مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

خاصیت های اصلی مواد مخلوط شده یعنی رنگ و بو ومزه تغییرمی کنند ویا به مادّه ای دیگرتبدیل می شوند. خاصیت های اصلی مواد مخلوط شده یعنی رنگ و بو ومزه تغییرنمی کنند. شده یعنی رنگ و بو ومزه تغییرنمی کنند. اصلی مواد مخلوط شده یعنی رنگ و بو ومزه تغییرمی کنند ویا به مادّه ای دیگرتبدیل می شوند. هنرمندان جلوههای بصری از ماسکهایی برای صورت بازیگران فیلم استفاده میکردند که سوراخهایی داشت و بر روی آن سوراخها، نقطههایی سبز رنگ وجود داشت. در این شهربازی رباتهای به اسم سامی و آرسو که از سیاره روبونوس آمدهاند با کودکان ارتباط برقرار میکنند و از آنها در خواست کمک برای نجات سیارهشان دارند که مورد حمله موجوداتی ضدقهرمان و انرژیخوار به نام هیولوسیها قرار گرفته است.

شما می توانید روش های خردمندانه و نو آورانه ای را در خصوص برگزاری روز نجوم در پیش بگیرد ممکن است برخی ایده های شما بعدها مورد استفاده گیرد در ادامه این راهنما تعدادی از روش های برگزاری و برنامه های پیشنهادی مبتنی بر تجربه های بین المللی (بر اساس راهنمای برگزاری روز نجوم و توصیه نامه انجمن نجوم سلطنتی، مرکز مونترال) و تجربه های ایران ارایه می شود. جو زهره 95 درصد دی اکسید کربن است که در سطح آن اثر گلخانه ای ایجاد می کند.

برای مثال ستارههایی با ترکیب کربنی غنیتر نسبت به خورشید وجود دارند که بیشترین بخش آنها را کربن و اکسیژن تشکیل میدهند. ستاره های دنباله دار در یک مدار تخم مرغی شکل به دور خورشید سفر می کنند. در این عکس میتوان حلقه انسلادوس را به شکل هالهای آبیرنگ در اطراف زحل مشاهده کرد. درواقع نام ستاره دنبالهدار هم نامی است که به اشتباه روی این اجرام آسمانی گذاشته شده چرا که واضح است آنها ستاره نیستند. هم وجود دارند که مربوط به چهارم ابتدایی نیستند.

بلندی مهمترین فلات در نیمکرهٔ شمالی زهره «آتالانتا» ۱٬۴۰۰ متر و مساحت آن به اندازهٔ خلیج مکزیک است. زهره و زمین دو سیاره دوقلو نامیده می شوند زیرا از نظر اندازه، جرم، تراکم ، ترکیب وگرانش مشابه هم هستند. نیروی گرانشی ای که جسم ساطع می کند متکی به سه چیز است، تراکم، جرم و اندازه آن ؛ باوجود اینکه مشتری دارای سومین سیاره با کمترین میزان تراکم است، (۱٫۳۳ جرم در هر سانتیمتر مکعب)، تنها پس از اورانوس (۱٫۲۷) و زحل (۰٫۶۹)، بعنوان بزرگترین سیاره در منظومه شمسی از لحاظ جرم و…

قطر آن ۱۳۹،۸۲۲ کیلومتر است؛ برای مقایسه زحل، در جایگاه دوم ۱۱۶،۴۶۴ کیلومتر و یا زمین، دارای قطری مساوی ۷،۹۱۷،۵ کیلومتر می باشد. ناهید همیشه نزدیک به خورشید قبل از طلوع یا بعد از غروب قابل رصد و در بیشتر مواقع در تابش خیرهکننده خورشید گم میشود؛ لقب «ستاره صبح» یا «ستاره عصر» نیز به همین دلیل به سیاره زهره نسبت داده شده است. سیاره زهره (سیاره ناهید) در منظومه شمسی بین عطارد و زمین قرار گرفته و نزدیک ترین سیاره به زمین می باشد. در طول هفته های گذشته سیارات مشتری و زهره در مقابل پس زمینه ستارگان، از دید ساکنان روی زمین رفته رفته به یکدیگر نزدیک شده اند و مقارنه ای بدیع را در آسمان رقم زده اند.

