لایق اداره ی ولایت پنجشیر چه کسی است؟

23-سنگ هاي تراشیده ساسانیان، 24-کاروانسرای ایلخانی، 25-بناهای ایلخانی، 26-کاروانسرا هاي صفوی، 27-وقف نامه شیخ علیخان زنگنه، 28- پل بیستون و آثار پراکنده دیگری در بیستون قرار دارد. اگر حاکمان غور خود اهل فرهنگ وادب نبودند، پرچمداران و بیرق داران علمی اسلام در دربارآنان حضور نمی داشتند، بزرگانی همچون: امام فخر رازی شافعی مذهب و اشعری کلامی که در ری (تهران امروزی) زاده شده به امام المُشَکِّکین شهرت دارد و صاحب تفسیر کم نظیری به نام تفسیر کبیر یا مفاتیح الغیب و همچنین کتاب های دیگری در علوم مختلف کلامی و فلسفی و نیز شرح نهج البلاغه است. پاسخ اين پرسش اين است که شهر مدينه در حصاري نعل گونه يا به شکل Uقرار داشت و کوه و سنگلاخ ـ منطقه حَرّه اي ـ و خانه بود.

در ضمن سرپرست گروه روز قبل از شهر وان با ترمينال ماكو تماس گرفته و به تعداد افراد صندلي رزرو كرده بود. برای همین یک روز قبل از آغاز حمله احمدشاه مسعود دستور تخلیه دره از تمام سکنه را صادر نمود. او که در خانوادهای روحانی، چشم به جهان گشوده بود، دوران کودکی را در محافل قرآنی، سپری نمود. همچنین که این واژه در زبان انگلیسی کاربرد دارد واژه های Soie در زبان فرانسوی و کلمه ی سیرا در زبان عربی که به همین معنا معنا هستند کاربرد دارند. واژه چهاردهم، کلمه ی انگلیسی ” Jackal ” است.

دومین کلمه ی انگلیسی که ریشه ی فارسی دارد کلمه ی ” Nav ” است. ایستادن بر روی کوه رمات و نگریستن به دامنه احد، انسان مسلمان را عمیقاً ناراحت میکند، میدانی که چنین تجربه تلخی را ـ گرچه آموزنده ـ به همراه دارد; تجربهای که منتهی به شهادت بسیاری از اصحاب شد. اخیرا احساس غم می کنم، اما به گمانم به خاطر این هوای گرفته ای است که تجربه می کنیم.

در ایران قدیم در زمانی که آیین زرتشت رواج داشت، جنازه ی مرده ها را در بالای کوه قرار میداند و آن ها خوراک کرکس ها میشدند. این کلمه از کلمه نارنج و ترنج در فارسی قدیم گرفته شده است و کلمه ی Orange نیز ریشه در زبان فارسی دارد. منظور گوینده این جمله آن است که عملا مسئله ای وجود ندارد که او نتواند به آن ها رسیدگی کند.

در این جمله گوینده عنوان می کند کسی که در خانواده ای مرفه به دنیا آمده نمی تواند درد افراد بی خانمان را درک کند. در منتهیالیه جنوبی رشتهکوه زاگرس، کوهستانهایی سرسخت و صخرهای وجود دارند که با وجود ارتفاع کم دستیافتن به آنها کاری سهل و آسان نیست. يعني در اين دامنه با افزايش ارتفاع مقدار بارندگي افزايش مييابد. سلطان داغی در غرب ، کریم داغی و لیقوان داغی در شرق و کمال داغی و قوچ گلی در شمال آن قرار گرفته اند .

احد در شمال مدینه به طول تقریبی 6 کیلومتر از شرق به غرب کشیده شده که به دلیل جدایی آن از دیگر رشته کوه ها احد خوانده می شود. از آخرین زمان فوران آتشفشان قله سبلان اطلاعی در دست نیست؛ اما شکل قطعه قطعه گدازهها در مساحتی بهاندازه ۱۲۰۰ کیلومتر مربع، در دامنههای این کوه، از فورانهای شدید و پی در پی آتشفشان در این کوه در سالهای دور خبر میدهد. مخروطهای فرسایش یافته در مخروط این کوه قدمتی ۴۰۰۰ ساله دارا است که پوششهای گدازهای با وسعتی ۴۰۰ کیلومتر مربع را در بر خود گرفته است. پس این کلمه نیز همانطور که از ظاهر آن پیداست از کلمه ی فارسی بازار گرفته شده است.

ریشه ی کلمه جنگل در زبان سنسکریت است که زبان آریایی ها بوده است و این کلمه بعد ها به کشور های اروپایی منتقل شده است. هیأت وزیران در جلسه مورخ ۱۳۶۸.۴.۲۱ بنا به پیشنهاد شماره ۱۸۴۶۳.۴.۲۲ وزارت کشور و به استناد ماده ۱۳ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب پانزدهم تیر ماه یک هزار و سیصد و شصت و دو مجلس شورای اسلامی و آییننامه اجرایی آن مصوب بیست و دوم مهر ماه یک هزار و سیصد و شصت و سه و در اجرای ماده ۷ همین قانون تصویب نمودند.

واژه لیمو از ایران و زبان فارسی به کشور های فرانسه و ایتالیا و اسپانیا وارد شده و بعد از آن به کشور انگلستان و زبان انگلیسی وارد شده است. واژه ی انگلیسی ” Canary ”. کلمه ی انگلیسی ” Caravansary” نیز از کلمه ی فارسی کاروانسرای گرفته شده است و ریشه در این کلمه دارد و به همین معنی نیز میباشد. مانند «هیرمند». ابن بطوطه سیاح مغربی هیر را در زبان سانسکریت به معنی کوه ترجمه کرده و پنجهیر را مآخذ از پنج کوه میداند. در ۲۵۶ق/۸۷۰م یعقوب لیث به شرق خراسان تاخت و با پیروزیهایی که در هندوکش به دست آورد، درهٔ پنجشیر و کانهای نقرهٔ آن به قلمرو او افزوده شد(بازورث، ۱۱۱).

