلندای 90 متر. اما هیچ کدام از این داستان ها حتمیت ندارند و در حد افسانه باقی مانده اند. یکی از داستان های منسوب به این بنا زندانی شدن مجرمان در این بنا توسط هارون الرشید است اما به علت پیدا شدن سفال هایی از دوره ی سلجوقی و تیموری و صفوی در لایه های زیرین این بنا و وجود دیوار های قطوری از سنگ و ملات ساروج در برخی دیگر از داستان ها گفته میشود که در سال های پیش از ظهور اسلام این بنا آتشکده بوده است.

گنبد خشتی یکی از دیدنی های تاریخی مذهبی مربوط به دوره ی صفویه واقع در شهر مشهد و از جاهای دیدنی خراسان رضوی و دیدنی های مشهد است که مزار سلطان محمد از نوادگان امام موسی جعفر می باشد. بر روی رودخانه پل های متعددی نیز در طول تاریخی ساخته شده است. در ساخت این بنا هوشمندانه به پیشینه ی تاریخی و فرهنگی و اقلیمی و جغرافیایی منطقه توجه شده است. امیر علی شیر نوایی وزیر دانشمند عهد تیموری مقبره ای در قرن نهم برای شیخ ساخت. شیخ مومن عارف استرآبادی در قرن نهم زندگی میکرد، او یکی از بزرگترین عالمان شیعه و هم عصر شیخ حر عاملی میباشد.

اجداد این سید در قرن پنجم تا نهم هجری مسئول اداره ی حرم امام رضا بوده اند، علت وجود نام و کنیه ی آنها بر روی اکثر کتیبه های حرم رضوی همین موضوع می باشد. داخل این بنا به علت گنبد بزرگش و طاق نماها و نورگیر هایی که دارد فضایی دلباز و بزرگ می باشد. این بناتمام فضاها و اماکنی است که در یک دهکده نیاز است را در خود قرار داده است، حتی امکان دامپروری و کشاورزی نیز در این منطقه وجود دارد. بنای هارونیه ساختمانی است با 4 گوشه و ویژگی های معماری آن شبیه به دوره ی ایلخانی و سبک معماری آذری در قرن هشتم هجری، یکی از دلایلی که ساخت این بنا را به آن دوره نسبت داده اند همین معماری آن میباشد.

این موضوع در گرو کاربری این بنا و سندی بر اثبات برخی داستان های نسبت داده شده به این بنا میباشد. توکیوپایتختژاپن با منطقهٔ شهری اطراف آن بیش از سی میلیون نفر را در خود جای داده پرجمعیت ترین شهر آسیا است. در میان رنگ و شوقی که معماری ایرانی اسلامی هدف خود قرار داده برای این بنا با دلیلی واضح تک رنگی و آجری بودن را انتخاب کرده اند. مزار شیخ در میان این بنا قرار گرفته است. بر روی مزار این سید شریف جمله ی “مرتضی، اعظم سلطان انقبا، غیاث الدنیا و الدین، امیر سلطان محمد بن سلطان النقبا بدر المله والدین طاهر” دیده میشود.

مقایسه حجم و میزان آب برگشتخورده در پشت خط مرزی و خاکریزها، با میزان آب ذخیره شده در چاهنیمهها (مخازن طبیعی نگهداری آب شرب و کشاورزی منطقه سیستان) به خوبی گواه این مطلب است که بهدلیل احداث خاکریز توسط ایران، چه میزان از حجم آب قابل استفاده و بهرهبرداری ورودی از افغانستان وارد ایران نشده و به افغانستان بر میگردد. سد بزرگ ارس در غرب جلفا بر روی این رود خانه ساخته شده است و دریاچه ی بزرگ پشت سد فضای مناسبی را برای تفریح ساكنین و گردشگران شده است. چون وال پستاندار و دارای شش است و لاک پشت هم دوزیست است و وقتی بالغ می شود شش دارد.

روستای شهرستانک دارای قدمت 3000 ساله است از همین رو این روستا دارای ابنیه تاریخ بسیاری است که در کنار طبیعت بکری که دارد این روستا را به یکی از مقاصد مهم گردشگری در اطراف تهران تبدیل کرده است. «علیرضا شهرکی»، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به اینکه از 10 روز گذشته دستگاههای متولی تمام مسیرهای ورود آب هیرمند به سیستان را بررسی و موانع موجود را رفع کردهاند، به «ایران» گفت: با توجه به تجارب گذشته و همچنین حجم بارندگیهای اخیر در منطقه سیستان تمام مسیلها و کانالهای آب لایروبی شدهاند تا با مشکلی در مسیر آب رهاسازی شده از سوی افغانستان مواجه نشویم.

این بنا جزو محدود دیدنی های مشهد و بناهای معماری ایرانی است که در آن ترکیبی از رنگ های مختلف را نمیبینیم و تمام بخش های آن، حتی تزئینات سر در آن یک رنگ و با آجر ساخته شده است. این بقعه شامل دو بخش مهم پیوسته ی فضای زیر گنبد به شکل چهار شاه نشین و هشت ورودی می باشد. در لیقوان دو رودخانهی مهران رود و لیقوان وجود دارد. گرچه این بحث با هوشیاری مقامات ایران منجر به بحران بین دو کشور نشد.

دیدگاهتان را بنویسید