فراه – دانش

وجود مواد شیمیایی آلی در منابع آب سطحی علاوه بر تاثیر نامطلوب بر مصرف کنندگان این آب ها ، باعث کاهش مطلوبیت زیستگاه برای آبزیان و حتی نابودی آنها می شود.تعیین غلظت باقی مانده دیازینون در رودخانه تجن با هدف بررسی تاثیر پذیری غلظت این آلاینده از فعالیت های کشاورزی اطراف رودخانه ، با نمونه برداری از اردیبهشت ماه شروع و با گام زمانی سه هفته ای تا ماه مهر ادامه یافت. تور داخلی الفبای سفر فرصتیست ایده آل برای تماشای خوزستان دوستداشتنی و مردم خونگرمش که می توان گفت پایتخت منابع غنی در ایران است.

میتوان گفت خوزستان بخش اعظمی از عظمت و بزرگی خود را مدیون رودهای پرآبی که در نقاط مختلف این استان جریان دارد است و چه بسا همین موضوع موجب شد تا خاک های حاصلخیز در خوزستان شکل بگیرد و به بنابراین قابلیت توسعه کشاورزی را داشت. در موارد بالا نزدیک به 80% آب مصرف شده تبدیل به فاضلاب میشود. این آبشار بلند حدود ۵۰ متر ارتفاع دارد که از کنار قلعه ملک بهمن عبور کرده و به سمت پایین سرازیر میشود.

مدیر منابع آب شهرستان دهاقان هم در خصوص آخرین وضعیت رودخانه شور دهاقان با توجه به بارش باران طی چند روز اخیرگفت: با سرریز رودخانه شور دهاقان آب وارد زاینده رود شد. اگر به داستان آفرینش در کتاب مقدس توجه کنیم، در نگاه اول،تصویری از زن را در آن میبینیم که عامل شرّ و هبوط معرفی شده و خلقتش پستتر از خلقت مرد است؛ چراکه یهوهابتدا آدم را خلق کرد و سپس برای اینکه خلأ وجود آدم پر شود و از تنهایی بیرون بیاید، حوّا را از دندههای او آفرید.

رود مارون یا تاب هم دیگر رودخانه خوزستان که بسیار معروف است می باشد از رشته کوه های زاگرس سرچشمه گرفته و در استان خوزستان جریان مییابد و به نامرود جراحی، به تالاب شادگان و در فصلهای پرآب، به خلیج فارس میریزد. تالاب بین المللی هامون واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان از سه دریاچه کوچک به نامهای هامون پوزک، هامون سابوری و هامون هیرمند تشکیل شده و در زمان فراوانی آب به هم میپیوندند و دریاچه مشترک هامون بین افغانستان و ایران را تشکیل میدهند.

رودخانه آمازون به اقیانوس اطلس می ریزد و از رشته کوه آند تا اقیانوس اطلس، بیش از ۲۰۰ رودخانه دیگر به رود آمازون می ریزند. این منطقه از آمریکای جنوبی توسط بستر اصلی رودخانه و همچنین انشعابات فرعی آن که در برخی موارد حدود سه برابر خود رودخانه می شوند محاصره شده است. رنگ فاضلابهای شهری که تازه، بین 2 تا 6 ساعت، از تولید آن میگذرد قهوهای روشن است و فاضلابی که بیشتر از 6 ساعت از تولید آن میگذرد رفته رفته به رنگ خاکستری درمیآید و فاضلابهایی که زمان زیادی از تولید آنها میگذرد خاکستری تیره یا سیاه هستند.

هنگام کاشت برنج پرندگان زیادی می توانند به محصول نهایی آسیب بزنند. آب این رودخانه در هنگام ریختن به دریا از مجموعه ده رودخانه اول پر آب جهان بیشتر می باشد. اگر تصمیم گرفته اید که برای تفریح به رودخانه بروید پیشنهاد می کنم در زمان های که باران نیست بروید و اینگونه مطمئنا شوید که رودخانه طغیان نخواهد کرد. برای دسترسی به مرداب دیوک، باید حدود پنج ساعت رانندگی کنید و از سمت استان مازندران، به سمت کلاردشت بروید و با کمی پیاده روی در جنگل، خودتان را به مرداب برسانید و از آن لذت ببرید! یک پلات در جهت شرقی و یک پلات در جهت غربی و مقابل هم در طول ترانسکت شمالی-جنوبی (هم جهت با رودخانه شیرینرود) پیاده شد.

البته دجله و فرات پیش از پیوستن به کارون در ۳۷۵ کیلومتری جنوب بغداد در قرنه به هم میپیوندند. این دهکده تفریحی توریستی به مساحت 206هکتار، 250 کیلومتری شمال شرقی شهرستان اهواز در 69کیلومتری جنوب شرقی شهرستان ایذه ، 14 کیلومتری جنوب شهر دهدز و 39 کیلومتری سد کارون 3 است. اما بعد از وقوع جنگ ایران و عراق که 8 سال به طول انجامید بسیاری از سرمایه گذاران از این پروژه خارج شده و از طرفی فضایی برای رقابت با رقبای خارجی وجود نداشت. بعضی خانهها هنوز وسیله دارند، مردم حتی خانه و زندگیشان را هم جمع نکردهاند، جانشان را برداشتهاند و از سیستانوبلوچستان فرار کردهاند» کشاورزان سیستانی میگویند نزدیک به 16 سال است کشور افغانستان آب را به صورت قانونی برای ایرانیان باز نکرده و آبی که در این سالها نصیب کشاورزان سیستانی شده، ناشی از سیلابهایی بوده که در افغانستان اتفاق افتاده است.