این پدیده طبیعی نیز چون رخدادای کمیاب است که هر چند سال یکبار اتفاق می افتد، بنایی برای تشکیل اصطلاح once in a blue moon شده است. برای اینکه لحن سؤالی ایجاد شود، صدای خود را در کلمه “me” بالا ببرید. در افسانه های یونان باستان داستانی وجود دارد که می گوید روزی زئوس، بزرگ خدایان کوه المپوس یونان، از دختر خود آتنا پرسید که آرزویی دارد که او بتواند برایش برآورده سازد یا نه.

آتنا در جواب گفت که دوست دارد تصویری از زیبایی اش چنان در سراسر عالم گسترده باشد که همه عالمیان بتوانند او را بستایند. آتنا چشمانی آبی داشت. از همان زمان خون آبی نشانه ای شده برای صحبت کردن از ثروتمندان یک جامعه یا کسانی که فکر می کنند بر دیگران برتری دارند. آن حضرت فرمود: خوب است آن عمل را در روز جمعه انجام دهد، زیرا پاداش عمل در روز جمعه چند برابر است.کراهت کار و سفر پیش از نماز جمعه: از امام صادق (علیه السلام) روایت شده است که میفرماید: سفر و کار برای تأمین نیازها در روز جمعه کراهت دارد و کراهتش به دلیل نماز جمعه است ولی بعد از نماز جایز است.نکوهش ترک دینشناسی در جمعه: حضرت صادق (علیه السلام) فرمود: افّ بر مرد مسلمانی که در طول هفته، روز جمعه را برای امور دینی خود آزاد نمیگذارد تا احکام دین خود را بپرسد.

تا زماني که دشمن در وادي و آن نواحي بود، پيامبر صلي الله عليه وآله در شعب ماند، اما پس از رفتن آنان، از شعب پايين آمدند و به جمع آوري شهدا پرداختند. کتاب بشاره المصطفی غیر از فواید مذهبی، به دلیل اشتمال بر اسانید تازه و به ویژه نام بردن از شماری از عالمان شیعی ایران در سده های پنجم و ششم، دارای اهمیت بسیاری است و از این نقطه نظر هم همواره مورد عنایت بوده است.عمادالدین به شهرهای ری، آمل، نیشابور، اصفهان، نجف و کوفه سفر کرده و از ان جا بهره برده بوده، که نام و اسانیدشان در این کتاب ذکر شده است.

کرپورتر نیز یکی دیگر از افرادی است، که در خاطرات خود از بیستون نام برده است. به نظر می آید که تصمیم مردم یونان باستان برای گره زدن زیبایی الهه شان به رنگی که در همه عالم در آسمان و اقیانوس ها و دریاها قابل مشاهده است، کاملا منطقی بوده باشد. در حالیکه سایر افغان ها به کشت مواد مخدر و شاهدانه برای زندگی شان رو آورده اند، اهالی پنجشیر که زمین محدود برای برزگری دارند، کوشیده اند، توسط استخراج زمرد از سنگ های کوه های دره پنجشیر از فقر بیرون شوند.

موانعی وجود دارد که هنگام آمدن قطار، به علامت هشدار بالا و پایین می روند. به همین شکل خواندن سنگردی در دامنه های سر سبز وقلل پربرف دره ی زیبای پنجشیر از زمانه های ماضیه تا اکنون به عنوان یک سرگرمی زیبا و دلنشین ادامه دارد. فکر می کنم این ضرب المثل در مورد چهار تا آدم باشه، دو تا شون که به هم می رسن! ۱۲ – “دریاچه سوان” بزرگترین منبع آب شیرین ارمنستان است که بومیترین ساکن این دریاچه “ماهی شاهزاده” یا “ایشخان” میباشد.

آثار اورارتو بیشتر در ناحیۀ بین ارمنستان و ارزروم و دریاچۀ وان و ارومیه یافت می شود. یکسری از کلمات فارسی ریشه در زبان انگلیسی دارند و بعضی کلمات انگلیسی در فارسی. دوازدهمین کلمه کلمه ی Giraffe است که ریشه ی آن کلمه، کلمه ی زرافه در فارسی است. رنگ آبی دارای طیف های مختلفی است که هر کدام نام های مختلفی را به خود اختصاص می دهند. بنابراین این اصطلاح به این اشاره دارد که چه قدر غیرمنتظره است که شاهد صاعقه در آسمانی آبی باشیم. شاید هم دارند، ولی سنگی و فوق العاده سنگین، با این دل پُری که از هم دارند، احتمالاً به هم نمی رسن!

این واژه به معنای ابریشم است. این واژه انگلیسی نیز دگرگون شده ی واژه ی لیموی فارسی است. این ذرات خاکستر، پس از سرد شدن در اطراف دهانه آتشفشان ریخته شده و تولید مخروطی از خاکستر می کند. آیا می دانستید حدود 1500 آتشفشان با ویژگی های متفاوت در جهان وجود دارد؟ فیلسوف و حکیم بزرگ ابوالعباس قصاب احمد بن محمد بن عبدالکریم آملی یکی از عارفان و عالم حکمت و فلسفه بزرگ جهان در نیمه دوم قرن چهارم هجری است.او علم لدنی داشت.

دیدگاهتان را بنویسید