مرکز این ولایت شهر بازارک است

دسترسی به قله کوه چندان آسان نیست هرچند امروزه همانند اغلب قلل مرتفع دنیا امکانات فراوانی برای صعود کنندگان تعبیه شده. محل قرار گیری کوه درست در مرز دو کشور تاجیکستان و قرقیزستان میباشد به همین خاطر امکان دسترسی به قله از هر دوکشور وجود دارد. این مسیر که از طریق یخچال “والترا” قابل دسترسی است دارای درجه سختی 5a میباشد و با هم هوایی مناسب قله کوه قابل دسترسی است. ازولایت بامیان درادبیات پهلوی(فارسی میانه) به نام بامیکان یاد شده است که به معنای درخشان وروشن میباشد.

این مسیر که در رخ غربی کوه واقع است از طریق یخچال معروف ” بیواک” که امروزه مسیر کلاسیک کوه شناخته می شود به قله منتهی شد. این قله با شکوه و پر برف در جوار علم کوه در استان مازندران واقع شده است. در مسیر حرکت تان در تنگه گاهی چشمتان به چشمه های آب و آبشارهای کوچک و بزرگی می افتد که بر شکوه تنگه افزوده اند. حضرت موسی (ع) زمانی که به هوش آمد، مشاهده کرد که هفتاد نفری که همراهش آمده بودند به هلاکت رسیدند به همین سبب به خداوند عرض کرد: پروردگارا اگر می خواستی، می توانستی آن ها و مرا پیش از این نیز هلاک کنی!

گرچه این کوه با مرگ 8 کوهنورد زن در طوفان سال 1974 و همچنین حادثه سقوط بهمن به واسطه زمین لرزه سال 1990 که منجر به مرگ 43 نفر شد جزو پر تلفات ترین کوههای دنیا نیز می باشد. دراز گودال هاي اقيانوسي و حواشي قاره ها مانند نواحي ژاپن، اندونزي، فيليپين، زلاندنو، آلاسکا، غرب ايلات متحده امريکا، مکزيک، اکوادور، پرو، شيلي، ايتاليا، يونان و محل آتشفشانهاي فعال و انفجاري مي باشد (کمربندهاي زمين لرزه نيز بر همين نواحي منطبق است).

من با فتح قلههای کلیمانجارو، البروس، آکونکاگوآ و اورست، به بام چهار قاره جهان با موفقیت صعود کردم و بام سه قاره دیگر مانده، که فتح آنها مستلزم حمایت مالی است. در نهایت اینکه کوه لنین پر صعودترین 7000 متری جهان می باشد. اما بعدها تنها نام کی 2 به عنوان تنها کوه مرتفعی که یک مساح آنرا نامگذاری کرده بود بر روی دومین قله رفیع جهان باقی ماند و سایر نامها تغییر کرد و نام چوگوری که نامی بود محلی و کوه کوهها معنا میداد بعدها به فراموشی سپرده شد. خوب درست گفتی دیگه کوه به کوه نمیرسد، اما ما آدمها هستیم که به هم میرسیم.

بر اساس مطالعات انجام شده میتوان مجموع ذخایر نفت و گاز شمال کشور افغانستان را اعم از ذخایرکشف شده و کشف نشده که قابل استحصال میباشند به صورت زیر تعیین نمود. اما راه قابل صعود کوه یعنی مسیر جنوب شرقی در 1909 توسط توسط هیئتی ایتالیائی به سرپرستی لوئیجی آمودئو کشف گردید. این کوه در سال 1910 توسط اداره جغرافیایی شوروی کشف گردید. به پاس گرامیداشت از خدمات کوهنوردان و یاد و خاطره درگذشتگان این ورزش روز کوهنورد در تقویم های ملی و بین المللی قرار داده شد. همچنین بر روی دیواره جنوبی کوه که بسیار عریض است و در نقاط مختلف ما بین 600 تا800 متر ارتفاع آن متغییر است تاکنون 25 مسیر گشوده شده.

البته نام دیگر کوه گادوین آستین می باشد که به افتخار هنری هاورشام گادوین استین بر این کوه نهاده شده بود، اما هیچگاه رسمیت نیافت. س: شما که تا به حال دو دهه از عمر شریف تان را صرف جنگ و مبارزه کرده اید، به نظر شما چه نوع حکومتی در افغانستان ایده آل است؟ جان روسکلی پس از لوئیس دومین شخصی بود که قله را بدون اکسیژن صعود کرد، اما نه بدلیل خربی سیستم اکسیژن بلکه از ابتدا به این نیت بالا آمده بود. هنگام بازگشت و پائین آوردن گیکلی، 5 عضو تیم بدلیل شیب تند مسیر سقوط کردند، اما کارگاه مستحکمی که پت شوئینگ برپا نموده بود مانع از سقوط بیشتر آنها به اعماق دره های کی2 گردید اما لحظاتی بعد بهمن گیلکی را با خود به اعماق دره ها برد تا تیم ناکام به پائین باز گردد.

فاتحان قله همچنین مدعی بودند بوناتی و مهدی زمانیکه کپسولهای اکسیژن را به کمپ آخر حمل می کردند، بدلیل شب مانی در ارتفاع بخشی از اکسیژن را مصرف کرده بودند و تیم قله بخشهای پایانی را بدون اکسیژن طی نمود. کمپ ابتدایی این جبهه در ارتفاع 4700 متر واقع است و سایر کمپها تا 6400 متری برپا می شوند. سایر کمپها کمپ1 در 4300 متر کمپ2 در 5200 متر کمپ3 در 6100 متر و کمپ4 در 6400 متری از سطح دریا قرار دارند. اما پس از مشاهده این تیم توسط مقامات محلی مجبور به بازگشت از ارتفاع 8200 متری شدند.

اما به دلیل پیش دستی دشمن در حمله به مواضع قرارگاه فتح و آسیب دیدن تعدادی از یگان های آن، این قرارگاه نتوانست عملیات خود را همزمان با سایر قرارگاه ها آغاز نماید. در ادبیات پارسی «برزکوه» هم به معنی البرز آمده و ترجمهٔ تحتاللفظی آن است. 7 عضو این تیم همگی بدون کپسول اکسیژن به قله رسیدند. برخی افراد بدون در نظر گرفتن آینده کار هایی می کنند که در شان یک انسان نیست.

در این تیم اشرف امان کوهنورد پاکستانی نیز بعنوان راهنما و باربر ارتفاع عضویت داشت که موفق به فتح قله گردید. هرکول با وجود آنکه یکی از خدایان یونان باستان و نماد عظمت و قدرت است؛ اما در فرهنگ ایرانی نیز نقش بسیار کمرنگی داشته است. وجود این سراب یکی از دلایل اصلی استقرارهای انسانی از دوره پارینه سنگی تا عصر حاضر در این نقطه بوده است. یکی از کوهنوردان بر اثر ذات الریه جان خود را از دست داد.

وى چون بیمار بود عذر خواست ولى آن عده که خود را ظاهرا قاضت و وکلاء دادگسترى معرفى مىنمودند با شکستن در داخل منزل او شدند و پیکر ناتوان و ضعیف او را از تخت به زیر کشیده با چوپ و چماق و مشت و لگد به جان او افتادند. سرپل، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. بي شک کوه رمات همين کوه کوچکي است که در جنوب احد واقع شده و قبر حضرت حمزه و ديگر شهداي احد، ميان آن و کوه احد فاصله انداخته است.

که ظاهرا بازیرکی سایرین از صعود قله بازماندند. عکاسان تصاویر بسیار باشکوهی از این لحظه ثبت کرده اند. برای این مسئله چه باید کرد؟ این مسیر چندان دشوار نیست و پس از هم هوایی مناسب میتوان آنرا از کمپ” موسکووینا” صعود کرد. در سال 1986 بنیو شامو کوهنورد معروف فرانسوی توانست کی2 را در مدت زمان 22 ساعت و 30 دقیقه از کمپ پیشرفته ABC صعود نماید. کمپ اصلی عموما از 5 جولای تا 20 آگوست دایر می باشد. نام کوه همواره بر اساس شرایط سیاسی تغییر کرده، تا سال 1933 نام آن “گارمو” بود و در این سال به “استالین” تغییر نام داد.

در نهایت با برچیده شدن حکومت کمونیستی این کوه در سال 1988 به “امین اسماعیل سامانی” تغییر نام پیدا نمود. از آنجایی که چشمه ای در آن مکان وجود دارد، خروج آب از این چشمه و رسوب شدن مواد محلول آب چشمه با وجود پوشش گیاهی باعث تشکیل سنگ تراورتن (سنگ توفا) می شود و به دلیل جریان داشتن رودخانه این غار تشکیل شده است. ● اماکن مذهبی مردم کرمانشاه نخستین ایرانیهایی بودند که به دین مبین و مقدس اسلام ایمان آوردند و با ترویج آن پرداختند. آشیل کامپاگنونی و لینولاسیدلی دو کوهنوردی بودند که در 31 جولای موفق شدند بعنوان نخستین انسانها گام بر فراز این کوه سرسخت بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید