مطالعات نهم درس اول و دوم

صفحه ی منظومه ی شمسی یا همان دایره البروج همان صفحه ای است که زمین و بیشتر سیارات موازی با آن به دور خورشید می گردند. چندین اثر ترجمه شده از ارشمیدس به زبان عربی وجود دارد که اصل یونانی آن بدست نیامده است. در عوض آن ها پیشنهاد می کنند که احتمالا سیاره ای به اندازه ی ۱۰ برابر زمین باعث شده این ۶ جرم بدین شکل در مدار عجیب بیضوی خود که نسبت به صفحه ی منظومه ی شمسی انحراف دارد قرار بگیرند. آن ها می گویند که این اجرام در قسمتی از مدار خود نزدیک به یکدیگر قرار می گیرند.

نه تنها حضیض آن ها نزدیک به صفحه ی دایره البروج رخ می دهد، بلکه حضیض این اجرام خیلی به هم نزدیک است. این کار قبلا هم انجام شده بود. البته لزومی ندارد آن جرم خیلی بزرگ یک سیاره باشد، یک ستاره ی گذرا از نزدیک منظومه ی شمسی هم می توانسته این کار را انجام داده باشد. آن ها این کار را با آرایه ی تلسکوپ ّهای رادیویی «آلما» (ALMA) انجام دادند.

آن ها شروع به بررسی مدار سدنا و VP113 بعلاوه ی ۱۰ جرم دیگر آن منطقه کردند. در ضمن مدار آن چنان به دوردست های منظومه ی شمسی می رود که همه ی فرض های قبلی ما درباره ی مکانیک منظومه ی شمسی را به هم می ریزد. مکآرتور بهشدت مدافع نظریات سیاسی راست افراطی بود و دست آخر هم به دلیل حمایت مصرانهاش از کاربرد سلاح هستهای علیه کرهی شمالی و چین در خلال جنگ کره بدنام شد. مدار سدنا چنان بیضوی بود که باعث شد در آن زمان دورترین جرم منظومه ی شمسی لقب بگیرد.

بین مدار مریخ و مدار مشتری در حدود دو هزار سیاره کوچک به گرد خورشید در گردشند. شوربختانه، زندگی روی K2-18b میتواند بسیار دشوارتر از زندگی روی زمین باشد زیرا این سیاره به گرد خورشید کوتوله قرمزی می گردد که آن را مدام زیر تابش های پرتوان خود قرار می دهد. بنابراین پلوتو را سیاره ی کوتوله نامید. بنابراین آن ها حدس زدند که ممکن است به جز نپتون، سیاره ی دیگری هم وجود دارد که بر مدار آن تاثیر می گذرد. با کشف اریس، ما فهمیدیم که پلوتو یک جرم خیلی عادی در کمربند کوییپر است و بنابراین نیازی نیست که آن را جزو سیارات به حساب آوریم چرا که ظاهرا اجرام بیشتری به اندازه ی آن وجود دارد.

سیارات کوتوله جِرم و جاذبه کافی برای تبدیل شدن به یک شبهکره را دارا هستند، اما این جرم و جاذبه هنوز در حدی نیست که بتواند تمام اجرام پراکنده موجود در مدار گردش سیاره کوتوله را جذب کند تا مدار گردش سیاره کوتوله پاکسازی شود. مثلا در دهه ی ۱۹۸۰ پژوهشگران پیشنهاد کردند که ممکن است یک ستاره ی کوتوله ی قهوه ای با منحرف کردن دنباله دارها از مدار خود و فرستادن آن ها به داخل منظومه ی شمسی، مسئول انقراض های دوره ای روی زمین بوده است. آن ها با بررسی دقیق مدار اجرام دوردست های منظومه ی شمسی و ماه ها شبیه سازی کامپیوتری این ادعا را مطرح کرده اند.

روش او هم خیلی قدیمی است، وقتی سیاره ای را نمی بینیم، کافیست اثرات گرانشی آن روی اجرام نزدیکش را بررسی کنیم. از آنجا که زهره غالباً از هر جسم دیگری در آسمان روشنتر است، گزارشهای بسیاری دریافت شده که افراد تصور کردهاند یک UFO است. این چیزیست که خالقان فیلم CODA سعی کردهاند آن را به کل دنیا نشان بدهند. شازده کوچولو یکی از معدود کتابهایی است که به بیش از ۱۴۵ زبان دنیا ترجمه شده و برای همه مردم در هر سن، مکان و زمانی جذاب است.

خوشبختانه بیشتر تلسکوپ های بزرگ دنیا می توانند اجرامی در آن فاصله را رصد کنند. نافرمانی ها و شورش ها ی پیاپی در سال های پایانی حکومت نادر ، تأثیر روحی و روانی نا مطلوبی بر او گذاشت . این ها دیوانه شده اند! با این حال براون اذعان می کند که تا این سیاره با تلسکوپ رصد نشود، کسی وجود آن را واقعا باور نخواهد کرد. از بیرون گود، این ذات غیرفعال، اعمال زور را «نرمتر» جلوه میدهد و رؤیت آن را دشوارتر میکند؛ اما بعید است اگر کسی بهواقع مجبور باشد در چنین ساختاری زندگی کند هم اینچنین «نرمی»ای را حس کند!

مدار این سیاره ی احتمالی هم به همین شکل با صفحه ی منظومه ی شمسی انحراف دارد. مثلا در سال ۱۸۴۶، ریاضی دانی فرانسوی از روی ناهنجاری هایی که در مدار سیاره ی اورانوس وجود داشت، وجود سیاره ای دیگر فراسوی آن را پیش بینی کرد. هر دو قمر مریخ سنگ هایی از جنس کربن و یخ دارند. دومین سیاره از خورشید روی آن ، مانند روی زمین ، جو وجود دارد .تنها بر خلاف زمین ما ، از اکسیژن تشکیل نشده است ، اما بیشتر از دی اکسید کربن تشکیل شده است.

او می گوید: «تا زمانی که این سیاره مستقیم کشف شود، وجود آن فقط یک فرض خواهد بود، هرچند که یک فرضیه ی قدرتمند باشد.» این گروه برای جستجو به دنبال این سیاره از تلسکوپی که در هاوایی وجود دارد استفاده می کنند. در حالی که ناسا در تلاش است تا نحوه کاوش از نزدیک این خطوط را کشف کند، در حالی که کانالهای ایمنی سیارهای مستقر در آنها را مختل نمیکند، بازدید کنندگان و مستعمرات آینده مریخ ممکن است بتوانند آنها را با استفاده از همان دوربینهای شکاری از دور مشاهده کنند.

در این مطالعه ، باربارا اركولانو ، توماسو گراسی و همكاران آنها از یك رایانه برای مدل سازی فضای برون مرزی كه به دور یك سیاره شناور آزاد می چرخد استفاده كردند. Ale، vreshti-resht، vono vycherpaє vodnev palyvo ، که منجر به تغییرات اساسی می شود ، که برای کودکان بسیار رایج است ، متأسفانه ، آن را به انتهای زمین (و ریشه سحابی سیاره ای) می آورند. مریخ تعدادی چاله بسیار بزرگ دارد.

دیدگاهتان را بنویسید