رودخانه های مشهد – جاهای دیدنی اطراف مشهد

از دیگر جاذبه های این پارک وجود بنای تاریخی است که به مقبره سردار مفخم مشهور گشته است.پلان این بنا مستطیلی و طرح آن از یکی گنبد خانه در وسط و دو تا اتاق کوچکتر در دو سوی آن تشکیل شده است. موقعیت ساخت بنا در بلندای کوه ستبری دیوارها و ارتفاع برج و باروها قلعه جلال الدین را به دژی مستحکم و نفوذ ناپذیر تبدیل کرده است. آب به مقدار فراوان در صنعت موجود است و یک عامل حیاتی به شمار می رود. با این اوصاف لوور، از مهمترین جاذبه های گردشگری پاریس به شمار میآید. یکی از جذابیتهای منطقه گردشگری سراب گاماسیاب، وجود حیوانات و پرندگان زیبا در منطقه است.

علاوه بر این در همین مکان، جشنها و جنگهای شادی فراوانی در مناسبتهای گوناگون و اعیاد برگزار میشود که شرکت در آنها خالی از لطف نیست. در عين حال عهدنامه به دولتي كه بر اثر اين تغيير بخشي از سرزمين خود را از دست ميدهد ، اجازه داده است ظرف چهار سال ، پس از آگاهي از تغيير بستر رودخانه را به بستر سابق باز گرداند . انسان های اولیه در مورد پدیده های طبیعی یک توجیه ای پیشا علمی داشته که به تخیل آمیخته بوده اسطوره گاو ماهی یا همان گاماسی حاصل اولین اندیشه ها و دریافت های تخیلی بشر پیرامون آفرینش زمین است براساس این اسطوره زمین برروی شاخ گاوی بوده و این گاو نیز بر پشت ماهی سوار بوده که در دریایی کیهانی شنا میکرده است در باورهای کهن طواری روز شب و فصل ها و حتی پیش آمد زلزله ناشی از حرکت و این گاو ماهی بوده هرچند ممکن است نام رود گاماسیاب از اسطوره گاو ماهی نگرفته نباشد اما دست کم در لحفظ هماهنگی زیادی دارد.

کاروانسرای یا رباط قره بیل یکی از دیگر کاروانسراهای تاریخی شهرستان گرمه است که به احتمال فراوان قدمت بنای اولیه آن به قرون 4-5 هجری می رسد و د رمتون تاریخی از آن به نام رباط املوتلو یاد شده است. دیدن خواب یک رودخانه آرام عادی بدون هیچ حادثهی قابلتوجه یا هدفی نشان میدهد که شما در حال حرکت همراه با جریان زندگی هستید. با توجه به اینکه زندگی کیخسرو را ادامة حیات سیاوش دانستهاند(آیدنلو، 1388: 25، بهار، 1384: 246 و مسکوب، 1354: 244 ) اینطور به نظر میرسد که میتوان کلیت داستان زندگی کیخسرو را مرحلة «بازگشت سفر قهرمان» در زندگی سیاوش دانست که خود نکتهای قابل تأمل و معنادار است.

رها باشید که زندگی کوتاهست. زمانی که دیواره نهر قائم باشد شیب دادن آن به منظور ساخت سنگ فرش مقرون به صرفه نیست و ساده ­ترین راه این است که قطعات سنگی را در نزدیکی لبه دیوار انباشته کرد. خانواده های شناسایی شده شامل: Cyprinidae – Siloridae – Baltoridae Cobitidae – Poecilidae – Percidae – Gobiidae می باشند که خانواده کپور ماهیان با ۱۵ گونه در رودخانه ارس و ۱۱ گونه در دریاچه ارس از بیشترین تنوع برخوردار هستند.

پراکنش جغرافیایی گاماروس ها از خانواده ی گاماریده در دریاچه­ی خزر، آب های شیرین آسیا و اروپا علی الخصوص در نواحی کناره های اقیانوس آرام و بین دریای سیاه انتشار و گسترش یافته اند؛ آن­ها هم­چنین در ارتفاعات البرز، استان مرکزی، استان فارس، استان اردبیل گزارش و مشاهده شده اند(1،6،22). این بنا 4 مناره در طرفین ورودی اصلی دارد که روی 2 مناره کلمه محمد 12 بار به شیوه کاشیکاری معلقی تکرار شده است. این بنا 34 اتاق با دو تالار بزرگ به نامهای تالار آیینه و تالار موزه دارد که با سبک های آیینه کاری، کاشی کاری، و گچبری مزین شده بود.

سیاوش از بهر پیمان که بست نجنگید و کیخسرو از بهر پیمان که داشت جنگید؛ زیرا او نیز همانند همة آفریدگان نیک با جهان در پیمانی است که خویشکاری او عمل بدان است: جنگیدن با هر پیمانشکن و بیدادگر، جنگیدن با هر افراسیاب.»(مسکوب،1354: 198) آنچه در ادامة این نبرد از وجود کیخسرو برمیخیزد، بروز باورهای معنوی است که از خصایص کهنالگوی «فرزانه» است؛ زیرا «کهنالگوی «فرزانه» از فعالیتهای معنوی مانند دعا و نیایش برای ایجاد ارتباط و آگاهی درونی استفاده مینماید.»(پیرسون و کیمار، 1392: 118) در ادامة جنگ با افراسیاب شاهد شکوفایی این خصلت در نهاد کیخسرو میتوان بود. غار گاماسیاب نتیجه عمل فرسایش آب های زیرزمینیه که بر اثر آن کربنات کلسیم در آب های اسیدی (آبهای حاوی دیوکسیدکربن و اسیدهای آلی) انحلال یافته.

«به هر اندازه که ذهن ما از کثرت کلمات پربارتر باشد، همه همان اندازه اندیشیدن برایمان آسان­تر و مایه دادن به ماده خام اندیشه­ای که ذهن از آن بار برداشته ممکن­تر و بیان آنچه در ذهن گسترش یافته سهل­تر خواهد بود، چرا که «اندیشیدن» با کلمات صورت می­گیرد نه با اشکال و تصاویر.» (برگزیده­ شعرهای احمد شاملو، بامداد، چاپ دوم، 1350، مقدمه) بنا بر این شاعر باید با در اختیار داشتن دامنه­ی وسیعی از واژه­ها، در بیان مفاهیم ذهنی و شاعرانه­ی خویش از تمام ظرفیت­های واژگان بهره گیرد و البته در این مورد باید دقت لازم را به عمل آورد.

این قلعه با مصالح سنگ و ساروج بر بلندای کوهی بنا شده که بر تمام دشت اطراف مشرف است. تزئینات خارجی بنا شامل کاشیکاری هفت رنگ، معلقی و اشکال گل و بوته و نقوش انسانی و حیوانی است. کمترین میزان متوسط ماهانه دمای ثبت شده در سردترین فصل سال در آغشت ۹ درجه سانتیگراد و حداکثر آن در گرمترین فصل سال ۴۲ درجه سانتیگراد بوده است. توجه بین المللی به نیازهای کشورهای در حال توسعه متمرکز شده است. باله پشتی در بخش عقبی تیره است. روستای خسرویه در دامنه رشته کوههای زیبای شاه جهان و در فاصله 25 کلومتری جنوب غربی فاروج در دل دره ای سبز سر سبز جای گرفته است.

این رودخانه در ۲۷ کیلومتری جنوب غرب مشهد، انتها سیدی، جاده مغان، بعد از تقاطع پرنواز، سمت راست، جاده مجد، سمت راست، روستا مجد قرار گرفته است که از کوه درخت جوز در رشته کوه بینالود سرچشمه گرفته است. بدین ترتیب چشمه سمت نهاوند به “گاو ما سی آو” (گاو در آب سمت ما) و چشمه سمت الشتر به “که ما سی آو” (کاه در آب سمت ما) خوانده شدند که امروزه به گاماسیاب و کهمان معروفند. بینِ ما عشق حکم میکند. 31- آزمایشی در مورد باران بنویسید. از زیباترین آبشار های این استان می توان به آبشار شیرآباد، لوه، کبودوال، گلستان، باران کوه، زیارت، دوآب و شادان (هفت طبقه) اشاره کرد که هر کدام در گوشه ای از این استان سرسبز سکنی گزیده اند و زیبایی این استان را صد برابر کرده اند.

مسیر این رودخانه در مواقع بارندگی ناامن بوده و سابقه سیل های ویرانگری دارد. قلعه جلال الدین یکی از برجسته ترین قلعه های نظامی خراسان قلمداد می شود که در سده های 7-6هجری ساخته شده است. این بقعه مدفن امامزاده سلطان سید عباس فرزند امام موسی کاظم است که در دوره حکومت بنی عباس از مدینه وارد خراسان شده و در اواخر سده دوم هجری وفات یافته است. وسعت این شهر کهن در حدود 150 هکتار و مساحت ارگ(کهندژ) حدود 5 هکتار است. سد دز که در اسفند سال 1341 به بهرهبرداری رسید دریاچهای به طول 65 کیلومتر و مساحت 225000 کیلومتر مربع را به وجود اورده است که گنجایش 3.3 میلیارد متر مکعب آب را دارد.