بخش بیرونی تر منظومه شمسی با هیدروژن، هلیوم و گازهای دیگر که بخش عمده ای از سیارات غول پیکر گازی را تشکیل می دهند مهربان تر بود. برخی تصور می کنند که قدرت جاذبه و گرانش تنها در کره ی زمین وجود دارد اما اینطور نیست و برخی از سیارات دیگر منظومه شمسی گرانشی بیشتر از کره زمین دارند که در ادامه سیاره ای که بیشترین جاذبه و گرانش را دارد معرفی خواهیم کرد.

حجم مشتری تقریبا ۲٫۵ برابر بیش از دیگر سیارات منظومه شمسی است. به گفته پروفسور گینگریچ، ستارهشناسانی که اثرات حرکتی و جاذبهای اجرام آسمانی را مطالعه میکنند به صورت دسته جمعی در جلسه رأیگیری شرکت کردند و در غیاب دیگر ستارهشناسان، نظرات خود را به کرسی نشاندند. مطالعه و بررسی بیشتراین قمر، اطلاعات بسیاری درباره شکل گیری سیارات، و احتمالا اولین روزهای زمین، به ما می دهد. پرسش : در خودروها بر اثر سوختن بنزین انرژی گرمایی تولید می شود این انرژی به چه شکل دیگری تبدیل می شود؟

پاسخ : انرژی توانایی انجام دادن کاراست. پاسخ : خیر، زیراخوردن غذا باعث ایجاد انرژی وتوانایی لازم دربدن برای انجام کارهای مختلف،ازجمله دویدن می شود. مهمترین کاری که در رصد اختفا پس از رویت جرم رصد شونده انجام میشود، زمانسنجی آن است. خروج پلوتون از تعریف منظومه شمسی، زمانی جدیتر شد که یک جرم دیگر از نوع پلوتو اما بزرگتر به نام ” “UB313توسط یک منجم آمریکایی کشف شد. در توضیح ستارههای دنبالهدار، با نحوه شکلگیری سیارکها کمی بیشتر آشنا خواهید شد! اما ستاره شناسان امروز میدانند که ستارههای دنبالهدار، بیشتر از آنکه یک فرستاده آسمانی باشند، گلولههای برفی کثیف هستند!

بر اساس پژوهش این تیم، یکی از این دو ستاره – HD 240430 (با نام مستعار کرونوس) – علائمِ خوردن ۱۵ سیارۀ سنگی با جرم زمین را نشان می دهد. جرم اورانوس ۵/۱۴ برابر جرم زمین و یک بیستم«… منظومه شمسی متشکل از ۸ سیاره به نام های عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون است و در بین آنها بیشترین جاذبه را مشتری دارد. نام علمی و صحیح این اجرام آسمانی، صرفا عبارت دنبالهدار (Comet) است و کلمه ستاره در آن وجود ندارد! یا شاید ارتباطی با ستاره اسطورهای بیتاللحم در هنگام تولد حضرت مسیح (ع) داشته باشد.

تنها این «تورنسل» است که شاید به خاطر گوش سنگیناش، به این همه قیل و قال بیاعتنا میماند و در کمال آرامش به مطالعهاش ادامه دهد. پاسخ : همه ی اجسامی که حرکت می کنند انرژی دارند به این نوع ازانرژی ، انرژیِ حرکتی می گویند. ساختار، شیوه و روشی که با امور زندگی خود برخورد می کنیم، همه توسط این سیاره حلقه دار حکومت می شود. این سیاره بعد از پلوتون کوچک ترین سیاره منظومه شمسی ست. این ابزارهای علمی شامل، طیفسنج تصویربرداری ماوراءبنفش (آلیس) و آزمایشهای علمی رادیویی (REX) هستند که نیوهورایزنز از آنها برای تجزیهوتحلیل ترکیب و ساختار اتمسفر پلوتون بهره میبرد.

دیدگاهتان را بنویسید