سوال: بزرگترین رودخانه در هر قاره چیست؟

با قدم گذاشتن سیاوش در این راه، نخستین مرحله از کهنالگوی «سفر قهرمان» آغاز میشود. رودخانه یک جریان طبیعی آب است که به سمت اقیانوس، دریا و یا رودخانه دیگری جریان دارد.مهم است بدانید که رودخانه بخشی از چرخه هیدرولوژیکی است رودخانه ممکن است از ذوب شدن توده های یخی یا یخچال ها یا جریان های زیرزمینی آغاز شود، اما بیشتر آنها از باران یا برف تشکیل شده است که در مکان هایی با ارتفاع زیاد قرار دارند. اولین و مهمترین اصل برای فهم جادو و دین از نظر «فریزر» درک این مسئله بود که زندگی انساناولیه بر مبنای نزاع برای زنده ماندن-مانند نیار به کشتن حیوانات توسط شکارچیان و نیاز به خورشید و باران برای تولید محصولات توسط کشاورزان- متمرکز بود.(پالس، 1389: 60) هرجا که شرایط طبیعی این نیازهارا برآورده نمیکرد، انسان ابتدایی که قادر به تفکر بود، از روشهای دیگری برای تغییر و درک جهان استفاده میکرد.

لازم به ذکر است که رودهای نسن معمولا بر اثر آب شدن برف ها در فصل بهار طغیان می کنند به همین خاطر این فصل زمان مناسبی برای ماهیگیری در رودخانه های نسن نمی باشد. برج مقبره، سایت پروازی کردان و دهکده تفریحی کردان نیز از دیگر جاذبه های توریستی کردان هستند. مجموعه تفریحی ورزشی خوارزم هم به عنوان اولین باشگاه ماهیگیری تخصصی در کشور میتواند جایی برای ماهیگیری و این تفریح لذت بخش باشد. مجموعه آقایان علاوه بر مجهز بودن به امکانات تفریحی مجموعه بانوان، دارای سرسرهها و وسایل بازی متنوعی همچون استخر موج، رودخانه خروشان، سرسره چاله فضايي، سرسره سرعت و آهسته، سرسره پيچ و دوقلو به ارتفاع ۱۸ متر، سرسره سقوط آزاد به ارتفاع ۲۰ متر، سرسرههاي بازي كودكان و چشمه جوشان آب است.

از دیگر امکانات موجود در کلوپ ماهیگیری بام لند تهران می توان به 32 جایگاه ماهیگیری، آموزش اولیه ماهیگیری به همراه فیلم های آموزشی، سرویس کیترینگ و همچنین پذیرایی با انواع نوشیدنی های گرم و سرد اشاره کرد. صید ماهی در دریاچه های مصنوعی نیاز به مجوز صید نداشته و تنها با پرداخت هزینه مربوطه می توانید در آن ها مشغول ماهیگیری شوید، اما ماهیگیری در دریاچه های اطراف تهران که معرفی کردیم، داشتن مجوز و همچنین به همراه داشتن حداقل لوازم و تجهیزات ماهیگیری الزامی است. با وجود اینکه مراکز ماهیگیری در تهران از نظر دسترسی بسیار سریع و راحت تر هستند، اما به هرحال دریاچه ها مصنوعی بوده و آنگونه که باید و شاید لذت ماهیگیری در دل طبیعت را به فرد القا نمی کنند.

زمانی میشد دست خانواده ات را بگیری یک خربزه زیر بغلت بزنی، چیزی برای ناهار در بقچه بپیچی و راهی یک سفر یک روزه شوی. از طرفی پیشگیری از آلوده سازی آب یکی از راههای علمی و با صرفه است، موفقیت این امر در گروه یک عزم ملی و فراگیر است. آنلی بیتون میگوید: اگر خواب ببینید آب رود زلال و شفاف است، نشانه آن است که زندگی آسوده و دوستانی خوب در انتظار شماست. در واقع این روش برای حفظ محیط زیست ارائه شد که با اجرای آن افراد هم می توانند از لذت ماهیگیری بهره مند شوند و هم آسیبی به محیط زیست داخل دریاچه نمی زنند.

طبق رزومه و روال کار آزمایشگاه کنترل کیفی، پارک آبی آفتاب، با تجهیزاتی کافی و ارائه فرمولهایی جدید و مرتبط با تکنولوژی روز دنیا توانسته یکی از بهداشتیترین مجموعههای آبی را در سطح ملی احداث کند. در ادامه تعدادی از مکان های مناسب برای ماهیگیری در اطراف تهران را معرفی و در اختیار علاقمندان و مسافران تور تهران قرار می دهیم. سازمان شیلات کشور سالیانه تعداد قابل توجهی ماهی برای پرورش در این سد رها می کند و در زمان های خاصی از سال نیز مجوز صید صادر می نماید. عضو هیئت مدیره صنف کشاورزان اصفهان درباره مدت زمان رهاسازی آب برای نوبت دوم آبیاری اراضی شرق، گفت: اگر از یکم تا پنجم فروردین آب زایندهرود بازگشایی شد باید تا رسیدن محصول گندم تا ۷۵ روز (تا ۱۵ خرداد) جاری شود.

برای رسیدن به آهار باید در جادهی لشگرک از خروجی میدان اوشان خارج شده و وارد اوشان شوید و از آنجا راه خود را به سمت آهار پیش بگیرید. بالا بودن تغييرپذيري به علت وجود رسوبهاي کمتر فرسايش يافته کف بستر مي باشد که توانسته در مقابل جريان آب مقاومت بيشتري از خود نشان دهد. از آن جایی که آبشار کمرد یک آبشار فصلی است و در بیشتر روزهای سال خشک می شود، بنابراین شما هم اگر قصد ماهیگیری در آبشار کمرد را دارید، بهتر است در فصول تابستان و بهار به این منطقه سفر کنید. آبشار کمرد در فصل بهار و تابستان یکی از مقاصد محبوب برای علامندان شنا و مسافران تور ماهیگیری در تهران می باشد.

جاجرود یکی از زیبایی های طبیعی شرق تهران است که 2 کیلومتر جلوتر از آن منطقه ای به نام کمرد و روستایی به همین نام نیز در این منطقه وجود دارد. ماهی های قزل آلا، زردپر، قزل آلای رنگین کمانی و ماهی های متفرقه سردآبی عمده ماهی های موجود در آب های شهرستان فیروزکوه هستند. دریاچه هویر نیز در شهرستان دماوند، جاده دماوند – فیروزکوه و نرسیده به دریاچه تار قرار دارد.

دریاچه تار از آثار طبیعی و ارزشمند کشور و از جمله مناطق گردشگری شهرستان دماوند است و در 15 کیلومتری شرق این شهرستان واقع شده است. بیشتر جمعیت مردم کشور ارمنستان از نژاد ارمنی هستند که به ۹۸ درصد می رسد. برای این دسته از افراد می خواهیم به سه مورد از دریاچه های موجود در شهر تهران اشاره کنیم که برای رفتن به آن ها نیازی به برنامه ریزی سفر یک روزه نداشته و به راحتی قابل انجام است. رفتینگ بر روی رودخانه زاینده رود سامان یک تفریح گروهی ست که در آن نیازی نیست در طول مسیر پارو بزنید.

در چند سال اخیر اداره محیط زیست اقدام به رهاسازی تعدادی ماهی زردک و قزل آلای خال قرمز در آب این دریاچه کرد و از آن زمان تاکنون این منطقه مقصد بسیاری از ماهیگیران بوده است. با اختراع و عرضه نسل سوم ژنراتورهای تولید آب از هوا در سال های اخیر بسته به نوع نیاز می توان از 10.000 لیتر آب در روز تا 10 میلیون لیتر آب در روز در هر نقطه بدون نیاز و وابستگی به رطوبت و شرایط محیطی حتی در کویر و صحرا با راندمان بالا آب شرب سالم تولید و در دسترس قرار داد. این در حالی است که تا چند سال اخیر ماهی قزل آلا از ماهی های معروف موجود در سد لتیان به شمار می رفت اما امروزه اصلی ترین ماهی که در این سد صید می شود، ماهی کپور است.

جالب است بدانید که ماهی های کپور این دریاچه حدود 3 الی 12 کیلو وزن دارند و وزن قزل آلاهای موجود در آن نیز حدود 800 الی 1200 گرم می باشد. آخرین تقسیم نامه آن در عرف جامعه محلی به نام طومار شیخ بهایی موسوم شدهاست. این دریاچه نرسیده به روستای آب اسک و در 2 کیلومتری رودخانه هراز قرار گرفته و با توجه به جریان آب رودخانه که به این دریاچه می ریزد، محلی مناسب برای صید و ماهیگیری می باشد.

رودخانه هراز واقع در کیلومتر 70 تهران – آمل، روستای آب اسک از توابع استان مازندران قرار گرفته است. گاهی اوقات مار به صورت دایرهای نشان داده میشود که در حال خوردن دم خویش است. این موافقتنامه در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ برابر با ۱۹ مارس ۲۰۰۷ در منطقه مرزی در قلمرو ارمنستان در دو نسخه به زبانهای فارسی، ارمنی و انگلیسی، تنظیم گردید که هر سه متن از اعتبار یکسان برخوردارند و در صورت بروز اختلاف در تفسیر مفاد موافقتنامه، متن انگلیسی ملاک خواهد بود . سهم هریک از دو کشور ازآب اترک طبق پروتوکل ۵۰% می باشد.

در سطح بازار کشور با انواع سنگ رودخانه ای و قیمت های مختلف مواجه میشویم. بنابراین ترجیح می دهند که این کار را در دریاچه های مصنوعی موجود در پارک های تهران انجام دهند. بوستان رازی یکی از بزرگ ترین پارک های تهران است که دریاچه مصنوعی از جمله امکانات شاخص موجود در این بوستان می باشد. در این دریاچه یک کلوپ ماهیگیری به نام بام لند وجود دارد که مجهز به امکانات لوکس و پیشرفته از جمله فروشگاه اختصاصی لوازم ماهیگیری می باشد.

اما زیربنای ایدئولوژی جمهوری ارمنستان، ویژگیها و خصوصیات ملی از جمله همبستگی دولت و ملت در ارتباط با تمدن و فرهنگ است. از جمله گونه های ماهی موجود در این سد می توان به ماهی قزل آلا و کپور اشاره کرد. از دیگر جاذبه های گردشگری روستای آهار می توان به امازاده طاهر و زاهد، قلعه دختر و قصر دخترک و آتشکده قصران اشاره کرد. از آبزیان مهم این رودخانه می توان به ماهی قزل آلا اشاره کرد.

نیاز انسان به آب را می توان در خوردن، شستشو، صنعت، کشاورزی و موارد دیگر دید. این پل دسترسی به خیابان نادری اهواز را میسر میکرد. قدیمیترین پل شهر اهواز روی این رود، پل سیاه است که در سال ۱۳۰۸ ساخته شد. این بخش از پیوستن رود کارون اهواز به رود دز تشکیل میشود. ایـن رود در جنـوب شرقـی ترکیه و عـراق واقـع است و بـا طولـی برابـر با 1180 مایل از دریاچهای در کوههای کردستان وجنوب العریز در ترکیه؛ سرچشمه میگیرد و بعد از گذشتن ازترکیه در عراق به فرات میپیوندد.

دیدگاهتان را بنویسید