محله پونک تهران کجاست؟

به گزارش تنگه احد دکتر علیمرادی دراینخصوص گفت: سد کمالخان با ظرفیت بیش از پنجاه میلیون مترمکعب کاملا لبریز شده ولی متاسفانه بخش قابل توجهی از سیلاب از سرریز جنوبی سد کمال خان وارد رودخانه خشک شده و به سمت گودزره افغانستان هدایت گردیده است؛ با توجه به اینکه با فاصله ۱۰ کیلومتری از سرریز در داخل رود خشک افغانستان بند خاکی دیگری حفر شده، لذا پشت این بند فرعی آب مهار گردیده است. رودخانه هيرمند از ارتفاعات کشور افغانستان سرچشمه گرفته و به درياچه هامون مي ريزد، بهره برداري و توسعه سدهاي کجکي، دهلا و کمال خان در بالادست، جريان ورودي به ايران را کم و درياچه هامون را خشک کرده است.

یکی از منابع جدید رقابت بین دو کشور ایران وپاکستان، تلاش آن ها در دهه اخیر بعداز فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی برای ورود به بازارهای آسیای مرکزی وهمکاری های تجاری و اقتصادی با این منطقه است (همان :301). بیمارستان های این منطقه با توجه به ارائه خدمت مورد نظر و پست های تخصصی مشخص شده در محدوده تعریف شده واقع هستند . در این بخش ، Paraná دره های فعال و مرده را ارائه می دهد. دولتهای حوضچه هریرود در شاخابه های فرعی که در قلمرو این کشورها هستند سدهایی ساخته اند که باعث مسدودشدن جریان اصلی آب به شاخه اصلی میشود.

لذا این مقاله با استفاده از رویه داوری و قضایی، اسناد و عرف بین المللی، تعهدات بین المللی دولتهای حوضچه هریرود را در زمینه احداث تأسیسات آبی تبیین میکند. با توجه به بحران کم آبی و فقدان موافقتنامه ای در خصوص نحوه بهره برداری از هریرود، بیم آن میرود این تأسیسات آبی به اختلافی بین المللی تبدیل شوند. مقاله نتیجه می گیرد که دولتهای مزبور، علاوه بر الزام به اطلاع رسانی در احداث تأسیسات آبی، متعهدند از رودخانه هریرود، منصفانه و معقول، طوری که به کشورهای پاییندست هریرود (ایران و ترکمنستان) آسیب جدی وارد نشود بهره برداری کنند. بایدیادآورشد که اتصال بندر چابهار به راه آهن سراسری زاهدان -بم وخط آهن بافق-مشهد موجب می شود تا این بندر به شبکه 146هزار کیلومتری مسیر راه آهن فدراسیون روسیه و کشورهای مشترک النافع اروپا وصل شود.(همان :79) این در حالی است که قابلیت های عمده بندر گوادر از جمله نزدیکی به شبه قاره، آسیای جنوب شرقی واقیانوسیه و شرایط فیزیکی مناسب خلیج فارس برای بندرسازی در آینده ای نزدیک، ایران وپاکستان را وارد عرصه رقابت خواهد کرد.(محمدی،301:1384) در همین راستا، به گفته کارشناسان امورحمل ونقل و دریایی، هم اینک با سرمایه گذاری کشورهای چین و عمان وپشتیبانی آمریکا به مبلغ 250 میلیون دلار اسکله ای به ظرفیت پهلوگیری کشتی های یکصدهزار تنی در بندرگوادر پاکستان،همسایه چابهار در ساحل دریای عمان درحال ساخت است.

تجزیه وتحلیل این پروژه نشان می دهد که: اولا این خط لوله برای هر سه کشور مفید است و ثانیا این خط لوله گرفتار ژئوپولیتیک پیچیده و پر از تنش منطقه است. به عنوان مثال می توان از سعی این کشور، در استفاده ابزاری از پروژه خط لوله گاز ایران- پاکستان- هند نام برد.در این راه است که همکاری بین دو کشور ایران و پاکستان به دلیل وجود بسیاری از مشکلات ساختاری فقط می تواند یک گام به جلو باشد، حال آنکه جهت ثبات این همکاری ها ی منطقه ای نیاز به برداشتن گام های بلندی است.

رودخانه ها با مسیر مستقیم : بیشتر دربازه های کوتاه، رودخانه ها این شکل را پیدا می کنند که خود یک حالت ناپایدار و انتقالی است و پس از برخورد با مانع در مسیر رودخانه این حالت از بین می رود. ارتباط مستقیم چابهار با آبهای آزادجهان وقرارگرفتن در مسیر حمل ونقل وانرژی و ارتباطات کشورهای آسیای مرکزی با جهان خارج موقعیت ژئوپولیتیک آنرا در آینده ارتقا خواهد بخشید.(حافظنیا،1384: 156)از طرف دیگر چابهاردارای پتانسیل هایارتباطی، قابلیت های گردشگری و جذب توریست، موقعیت جغرافیایی امن، ارتباطات شبکه ای انتقال نفت وگاز، وبندر شهید رجایی چابهار به عنوان دروازه ترانزیت کالاست.(امیری،1390: 76-85) به همین خاطر، باید از این ویژگی ها در رقابت های آتی بابندر گوادر پاکستان وجبل علی دبی استفاده کرد و آنها رادر اولویت قرار داد.

پاکستان در قبال این خط لوله سیاست مبهمی را در پیش گرفته است، از یک طرف برای رسیدن این خط لوله به هند مشکل ایجاد می کند واز طرف دیگر برای بدست آوردن میلیون ها دلار از این خط لوله اشتیاق زیادی را نشان می دهد (shiv kumar,2007:3). به رغم اینکه پاکستان خود را کشور مسلمان و هم پیمان ایران در منطقه می داند، اما با نگاهی عمیق و موشکافانه به سیاست های اعمالی این کشور در قبال ایران، در می یابیم که وعده های این کشور مبنی برهمکاری با ایران، مبهم است.

به غیر از همکاری، توانایی و رقابت هریک از این دو کشور بستگی به پتانسیل های محیطی، سیاست خارجی در قبال کشورهای قدرت مند منطقه ای وجهانی واستراتژی های خود کشورها دارد. این دو بندر به غیر از اینکه میتواننددر زمینه صادرات و واردات فعالیت کنند، و درآمد ارزی برای هریک از این کشورها به ارمغان بیاورند، در زمینه مسائل ترانزیتی نیز می توانند نقش ایفا کنند. هرچند ایران و پاکستان اختلاف های مرزی عمده ای در زمینه مرزهای خشکی ندارند ولی مسئله مرز دریایی بین دو کشور درخلیج گوادر هنوز به سرانجام نرسیده است.(همان: 301) به غیر از آن، در مورد مسائل رودخانه ای نیز به توافق نرسیده اند.

این گروه در بعضی مواقع، با اقدام به مدیریت برخی اقدامهای تروریستی مانند سازماندهی حوادث 11سپتامبر باعث شکل گیری گویش های جدیدی در ژئوپولیتیک جهانی شد. با مجله دلتا همراه باشید. در این مطلب از وبلاگ لیدوماتریپ قصد داریم گوشهای از زیبایی های مازندران، با عبور از جنگلی سرسبز و نزدیکی روستای ویسر، جایی به نام دریاچه فراخین را به شما معرفی کنیم، پس تا پایان با ما همراه باشید. با این که کشور پاکستان دارای چالش های زیادی است، اما کاهش تنش های ژئوپولیتکی عملیاتی ساختن زمینه های همکاری و از بین بردن تقابل میان دو کشور، رقابت آنها را در سطح منطقه محتمل می کند.درهر صورت، در همکاری و رقابت میان کشورهای ایران و پاکستان در سطح منطقه عواملی مانند: مسائل مذهبی-ایدئولوژیکی، انرژی، ترانزیت و حمل ونقل، آب، دسترسی وارتباطات، ومسائل قومیتی نقش بارزی را بازی می کنند.

در حال حاضر پاکستان با سه چالش ژئوپولیتیکی مهم روبروست، این سه چالش عبارتند از: 1- تروریسم وافراط گرایی مذهبی- قومی 2- دولت ضعیف و بحران اقتدار 3- دخالت قدرت های فرا منطقه ای.از سوی دیگر نمی توان نقش بحران اقتدار را در پاکستان و حضور قدرت های فرا منطقه ای را در سطح منطقه به بهانه حفظ صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی در پاکستان و افغانستان و تاثیرات آن را بر ایران نادیده گرفت.رقابت ژئوپولیتکی میان ایران و پاکستان می تواند تاثیر بسیار زیادی بر منافع ملی،امنیت ملی و اقتصاد هر دوکشور داشته باشد. رزا مصطفوی، فعال گردشگری در آذربایجان غربی، در خصوص شهر ماکو و کاخ سردار می گوید: شهر سنگی ماکو؛ شهر منحصربفردی که در دره میان دو کوه موازی واقع شده؛ دره ای که رودخانه زنگمار از میانش میگذرد؛ رودخانه ای که نامش آدم را یاد مار زنگی می اندازد.

از جمله پیامدهای منفی این رقابت برای جمهوری اسلامی ایران افزایش حساسیت نظام بین اللمل نسبت به سرنوشت فعالیت های هسته ای ایران است که باعث شده به عناوین مختلف کشور ایران را تحت فشار قرار دهند تا او را از دستیابی به فناوری هسته ای حتی برای مقاصد صلح جویانه بازدارند. این رود انشعابات زیادی دارد که بخشی از آن به دریا ریخته و بستر این رود بسیار عریض و طولانی است.

این امر سبب شد تا ایران به برقراری روابط خود با سایر کشورهای آسیای مرکزی بپردازد که در نتیجه زمینه رقابت دو کشور ایران و پاکستان را فراهم ساخت. ایرانیان دو عنصر اساسی برای شکلگیری یک ملت و هویت ملی را نداشتند؛ نخست حکومتی فراگیر، متمرکز و مستقل و دیگری وحدت مذهبی در سراسر ایران. دوباره رودخانه سن به عامل مهم در شکوفایی اقتصادی تبدیل شد، و تصویر یک کشتی روی نشان شهر به نماد آن تبدیل شد. از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران در پی استفاده مسالمت آمیز از فعالیت های هسته ای خود است، فعالیت هسته ای پاکستان و رقابت آن با هند، از جنبه های مختلف می تواند بر روی فعالیت های هسته ای کشور ایران تاثیر داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید