قویترین جامعه مذهبی در غرب متعلق به امریکاست

50 درصد از مردم آمریکا پروتستان، 24 درصد کاتولیک، 2 درصد مورمون، نزدیک به 2 درصد یهود و 1 درصد مسلمان هستند. اگر امروز دولتهای منطقهی ما و دولتهای دیگر جرأت کنند و یک روزی را به عنوان روز برائت و نفرت از دولت آمریکا معین کنند و به مردم بگویند در این روز بیائید راهپیمائی کنید، بزرگترین راهپیمائی تاریخ در دنیا اتفاق خواهد افتاد! اما با فروپاشی شوروی سابق و فروریزی دیوار برلین به عنوان نماد جنگ سرد، نظریهپردازان ایالات متحده با ترویج ادبیات «نظم نوین جهانی»، سعی در ایجاد نظامی یک قطبی به محوریت این کشور کردند. یک سیاستمدارِ کهنهکارِ شناختهشدهی آمریکائی هم که ما با وضع او کاملاً آشنا هستیم، در یک جلسهای مقایسه میکند آمریکای 2001 میلادی را با آمریکای 2011، میگوید – که این حرفها همه مال همین دو سه ماه اخیر است – کدام دیوانهای وضعیت آمریکای ابرقدرتِ اول هزاره را به شرائط رقتبار آمریکا در سال 2011 – سال گذشتهی میلادی – تبدیل کرده است؟

این هم یک واقعیت دیگر است. از رژیمهایی حمایت میکنند که در طول سالهای متمادی شعار ضدّ دیکتاتوری و شعار حقوق بشری آنها با وجود این رژیمها نقض میشود؛ این الان در بین روشنفکران و نخبگان سیاسی و فکری آمریکا، حسابی مسئله ایجاد کرده؛ نمیتوانند جواب بدهند؛ این دشمن یک چنین موجودی است. در دنیا هیچ کس نیست که شک داشته باشد در این که آمریکا در این سی سال، بیش از سی رتبه از لحاظ اقتدار و وجاهت جهانی سقوط کرده؛ همه این را میبینند و میدانند؛ خود آمریکائیها هم به همین اقرار میکنند. یک دولتِ طرفدار ظلم، طرفدار جنگ، طرفدار انباشت تسلیحات، طرفدار سلطهی بر ملتها، طرفدار زورگوئی، دخالت در همه جا، یک چنین عنوانی پیدا کرده؛ این هم یکی از نشانههاست.

امروز تروریسم همهی منطقه را فرا گرفته؛ آن هم چه تروریسمی! اینها آمده بودند تروریسم را در منطقه با این شعار و با این ادّعا -نمیگویم خواست واقعیشان این بود؛ شعارشان این بود- از منطقه برچینند؛ امروز کجای منطقه تروریسم نیست؟ این مسئله، نمونههائی دارد، شواهدی دارد؛ این را دشمنان ما میگویند. دشمنان انقلاب اسلامی همان کسانی هستند که ده پانزده سال قبل وارد منطقه شدند، شعارشان ایجاد امنیّت بود؛ امروز شما نگاه کنید کجای این منطقه امنیّت دارد؟ هشت سال همهی دنیا متّفق شدند علیه ما و با ما جنگیدند؛ این یک واقعیّتی است، همهی دنیا! شرکت داشتند؛ ما هم یک نهال تازهروییده با تجربههای کم، توانستیم بر همهی اینها فائق بیاییم؛ این تجربهی ما است.

آمریکا هم به نحو دیگری؛ کسری بودجهی فراوان، قرض فراوان، فشار مردم، حرکت ضد والاستریت، حرکت – به قول خودشان – نود و نُه درصدی. این همان انقلابی است که آمریکائیها میخواستند نباشد، میخواستند نابود شود، میخواستند ضعیف شود، به خودشان وعده میدادند که تا چند ماه دیگر از بین خواهد رفت. آمده بودند به ادّعای خودشان دموکراسی ایجاد کنند؛ امروز مرتجعترین و مستبدترین و دیکتاتورترین رژیمهای این منطقه به کمک آمریکا و متّحدین آمریکا دارند سرِ پای خودشان میایستند و به جنایات خودشان ادامه میدهند. یک واقعیت دیگر این است که رژیمهای مخالف نظام جمهوری اسلامی درگیر بحرانند؛ همین چند دولت غربی، خودشان و اطرافیانشان دچار بحرانند.

این شهر یکی از بهترین شهرهای آمریکا برای زندگی و تحصیل می باشد. شهر نیویورک با داشتن ۲۷۴ آسمانخراش با ارتفاع بیش از ۱۵۰ متر، بیشترین تعداد آسمانخراش را در میان شهرهای دنیا دارا است. در بین سالهای ۱۹۸۰ و ۲۰۰۰، جمعیت مهاجر ایرانی بیش از دو برابر شده و از ۱۲۲۰۰۰ نفر به ۲۸۳۰۰۰ نفر رسیده است. با وجود اینکه جمعیت آمریکا فقط ٪۴٫۳ جمعیت جهان است، این کشور مالک ٪۳۳٫۴ ثروت جهانی در بین کشورهای دنیاست. آمریکا چهارمین کشور دنیا از لحاظ وسعت و سومین کشور دنیا از لحاظ جمعیت میباشد.

ایالات متحده با مساحت کمی کمتر از ۱۰ میلیون کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ در جهان است. این سالها دوره مهاجرت گسترده بود: ۴ میلیون بریتانیایی، ۴ میلیون ایرلندی، ۶ میلیون آلمانی، بیش از ۲ میلیون اسکاندیناویایی، بعلاوه ایتالیایی ها، لهستانی ها، چک ها، اتریشی ها، مجارها، صرب ها و روس ها . این داستان ۴۴۴ روز تیتر خبری رسانه ها بود. نبرد بر سر زمین و ثروت­های نهفته در آن برعلیه بومیانی بود که مدت ها قبل از ورود اروپایی ها به خاک آمریکا در آن ساکن بودند، این نبرد بعد از جنگ داخلی به اوج خود رسید، و دولت با صدور دستور فتح عرب قبایل را از این مناطق بیرون کرد.

حالا همین مزارع به میامی آفتابی و شیک رفته اند تا به رویاهای بیشتری تحقق ببخشند (و کمی از ثروت خود را در مغازه ها و رستوران های شیک ساوت بیچ خرج کنند). در سال ۱۹۳۳، فرانکلین دی روزولت اقدامات اجتماعی و اقتصادی «صد روزه» را برای غلبه بر مشکلات آغاز کرد. ماه بعد، نیروهای آمریکا و بریتانیا، بدون پشتیبانی سازمان ملل، جنگ علیه عراق را آغاز کردند. یعنی آمریکا علیه ما بود در عمل، ناتو علیه ما بود در عمل، شورویِ آن روز علیه ما بود در عمل، مرتجعین منطقه – همین سعودی و کویت و بقیّه – همه علیه ما بودند در عمل!

امروز این وجهه به طور کامل از بین رفته است؛ یعنی آمریکا به عنوان یک متهم در دنیا مطرح است. یک واقعیت دیگر این است که جبههی مقابل ما در طول این سالها ضعیفتر شده است. یعنی اگر ما دو نماد اصلی این جبهه را آمریکا و رژیم صهیونیستی بدانیم، و غرب را دنبال سر اینها بدانیم، واضح است که اینها ضعیفتر شدهاند. در جنوب شرقی این شهر، یکی از بزرگترین مساجد آمریکا، یعنی مرکز اسلامی آمریکا، در سال ۱۹۲۰ میلادی ساخته شد. ناامنی سراسر این منطقه را گرفته؛ غرب آسیا و شمال آفریقا. همچنین در سطح دره میتوانید تصویر حیات زمین را تماشا کنید.

پارک های وسیع غرب، با چشمه های آبگرم، آبشارها، و جنگل همیشه سرسبز یلواستون در ویومینگ؛ دره های رنگین کمانی زاین در یوتا درختان ماموت در کالیفرنیای شمالی، صخره های شگفت انگیز یوسمیت؛ و البته، گرند کانیون در آریزونا همگی مکان­هایی برای لذت بردن از زیبایی های طبیعت بوده و روح این غول صنعتی محسوب می­شوند. دربیاورند و نتوانستند. خب این خیلی مهم است؛ این همان چیزی است که شما میخواستید؛ این همان چیزی است که انقلاب میخواست. معنای این جملات این است که امروز ملت ایران توانسته است با حضور خود، با استقامت خود، با عزت خود، با صلابت خود، بر روی حوادث مهم جهان و حوادث مهم منطقه، این تأثیرات ژرف را باقی بگذارد.

امروز سیاستهای بزرگ­ترین قدرتهای دنیا، در منطقهی غرب آسیا به گِل نشسته، پیش نرفته؛ خود آنها میگویند به­خاطر اعمال نفوذ و اقتدار جمهوری اسلامی است؛ این خیلی مهم است. تروریسم وحشی و خشن؛ تروریسمی که آدمهایش انسانها را -دشمنان خودشان را- زندهزنده در آتش جلوی چشم همه میسوزانند؛ از امکانات گوناگون فنّی هم استفاده میکنند برای اینکه این منظره را درست به چشم و باور همهی مردم دنیا منتقل کنند و منعکس کنند؛ تروریسم اینجوری! حال اگر شما هم قصد صادرات به آمریکا را دارید باید بدانید که صادرات زعفران به آمریکا تابع قوانین و مقرراتی است که حتما باید آن را رعایت کنید.

ملتها فقط با پول که در دنیا اعتبار پیدا نمیکنند؛ باید فکر و منطقی وجود داشته باشد. با سفر بهوسیله قطار میتوانید از مناظر زیبا نیز لذت ببرید، اما هزینه این نوع سفر بیشتر از اتوبوس است. در دهههای اولِ نیمهی دوم قرن بیستم، این وجهه در اوج بود. آمریکا به عنوان قدرت اولِ ثروت و علم و فناوری و نظامی دنیا، چندین دهه با وجهه زندگی کرد؛ که همین وجهه موجب شد نفوذ پیدا کند. در ایران خود ما همین جور بود؛ دولت ملیای مثل دولت مصدق که از زیر بار انگلیس میگریخت، به دامن آمریکا پناه میبرد؛ این وجهه بود.

از سال ۱۶۰۰ به بعد، گروههای مختلف و جدیدی در این سرزمین، از ملیتها و نژادهای مختلف تشکیل شدند. وی در ادامه عنوان کرد: روایتهایی که از وضعیت امروز آمریکا توسط این کتابها بخشی از آن بیان میشود نشان میدهد که چه میزان مشکلات در بخشهای مختلف وجود دارد که مهمترین آن مسئله قومیتی است که در حال آسیب زدن به یکپارچگی در آمریکا است. آمریکائیها به این نوکرهای مستبدِ منطقهایشان هی دلخوشی میدادند که تا چند وقت دیگر صبر کنید، انقلاب از بین میرود و نابود میشود! هنوز به نظر ما اثبات نشده است، امّا اتّهام قوی وجود دارد که این کودتایی که در ترکیه رخ داد، با تدبیر و تهیّهی آمریکاییها بود.

این یک نمونه است و ازاین­قبیل پیروزیهای زیاد، تواناییهای زیاد، پیشرفتهای زیاد هست؛ اینها را هیچ­وقت از یاد نبرید. اگر میتوانید از محل مخصوص پیادهروی آپالیشین شروع به حرکت کرده و کل کوه را راه بروید. به گزارش ایمنا، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در حاشیه شصت و ششمین نشست کمیسیون مقام زن در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک با جمعی از بانوان مسلمان آمریکا در محل نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتوگو کرد.

امروز غرب با سیلی صورت خودش را سرخ نگه داشته است. ایشان با اشاره به ناکام ماندن امریکا در اجرای سیاستهای خود در منطقه غرب آسیا بهرغم صرف هزینههای هنگفت از جیب خود و بعضی کشورهای منطقه، خاطرنشان کردند: برخی خیال میکنند که امریکا، شکستناپذیر است در حالیکه این تصور، خطایی بزرگ است و اشتباههای مکرر امریکاییها در ۱۵ سال گذشته، اکنون آنها را در منطقه بهشدت زمینگیر و درمانده کرده است. نقشههایش افشا شده است و معلوم است که دنبال چه کاری است: در کشورهای مختلف میخواهد دخالت کند. ایالات متحده گاهی اوقات بهعنوان “دیگ ذوب” توصیف میشود که در آن فرهنگهای مختلف “طعم” متمایز خود را به فرهنگ آمریکایی اضافه کردهاند.

مدیرعامل انتشارات تاکید کرد: این 5 جلد کتاب مربوط به افول آمریکا در یک کارگروه و بین صدها اثر انتخاب شده که طی جلسات مکرر و طولانی انجام گرفته است. نطنزی گفت: مقوله افول امریکا برای کسانی که در این حوزه کار میکنند خیلی چیز عجیب و جدیدی نیست. یکی دیگر از نشانههای این تحول اساسیای که در نقشهی دنیا انسان احساس میکند، افول وجههی آمریکاست. همهی منطقه را آلودهی به جنگ کردند؛ کجای این منطقه الان جنگ نیست؟ هر چند که فرصت های شغلی در این کشور بسیار فراوان و در دسترس است اما تلاش افراد برای پیشرفت در موقعیت کاری خود، گاها ممکن است اخلاق کاری را مورد چالش قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید