جواب سوالات کتاب علوم دوم دبستان – ❤️ پست روزانه

این سنگ نوشته بر روی سنگی بزرگ که ابعاد سنگ نوشته روی آن بطول 2 متر وعرض بیش از یک متر در محلی بنام تخت خان واقع در 34 کیلومتری جاده ایلام به مهران در قسمتی از آن حکاکی شده است. اوج این انقلاب در ۲۱ ژانویه ۱۷۹۳ بود که در آن لوئی شانزدهم از تخت بر کنار شد. ذخایر نفت وگاز به عنوان دو عنصر استراتژی در منطقه داراری جایگاه اصلی و ویژه ای در بخش نفت وگاز و معادن می باشد که مهمترین چاه های حفاری شده آن در منطقه چنگوله،نواحی سرنی وارتفاعات بین شهرستان ملکشاهی به مهران می باشند که این چاه ها آماده بهره برداری هستند.شن وماسه در مناطق صالح آباد ومعدن گچ در منطقه بانروشان موجود می باشند.

این دره باستانی در 4 کیلومتری جنوب روستای آبهر پایین از توابع بخش بدره شهرستان دره شهر قرار دارد.که از شمال دره لارت و جنوب ارتفاعات صخره ای وصعب العبور کبیرکوه و از شرق وغرب بلندی کوه بوده ومساحت آن 30 هکتار میباشد. این اثر در فاصله ی 5 کیلومتری جنوب شهرک ولیعصر در کوهپایه های شرقی کبیرکوه وبرکنار چشمه دائمی پشته ارشت قرار دارد. نمونهبرداری از بیمهرگان کفزی با دستگاه سوربر با ابعاد 30/5×30/5 سانتیمتر و با چشمه تور 60 میکرون با 3 تکرار در هر ایستگاه انجام شد. اگر به دنبال آدرنالین و هیجان بیشتر هستید حتما این پرش را امتحان کنید.این ماجراجویی فوق العاده را هرگز فراموش نخواهید کرد.این برنامه از سال 1977 توسط شرکت فیس آدرنالین برگزار می شود.محل برگزاری آن بر بزرگ ترین پل این کشور و روی رودخانه بلوکرانس می باشد.این رودخانه در مرزهای غربی و شرقی کیپ تاون است که در امتداد گاردن روت می باشد.پیش تر این مکان جزء بزرگ ترین ها برای انجام این کار بود اما اکنون در رتبه ی سوم قرار دارد.کسانی که دنبال هیجان هستند حتما پرش با کش را در این مکان زیبا امتحان کنند.شما می توانید با تور آفریقای جنوبی و انتخاب پکیج مورد نظر از حضور یافتن در این مکان لذت ببرید.پس اگر دل این کار را دارید حداقل برای 1بار امتحانش کنید.

قلعه پور اشرف در روستای ماخو(شیخ مکان)مکانی در 7 کیلومتری شرق دره شهرقرار دارد که توسط سید محمد خان پور اشرف ملقب به اشرف العشایر به سال 1330 هجری قمری درزمان سلطنت احمد شاه قاجار احداث گردیده اند.مهمترین بنای آن قلع داخل روستا است. روستای شمشک از بهترین روستاهای گردشگری اطراف تهران است که با وجود عناصر تفریحی و گردشگری بسیار زیاد توانسته است خود را به عنوان یکی از بهترین مکان های تفریحی و گردشگری تهران و مقصدی بسیار خوب برای یک سفر یک روزه در اطراف تهران معرفی کند.

شهر تاریخی سیمره در حاشیه جنوب شرقی شهر کنونی دره شهر واقع شده است.این اثر تاریخی یکی از بزرگترین محوطه تاریخی در سطح استان ایلام میباشد.بالغ بر 200 هکتار وسعت دارد که جز اولین آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور ایران میباشد.شهر باستانی دره شهر طبق مطالعات و کاوش های انجام گرفته مربوط به دوران ساسانی و قرون اولیه اسلامی است. آتشکده سیاهکل یا سه پا،تنها آتشکده استان ایلام است که تقریبا سالم میباشد.این اثر تاریخی در روستای سیاهکل ودر حاشیه ی رودخانه کنگیر ساخته شده است.بنای آتشکده در مسیر راه باستانی قرار گرفته که آثار ساخت وسازه های چون قلعه،محوطه وبنا در فواصل دور ونزدیک ان وجود دارد.مصالح ساخت بنا قلوه سنگ وگچ نیم کوب بوده که چند فصل کار مرمتی وحفاظتی بر روی آن صورت گرفته است.بنای مذکور در فهرست آثار ملی قرار گرفته و مربوط به دوران ساسانی است.

15- چگونه می توان یک اهرم ساده ساخت؟ در ساخت بنا از سنگ های حجیم وبزرگ حجاری شده به صورت خشکه چین استفاده شده است.نمای خارجی آن همانند یک استراحنگاه کوچک است که به علت فرسایش،قسمت عمده ی آن تخریب گردیده است.پشت بم پلکانی و سبک معماری منحصربفرد و جاذب های طبیعی تنگه از ویژگی هی ان محسوب میشود.این اثر نیز در آثار ملی به ثبت رسیده شده است. وجود درختان انبوه بلوط در دو سمت جاده وتیغه های سنگی وزیبای کوهستان،گردشگاههای مناسب،درختان ارغوان در طول تنگه وترکیب رنگها در نظام طبیعی ومراتع پرپشت و کونه های نادر گیاهی مانند گون -طویلک وقارچ وپونه به این منطقه زیبایی خاصی بخشیده است.

