لغت نامه دهخدا حرف پ

همچنین با توجه به وجود آب رودخانه، خنکای دلپذیر این بوستان روح انسان را نوازش میدهد. با توجه به اینکه قبل از بهقدرترسیدن صفویه و رسمیشدن تشیع، مذهب رایج کشور تسنن بوده است، شاه اسماعیل برای تثبیت حکومت خود کار سختی در پیش داشت. وی افزود: ضروری است دستگاه دیپلماسی کشور این موضوع را به صورت جدی دنبال کند، چرا که با توجه به خشکسالیهای متمادی و اهمیت آب این رودخانه برای مردم سیستان، به طور قطع نباید حتی مقدار کمی از آب هدر رود یا با انحراف مسیر اصلی رودخانه موجبات نگرانی مردم سیستان فراهم شود. آب این رودخانه عمدتاً از برفهایی است که در فصول سرد سال میبارد.1 سرچشمة این رود در ارتفاع 2200 متر، ریزآبه چمدر و آبزری است که همراه با آب تونل کوهرنگ واقع در کوه «کارکنان» دهستان پشتکوه موگوئی، شهرستان فریدن، در 64 کیلومتری جنوب باختری داران سرچشمه میگیرد.

شهر گُرگان ( شهرستان گرگان ) مرکز استان گلستان و در جانب شرقی شمال کشور ایران است. درگیری میان نزدیک به ۳۵۰ تن از نیروهای امنیتی و دفاعی که از سوی طالبان محاصره شده بودند با جنگجویان این گروه سرانجام با سقوط مرکز پلیس بالامرغاب به دست طالبان پایان یافت. عکسهای خانوادگی و شخصی با زایندهرود و خاطره بازیها و تفریحهای دستهجمعی خانوادهها در ساحل رودخانه بیشترین محتوایی بود که شهروندان اصفهانی در هفته آشتی آب با اصفهان در فضای مجازی دست به دست کردند که همه اینها حکایت از شور و نشاطی داشت که جریان هر چند کوتاه رودخانه در اصفهان برانگیخت، اما از صبح بیستوچهارم بهمنماه، دریچههای سد زایندهرود که برای کشت کشاورزان شرق اصفهان باز شده بود، بسته شد.

همچنین باور افراد جامعه در این باره وجود دارد که در سالهای نخست خشکی زایندهرود، با این تصور که مشکل از خشکسالی است؛ امیدوار بودیم با بارش باران، دوباره آب در زایندهرود جاری شود. برای بسیاری از خانوادهها گذراندن چند ساعت در پارکها و بوستانهای کنار رودخانه، عادتی همیشگی بوده است که به بهبود روابط اجتماعی و نشاط افراد نیز کمک میکرد اما با خشکی رودخانه و کمرنگ شدن این تفریح، سرزندگی و نشاط اجتماعی در قلب فلات مرکزی ایران نیز کم فروغ شده است.

رودخانه آب ملخ پس از پيوستن به رودخانههاي خرسان و ماربر به كارون ميريزد و ماهي فراوان دارد. دماوند در سالهای اخیر بهعنوان شهر نمونه گردشگری ایران شناخته شده است و همیشه یکی از خوشآبوهواترین جاهای اطراف پایتخت بوده و هست. بنا به مصوبه جلسه شورای تأمین استان اصفهان و براساس توافق میان کشاورزان شرق و غرب استان، آب تنها به منظور کشت پاییزه کشاورزان شرق توزیع میشود و به مدت ۹ روز در شبکههای آبیاری شرق جریان خواهد داشت و آنطور که مهران زینلیان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان اعلام کرده قرار است در این مدت حدود ۵۰ میلیون مترمکعب آب از سد رهاسازی شود.

۹ تیرماه امسال بود که با افزایش خروجی سد زاینده رود ابتدا آب برای کشاورزان غرب اصفهان تخصیص یافت و تا ۱۹ تیرماه حدود ۳۰ میلیون مترمکعب آب توزیع شد و پس از آن زاینده رود بامداد یکشنبه ۲۰ تیرماه پس از اتمام بنش ۱۰ روزه باغات غرب، با هدف توزیع آب برای کشاورزان شرق از سد نکوآباد (شهرستان مبارکه) رهاسازی شد و تا ۳۰ تیرماه در شهر اصفهان جاری بود که در مجموع در مدت ۲۰ روز بیش از ۶۰ میلیون مترمکعب آب برای کشت تابستانه بین کشاورزان غرب و شرق توزیع شد. مرادی، غلامحسین و همکاران، « فلور، شکل زیستی و پراکنش جغرافیایی گیاهان شهرستان لامرد استان فارس».

رضا اسلامی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در اصفهانبا اشاره به وضعیت برداشتهای بیرویه آبهای زیرزمینی از بخشهای مختلف استان اصفهان با بیان اینکه دشت اصفهان- برخوار از سال 1345 جز دشتهای ممنوعه در این زمینه اعلام شده، اظهار داشت: با وجود اینکه این دشت در دسته دشتهای ممنوعه بود با این حال در سالهای گذشته سرمایهگذاریهای صنعتی و کشاورزی در این دشت صورت گرفته است. به گزارش خبرنگار مهر، جریان آب زاینده رود به نزدیکی پلهای تاریخی شهر اصفهان رسید و شماری از شهروندان اصفهانی که از ساعاتی پیش به استقبال زایندهرود آمدند، امشب را پا به پای آب، شب زندهداری میکنند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، یکی از چالشهای انسان در دنیای امروز، احساس بهزیستی و شادمانی است؛ چون با وجود پیشرفتهای چشمگیر در فناوری و تأمین آسایش انسان، احساس شادمانی او افزایش نیافته است. امکانات مناسبی برای انجام ورزشهای مختلف از جمله فوتبال در این باشگاه در نظر گرفته شدهاست. اغلب جاذبه ی کاقان را در شکوه و جلال زیبایی هایش می دانند که نمی شود چشم از آن برداشت، در این ناحیه دیدنی های دیگری از جمله شورگان ( Shogran )، جارد ( Jared )، ناران ( Naran )، دریاچه ی سیف الملوک ( Lake Saiful Muluk )، دریاچه ی دودیپات ( Dudipat Sar )، دریاچه و مسیر لولو ( Lulu Sar ) وجود دارد و گردش و تفریحات مختلفی می توانید در کاقان انجام دهید.

بازسازی این منطقه با سرعت بسیار کمی در حال انجام است ولی امکان بازدید از آن به عنوان یکی از جاهای دیدنی افغانستان وجود دارد. پس حتما از این پارک و امکانات عالی آن بهره ببرید. قدم زدن در پارکی که در حاشیه رودخانه قرار دارد، حسی عالی به انسان منتقل میکند. گرینلند: کشور گرینلند منابع آب های یخ زده را به مردم خود عرضه میکند و از آب دریاچه ها و رودخانه ها استفاده میکنند. که میتوان روی صندلی های فضای بیرونی کافی شاپ نشست و از نوشیدن چای و قهوه لذت برد. پس چنان افتاد که مادرش بلیناس را آنجا برد.

شادی و نشاط یکی از احساسات ریشهای مثبت و از ضروریترین خواستههای فطری و نیازهای روانی انسان است که نقش تعیین کنندهای در تأمین سلامت فرد دارد و از آنجا که شادی همواره با خرسندی، خوشبینی، امید و اعتماد همراه است، میتواند نقش مهمی در فرآیند سرعتبخشی به توسعه جامعه داشته باشد. برخوار بسیار خطرناک است، اظهار داشت: این دشت با آبهای حاصل از بارش در ارتفاعات خاصه تراش و همچنین میمه، یا از طریق جذب پسابهای فاضلابهای خانگی و یا از طریق رودخانه زایندهرود و مادیها و جویهای منشعب شده از آن تغذیه میشد. تجهیزات ورزشی که در این پارک تدارک دیده شده است، از مهم ترین عوامل محبوبیت پارک نهج البلاغه بین مردم است.

دره بی بی سیدان در 45 کیلومتری شهرستان سمیرم از جاذبه های طبیعی محصوب می شود این دره زیبا با رودخانه جنگلی و حدود هزاران چشمه کوچک و بزرگ و صدها ابشار زیبا بینندگان زیادی را جذب می کند این منطقه مانند بهشتی زیباست برای ماهیگیرانی که دنبال آرامش هستند. 3. رودخانه هاي ماربر ،آب ونك و حنا از شهرستان سميرم سر چشمه گرفته و به رودخانه خرسان ملحق مي گردد.

میتوانید روی چمنها یا نیمکت بنشینید و به آبی رودخانه خیره شوید. بهار و تابستان، پاییز یا زمستان، هر کدام زیبایی ویژهای به این بوستان میدهند. این بوستان نیز دارای فضایی زیبا و رویایی است. آب این سرچشمه به علت داشتن مواد معدنی، خاصیت درمانی نیز دارد. همچنین نشاط اجتماعی از شاخصهای رفاه اجتماعی به شمار میرود و بیش از مداخلات پزشکی و روانی، به عوامل اجتماعی و اقتصادی وابسته است تا جایی که از سال ۲۰۰۰ در سازمان ملل برای تعیین توسعهیافتگی کشورها متغیرهای نشاط، امید به آینده، خشنودی و رضایتمندی افراد جامعه نیز به عنوان یک متغیر کلیدی وارد شاخص شده است.

4. رودخانه هاي دربند از كوه هاي فريدن سرچشمه گرفته وارد قسمت مركزي شهرستان گلپايگان گشته و پس از مشروب نمودن اين ناحيه و گذشتن از گلپايگان به نام لعل يار به جريان خود ادامه مي دهد . سیروان پس از طی مسیری در میان دره کوههای کوچکخرمال، شاهو، و سالان وارد کردستان عراق شده و به دریاچه سد دربند خان میریزد. زاينده رود كه از دامنه هاي شرقي زرد كوه بختياري سرچشمه مي گيرد و از تنگ قاضي تا شرق ازادگان (حدود 160 كيلو متر ) به سمت شمال شرقي جريان داشته كه پس از طي مسافتي به طرف شمال منحرف شده و ضمن عبور از جنوب شهر اصفهان در شرق استان به باتلاق گاوخوني منتهي مي شود .

دیدگاهتان را بنویسید