تعدادی تخت و آلاچیق چوبی در این ایستگاه که “دهکده غار بورنیک” نامیده شده فراهم است که می توانید برای صرف ناهار هم از خدمات آن استفاده کنید. وی با بیان اینکه ماکو ترکیبی از دو قوم بزرگ کرد و آذری است و در روزگاران قدیم به واسطه آئین زرتشی مردمانش “ماغ کوی” به معنای شهر روحانیان زرتشت نامیده میشود، افزود: البته برخی از تاریخ نگاران آن را به زمان مادها نسبت داده و معتقدند این جا مادکوه نامیده میشده است و گروهی هم معتقدند از آن جا که این شهر کوچک روزگاری در زمره حکومت ارمنیها بوده به ارمنی ماکو نامیده شده است.

این رودخانه که از جبهه شمال شرقی زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد،از غرب به شرق تا باتلاق گاوخونی جریان دارد. رودخانه کرخه نیز از دیگر رودهای خوزستان است که از رشته کوههای زاگرس سرچشمه می گیرد و پس از طی مسافت 900 کیلومتری سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم میرسد. اگر علاقهمند به موسیقی هستید برخی از این کشتیها شامل موسیقی زنده نیز میباشند. ارتفاع برخی از درختان آمازون به ۴۰ تا ۶۰ متر میرسد. سرچشمه می گیرند و در برزیل به هم میپیوندند. باقی ماندة پولی که در جیب داشتم، 20 رئال میشد و کمی هم دلار.

رودخانه کارون پس از سرچشمه از کوه های زاگرس و رسیدن به خرمشهر، دو بخش میشود که یکی به اروندرود و دیگری به خلیج فارس میریزد. رود کارون هنگام ورود به جلگه خوزستان به صخره بزرگی برخورد میکند و به دو شاخه شطیط و گرگر تقسیم میشود. از سوی دیگر ایران به عنوان یک کشور کم آب در منطقه دارای رودهای مرزی بسیاری با سایر کشورها است. باتوجه به استاندارهای سازمان مدیریت، نمودار شولر، سختی و TDS قابلیت شرب آب رودخانه اترک بررسی شد . رود اترک 500 کیلومتر طول دارد و همیشه به خلیج حسین قلی در استان مازندران نمیریزد زیرا گاهی آب کافی را از رودخانههای دیگر دریافت نمیکند.

تیننیوز | شهردار شیروان گفت: نصب حفاظ بر روی پل رودخانه اترک در محدوده شیرکوه این شهرستان، در مدت سه روز انجام شد. کارون در شمال شوشتر دو شاخه تقسیم میشود که پیوند آن ها در جنوب شوشتر است و این روز در نهایت به اروندرود و خلیج فارس میریزد. قالین بومدی قلعه کاه زیاد مشهور است رودخانه فراه از عمده ترین آبریزها است که آبش به هامون سابوری خالی می شود طولش از سر چشمه آن که سلسه سیاه کوه است تا مصبش «هامُن سیستان» 320 کیلو متر تخمین گردیده که از شمال شرق به جنوب غرب جریان دارد.

جالب است بدانیدکه بزرگ ترین سد ایران در رودخانه کرخه با نام سد کرخه ساخته شده است. یکی از افراد سرشناس ساکن در ده پونک «عبدالحسین فرمانفرمائیان»، نخست وزیر ایران در دوره سلطنت احمد شاه قاجار بود، که تمام روستای پونک را به مبلغ ۲۰ هزار تومان از مالک قبلی آن خریداری کرد تا به اینترتیب آخرین ارباب ده پونک نام بگیرد. رنگ تیره و کدر فاضلاب به خاطر وجود مواد آلی معلق در آن است که شامل سوسپانسیونهای کلوییدی و مواد درشت است.

از برفِ سپید میگوید و استبدادِ سیاه و در ترکیبی شاعرانه، مفاهیمی اجتماعی را از آن میان به تصویرمیکشد و همچنین در شعر م. سوار بر آبهای خروشان شویم و سرنوشت خود را به دست رود بسپاریم. بر اساس این قرارداد، حقابه ایران از رودخانه هیرمند، ۸۲۰ میلیون متر مکعب در سال است. اکوسیستم رودخانه آمازون و برزیل در حیات جانوری و گیاهی تنوع زیادی دارد که بیش از 10 میلیون گونه از گیاهان و جانوران و حشرات دنیا را در خود جای داده است.

اگر این ادعا درست باشد، میتوان این گونه پنداشت که برخی از پیروان صاحب الزنج پس از سرکوبی قیامشان توسط خلفای بنیامیه به این منطقه که در حصار کوهستان و صعبالعبور است، آمدند، تا از مرکزیت قدرت (شام و سپس بغداد) به دور باشند. سالها بعد که ایران با شوروی سابق همسایه بود، جلفا به یکی از پررونقترین مناطق گمرکی کشور تبدیل شد. محل پیوند رودهای فرات، دجله و کارون در اروند رو است که مرز میان ایران و عراق است. این آب در مسیر خود به رودخانه سیروان میریزد و سپس وارد خاک عراق میشود.

محصولات وارداتی در این کشور بیشتر شامل وسایل حمل و نقل جاده ای است، کالاهای مصرفی در این کشور نیز در رتبه های وارداتی مشخصی هستند، به طور کلی کالاهای مصرفی در این کشور نیز ارزش گذاری مشخصی دارد و مواد اولیه بخش مهمی از واردات محسوب میشود. مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرندگفت: انتقال آب ارس به مزارع کشاورزی دشت مرند وتبریز از مصوبات چهارمین سفر استانی هیئت دولت به آذربایجان شرقی می باشد و این موضوع را به جد پیگیری می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید