جواب سوالات کتاب علوم دوم دبستان – ❤️ پست روزانه

شما معمولا برای سفر به شمال کدام شهر یا روستا را انتخاب میکنید؟ 6- کدام دین ها در آسیا گسترش یافته اند؟ با توجه به مطالب گفته شده طول آبشکن ها نیز معمولا ُ1 تا 4 برابر فاصله بین دو آبشکن توصیه می شود. کیلومتر عرض با توجه به ابعاد عظیم آن ، از آنجا که عرض آن در برخی بخشها می تواند به بیش از 48 کیلومتر برسد ، به عنوان “El Río Mar” شناخته می شود. آمارهای سد سه دهانه حیرتانگیز هستند: ۱۸۵ متر ارتفاع، تقریباً دو کیلومتر عرض، قالب بتون تقریباً ۳۰ میلیون مترمکعب، سیلگیری ۳۰ هزار هکتار از زمینهای کشاورزی و در نهایت ایجاد مخزنی به اندازه تقریبی ۳۱ هزار مایل مربع (۸۰۲۸۹.۶۳۱ کیلومتر مربع).

آمارها حیرتانگیز هستند: ۱۸۵ متر ارتفاع، تقریباً دو کیلومتر عرض، قالب بتون تقریباً ۳۰ میلیون مترمکعب، سیلگیری ۳۰ هزار هکتار از زمینهای کشاورزی و در نهایت ایجاد مخزنی به اندازه تقریبی ۳۱ هزار مایل مربع (۸۰۲۸۹.۶۳۱ کیلومتر مربع). روستای افجه از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیران در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی تهران و در جوار دشتهای هویچ و گرچال و قله ساکا واقع شده است. سد رودخانه سالوین یا نو که در مسیر خود از سایت میراث جهانی یونسکو واقع در استان یونان (Yunnan) چین میگذرد، سدی است که قرار است بر روی رودی بسیار مهم از آسیای جنوب شرقی زده شود.

رودخانه یانگ تسه دارای بزرگترین سد جهان است که بزرگترین نیروگاه برق آبی جهان را تغذیه می کند. به TOP 3 می رسیم و رود یانگ تسه را می بینیم که طول آن 6300 کیلومتر است ، حوضه هیدروگرافیک 1.800.000 کیلومتر مربع و میانگین جریان 31.900 متر مربع بر ثانیه است. تنها یک پنجم کل آب شیرین روی کره زمین را در خود جای داده استبه و حاوی آب بیشتری نسبت به رودخانه نیل ، یانگ تسه و می سی سی پی است. رود نیل دومین رودخانه طولانی جهان استبه طول آن 6،853 کیلومتر ، حوضه هیدروگرافی 3،349،000 کیلومتر مربع (سومین بزرگترین جهان) و میانگین جریان 5100 متر مربع بر ثانیه است.

بنابر گفته مسئولان این مجموعه به عنوان بزرگترین پارک آبی طبقاتی جهان، آوازه خود را به گوش سراسر مردم دنیا رسانده است. در بین قاره های جهان، تنها دو قاره آسیا و اروپا به هم چسبیده اند به همین دلیل، بعضی از جغرافی دانان این دو قاره را یک قاره دانسته و آن رااوراسیا نامیده اند. اتوبوسهای گردشگری مسافت ۴۰ کیلومتری (۲۵ مایل) را از کنار رودخانه گلآلود شهر ایچانگ (Yichang) طی کرده و در نهایت پس از گذر از ایستگاههای متعدد ایست بازرسی نظامی که این مرکز توریستی را کنترل میکنند، گردشگران را در برابر یکی از بزرگترین سازههای مصنوع و شاهکارهای مهندسی جهان قرار میدهند.

آیا این سیل گلآلود میتواند نشانههای رانش زمین را در خود داشته باشد؟ آیا مصر به آفریقا تعلق دارد؟ این منطقه از طریق استان یوننان ، جایی که دره های شگفت انگیزی در آن شکل گرفته است ، در فهرست میراث جهانی قرار دارد. برآوردها حاکی از آن است که تخریب و فرسایش زیستمحیطی هر ساله هزینهای معادل ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را میبلعد ، از طرف دیگر بحران آب به یکی از دغدغههای اصلی مردم چین تبدیل شده به طوریکه هر از چند گاهی معترضان شهری را وادار به عکسالعمل میسازد و البته برخی از این اعتراضات به خشونت هم کشیده میشوند.

تخریب و فرسایش زیستمحیطی هر ساله هزینهای معادل ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی چین را میبلعد، از طرف دیگر بحران آب به یکی از دغدغههای اصلی مردم این کشور تبدیل شده است. اپولونیوس یکی از نخستین کسانی است که به تحقیق رشتهء نامرئی سنتی که افراد و اقوام دو جهان مزبور را به یکدیگر مرتبط می ساخت، پرداخته است. و در آخر اینکه تاثیرات فیزیولوژیکی این بیخانمانی و رانده شدن از محل سکونت ابتدایی چطور میتواند این افراد و حتی نسلهای بعدی را متاثر سازد؟ کتاب راهنما با افتخار رکوردهای این سد بزرگ را از منظر بینالمللی برای توریستها برشمرده و جالب اینجاست که اغلب آنها بیمعنی هستند.

سد سه دهانه چین (China’s Three Gorges Dam) واقع بر روی رودخانه یانگتسه (Yangtze) بدون تردید یکی از بزرگترین و در عین حال جاهطلبانهترین پروژهای مهندسی جهان است. به گزارش خبرگزاری فارس از تهران، وحید مرادینسب، مدیر امور منابع آب تهران، با اشاره به اینکه آزادسازی حریم و بستر رودخانهها در راستای قانون توزیع عادلانه آب انجام میشود، اظهار کرد: با استناد به تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب، پروندههایی که تخلفشان محرز است با دریافت دستور قضائی اقدام و آزادسازی رودخانه انجام میشود.

از دیگر همسایگان شمال غربی پونک میتوان به خیابان سیمون بولیوار و محله چهاردیواری اشاره کرد. مساله اینجاست که هماکنون مدیریت آبراههها در چین بیشتر از هر زمان دیگر نیازمند اجرای طرحهای پیشگامانه و در عین موفق از نظر سیاسی است. رودخانه برفی » محصول کشور استرالیاست و در بسیاری از کشورها از جمله انگلیس، آمریکا و فرانسه پخش شده است. وی در بیانیه خود گفت: «سد سه دهانه به دنیا نشان خواهد داد که مردم چین چه روحیه و توانایی بالایی دارند که توانستهاند بزرگترین مخزن آب و نیروگاه هیدروالکتریک (برقآبی) دنیا را در کشور خود بسازند.» جالب اینجاست که در همان زمان سیستم مدیریت منابع آب جهانی بعلت تاثیرات بارز زیستمحیطی شاهد نوعی عدم اشتیاق برای ساخت سدهای بزرگ در میان برخی از کشورها بود.

با وجود همهی این واقعیتهای ناخوشایند، برخی کشورها رویه خوبی را در پیش گرفتهاند. هنوز هم دربارۀ مکان قبر شاه عباس، اختلاف نظر وجود دارد. در این تنگه چند آبشار زیبا و بکر وجود دارد. شهر پاریس با داشتن جاذبه های مختلف از مهمترین و موثرترین شهرهای اروپا محسوب می شود که تاریخی غنی دارد. این منطقه دارای چهارمین حوضه بزرگ جهان است که تنها توسط رود نیل ، کنگو و آمازون از آن پیشی گرفته است.

طول آن 7،062 کیلومتر ، حوضه آبخیز 6،915،000 کیلومتر مربع (بزرگترین آن روی زمین) و میانگین جریان شگفت انگیز 219،000 متر مربع بر ثانیه است. همچنین دارای هشتمین حوضه بزرگ رودخانه در جهان است. یکی از مهمترین مباحث مناقشهبرانگیز این پروژه اسکان مجدد و دائم کسانی است که خانههای آنها بواسطه ساخت سد به زیر آب رفته. نیروگاه برقآبی این سد به ترتیب در سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ میلادی با تولید سالانه ۸۳.۷ و ۹۸.۸ تراوات ساعت (TWh) انرژی توانست گوی سبقت را از سد مشهور ایتایپو (Itaipu Dam) واقع بر رودخانه پارانا (Paraná Rivera) در حدفاصل مرز برزیل و پاراگوئه برباید و بدینترتیب هماکنون سد سه دهانه چین بزرگترین نیروگاه برقآبی در سطح جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید