ده طبیعت بکر ایران که باید ببینید – ستاوین

با توجه به این دو روشِ ترجمه، سبزیانپور از روش ترجمۀ معنایی استفاده کرده است که این نوع ترجمه برای ترجمۀ متون یا عناصر توصیفی، متنهای اطلاعاتی و ترجمه متون مقدّس استفاده می­شود. با توجه به ارزش بالای این وسایل، پرداخت کمی بیشتر منطقی است. قیمت بلیط سرزمین موج های آبی بسته به سانس دلخواه شما و شرایط سنی درخواست کنندگان متفاوت است. شخصیت پروفسور بازیما نماد دانشمندی جهانگرد است که در دور تا دور دنیا نمونه های علمی جذابی را جمع کرده و اکنون در پارک علمی ای که تاسیس کرده برای تمام مراجعه کنندگان در معرض دید قرار داده است.

این پیست تنها با هدف تفریحی تاسیس نشده است بلکه در آن میتوانید توسط تیم اسکی خراسان رضوی آموزش ببینید. در دامنه های بینالود و در کنار دریاچه سد مجموعه تفریحی گردشگری چالیدره میزبان گردشگران و زائران خراسان رضوی است. با تفریحات آبی بانجی جانپینگ، ماهیگیری، تله ستیژ، تله کابین، غواصی، کشتی شناور برای پذیرایی، تلی ستیژ و رستوران چالید و برج گردان یکی از قطب های گردشگری استان و بین دیدنی های مشهد یکی از زیباترین مناطق تفریحی این شهر به شمار می آید. هوای پاک کوهستان، باغ های میوه و کباب خوش طعم گردشگران و زائران بسیاری را به سوی این مناطق از دیدنی های مشهد می کشاند.

از این رو در اکثر کشور ها پالایشگاه های عظیم و کارخانجات ذوب فلزات معمولا در نزدیکی دریاچه ها و دریا ها تاسیس می شود تا از آبی که به وفور وجود دارد استفاده کنند و نیاز نباشد آب را به یزد و اصفهان ببرند. برای رسیدن به این آبشار زیبا و البته ترسناک باید وارد استان اصفهان و شهر سمیرم شوید و از آنجا به جاده سمیرم-یاسوج رفته بعد از پشت سر گذاشتن روستای چهارراه به جاده ی خاکی میرسید با ورود به آن به دوراهی میرسید راه سمت چپ را پیش میگیرید دو راهی دیگری بر راه شما قرار میگیرد و دوباره به سمت چپ میروید تا به روستای آب ملخ می رسید از روستا تا آبشار آب ملخ حدود یک ساعت پیاده روی در مناظر زیبای روستا در پیش دارید .

تاریخ تاسیس منطقه از ابتدا تا اکنون:این منطقه از سال 1380 به عنوان منطقه حفاظت شده تحت مدیریت قرار گرفته است . منطقه حفاظت شده جاسک شرقی غربی و گابریک از سه بخش مجزا تشکیل شده است. دهستان گابریک نام دهستانی است در بخش مرکزی از توابع شهرستان بندر جاسک استان هرمزگان در جنوب ایران است.در مسیر جاسک کهنه به جاسک (نزدیک ایست بازرسی ) از منطقه حفاظت شده حرای جاسک میگذرد. سرزمین موج های آبی با وسعتی به بزرگی یک شهرک (23 هزار متر مربع) اولین و بزرگترین پارک آبی ایران و یکی از بزرگترین پارک های آبی سرپوشیده ی خاورمیانه و جذاب ترین و معروف ترین پارک آبی بین دیدنی های مشهد است.

از دیگر امکانات این پیست میشود به بالابر تله اسکی، رستوران و کافی شاپ اشاره کرد علاوه بر اینها اگر علاقه مند به تفریح برفی و جذاب اسکی هستید و قصد بازدید از این پیست را دارید بهتر است بدانید در نزدیکی این پیست خوابگاهی تاسیس شده تا با آرامش بتوانید از این بخش از دیدنی های مشهد بازدید کنید. ییلاقات طرقبه و شاندیز از مناطق خوش آب و هوای دامنه های کوه بینالودند و معروف ترین و جذاب ترین بخش دیدنی های مشهد محسوب میشود.

این مناطق از غرب به شرق تحت عناوین جاسک مرکزی(غربی)، جاسک شرقی و گابریک نامیده می شوند. مناطق حفاظت شده حرای جاسک با استفاده از معیار آبزیان (ماهیان) در سه منطقه حفاظت شده شامل جاسک غربی(خور مرکزی)، جاسک شرقی(خور خلاصی) و گابریک و جگین(خور گابریک) تقسیم شده است. گابریک به مساحت 27712 هکتار در مختصات N2536 و E5820 در 70 کیلومتری بندر جاسک واقع شده است. در خیابان پاریس را تقسیم کرده اند، یکی مسیری طولانی از شمال به جنوب (از بولوار استراسبورگ تا پولوار سن میشل) و دیگری خیابانی از شرق به غرب (از خیابان فابورگ سن آنتونی تا لا -دِفانس) است.

در شهر مشاغل کودکان کارالند برای رفاه حال بازدیدکنندگان و جذابیت محیط برای کودکان امکاناتی چون کافه تریا، سینما، سن برای برگزاری جشن ها و کافه تریا نیز وجو دارد. آدرس طرقبه و شاندیز مشهد : طرقبه و شاندیز مشهد منطقه ای ییلاقی با وسعت 1600 متر مربع می باشد که در بین دره های رشته کوه بینالود قرار گرفته و در فاصله ی 18 کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. طرقبه و شاندیز دو روستای حاشیه ای مشهد است که در کنار هم قرار گرفته اند. این قلعه یکی از جاهای خاور بیبی شادلو (خواهر یارمحمدخان سهامالدوله، حکمران بجنورد معاصر با ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه قاجار) در سفرنامه خویش شرحی از این قلعه آورده است.

برای آشنایی با این جاذبههای گردشگری و آگاهی از اینکه از چه مسیری میتوان به این مقاصد رسید در ادامه با روزیاتو همراه باشید. از گذشته های دور زائران و مسافران و بازدیدکنندگان دیدنی های مشهد هنگام سفر به مشهد زعفران، زرشک، نبات فیروزه، عقیق، دیگ سنگی و پادرازی سوغاتی می آوردند. پارک علمی پروفسور بازیما یکی از دیدنی های مشهد برای کودکان است که واقع در طبقه چهارم مجموعه گردشگری سپاد با 2400 مترمربع مساحت اولین پارک با موضوع علمی در ایران است، پس از کورپوس هلند و سنگاپور، سومین پارک با محوریت سفر به درون بدن انسان میباشد.

اسم زاینده رود آدم را یاد اصفهان میاندازد و وقتهایی که زاینده رود پرآب است و در اصفهان جاری، یکی از سرزندهترین وقتهای شهر را می توان دید؛ زاینده رود یا زندهرود به معنی رود زندگیبخش، قسمت اصلی اش از کوهرنگ در چهارمحال و بختیاری سرچشمه میگیرد. این مجموعه که در 17 کیلومتری شهر مشهد و از دره های فرعی شهرستان طرقبه – شاندیز قرار گرفته است. موزه خراسان که با الهام از کلات نادری ساخته شده و بر فراز این کوه و کنار استخر بزرگ قرار دارد.این موارد به علاوه ی هتل های بسیار خوبی که در کوه سنگی وجود دارد نظر گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می کند.

رودخانه پارانا (به پرتقالی: Rio Paraná) با 4880 کیلومتر طول، دومین رود بزرگ آمریکای جنوبی بعد از رودخانه آمازون است، که پس از سرچشمه در برزیل، در مسیری به سوی جنوب غربِ کشور پیش میرود و پس از آن به سمت جنوب جریان مییابد و پیش از برخورد با رودخانه ایگواسو (به پرتقالی: Rio Iguaçu)، مرزی آبی بین دو کشور پاراگوئه و برزیل را پدید میآورد. او پس از بازگشت کتابی از خاطرات خود در آمازون منتشر کرد و نام آن را «گمشده در جنگل» گذاشت.

کوهسنگی دو کوه کله قندی از رشته کوه های بینالود است که علت نام گذاری آن نیز همین بوده است. جنگلهای حرا بنام تمر با نام محلی، و مانگرو به زبان انگلیسی نام می برند ! راه رسیدن به این پیست اسکی راهی کوهستانی می باشد چون پیست شیرباد در دامنه ی قله شیرباد واقع شده است که بلندترین قله ی رشته کوه بینالود و بلندترین قله ی سه استان خراسانو خودش از زیباترین دیدنی های مشهد می باشد. استفاده از این امکانات کاملا رایگان است و شما، میتوانید تا هر زمان که دوست داشتید از آنها استفاده کنید. بخش عمده پژوهش یعنی شناسایی دقیق کانونهای جمعیتی، موقعیت هر مکان مسکونی نسبت به رودخانه زایندهرود، معادن و کارخانهها، نسبت تعداد بیماران به جمعیت هر مکان و شناسایی مهاجرتها و ترکیب جمعیتی منطقه تنها به روش میدانی و شیوه تاریخ شفاهی امکانپذیر بود؛ زیرا در مراکز محلی، منطقهای و استانی اطلاعات و آمار مطمئنی وجود نداشت.

در این بازار علاوه بر اینکه محلی برای خرید سوغاتی است، از نظر معماری هم جذابیت دارد، معماری سنتی این بازار در کنار مراکز فروش صنایع دستی و فروشنده های زعفران و نبات و تسبیح های رنگارنگ همچون نقاشی ای گیرا بخشی از دیدنی های مشهد است که هر مسافری را به سوی خود میکشاند. امروزه مسئلة آب به یک چالش بسیار حساس و تعیین کننده تبدیل شده است؛ تا جایی که مسائل سیاسی و حتی عملیات نظامی را به دنبال داشته است و در آینده نیز منشأ مناقشات بینالمللی اغلب کشورها خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید