محیط زیست طبیعی (منابع طبیعی ایران)

این رودخانه ۵۰ کیلومتر طول دارد و از ارتفاعات شمالی رشته کوه البزر که به چشمه بلیران معروف است، سرچشمه میگیرد؛ اما شاید این سؤال ایجاد شود که آبگرم بلیران کجاست؟ همانطوری که ذکر آن رفت مسه قفقاز و جنوب آن رودخانه خروشان ارس در آن سرزمین جاری است به جز در مقاطع کوتاهی تا جنگ و اول و دوم ( ایران و روس) تحت حاکمیت ایران قرار داشت و بنابراین به موجب قواعد حقوق بین الملل کنونی با اینکه سرمنشا این رودخانه امپراطوری عثمانی بود لکن این رودخانه پس از ورود به خاک ایران تحت حاکمیت کامل ایران قرار داشت و تنها پس از جنگ دوم ایران و روس و به موجب قرار داد ترکنمچای به صورت مرز ایران و اتحاد شوروی ( سابق ) در آمد .

در واقع در آن دوران کردان مکانی امن بود که مردم را از خطر بمباران حفظ میکرد. از 100 درصد آب شیرین کرهی زمین حدود شصت و هشت و هفتم دهم (68/7) درصد آن به صورت یخچال، یخ و برف دائمی بوده که این میزان نیز عملاً قابل دسترسی نیست. روستای بلیران نیز یکی از روستاهای گردشگری شهر آمل در استان مازندران است که به دلیل قرارگرفتن در منطقه جنگلی، بسیار دیدنی و محبوب است. در ۱۵کیلومتری جاده قدیم آمل به بابل، در ورودی جاده فیروزکلا، جادهای مشاهده میشود که مقصد آن به سمت جنگل و کوه است.

قله این کوه در تمام طول سال پوشیده از برف است و در یک روز آفتابی و روشن از شهر تهران قابل مشاهده است. زیرا دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی در محله پونک قرار دارد. دریاچه ساهون در دامنههای جنوب غربی قله دماوند در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. درینا مرز طبیعی بین امپراتوری روم غربی و شرقی و از لحاظ تاریخی کاتولیک را از منطقه ارتودوکس جدا می کند.در کنار مرز مشترک بین اتریش – مجارستان و صربستان – عملیات جنگی بزرگ در طول 1914 / 15 آغاز شد. عرض مسیر آن از 100 تا 200 متر در پروکاس و زورنیک تا 15 متر در محل به نام تیجسنو(باریک)متغیر است.

ساعات کاری پارک ساحلی آفتاب مشهد در تمامی روزهای هفته از ۱۰ صبح تا ۱۱ شب میباشد. در مجموعه آقایان استخر استاندارد جهت برگزاری مسابقات، جکوزی، سونای بخار و سونای خشک و ماساژ در کنار پارک آبی اشاره کرد. در کنار رودخانه “کارواندر” واقع در 15 کيلومتري شمال ايرانشهر قرار گرفته است. به هر روی در کنار تمامی این توصیف ها شیوه کار اقبال در متن، ترجیح نسخه الف بر دیگر نسخ و به اعتبار دیگر، ترجیح اقدم – حتی بعضا بر اصحّ- است. رودخانه ها به دو مسیر بالا ، میانه و پایین تقسیم می شوند. از این خواص ویژه میتوان به ظرفیت گرمایی بالا، افزایش غیرعادی حجم به هنگام انجماد، کشش سطحی بالا، گرانروی بسیار پایین و بالا بودن گرمای نهان تغییر فاز اشاره نمود.

بستر رودخانه گرمارود از بالا به پایین از تخته سنگ، قلوه سنگ و شن تشکیل شده است. به گزارش ايرنا، دامن از مهمترين رودخانه هاي ايرانشهر به شمار مي رود که از به هم پيوستن شمار زيادي از سرشاخه هاي فرعي سه رودخانه “کارواندر، مرنتاک و ايرندگان” تشکيل شده است. زمانی که وارد آمل شوید، میتوانید در زمان اندکی هم به دریا سر بزنید هم در جنگلهای این منطقه تنفس کنید و هم سراغ کوههای سرسبز آمل بروید. کارون تا پیش از جریان یافتن در شاخه بهمنشیر، از شاخه کورکارون (رود کور) به دریا می ریخت .

