متن كامل شازده كوچولو

در مقایسه با اکثر ستارگان، این مقدار نور و بزرگی، حد میانگین است و به هیچ وجه غیر عادی نیست. درخشندگی بیش از حد خورشید باعث می شود که در روز، ستارگان دیگر دیده نشوند. جرا ستارگان تنها در شب دیده می شوند؟ نقشه ستارگان آسمان شب هرگز تغییر نمی کند. نور خورشید که در تمام آسمان گسترده می شود، آسمان به رنگ آبی دیده می شود. در ظاهر حیات وابسته به منابعی مثل گرمای خورشید و اکسیژن است، اما کنجکاویهای بشر نشان داده حتی اگر جرم و مدار سیارههای دیگر منظومه مثل پلوتون کمی متفاوت بود امروز ما در این سیاره آبی زندگی نمیکردیم.

روزها نیز ستارگان در آسمانند ولی چشمهای ما خود را با رنگ آبی آسمان تطبیق می دهد و نمی توانند ستاره های کمرنگ تر را بیند. چرا که پوسته ی این منطقه نسبت به پوسته ی جنوبی جوان تر است. طبق محاسبه ها، مشخص شده است كه انرژی حرارتی ذخیره شده در ۱۱ كیلومتر فوقانی پوسته زمین معادل پنجاه هزار برابر كل انرژی به دست آمده از منابع نفت و گاز شناخته شده امروز جهان است. هنوز هم شاید در این کانالها، در منافذ و ترکهای پوسته این سیاره آب جاری وجود داشته باشد.

ساختمان داخلی زمین از یک سری لایه هایی که مانند پوست پیاز روی هم قرار گرفته اند، تشکیل یافته است. گالیله با اختراع تلسکوپ و رصد سیارات و قمرهای آنها، یافته های کوپرنیک و کپلر را از طریق روش علمی، تأیید کرد. اخترشناس دیگری پس از اینکه نخستین عکسهای تلسکوپ هابل را از نهمین سیاره منظومه شمسی مشاهده و بررسی کرد، گفت: “این سیارهای شگفت است. همان شب شبکه 4 سیما به همین مناسبت نخستین برنامه آسمان شب را به روی آنتن فرستاد. خورشید یکی از ستاره های کهکشان بزرگی است که قسمتهایی از این کهکشان را به صورت ابر سفیدی در آسمان شب می بینیم.

آیا ما همیشه یک طرف ماه را از زمین می بینیم؟ در جهان ما میلیونها کهکشان دیگر وجود دارد. کهکشان مجموعه ای از میلیونها ستاره است. ابر نواختر ستاره ای است که ناگهان می درخشد و میلیونها بار روشنتر می شود، تا جایی که در روز نیز قابل مشاهده است، اما در اندک مدتی ناپدید می شود. اورانوس:اورانوس به آهستگی حرکت می کند و 84 سال زمینی طول می کشد تا یکبار به دورخورشید بگردد.از زمان کشف،این سیاره تقریباً اندکی بیشتر از دو بار به دور خورشید گردش کرده است.روزها در اورانوس خیلی کوتاه هستند وفاصله طلوع تا غروب خورشید در این سیاره فقط در حدود 6 ساعت طول می کشد.

او با انتخاب دو شخصیت، خارج از روایت و در بافت روایت، پیامبر (ص) و بهرام، و دو صیرورت، در آسمان و در زمین، جلوههایی از سیر آفاق و انفس را متجلّی کرده است. مدتها پیش مردم برای این اشکال، نامهایی مانند عقرب، قو، شکارچی و گاوآهن را انتخاب کرده بودند. راه شیری نامی است که برای نوار بزرگی از ستارگان که در آسمان پراکنده شده اند، انتخاب شده است. تعداد برشها ، تلاقیها و انتخاب لبه نهایی فقط چند نمونه از مواردی است که بر قیمتگذاری کلی شما تأثیر میگذارد.

بسیاری از ستارهها به صورت جفت، چند سیستمی یا خوشههای ستارهای هستند. زمانی که ما به راه شیری نگاه می کنیم، در واقع به گروه وسیعی از ستارگان که کهکشان ما را تشکیل می دهند، می نگریم. این کهکشان را راه مکه ، راه کاهکشان یا به عبارت دیگر راه شیری می نامند (تصویر پایین ) . اما فدارسیون ما یعنی فدراسیون کهکشانی راه شیری یکی از قدیمی ترینها است.فداسیون کهکشانی دارای ناوگانی عظیمی از سفینه های فضائی در دسترس است.که برای میانجی گری،یا اگر نیاز شد،برای مداخله کردن در هر مکانی که یک درگیری ستاره ای در شرف وقوع است.

نوری که از ستاره ساطع می شود، باید قبل از رسیدن به چشم ما از جو عبور کند. ابر نواختر پدیده ای است که به ندرت دیده می شود، زیرا انفجاری است که از پایان یافتن زندگی یک ستاره خبر می دهد. مریخ امروزی سیارهای خشک است که تقریبا هیچ آب مایعی روی سطح آن جریان ندارد، اما میلیاردها سال پیش آب مایع روی آن وجود داشته و در رودهایی حرکت میکرده و ساختارهایی تشکیل داده که همچنان روی آن دیده میشوند.

هنگام طلوع و غروب ، زمانی که نور خورشید کمرنگ تر است، درخشنده ترین ستارگان و سیارات دیده می شود. قدرت جاذبه ماه یک ششم جاذبه زمین است و بسیار کم تر از آن است که بتواند برای خود اتمسفری را تشکیل دهد ولی با این حال به اندازه کافی قوی است که زمین را اندکی سمت خود بکشد. ماه و خورشید با تاثیر جاذبه خود بر زمین عامل ایجاد جزر و مد در اقیانوس ها می شود.

به تدریج در اثر نیروی بسیار عظیم جاذبه بیشتر مواد موجود در هسته مرکزی آن متراکم شده و با فعال شدن فعل و انفعالات هسته ای ، خورشید به وجود آمده است (ج). همچنان که زمین در فضا می چرخد، جریان های چرخنده ای در هسته مذاب آن ایجاد می شود. قسمتهای بیرونی که ضخامت کمی دارند ، در واقع به صورت بازوهایی هستند که به دور هسته پیچ خورده اند. ضخامت این لایه ها متفاوت است و به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند.

کلاید تومباو که در رصدخانه او کار میکرد جستجو برای یافتن این سیاره را ادامه داد و موفق به کشف سیاره ای شد که هم اکنون آن را با نام سیاره کوتوله پلوتو می شناسیم. و هنوز این نامها را برای صور فلکی به کار می برند. نتیجه کار پژوهشگران در ژورنال «The Astronomical Journal» منتشر شده است. کهکشان ما- راه شیری- مانند یک صفحه پهن با بازوهای مارپیچ است که عرض آن در حدود ۱۰۰ هزار سال نوری است. خورشید که موقعیت آن در این تصویر با علامت بعلاوه مشخص شده ، در یکی از این بازوها قرار دارد و فاصله اش تا مرکز کهکشان در حدود ۳۰ هزار سال نوری است.

دیدگاهتان را بنویسید