خاطرات تلخ و شیرین سالهای جنگ در کوچهپسکوچههای جوادیه

اصرار خوارج بر جنگ:با وجود ارتكاب انواع قتل و راه زنى از سوى خوارج، حضرت باز مى كوشيد با آنان با صلح و مدارا رفتار كند و از جنگ جلوگيرى كند. 4. احتمال حمله به مردم بى دفاع:لشكريان حضرت، كه با تجهيزات و آمادگى كامل در حال حركت به سوى جنگ با معاويه بودند، با مشاهده اين اوضاع و شنيدن اخبار قتل هاى زنجيره اى كه شامل زن و بچه نيز مى شد، نمى توانستند خانواده هاى خود را در كوفه، در كنار قرارگاه خوارج، گذاشته و با آرامش خاطر به جنگ با شاميان در مسافت هاى دور بپردازند; چرا كه امكان اين وجود داشت كه خوارج از عدم حضور امام(عليه السلام)در كوفه و اشتغال لشكر به جنگ با معاويه، از فرصت استفاده كرده، به كوفه حمله نمايند و مردم آن را بكشند.

با پایان یافتن جنگ ایران و عراق، کشورهای عربی به دنبال وصول پولهای خود بودند؛ اما صدام دستش خالی بود و برای پرداخت بدهیهای خود به منبع مالی نیاز داشت. امروزه کشورهای پیشرفته دست به توسعه سیستمهای تسلیحاتی زده اند که در قالب شبکه های ماهواره ای ارتباطی با هم ارتباط دارند و اطلاعات به دست امده را به سرعت با هم در میدان نبرد به اشتراک میگذارند . در واقع تا دو دهه پیش جنگ الکترونیک معمولا توسط یک هواپیما بر ضد هواپیما و یا پدافند انجام می شود ولی با گسترش استفاده از پدافند زمینی ،سیستم های جنگ الکترونیک زمینی نیز برای ایجاد اختلال روی ارتباط های ماهواره ای، رادار ها و اواکسها و یا حتی شناورهای دشمن از روی زمین مورد استفاد قرار میکرند.

تجهیزات جنگ الکترونیک برای نیروی زمینی برای ایجاد اختلال روی مکالمات دشمن و یا ارتباط ماهواره ای است . این سیستم باید دائما در برابر دشمن ارتقا یابد برای نمونه غلفا مشهورALQ-218 که یکی از مشهورترین و قویترین غلاف های جنگ الکترونیک هان است در امریکا روی هواپیماهای پراولر و امروزه روی گراولر(نسخه بهبود یافته سوپر هورنت) سوار می شوند. امریکا فهمیدند که برای نمونه موشک سام2 از طریق امواج رادیوی که از سایت اتش ارسال می شود هدایت می شود از این رو انها تلاش در ایجاد اختلال در راه ارتباطی موشک کردند .

اگر چه نمونه هایى از جنگ را مىتوان براى نظریه فوق پیدا کرد؛ ولى جنگ فقط به دلایل و علل سیاسى انجام نمىشود. مسئله اینجا است که نفت ونزوئلا کمترین شباهت را با نفت روسیه دارد و نفتی که میتواند بازار را متعادل کند فقط نفت ایران است. 3. عدم تحويل قاتلان:با وجود اين، حضرت باز به مدارا با خوارج پرداخت و به جاى شروع جنگ، از آنان خواست فقط قاتلانِ مقتولان بى گناه را به حضرت تحويل دهند تا به مجازات قصاص برسند. با مأيوس شدن حضرت از هدايت خوارج، حضرت هنگام شروع جنگ، پرچمى به دستابوايوب انصارى، صحابه معروف پيامبر(صلى الله عليه وآله)، داد تا هركس در زير آن پرچم قرار گيرد يا خود را از قرارگاه خوارج جدا كند و به كوفه يا مدائن حركت كند، در امان خواهد ماند.

تنها يك گروه لجوج و كج فهم قريب 2800 نفر باقى ماند كه از تصميم خود مبنى بر ترك جنگ منصرف نشد.59بنابراين، بايد گفت: جنگ نهروان يك جنگ تحميلى براى امام(عليه السلام) بود و حضرت مى كوشيد با راهكارهاى گوناگون از وارد شدن در عرصه جنگ اجتناب كند كه متأسفانه تحجّر و قشرى بودن انديشه خوارج مانع آن شد. این فضا، امکان اغواگری با ایجاد جاذبههای گوناگون و خلق بسترهای لازم برای سوار شدن به امواج احساسات را به خوبی فراهم میسازد. طی جنگ جهانی دوم جنگ الکترونیک شکل گسترده تری گرفت و هواپیماهای المانی برای بمب باران شبانه بر فراز انگلستان از طریق یک پهنای باند رادیویی استفاده میکردند که از مناطق اشغالی المان با دکل های به طرف انگلستان ارسال می شد .

کنیایی ها تنها در اوایل جنگ جهانی دوم و پس از تصرف اتیوپی توسط ایتالیا، از نزدیک جنگ را تجربه کردخ اما سهم زیادی در نبردهای بعدی در آفریقا و دور از مرزهای خود داشتند. جنگ الکترونیک طی جنگها مختلف ارزش خود را نشان داده ولی جنگ ویتنام و جنگ سال 1973 اعراب و اسرائیل به شکل خاص اولین انها بود. مورد بعدی در جنگ سال 1973 بود زمانی که طی دو هفته اول جنگ اسرائیل در برابر چتر دفاعی مصر حدود 102 جنگنده ازش دست داد که بخش عمده ان مربوط به پدافند بود ولی به سرعت غلاف های جنگ الکترونیک وارد شد و توانست تلفات را به کمتر از 20 فروند در هفته دوم کاهش دهد.

اخبار مزبور در حالى به حضرت رسيد كه آن حضرت با لشكرش در راه جنگ دوم با معاويه بود. قسم دوم روايات خاصى است كه با تعيين و مشخص كردن نام خوارج به عنوان «مارقان» و مكان جنگ (نهروان) بهترين دليل بر حقّانيت جبهه حضرت در اين نبرد است. ايجاد و القاء وجود تضاد و تفرقه در جبهه رقيب باعث عدم انسجام و يكپارچگي شده و رقيب را مشغول مشكلات دروني جامعه حاميان خود مي كند و از اين طريق از اقتدار و انرژي آن كاسته و قدرتش فرسوده شود.

خوارج پس از پذيرش حكميّت و صلح بامعاويه، به اشتباه و گناه خويش پى بردند و براين اعتقاد شدند كه حكميّت يك گناه و موجب كفر است و حكمى و حاكمى جز خدا نيست: «ان الحكمُ الا للّه.» آنان خود از گناه خويش توبه كردند و از امام(عليه السلام)خواستند كه وى نيز از گناه خويش (پذيرش حكميّت) توبه كند و در صورت عدم توبه، گناه كار و كافر خواهد ماند. اما ظهور خوارج به صورت يك گروه رسمى و مخالف مربوط به جنگ صفين و پذيرش حكميّت از سوى حضرت مى شود كه تحت اكراه و فشار خود خوارج انجام گرفت.

2. كشتار شيعيان و ايجاد اغتشاش: از آن جا كه خوارج، امام(عليه السلام) و شيعيان وى را به دليل پذيرش حكميّت كافر مى دانستند، خونشان را حلال برمى شمردند و با اين نظر خود دست به قتل هاى متعددى زدند. ريشه و خاستگاه تفكر مزبور در عصر پيامبر(صلى الله عليه وآله) ضبط شده است; وقتى آن حضرت غنايم جنگى را تقسيم مى كرد، براى تشويق مشركان تازه مسلمان، به آنان مقدارى سهم بيش ترى اعطا كرد. 1. تشكيل گروه هاى براندازى: در پيش ذكر شد كه امام(عليه السلام)مدارا و تساهل با خوارج را منوط به عدم اقدام عملى و مسلّحانه عليه حكومت خويش كرده بود.

در میدان جنگ چنین منتشر شد که امامتان درخواست صلح کرده است. برخی مستشرقان، با تفکیک وقایع دوران مکه از مدینه، بر آناند که جنگْ گریزی پیامبر در دوران مکه ناشی از ضعف بنیه نظامی او بوده است و بدون توجه به ماهیت رسالت آن حضرت، خواستهاند از وی چهره ای جنگ طلب بسازند و چنین بنمایند که اسلام به زورِ شمشیر گسترش یافته است. مارکسیستها از یک سوء عقیده دارند تقسیم کار و برقرارى اصل مالکیت خصوصى، طبقات مختلفى را در جامعه بشرى ایجاد کرده است و تا زمانى که این طبقات باقى باشند، جنگ نیز وجود خواهد داشت و از سوى دیگر، آنها براى تحقق کمونیسم جهانى، جنگ را لازم مىدانند؛ و آن جنگى است که بین طبقه کارگر و طبقه سرمایه دار روى خواهد داد.(43) شکى نیست که عامل اقتصادى مىتواند در بروز جنگ نقش داشته باشد؛ امّا چنین عاملى نمىتواند به صورت مطلق، ریشه همه جنگهاى بشرى، مانند جنگهایى که در جهت گسترش دین و یا حفاظت از آن انجام مىشود باشد.

دیدگاهتان را بنویسید