مسكن،فرم روستا ي مسكن درروستا همچنان پابر جاست ساختمان هايي كه اغلب با خشت وگل وچوپ بنا شده اند ،سقف و ديوارهاي حياط خانه ها با پوشال (گون و بوته)پوشانده شده است. غار شگفت انگیز زینه گان در 5 کیلومتری جنوب شرقی شهر صالح آباد ودر فاصله ی 52 کیلومتری شهر ایلام قرار دارد.این غار رو باز که بیش از یک کیلومتر طول دارد،دارای آب فراوان،دهلیزهای آبگیر،قندیل های متعدد وآبچکان های طبیعی وبسیار جالب است.دسترسی به غار از طریق جاده ایلام-صالح آباد وجاده شوسه ریکا به درگبان ونیز از داخل رودخانه چم سرخ امکان پذیر است،هوای داخل غار بسیار سرد ومطبوع است.درحالی که منطقه ی صالح آباد در تابستان حدود 40 درجه گرما دارد،اختلاف دمای هوای بیرون غار با درون آن 25 درجه نیز میرسد وبه همین دلیل آن را غار بهشت نیز مینامند.سرخس های،جلبک ها،گلها وگیاهان خودروی داخل غار،رنگ سنگها،پیچ وخم داخل غار،لبهای به هم دوخته قسمتهایی از سقف غار باعث زیبایی دوچندان غار شده است.

چهار طاقی سرخ آباد در حاشیه ی جنوبی دره شهر در روستای سرخ آباد در محلی مسوم به تنوره سرخ گچی واقع شده است.این بنا بر روی آثاری مربوط به قرون اولیه اسلامی ساخته شده است.بنای چهار طاق مربوط به قرون متاخر اسلامی بوده است.این اثر نیز درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. پل تاریخی گاومیشان بعد از تلاقی رودخانه های کشکان وسیمره بر روی رودخانه سیمره در شهرستان دره شهر و درمنطقه ای موسوم به گاومیشان مرز ایلام با لرستان بنا شده است.بنای اولیه آن به دوران ساسانی مربوط بوده ،ولی قوس های جناقی آجری وتعمیرات سنگی آن که نمای کنوی پل را تشکیل میدهند،نشانگر مرمت ان در دوره های متاخر است.

این تنگه که ان را شکار گاه بهرام هم میگویند،دارای آثار ارزنده ی فراوان در قسمت ورودی،پیشانی و ارتفاعات است.این مجموعه آثار ارزنده ی یک قلعه به جای مانده از دوران ساسانی است که از سنگ وگچ ساخته شده وبه ارتفاعات جنگلی کبیرکوه درعمق تنگه ومناطق صعب العبور آن ختم میشود.علاوه بر زیبایی های وصف ناپذیر طبیعی وآثار پلکانهای سنگی بر دیواره های سنگی و نقاط صعب العبور تنگه،وجود چهار آب انبار که در صخره ای سخت تراشیده شده است،وجود آب آشامیدنی در داخل آنها،حاکی از توجه و اهمیت به این منطقه استراتژیک و طبیعی در طول دوران تاریخی است که در نوع خود بینظیر وجالب توجه است.

و وجود گیاهان معطر در محدود ی این تنگه وارتفاعات ییلاقی آن در مشیر گز گردکان و سورگه،صنعت زنبورداری را در تهیه عسل ناب ایلامی رونق بخشیده است.این دره مصفا همواره مورد استفاده مردم استان قرار میگیرد. این تفریحگاه در فاصله ی 25 کیلومتری شمال غرب شهر ایلام واقع و دارای جنگل های انبوه بلوط،بنه،زالزالک وچشمه های طبیعی میباشد.تفریحگاه دالاب با توجه به مجاورت با ارتفاعات زیبای منطقه وییلاقی بودن آن،در بهار وتابستان مورد استفاده قرار میگیرد. شهرستان ایوان در 25 کیلومتری ایلام در مسیر جاده ی ایلام -اسلام آباد غرب واقع شده است.زبان مردم ایوان کوردی کلهری میباشد. معادن سنگ،گچ و ماسه و وجود نفت و گاز دراین شهرستان باعث گردیده است تا چاه های فراوان نفت وگاز در منطقه کبیرکوه حفاری وآمده بهره برداری شوند.

متاسفانه امروز نیروی کار ایران پاشنه خود را ورکشیده تا از ایران فرار کند و به کشور دیگری برود و سرمایه های عظیم انسانی ما از کشور می روند چون این برنامه ها و اتاق فکر ها وجود ندارد و ثبات اقتصادی نیست و امیدواری به آینده به طور باید و شاید وجود ندارد. این بنا که ناشناخته مانده، مربوط به اسماعیل خان پدر اسدخان(فتحعلی شاه) پدر حیدر قلی خان پدر حسین قلی خان ابوقداره است.این اثر در شمال شهر ایلام بر بروی کوهی به همین نام مشهور است که دارای قلعه ای بر روی کوه بوده که تمام منطقه به ویژه دشت ایلام و چوار از این محل بخوبی قابل مشاهده است.حصار آن بسیار عظیم ودر نزدیکی چشمه انبار آب واقع گردیده است.طول دیوار سنگی گچی این قلعه حدود 500 متر است که در فواصل آن از برج های مستحکم برای حفاظت و دیده بانی استفاده میشده است.محدوده این اثر حدود 100 هکتار میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید