روزنامه خراسان: وقتی آب یک کالای «مفت

در این راستا لازم است لایروبی رودخانه های ارس و بالهارود و ترمیم دیواره های این دو رودخانه به منظور بهره برداری از آب بیشتر و عدم تجاوز رودخانه به حریم مرزی ایران در دستور کار مسئولان ذیربط قرار گیرد. اين رودخانه دامنه هاي شمالي توده سبلان را دور زده و در شمال غرب شهر مشكين شهر درمحل كوجنق آب رودخانه اهرچاي را نيز دريافت كرده و سپس با يك انحراف قائم به سمت شمال جريان مي يابد و نام دٍرود (دره رود) مي گيرد و سرانجام در محل اصلاندوز به رودخانه مرزي ارس تخليه مي شود.

این رود با گذر از مسیرهای طولانی در نهایت به دریای خزر می ریزد، در واقع دریای خزر از طریق ولگا به آب های آزاد مرتبط می شود. در جهت شمال خاوری از روستاهای دراسله، کن سفره، رودبار، خاتون، گر رودبار، شیرکلا گذشته و در روستای لـله بند وارد رودخانۀ چرات می گردد. روستاهای لاکوم و کارمزد را مشروب می کند و در خاور دهکدۀ آپون وارد رودخانۀ چرات می گردد. از میان درۀ تنگ و باریک در جهت خاور جریان می یابد.روستاهای سرلش، گلوا، تنگاسر را مشروب می کند.

روستاهای سائوی بزرگ، درازآب و جیردکر را در جهت شمال خاوری مشروب نموده و در دهکدۀ چشمه روزیه با رودخانۀ کبیر تلاقی می نماید. از شاخه های کوچک و سرچشمه ای رودخانۀ کبیر بوده و از دامنه های کوه سائو (قلّه 3362 متری) واقع در 30 کیلومتری شمال خاوری فیروزکوه سرچشمه می گیرد. از دامنه های خاوری کوه علمدار سرچشمه می گیرد. انگشت اتهام مقامهای ایرانی، به سوی ترکیه بود و سدسازیهای اخیر این کشور را یکی از عوامل موثر در بیابانزایی کشور میدانند.نمونههای دیگری نیز از رابطه بین قدرت آب و قدرت سیاسی اقتصادی وجود دارد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان دهنده آن است که سیمرهنشینان برای اولین بار به کشت دو نوع محصول یعنی گندم و جو در حوالی رودخانه سیمره پرداختند و به مرور زمان با اهلی کردن سه نوع حیوان یعنی بز، میش و اسب دامپروری و گلهداری را در این ناحیه آغاز کردند و این امر یعنی گلهداری، خود شاخه اصلی و ضروری زندگی آنها قرار گرفت.

تهران نیز در اطراف خود ییلاقات بسیار زیادی دارد چرا که تهران در نواحی البرز مرکزی قرار دارد و در اطراف خود ییلاق های زیادی دارد که تهرانی ها و کسانی که به این شهر سفر میکنند این ییلاق ها را برای تفریح انتخاب میکنند. بر اساس پژوهش­های پیشین، پارامترهای با بار وزنی بزرگ­تر از 75/0 به عنوان پارامترهای تأثیرگذار انتخاب شده­اند (نصرتی و همکاران، 1383: 43). همچنین در بین عامل­های مختلف، عاملی را که بار وزنی دبی حداکثر آن بالاتر از عامل­های دیگر است، مد نظر قرار گرفته است. اگر قصد دارید ملکی داشته باشید و سریع خرید و فروش کنید و به سود برسید، این مناطق انتخاب خوبی هستند.

ییلاقات تهران محل بسیار خوبی برای فرار از گرمای تابستانهای تهرانند، به همین دلیل اغلب اوقات در تابستان در این ییلاقها تعداد زیادی مسافر دیده میشود. درکنار کشاورزی که محور اقتصاد مردم است، دامداری و شیلات و صنایع تبدیلی و صنایع دستی نیز از استقبال خوبی برخوردار است. این روستا از توابع بخش شمیرانات تهران است و دارای قدمت بسیار زیادی است.برگ جهان در گذشته به چهار بخش چهارمحله سرده، پاده، رودبار و شاهان تقسیم بندی میشده است که بعد ها با انجام ساخت و ساز های متعدد و ویلا سازی ها این چهار بخش به یک رویستای واحد تبدیل شده اند.

ب – تقسیم آبهای رودخانه های الوند ، کنجان چم ، تیب (میمه ) و دوبرج بین دو کشور بر اساس صورتجلسات کمیسیون تحدید حدود ایران و عثمانی مورخ 1914 و عرف ، انجام خواهد شد. از نظر جغرافیایی به 3 بخش کوهستانی، دامنه ای و جلگه ای تقسیم می شود. این غار در بخش شمال شرقی روستای هرانده واقع شده است. در بخش باستان شناسی به تاریخ بیش از 7 هزار سال ایران زمین و خطه گلستان پرداخته میشود. در بهمن 1376 باافزودن اشیای باستانی، بصورت موزه باستان شناسی شناخته میشود. این روستا پر از باغ های میوه است که اغلب درختان این باغ ها درختان سیب هستند به همین دلیل هرانده با سیب های سرخ و شیرنش در بین اکثر مردم تهران شناخته شده است.

کاخ موزه گرگان که با نام کاخ سلطنتی گرگان نیز شناخته میشود، یکی از 12 کاخ سلسله پهلوی در کشور بوده است. روستای برگ جهان آبشاری به نام برگ جهان دارد که بسیاری از افراد برای دیدن این آبشار به این روستا سفر میکنند. از همین رو بسیاری از کوهنوردان قبل از شذروع کوهنوردی به این روستا مراجعه میکنند و از این روستا کوهنوردی خود را آغاز میکنند. اغلب تهرانی ها که به طبیعت گردی علاقمندند برای گشت و گذار در دل طبیعت بخصوص در پایان هفته به این روستا مراجعه میکنند و از آب و هوای خنک آن استفاده میکنند.

پیوند میان درخت زندگی و آب به این دلیل است که هر دوی آنها مایه زندگی و باروری وتجدید حیات هستند. مهر ماه فصل مناسبی است تا سیب های سرخ روی درخت های این روستا را تماشا کنید. چرا که در این فصل تمام درختان این روستا به رمگ های قرمز و نارنجی در می آیند و منظره های جذاب و تماشایی را رقم میزنند. به هر حال عضو هرکدام از این گروه ها که باشید دانستن و شناسایی یلاق های اطراف تهران به شما کمک خواهد کرد که تابستان خنک تری را پست سر بگذارید.

ییلاق های اطراف تهران مانند دیگر ییللاق های ایران بسیار خنک و خوش آب و هستند. ایران با نواحی کوهستانی که دارد در ییلاقات خود در دل تابستان هم آب و هوای خنک و دلپذیری برای ارائه دارد. می رویم می بینیم که هزاران کیلومتر در کیلومتر صحاری داریم. طول این رودخانۀ کوچک 12 کیلومتر بوده و دارای حوزۀ آبریز کوهستانی و کم وسعت می باشد. تنها یک خیابان مهم در این محله با نام بلوار آجودانیه وجود دارد که با خیابان موحد دانش، متقاطع است. آب به سه حالت در طبیعت وجود دارد که هر یک به نوبه خود کارایی موثر دارد.

غار بورینک دارای ارتفاع 3473متری است و طویل ترین غار استان تهران است در ورودی این غار تعداد 148 پله وجود دارد که شما را به درون غار هدایت میکنند. این نوع تصحیحات را که مصحح تصحیح قیاسی نام گذاشته، ما در سه دسته جملات فارسی، جملات عربی و اشعار عربی بررسی میکنیم. پیشنهاد میکنیم حتما سری به این روستای سنتی و قدیمی بزنید. روستای هرانده یکی از ییلاق های بسیار نزدیک به پایتخت است که بافت کهن و قدیمی خود را حفظ کرده و هنوز میتوان در آن خانه ای کاهگلی و قدیمی را یافت.

دیدگاهتان را بنویسید