رودهـا در شـاهنامه

جنگل فندقلو همان جایی است که دشت هایی پر از گلهای رنگارنگ و خوشبو دارد و شما را به یاد نقاشی های کودکی تان می اندازد. اگر به گل بابونه علاقهمند هستید حتماً سفرتان را طوری برنامه ریزی کنید که در فصل بهار یا اوایل تابستان به جنگل فندقلو برسید؛ چون در این زمان جنگل پر از گلهای بابونه می شود. نکته منفی راجع به این انتخاب این است که بسته به شرایط بستر و موانع رودخانه ، شانس کمتری برای پیدا کردن دوباره کوله پشتی خود خواهید داشت .

خود من نیز سعی میکنم در این حالت ، کوله پشتی خود را حفظ کنم مگر اینکه جریان آب بسیار شدید و انتهای رودخانه نیز به آبشار و سرازیری های خطرناک ختم شود . سعی کنید کمی فکر کنید و گزینه های پیش روی خود برای گذر از رودخانه را بررسی کنید. این بدان معنی است که یخ سبکتر از همان مقدار حجم از مایع خود است بنابراین می تواند روی آب شناور شود.

این امر نه تنها باعث صرفه جویی در مصرف آب بلکه باعث صرفه جویی در مقدار قابل توجهی از انرژی نیز میشود. نیروگاه ایتایپو در واقع ۱۷ درصد از کل انرژی مورد نیاز صنایع برزیل و ۷۵ درصد انرژی پاراگوئه را تأمین میکند. این منبع، همان «رودخانهی پارانا» (Paraná River) بود که میتوان آن را مرز طبیعی بین برزیل و پاراگوئه به حساب آورد و علاوه بر این 2 کشور، از آرژانتین نیز عبور میکند.

علاوه بر این در محدوده کوار(ایستگاه 7)، پساب معادن شن و ماسه به داخل رودخانه سرازیر می­شود که اکوسیستم دریاچه را به شدت دگرگون کرده است.کیفیت آب رودخانه­ ی قره آغاج به­ طور کلی پایین است و در طبقه الودگی متوسط تا شدید قرار می­ گیرد. رودخانه میسیسیپی که در شمال آمریکا قرار دارد چهارمین رودخانه بلند و دهمین رودخانه بزرگ جهان است که جریان آبی آن از ۳۱ ایالت آمریکا و ۲ ایالت کانادا تغذیه میشود. این رودخانه از بزرگترین رودهای جهان است که به خلیج گنگ در هند سرازیر می شود.

همانطور از اسم این جنگل پیداست انبوهی از درختان فندق در آن رشد کردهاند. با دو دست خود محکم آن را بگیرید . اگر تمام موارد بالا را به دقت بررسی کردید و هنوز هم همراه همنوردان خود برای گذر از رودخانه شک دارید ، شاید بهتر باشید کمی صبر به خرج دهید . توجه داشته باشید که اگر کبریت و فندک خود را درون کوله پشتی قرار داده اید و به صورت انفرادی نیز کوهنوردی می کنید ، شاید روشن کردن آتش برایتان مقدر نباشد . مورخ محلی این تجربهها را جمعآوری میکند و نتایج پژوهشهای خود را در اختیار متخصصان و مسئولان مربوطه قرار میدهد؛ کاری که در بسیاری از کشورهای جهان با نام رجستری (ثبتنام و شناسنامهدارکردن) بیماران اماس انجام میشود.

در شرایطی که در آب سقوط کردید و کنترلی در حرکت خود نداشتید ، چه باید بکنید ؟ این رودخانه یکی دیگر از پرآب ترین رودخانه های مشهد به شمار میرود که از ارتفاعات رشته کوه هزار مسجد سرچشمه گرفته است. گرچه مطالب فوق برگرفته از کشف­های اخیر پیرامون غده صنوبری است، اما کارکرد این غده مدتها پیش موردتوجه شگرف پزشکان و فلاسفه بوده و ازاینرو حدس و گمانهایی نیز پیرامون عملکرد آن زده­اند. گذر از رودخانه های مسیر ، یکی از مهم ترین مهارت هایی می باشد که یک کوهنورد می تواند آن را یاد بگیرد.

ارسباران به عنوان یکی از مهم ترین جنگل های ایران، بیشتر از هشتاد هزار متر از بخش غربی کشورمان را تحت پوشش قرار داده است. این منطقه بسیار مورد توجه گردشگران قرار میگیرد. در مغز، آب مایعاتی را که پروتئین و آنزیم ها را حمل می کنند را رقیق می کند، و به رساندن این مواد به مقصد کمک می کند. اجاره ویلا، سوئیت و خانه در کلیبر می تواند بهترین دسترسی به این جنگل را برای شما فراهم کند.

یکی از این سیاستمداران دلسوز و بخشنده، شخص رئیس جمهور کشور اروگوئه است. پلنگ دره نام یکی از زیباترین منطقه های سرسبز جنگلی در استان مازندران است عبور یک رودخانه از میان آن جذابیت آن را دوچندان کرده. پیشنهاد ما این است که یک شب همه که شده در یکی از اقامتگاه های اردبیل بمانید و زمان بیشتری را برای بازدید از این منطقه بکر صرف کنید. قطعا یک روز ماندن در این محدوده نمی تواند شما را از سفرتان راضی کند و به جایی برای اقامت در این اطراف احتیاج پیدا می کنید.

باتجربه و قوی ترین فرد گروهتان باید به عنوان اولین نفر وارد آب شود تا امن ترین مسیر گذر را به شما معرفی کند . هر کشور برای تأمین آب هر خانوار، سیستم تأمین آب مخصوص به خود را دارد تا نیازهای اساسی فوقالذکر شهروندان خود را تأمین کند. اگر از کیسه خواب و یا تشک های جمع شوند استفاده می کنید و آن را در قسمت بیرونی کوله پشتی خود جای می دهید ، بهتر است قبل از ورود به جریان های شدید ، بجای قسمت های زیرین آن ها در قسمت بالایی ذخیره کنید . شاید بهتر باشد از این به بعد علاوه بر حرم مطهر، مراکز خرید و جاهای دیدنی اطراف مشهد، چیزهای دیگر را به لیست خود اضافه کنید.

اگر عمق آن به بالاتر از زانو های شما می رسید و جریان آن هم سریع بود ، شاید بهتر باشد مسیر ورودتان به آب را تغییر دهید و یا مدتی در این محیط کمپ کنید و ساعتی بعد تلاش کنید. با اینکه ادراه كل محیط زیست استان در این زمینه فعالیتهای خوبی انجام داده ولی برخی واحدهای قدیمی هنوز به دلیل مشکلات اعتباری و قدیمی بودن فرایند، فاضلاب خود را مستقیمأ به رودخانه وارد میکنند. تنها جایی که نمی خواهید کوله پشتی را در حالت سقوط با خود داشته باشید ، روی شانه های شما می باشد زیرا با این کار باعث افزایش وزن خود و غرق شدن خود می شوید .

دیدگاهتان را بنویسید