رودهای خروشان،شاهرگ های حیات در جان افغانستان+تصاویر

شاید 80 سانتیمتر طول داشت و فکر میکنم حدود5 کیلو هم بود.( ماهی های استیل هد خیلی بزرگ میشوند ، سال گذشته یکی از دوستان از همان نزدیکی ها و در رودخانه بزرگ اصلی، یک استیل هد صید کرد که طولش 103 سانتیمتر بود )دوستم را صدازدم و گفتم بیا ببین عجب ماهی گرفته ام.او هم سریع آمد و از نزدیک شاهد ماجرا شد.ماهی را با دقت تمام و با استفاده ازلگام چرخ اداره میکردم ولی این ماهی قدرتمند چیزی نبود که خسته شود. به دوستم گفتم فکر میکنی بشود این ماهی بزرگ را با نخ 6 بیرون آورد ؟

دوست همراهم که او با پولک ماهی میگرفت ، پیشنهاد کرد که چون ماهی خوب نمیزند ، به رودخانه دیگری برویم و من گفتم باشد فقط اجازه بده من چند قدم بروم پائین تر و یکی دیگراز پولک های جدیدم را آزمایش کنم. صبح روزجمعه 94/11/30 ساعت 7:30 از خواب بیدار شده و پس از خوردن صبحانه ای که آقای افخمی زحمت تهیه آن را کشیده بودند ، با بوسیدن قرانی که در دست های آقای دارابی دوستی که دیگر در باورمان با تراوت تر از باران است گذشتیم و سوار ماشین های کمک داری شدیم که قرار بود ما را به قرارگاه ونداربن برسانند .

اما علاوه بر این دو رودخانه مرکز گیلان، سفیدرود که از ۶ استان کشور میگذرد تا به گیلان برسد از لحاظ آلودگی در مرحله بحرانی قرار دارد. علاوه بر این، از طریق ایستگاههای تاکسی میتوان به تمام نقاط شهر دسترسی پیدا کرد. توجه داشته باشید که شما جهت خرید بلیط پارک ساحلی آفتاب مشهد علاوه بر مراجعه حضوری می توانید با استفاده از وب سایت یا اپلیکیشن این مجموعه به راحتی و خیلی ساده و صرفا با چند کلیک اقدام به خرید اینترنتی بلیت مجموعه پارک ساحلی آفتاب کنید.

در رودخانه ، ماهی های سالمون ساکای که کاملاً رنگ قرمز به خود گرفته بودند به راحتی دیده میشدند و گاهی هم پرش میکردند. از وضعیت برف های فرو ریخته شده و تمیزی آن ها و همچنین وضعیت آب رودخانه که هنوز به طور کامل از وسط آن راه عبور پیدا نکرده بود میتوانست حدس زد که زمان ریزش بهمن ساعات اولیه صبح بوده است، شدت بهمن به حدی بود که با وجودی که جاده از دامنه کوه فاصله داشت کل جاده را پوشانده بود و پس از عبور از عرض رودخانه در آن سوی رودخانه متوقف شده بود .

برج سن ژاک، ساختمانی مستقل است که در وسط میدانی به همین نام واقع شده است. تالابهای بینالمللی هامون از سه تالاب 1 -هامون پوزک (تقریباً واقع در افغانستان) 2 -هامون سابوری/صابری (مشترک بین دو کشور ایران و افغانستان) و 3 -هامون هیرمند (واقع در ایران) تشکیل شده است. داستان از این قرار است که درخت هولوپو که درختی بلوطبن،درخت زندگی و محور جهان بود که سه مرتبه کیهان را به هم پیوست، در اثر وزش شدید باد جنوب ریشهکن شد و بر روی آب شناورگردید.اینانا که از آنجا میگذشت، آن را از آب گرفت و در باغ مقدسش در اوروک،کاشت.

ساعت 15:45 تهران را به قصد جاده چالوس ترک کردیم و در میدان حافظ کرج سه نفر از دوستان از نظر اباد کرج به ما ملحق شدند . من همان چوب وچرخ را که آماده پولک گردانی بود برداشتم و قصد داشتم قرقره با نخ 10 پوندی ام را که در کوله پشتی و به همراهم بود با آن تعویض کنم که متاسفانه تعلل کردم و با همان نخ 6 شروع به ماهیگیری کردم و البته پس از حدود 2 ساعت ماهیگیری نتیجه فقط در حد 3-2 ماهی 20 تا 25 سانتی بود ونه بیشتر. مسیر رفتن به چورت: در ۱۰ کیلومتری روستای چورت، در حد فاصل ساری تا کیاسر استان مازندران، دریاچه زیبای چورت انتظارتان را میکشد.

پس از این کار بروید چوب را بردارید و چرخ را بگردانید تا نخ روی قرقره جمع شود ، بدیهی است که باید به سمت نقطه ای که نخ را بسته بودید حرکت کنید. پس از طی مقداری از مسیر خودروها متوقف شدند و متوجه شدیم جاده در اثر بهمن سنگینی مسدود شده است . یکی دو هفته بود که مهاجرت ماهی های سالمون ساکای آغاز شده بود و من میدانستم رنگین کمان های بزرگ از رودخانه اصلی برای خوردن تخم های سالمون به این رودخانه می آیند ( ماهیان سالمون پس از طی مسافتی حدود 300 کیلومتر به آن رودخانه میرسند ). برای همین از قرقره ای که نخ 10 پوندی یا 4.5 کیلوئی روی آن بود استفاده کردم .هرچند این رودخانه در بعضی نقاط خیلی عریض تر از رودخانه کرج است ولی با این نخ و پولک صورتی- نقره ای شماره 3 فرانسوی ساخت خودم با بدنه کندوئی که وزنی حدود 11 گرم دارد به راحتی تمامی نقاط مورد نظرم را در آن سوی رودخانه لانسه می کشیدم .اما فقط 2 ماهی رنگین کمان کوچکتر از 30 سانت صید کردم و رها یشان نمودم.

بیست قدم پائین تر در پرتابی که خیلی امیدی به آن نداشتم یک ماهی بزرگ پولک را نوک زد و گرفت ، وقتی پس از لحظاتی در فاصله چند متری آنرا دیدم هیجان زده شدم چون یک ماهی زیبای استیل هد خیلی بزرگ بود. این رود در واقع از جمله رودهای بزرگ حوزه آمو محسوب میشود که در بین سفید کوه و سیاه کوه از شرق به غرب جریان دارد به طوری که از منبع الی کهسان هری تقریبا 560 کیلومتر فاصله را موازی با سفید کوه و سیاه کوه میپیماید و از منطقه کهسان به بعد رود مذکور استقامت شمال را گرفته و در حدود 95 کیلومتر فاصله را تا دهنه ذوالفقار طی میکند .

بسیاری از رودهای افغانستان از رشته کوههای مناطق مرکزی و شرقی این کشور سر چشمه گرفته، به سمت غرب و جنوب افغانستان جریان مییابند. از دیگر چشمه های تهران، چشمه شور است. بریتون هورگان، از اعضای تیم علمی پروژه مریخنورد استقامت و دانشیار علوم سیارهای دانشگاه پردو در ایالت متحده معتقد است که این ماموریت در دومین سال خود به جهت نزدیک شدن به دلتا بسیار هیجان انگیز شده است.

ساعت حدود 8 شب بود که آقای موسوی سرپرست تیم همدان مجددا تماس گرفت و از رسیدن تیم دیگرشان از علم چال به پناهگاه سرچال خبر داد . ما دانستیم که یک گروه از همدان در پناهگاه سرچال است و برای من جالب بود که بدانم آن ها شماره ما را از کجا پیدا کرده اند که بعد دانستم از روی شماره موبایلی که روی وسایل بارگذاری شده امان نوشته بودیم ودر پناهگاه سرچال موجود بود با ما تماس گرفته اند ، آقای موسوی از وضعیت بسیار خراب بالا میگفت و اینکه مه بسیارغلیظی منطقه را پوشانده و از اینکه تعدادی از نفرات گروه شان هنوز از علم چال به پناهگاه نرسیده اند نگران بود و به ما توصیه کرد که به هیچ عنوان صعود نکنید که ما در جواب ایشان گفتیم که ما با پیش بینی و آگاهی از وضعیت هوا طبق برنامه امان امروز و فردا را در قرارگاه خواهیم ماند وپس فردا به قصد سرچال صعودمان را شروع میکنیم و به ایشان نیز توصیه کردیم در صورت بروز هر گونه مشکل برای آنها روی تیم ما به عنوان تیم پشتیبان حساب کنند .

دیدگاهتان را بنویسید