سراب گاماسیاب یکی از سردترین و طولانیترین آبهای ایران است. سراب گاماسیاب حدود ۱۰ کیلومتر از شهر نهاوند را باید به طرف سهراهی نهاوند-ملایر-بروجرد طی کنید تا به پاسگاه قلعه قباد رسیده و از این پاسگاه، یک مسیر آسفالته را طی کرده و به نورآباد برسید. به گزارش ایرنا، فیلمهای سینمایی و تلویزیونی و انیمیشن قدمگاه، آسمان خراش، آخرین روز سال، شاهزاده روم، خانه دلفین، زندانی ها، گوشی قرمز، هرگز دروغ نگو، پیله و پروانه، رژیم طلایی، کریستوفر رابین، فلورا و سنجاب شگفت انگیز، روباه شگفت انگیز، گرین لند، لیلی با من است، آخر بازی، میراث استاد ایپ، گروه وینز بر فراز اورست، تاریخ شخصی دیوید کاپرفیلد، آشوب متحرک، لبه پرتگاه، بالا رو نگاه نکن، با ۱۰۰ تماس بگیر، شرلوک هولمز در فرار بزرگ، چهار بچه و نصفی، کرامبل و سند معدن طلا، خانم راننده، مزرعه باکلی، مردی از رودخانه برفی، روز هشتم، یک تکه نان، هپی خواهد گریخت، آپارتمان شماره ۱۳، دروغگو دروغگو، آهسته آهسته، دایه مکفی، زندانی ها، معجون زمان ۲، بامبل بی، آقای تشویق، خانه خراب کن ۲، ۲۳ نفر، غریبه ها در شهر، بالن، سلسله جنگجویان، گرو، شهر موش ها، من و اسب آبی، آوای وحش، جاده یخی، مدرسه خرگوشها ـ نگهبانان تخم مرغ طلایی، شاهزاده روم، قطار دایناسور ـ جزیره ماجراجویی، ماهی فضانورد، ریون ناقلای کوچولو ـ معمای گنج، گل، رویای آبنباتی، بنیامین، سفرهای گالیور، سین نهم، گلابو سیتابو، دندان طلا، متولد سی ام اسفند، چای سرد، بهشت موازی، گره گشا، کوچه پشت کلانتری، ایلماه، زندانی ها، آقای هفت رنگ و پاستاریونی در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه، جمعه، شنبه و یک شنبه ۲۵ تا ۲۹ اسفند ماه از شبکههای سیما روی آنتن میرود.

چرا مار آدم و حوّا را وسوسه کرد تا از میوه درخت دانش بخورند؟ عباس زرنگار – باغدار باغستان سنتی قزوین – در گفتوگو با ایسنا حرفِ دل باغداران سنتی قزوین را میزند و میگوید: جلسات زیادی در طول چند سال گذشته برگزار شده است، اما هیچ وقت از باغداران نخواستهاند که وارد گود شوند. که در شهر نهاوند قرار دارد.سراب گاماسیاب در همدان که سرچشمه بسیاری از رودخانهها است، سراب گاماسیاب در ۲۰ کیلومتری جنوب شهر نهاوند قرار گرفته است. درکش:این روستادرفاصله 30کیلومتری جنوب غربی شهرآشخانه واقع شده است و از جاده اصلی 2 کیلومتر فاصله دارد. آبشار بیار: این آبشار به فاصله یک کیلومتری جنوب شهر آشخانه ودرجوارروستای بیارواقع شده است .

هم چنین در مسیر رود آسیاب های آبی دزفول در چن نقطه وجود دارد که برای آرد کردن گندم در گذشته مورد استفاده بوده است. روستای سنگان، رودخانه و آبشار معروف آن نیز در نزدیکی روستاهای کن و سولقان قرار دارند. از برجهای معروف این منطقه می توان به برج لیان و دیگری مجتمع مسکونی رویال آجودانیه اشاره کرد. کهندژ 29 برج به ارتفاع حدود 11 متر دارد و دروازه اصلی آن در شمال شرقی واقع شده است. در بخش جنوبی کلیسا، برج ناقوس دوطبقه ای وجود دارد کهبر روی ۴ ستون از سنگ سرخ قرار گرفته است.

در گذشته این منطقه با نام لوکنی نیز شهرت داشت. واقع در دهستان گاماسیاب در غرب استان همدان، از دامنههای شمالی ارتفاعات گرین به نام سراب گاماسیاب سرچشمه میگیرد و در استان کرمانشاه با پیوستن در دشت چمچمال جاری گشته سپس در نزدیکی بیستون با پیوستن رودخانه دینور و سراب بیستون امتداد و سپس با پیوستن به رودخانه قره سو رودخانه سیمره تشکیل میگردد و در نهایت به دریایی خلیج فارس میریزد. در رابطه با نام گذاری این دو سراب اهالی نهاوند داستانی نقل می کنند که طی آن گاوی با بار کاه در چاهی بر فراز کوه گرین سقوط کرده و پس از مدتی جنازه آن به همراه آب از غار بالای سراب گاماسیاب خارج می شه، در حالیکه بارکاه آن از سرچشمه سمت دیگر کوه خارج می شه.

و همینجا یادِ رضا پور آذر رفیقی که در غربت(سوئد) در گذشت را زنده نگاه میدارم. در طول سال گردشگران زیادی را به خود جلب می نماید. این مجموعه تاریخی را می توان جزو عظیم ترین میراث های خشتی ایران تلقی کرد که در طول تاریخ همواره به عنوان یکی از شهرهای مهم در حاشیه جاده معروف ابریشم قرار داشته است. در سمت چپ، جادهای خاکی است که با طی کردن آن به سرچشمه سراب گاماسیاب میرسید. هستند. این محوطه جنگلکاری شده را در بالادست چشمهها میتوان دید. محمد صادقی افزود: زمانی که آب موجود نیست مسئولان و مدیران کشور باید میزان خسارت کشاورزان را برآورد کنند و بخشی از آن را تقبل کنند نه اینکه تمام خسارات را گردن کشاورزان بیندازند.

دیدگاهتان را بنویسید