تفاوت ارتفاع بالای سطح دریا بین چشمه و دهان آن 358 کیلومتر است. در سطح زمین اندکی سبکتر و در هنگام جزر اندکی سنگین تر از حالت عادی اند. بعد از گشتوگذار در جنگل بلیران، میتوانید چند روزی از سفر را به گردش در جاذبههای اطراف آن مانند چشمه گرو، فیلبند، دریاچه، ساهون، دریاچه ماهان آمل، روستای تلیران، هزار پله آمل، سد لفور، الیمستان و روستای تلیران بپردازید. تقریباً همه روستاهای کوهستانی و ییلاقی شهرستان آمل در نزدیکی جاده هزار قرار دارند که بیشتر این روستاها مانند فیلبند، نیاک، شاهاندشت و…

مسیر دسترسی به روستای برغان، طبیعت برغان و درختان کهنسال آن، قبرستان قدیمی روستا، تپه کش کلا، زیارتگاه چهل دختر برغان یا پیر سپیدارک و جاذبههای ویرانه و متروکه برغان (حمام قدیمی، زرمیدان یا کاروانسرا) از دیگر جاذبههای برغان هستند که در فاصله کوتاهی از روستای آغشت قرار دارد. این صحرا تقریبا دست نخورده باقی مانده است و مناظر زیبای آن و زیارتگاه خالد نبی، ترکمن صحرا را به زیر مجموعه طبیعت بکر ایران اضافه کرده است. شما میتوانید در روستای بلیران علاوه بر لذتبردن از طبیعت، از بافت سنتی، محیط زیبا و فضای روستایی و بکر این منطقه نیز لذت ببرید.

کوه دماوند در قسمت مرکزی رشتهکوه البرز در جنوب دریای خزر واقع شده است و با ارتفاع 5.610 متر جزء طبیعت بکر ایران، بلندترین کوهها و قلههای آتشفشانی در خاورمیانه میباشد و یک چالش با ارزش برای هر کوهنوردی است. پایگاه خبری ریشه: این قسمت «ریو د لا پلاتا» یا رودخانه نقره ای نام دارد و افراد مختلف آن را رودخانه، خلیج یا دریای مرزی می نامند. به همین دلیل جریان آب این رودخانه به شکلی است که در جاهای مختلف آن، حوضچههای مناسب برای شنا ایجاد شده است. موضوع برداشت بیرویه آب توسط این کشور تا حدود ۲۰ سال قبل که رودخانه پرآب بود، چندان بحثبرانگیز نبود ولی در سالهای اخیر با کم شدن آب رودخانه، رعایت حقابه برداشت آب مورد تاکید بیشتر قرار گرفته و با توجه به اینکه ایران برنامه جدی برای استفاده از آب ارس تدوین کرده بود، لزوم رعایت حقابه بیشتر از گذشته اهمیت یافته است؛ موضوعی که مقامات سیاسی و ارشد آذربایجان شرقی به عنوان استان محوری شمالغرب کشور بر آن تاکید داشتهاند.

با توجه به اینکه این رود به عنوان کارون اهواز شهرت دارد، و این رود را جزوه جاذبههای دیدنی اهواز به حساب میآورند. آمل که در استان مازندران قرار دارد، از طریق جاده هراز به تهران متصل میشود و فقط ۱۸۵ کیلومتر با آن فاصله دارد. اين راهرو ارتباطي در سه هزار سال قبل از ميلاد به يقين همان نقشي را که اکنون دارد، ايفا مي کرده است. در حال حاضر گردشگران این منطقه کسانی هستند که با شنیدن تعریف روستا و جنگیل بلیران از دیگران، برای سفر به منطقه مشتاق میشوند.

اگر دوست دارید نشانههایی از سکونت بشر در گذشتههای دور را در بلیران ببینید، میتوانید از قلعه هلیا، تپه قلعه تسکا سرا، قلعه اردشیرون، قلعه خشت سی چشمه و مرتع ییلاقی کال چنگوم و امام زاده ولی بازدید کنید. امروزه گردشگران بسیاری برای بازدید از این پل تاریخی به این منطقه مراجعه میکنند. یکی از این مناطق زیبای توریستی که نباید بازدید از آن را از دست بدهید، روستای بلیران است.

دیدگاهتان را بنویسید