زاینده رود در حال مرگ

سنگ نوشته گلگل ملکشاهی در میان تنگه ای صخره ای در شمال روستای گل گل ملکشاهی ودر فاصله ی 25 کیلومتری شهر ایلام واقع شده است.این اثر تاریخی بر روی صخره ی تنگه حک گردیده که مربوط به تمدن آشور بوده ودر سال 645 هجری قمری پس از انقراض تمدن ئیلام توسط آشور بانی پال پادشاه آشور بر سر راه باستانی ساخته شده است. در جنوب شهر ابدانان ودر حاشیه رودخانه بنای مذهبی سید صلاح الدین محمد از نوادگان امام محمد باقر واقع شده است.بنای امام زاده مربوط به قرون 7 و 8 هجری قمری بوده که به شکل چهار طلاقی پلانی مربع و با گنبدی قطور وبزرگ از نوع گنبد های پلکانی ساخته شده است.این بنا در آثار ملی به ثبت رسیده است.

لانسه ( پولک ) های فرانسوی روبلکس مدل سلتا که خاطرات زیادی با آنها در رود خانه کرج دارم واز انواع مختلف آن چند نمونه را از آن سال ها به یادگار نگه داشته ام. اگر خوراک قزل آلا قسمتی از قوت هفتگی آنها را تشکیل ندهد ماهی های صید شده را به فروش میرسانند . القصه از اواخر تیر ماه آب رودخانه به حد ثابتی میرسید وتحت کنترل کامل مدیریت سد برای تامین آب شرب تهران و مصارف کشاورزی در می آمد و از همین زمان هم فعالیت حشرات در اطراف رودخانه فزونی میگرفت و ما در حین ماهیگیری با پولک به کررات شاهد جهش وپرش قزل آلا ها برای شکارپشه ها میشدیم.

منظره عمومی رودخانه قزل اوزن و باغهای زیبای زیتون از جاده زنجان به طارم و قبل از سرخه دیزج، بسیار جذاب و دیدنی است. یکی از دلایل محبوبیت این روستا طبیعت زیبای آن مخصوصا در فصل زمستان است که باعث شده گردشگران زیادی پس از بازدید از فشم، این ناحیه را به عنوان مقصد بعدی خود انتخاب کنند. اینها مواردی هستند که نشان دهنده رفاه، طراوت، تولد دوباره، عشق و زندگی است و نشان دهنده آغاز جدید ارائه شده توسط فصل جدید است. جشنوارههای محلی و منطقهای نیز مانند جشنواره بسنت در پنجاب که آغاز بهار را نشان میدهد و با هوا کردن بادبادکها همراه است، نیز جشن گرفته میشوند.

در رودخانه استثنائی کرج بخش زیرین سد که به کررات وصف آن شد ماهیگیران در آن زمان یعنی قبل از آنکه روش ناهنجار ، زشت و مخرب استفاده از سگ ماهی باب شود فقط با دو روش به صید می پرداختند: اکثرا با کرم ماهیگیری میکردند وتعدادی هم با پولک .پروانه ماهیگیری از اول فروردین صادر میشد وبه نظرم تا پایان شهریور هرسال ادامه می یافت. آب رودخانه درمحدوده زمانی فروردین تا اواسط اردیبهشت هم زلال بود و هم کمترین میزان را داشت البته به علت سردی آب ، ماهیگیری با پولک زیاد مفید به فایده نبود. وضعیت آب اروند که رودخانهای وحشی با جزر و مد است و هر ۲۴ ساعت چهار بار جزر و مد میشود و این جزر و مد روند جریان آب را عوض میکند.

اتفاقا هر جائی که ماهی پرش میکرد ، من آنجا را پولک می گرداندم وشاید همان ماهی را که جنب و جوش زیادی داشت میگرفتم . قسمتی از کوه های کم ارتفاع سنگی و تپه ماهورهای سلسله کوه های زاگرس نواحی شمالی و شمال شرقی رامهرمز را در بر میگیرد که دنباله آنها به سمت هفتگل ادامه دارد مرتفع ترین آنها 3035متر و کوتاهترین آنها 250متر ارتفاع دارد. طوایف مهم رامهرمز عبارتند از ممبینی ، شیرالی و بهمئی ، سرکهکی که قدمت آنها 370 سال است و از طریق بویراحمد به این شهرستان تبعید شده اند و طوایف عرب آن شامل آل خمیس ، آل حمید و رشیدی هستند عده ای از عشایر ترک زبان قشقائی نیز از جمله کوچندگان کم جمعیت رامهرمز هستند .

قلعه سام در روستای چم بور از توابع بخش مرکزی شهرستان بر فراز یکی از کوه های پیرامون روستای چم بور قرار دارد.قدمت این قلعه به عهد ساسانیان می رسد.کوه مزبور نیز به نام سام معروف شده است.در قسمت جنوب غربی قلعه،آثار چهار طلاقی یا آتشکده ای دیده میشود که گویا در زمان تسلط عربها بصورت مسجد درآمده است.در کنار قلعه در ختهای کهنسال با قدمتی حدود 500 سال وجود دارند.علاوه بر آنها چشمه های آب گوارا وهمچنین ریشه درختی به نام عود یا هومه که از آن در اعیاد و جشن ها استفاده میشده در اطراف قلعه یافت شده است.

این آلام و درد ها را اینگار طبیبی نیست وحتی مرهمی نیست وتنها میتوانم با بازگو کردن و قلم فرسودن احساس کنم همدردانی دیگر دارم که این نوشته ها رامیخوانند و این ناله ها را میشنوند. از سوی دیگر منافع کار در شهر نسبت به باغداری، جوانان قزوین را از باغستان دور میکند، به حدی که راضی میشوند در شهر یک دکه زیرپلهای داشته باشند و به باغستان نیایند. در سال 1383 جمعیت رامهرمز 156199 نفر بود که بیشتر آنها را مهاجرین تشکیل میداده که از سده اهی قبل به این شهر کوچ کرده اند . بهاولپور (به اردو: بہاولپور) شهری در ایالت پنجاب (پاکستان) کشور پاکستان است که در سرشماری سال ۲۰۰۶ میلادی، ۵۷۶٫۲۰۳ نفر جمعیت داشته است.

محمد علی جناح (متولد Mahomedalali Jinnahbhai؛ 25 دسامبر 1876 – 11 سپتامبر 1948) یک وکیل دادگستری، سیاستمدار و بنیانگذار پاکستان بود. البته با کمال تاسف اینک هر 3 نقطه ای که این اتفاقات خاطره انگیز برایم در رودخانه کرج افتاد هیچ یک قابل دسترسی نیستند و در محاصره ویلا ها و املاک شخصی اند که حق قانونی حریم رودخانه را متصرف شده اند و البته مالکان آنها و وابستگانشان در تمام طول سال آزادانه به ماهیگیری مشغول اند وهمانطور که در یکی از مقالات قبلی به ذکر آن پرداختم ، بعضی از آنان از داخل اطاق و از پنجره مشرف به رودخانه اقدام به ماهیگیری میکنند وریسه را که مجهز به یک قطعه سرب و یک یا چند قلاب با انواع طعمه های طبیعی و غیر مجاز مثل سگ ماهی است به آب میسپارند وضمن رسیدگی به کارهای روز مره خود هروقت زنگوله ای که به سر چوب ماهیگیری بسته اند به صدا در آمد نخ را جمع و ماهی را میگیرند .

همچون بسیاری از روستاهای شمالی کشور، که شما را با جشنواره ای از سوغات و صنایع دستی خوش رنگ و نقش آشنا می کند، در روستاهای نزدیک دره نالتار هم میتوان سوغات پاکستانی که جلوه ای از سبک زندگی مردمان سخت کوش آن دیار است خریداری کرد. به محض اینکه ماهی کوچکترین تماسی با پولک شما بگیرد از آن بلافاصله مطلع میشوید حتی اگر آنرا نبینید. رودخانه اعلا : شعبه شرقی رودخانه رامهرمز است که از کوههای منگشت در شمال شرقی سرچشمه میگیرد و پس از گذر از ابوالعباس و باغملک به رود زرد پیوسته و در نهایت به مارون میریزد و آبهای جبهه شرقی زاگرس را تخلیه و رسوبات سنگین و تخته سنگهای بزرگی از آهک و سنگ شن و گچ را با خود به مناطق جنوبی حمل میکند .

آب و هوای رامهرمز در نواحی شرقی و شمال معتدل و در نواحی مرکزی و غربی معتدل متمایل به گرم تا گرم است و از نظر میزان بارندگی جزء نواحی نیمه خشک و خشک به شمار می آید . رودخانه کوپال : آب این رودخانه از اعلا کمتر است و گاه خشک میشود سرچشمه آن چشمه های شمال شرق رامهرمز معروف به چشمه های کوپال از مقابل سور خانمی است که روستاهای مسیر خود را مشروب کرده و در نهایت به دشتی وسیع در جنوب نیروگاه رامین میریزد و بعضا روستاهی غیزانیه اهواز را نیز سیراب میکند .

در سال 85جمعیت رامهرمز بالغ بر 123930نفر بود که در 25718 خانوار میز یستند . شما از لحظه ای که مشغول جمع کردن نخ و حرکت دادن پولک در آب میشوید با حس لامسه و حتی حس بینائی خود از لحظه لحظه ماجراهائی که بر لانسه ( پولک ) شما میگذرد آگاه میگردید . سلام و درود بر شما دوستداران میهن که یادگار نیاکان پاک است ونعمت بزرگ و بی نظیر خداوند که آنرا بما ارزانی داشت و بر ما مقرر فرمود تا در حفظ مرزها ، استقلال و میراث طبیعی اش بکوشیم.

بنظرم سالهای زیادی است که دیگر آب از سد کرج سرریز نکرده وماهیگیری در رودخانه کرج هم ممنوع است ،البته برای من و شما ، حتی شنیده ام که به علت کاهش بیش از اندازه آب سد کرج این روزها میتوان از سمت غرب سد یعنی از کنار جاده کرج چالوس ، پیاده به روستای واریان که در آنسوی سد قرار دارد رفت ، اگر این قول نزدیک به صحت باشد میتوان علاوه برابراز نگرانی بر آثار این خشکسالی، با کمال تاسف و تاثر نتیجه گیری کرد که ماهیان سد کرج که ذخیره ای برای رودخانه کرج در بخش بالادست سد بودند نابود شده اند .

دیدگاهتان را بنویسید