عجایب هفتگانه دنیای مدرن

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم تقیزاده خامسی جمعه شب در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان با موضوع بررسی مشکلات تأمین آب استان خوزستان با اشاره به اینکه در منطقهای خشک حضور داریم که تأمین آب شرب هم مشکل است، اظهار کرد: راه حل چنین مشکلی این است که آب به صورت میان حوضهای یا داخل حوضهای منتقل شود تا آب شرب تأمین شود چرا حکومت نمیتواند به مردم برخی مناطق بگوید شما تشنه بمانید. این فعال محیط زیست به بارشهای دور از انتظار در سال ۹۷-۹۸ گریزی زد و گفت: در چنین شرایطی تنها رحمت الهی بود که اصفهان را از خشکسالی دائمی و نابودی حیات تاریخی که در آن شرایط سخت همه کارشناسان پیش بینی میکردند نجات داد؛ سال آبی ۹۸-۹۷ از لحاظ بارش استثنایی بود و حدود یک و نیم برابر یک سال نرمال بارندگی را به ارمغان آورد و موجب شادی کشاورزان و دوستداران زایندهرود شد.

این فعال محیط زیست ابراز امیدواری کرد: مسئولان به این مطالبه بر حق و قانونی پاسخ مناسب داده و با حاکمیت قانون و تدبیر بر مدیریت حوضه آبریز زاینده رود، از افزایش بحرانهای محیط زیستی و اجتماعی جلوگیری کرده تا شاهد زاینده رودی همیشه زنده باشیم. بروجن درخواست شده و در طومار دیگری نیز که در ۳ مهرماه ۹۹ تنظیم و تا کنون بیش از ۵ هزار امضا شده است، اولویت بخشی به حق آبه محیطزیست بر بخش صنعت و کشاورزی را از مسئولان مطالبه کرده و درخواست شده است با رهاسازی تنها ۴۰ میلیون مترمکعب از سد زایندهرود، در سال آبی جدید در زاینده رود جریانی حداقلی تا شروع بارشها حفظ شده و بیش از این به اکوسیستم رودخانه و محیطزیست و حیات اصفهان ضربه وارد نشود.

مهندس هاشم فاطمی عکسهای هوایی زردکوه را نشانم میدهد که دو حفره در قله دارد و توضیح میدهد که برف از این دو حفره به درون کوه مکیده میشود و درشرایط طبیعی باید همواره زیر پوششی سفید پنهان باشد اما دو تنور مکنده، مثل دو دهان گرد با لبهای چروکیده و خشک بیرون مانده و بادهای گرم بر آنها میوزد. تا شما با یک نگاه متوجه تفاوت درجه دمایی هوا و تفاوت آب و هوا بشوید. وی افزود: در این مدت نیز مسئولان تنها توجیهی که برای خشکاندن زایندهرود داشتند و تنها پاسخشان به کشاورزان و دیگر شهروندان اصفهان، خشکسالی و اجرایی نشدن کوهرنگ ۳ و بهشتآباد و حواله دادن جریان دائمی زایندهرود و برطرف شدن تمامی معضلات حوضه به تأمین آب بیشتر بود.

این روزها نه زاینده رود حال و روز خوشی دارد؛ نه کشاورانی که کشت پاییزه آنها به دلیل بستن زود هنگام سد، قربانی برداشتهای غیرقانونی بالادستی شده است، تالابی که دود خشک شدن و تبدیل شدن آن به کانون گرد و غبار فقط در چشمان مردم اصفهان نخواهد نشست و همه شهرهای کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد و نه نصف جهانی که به دلیل باز و بسته شدن مکرر جریان زنده رود در خطر فرونشست زمین و تاریخ از میان رفتن هزاران سال تاریخ و فرهنگ قرار گرفته است؛ مسئولان وزارت نیرو نیز هر روز بر پایبندی قولهای دیرین خود یعنی جبران حق آبه کشاورزان که سالهاست به شهرهای دیگر تخصیص یافته تاکید میکنند اما خبری از اجرای طرحهای آبی نیست؛ غیر از جمع شدن قولهای کاغذی بر روی هم چیزی عاید مردم اصفهان و کشاورزان نشده است.

وی با تأکید بر رقابت میان مصرف کنندگان در تمامی حوزه ها خاطر نشان کرد : ما شاهد افزوده شدن مصرف کنندگان آب شرب و بهداشت ، رقابت بین مصرف کنندگان در بخش آب کشاورزی در بالا و پایین دست حوضه و مشارکت علمی کم کشاورزان در الگوی کشت علی رغم تلاش های سازمان جهاد کشاورزی هستیم . با توجه به نتایج این تحقیق 54 گونه­ درختی و درختچه­ای در جنگلهای شمال ایران وجود دارند که در جنگلهای اروپای مرکزی وجود ندارند.

فاز نخست انتقال آب زاینده رود به یزد در سال 1378 اتفاق افتاد. این فعال محیط زیست اضافه کرد: در دیماه ۱۳۹۲ شورای عالی آب به عنوان بالاترین مرجع سیاستگذاری مدیریت منابع آب کشور مصوباتی را برای رفع مشکلات زاینده رود تصویب کرد که به عنوان مصوبات ۹ مادهای معروف شد و قرار بود نسخهی جامعی باشد برای رفع دردهای کهنه این حوضه آبریز که یکی از بندهای آن ممنوعیت هرنوع بارگذاری جدید بر زایندهرود بود، و این ممنوعیت حتی طرحهایی که مجوز و تخصیص از قبل نیز داشتهاند ولی هنوز به مرحله بهرهبرداری نرسیدهاند را نیز شامل میشد.

این فعال محیط زیست گفت: وقتی مطابق قانون حق آبه محیطزیست بر بخش صنعت و کشاورزی دارای اولویت است؛ با کدام قانون و استدلال دبی خروجی از سد در مواقعی به میزان بالای ۹۰ و ۱۰۰ مترمکعب میرسد و در مواقعی دیگر زایندهرود از بعد از سد چمآسمان به طور کامل خشکانده میشود؟ این فعال محیط زیست افزود: متأسفانه حتی پس از انتقال آب به یزد و خشک شدن زایندهرود برای اولین بار، باز هم بارگذاریهای جدید متوقف نشد!

استقرار صنایع بزرگی همچون ذوب آهن، پالایشگاه نفت، پتروشیمی، فولاد مبارکه، شرکت نفت، صنایع شیمیایی، نیروگاهها و موارد دیگری از این دست در مسیر انتقال آب منجر به کاهش بیش از اندازه سطح آب رودخانه شده است. پمپاژ بیرویه آب رودخانه در محدوده سد زایندهرود تا پل کله، حتی از میزان آبی که توسط تونل دوم و تونل چشمه لنگان به حوضه زاینده رود میریزد، پیشی گرفته است. وی با اشاره به فاز دوم که توسعه راهبردها ، ابزارها و روش های تولید پایگاه داده برای همه ی ذینفعان است، گفت : پیشنهاد ایجاد سازمانی یکپارچه برای مدیریت حوضه آبریز زاینده رود در این فاز مورد بررسی قرار گرفت که ایده ی تشکیل و اجرایی شدن آن در فاز سوم وجود دارد .

و وقتی میروید با شاهکاری روبهرو میشوید که نامش با زایندهرود پیوند ابدی خورده: با سی و سه پل. زمانی که گیلگمش با تنها انسانهای جاودان روبهرو شد ودر امتحان شکست خورد، کسی که از او حمایت کرد،همسراوتناپیشتیم بودکه شوهرش را ترغیب کرد که گیاه حیات را به قهرمان بدهد. از سالیان خیلیخیلی دور تاکنون، زاینده رود از بین کوههای زاگرس، سفری را آغاز میکند و با تاب خوردن و گشتن و چرخیدن از میان دشتهای سرسبز و پرگل، به اصفهان میرسد.

رود زاینده رود یا زنده رود از مهمترین و بزرگترین رودخانه های ایران است. مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای اصفهان ، افزود : حوضه ی زاینده رود یک حوضه استثنایی است که شاهد داشتن مشترکان آب در حوزه ی شرب و بهداشت ، صنعت ، کشاورزی و محیط زیست است . با این حال برای توصیف چندین شهر مهمی که این رود در آنها جاری است، به آب و هوای آن شهرها میپردازیم. عضو جمعیت امید دوستداران زاینده رود با اشاره به اینکه در دو سال آبی گذشته بیش از سه هزار و ۳۰۰ میلیمتر بارندگی در سرشاخههای زایندهرود و حدود سه میلیارد مترمکعب حجم ورودی آب به سد زایندهرود را داشتهایم، تصریح کرد: متأسفانه در اثر فقر مدیریت در این حوضه شاهد آنیم که اکنون تنها کمتر از ۱۲ درصد سد زایندهرود آب دارد و بهتر است بگوییم بیش از ۸۸ درصد سد زاینده رود که حیات بیش از پنج میلیون انسان گرو آن است خالی است.

در اطراف رودخانه نکا دارای درختان و گلهای بسیار زیبا هست که رود را بسیار جذاب تر کرده است. فرهنگ غنی و کهن و آداب و رسوم خاص ساکنین این ژئوپارک نیز بسیار جذاب است. در استان چهارمحال و بختیاری هم مانند اصفهان شرایط اقلیمی مناسب منجر به ایجاد تفرجگاههایی جذاب در بستر این رود در زیر پل زمانخان شده است. وی بیان داشت: بارشهای مناسب به حدی بود که حجم ورودی به سد زایندهرود به ۱۹۵۰ میلیون مترمکعب رسید در حالی که میانگین بلندمدت ورودی به سد ۱۳۸۰ میلیون مترمکعب است؛ یعنی حتی بیش از پیش بینی آورد آب از کوهرنگ سه و بهشتآباد، به حجم ورودی سد افزوده شد!

وگرنه که به تاکسیها اعتماد کنید که یک راست شما را میرسانند لب آب زاینده رود. خشکسالیهای چندین ساله در مناطق بالایی رود و رشته کوههای زاگرس از مهمترین دلایل خشکی زاینده رود به شمار میروند. با اینكه برخی از مسوولان زیست محیطی كشور و استان های ساحلی ارس نیز از آلودگی ارس توسط پساب های صنعتی ارمنستان خبر می دهند اما هنوز در باره ارتباط بین این آلودگی با موضوع شیوع سرطان در منطقه اظهار نظری از سوی كارشناسان صورت نگرفته است. طبیعتا رودخانهای با این اهمیت و طویل موقعیت مشخص و نقطه لوکیشن خاصی ندارد.

ترجمهٔ این سریال در ایران تا قسمت نهم از زبان کرهای صورت گرفت و مابقی قسمتها از روی زیرنویس انگلیسی ترجمه شدند.در ادامهٔ این سریال، مجموعه سرزمین بادها به عنوان جومونگ ۲ ساخته شد و پس از آن مجموعه جا میونگ گو به عنوان جومونگ ۳ ساخته شد. پل خواجو یک شاهکار از معماران دوره صفوی است که نه تنها به عنوان پل، محل رفت و آمد مردم از گذشته تاکنون است، بلکه طوری ساختهشده که مثل یک سد عمل میکند و دریاچهای در پشت پل بهوجود میآورد.

دیدگاهتان را بنویسید