جنبه خیر و شر و جاندارانگاری آب در شاهنامه

ترکیه این اتهام را رد کرده و علت قطعی برق را مشکلات فنی و کمبود برق از سدی میداند که خارج از کنترل این کشور است. به هر حال شتری که برای سرپرست فرمانداری رفسنجان کشته شد برایش خوشیمن نبود و شتر عزل خیلی زود بر در فرمانداری رفسنجان خوابید. این اثر تاریخی و یادگار ارزشمند از فرهنگ و تاریخ ایران که نشان دهنده ی تمدن چندین هزار ساله ی ایران است، مثل خیلی از آثار تاریخی دیگر در ایران نگهداری نمی شود و در موزه ی لوور فرانسه است. در نظر گرفتن اثر گیاهان ثابت بر اکسیژن محلول، تبدیل مرگ جلبک به CBOD و همچنین امکان کالیبراسیون اتوماتیک در Qual2kw، از جمله بهبودهایی است که نسبت به نسخههای قبلی، در آن توسعه داده شده است.

نتايج حاصل از مدل با بيش از 60% کمبود نسبت به تقاضا، نشانگر عدم توجه کافي به حجم بهينه مخازن در موقع احداث و توسعه بي رويه اراضي زير کشت بدون در نظر گرفتن پتانسيل آبي رودخانه کلامرز بوده است. اگر شما هم به این مکانها سفر میکنید و قصد بازدید از آنها را دارید باید به این نکته توجه کنید که طبیعت، بیاغراق، مهمترین سرمایه ماست و اجازه نداریم که با خودخواهی و بیفکری به حریم آن تجاوز کنیم. به گزارش ایسنا، دوشنبه دوم اسفند بود که فیلم کوتاهی در شبکههای اجتماعی دست به دست شد.

سدههای متمادی این بنا زیر خاک به شکل زنبیلی واژگون مدفون بود تا این که به دست ر.من کیریشمن فرانسوی در زمان پهلوی دوم از آن خاکبرداری شد. به طور مثال نمایندهای که در خیابان بر گوش سربازی سیلی زد در همین روز در کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی یکی از تصویبکنندگان این طرح بود تا شاید دیگر فضای مجازی باعث انتشار چنین کلیپهایی نشود. از طرفی جای خالی نظارت بر مسئولان به شدت حس میشود؛ چرا که در همه جا دوربینی روشن نیست تا فیلم چنین رفتارهایی ثبت و ضبط شود و به گوش مسئولان رده بالا برسد.

فرماندار سیمرغ با بیان اینکه سیلاب و طغیان رودخانه ‘ تلار ‘ سبب شده تا شهر کیاکلا مرکز این شهرستان و 9 روستا بخش مرکزی دچار آبگرفتگی شدید شود، افزود: با توجه به آبگرفتگی بیشتر واحدهای مسکونی، خسارت های شدیدی به لوازم خانگی شهروندان کیاکلا وارد شده است. اما بیشترین عنصری که در ساخت این سازه به کار رفته است، خشت است و در کنار خشت، از آجر هم برای محافظت از خشت که زودتر دچار فرسایش و فرسودگی می شود استفاده می شده است. این بنا توسط میلیونها خشت و هزاران آجر ساخته شده است كه حدود 5000 آجر آن نوشته به خط ایلامی دارد.

همه این معابد از خشت خام ساخته شده اند و قسمتهایی از آنها آجركاری شده است و این آجرها نیز نوشته دارند. از اینگونه آجرها در بوشهر نیز دیده ایم. همچنین می­توان از آب کوگان نام برد که در غرب این استان در شهرستان فریدون شهر جریان دارد و یکی از سرشاخه­های اصلی رودخانه زالکی به شمار می­رود که این نیز به نوبه خود به رودخانه بزرگ دز می­پیوندد. این باغ در زمینی به وسعت ۸ هزار متر مربع قرار گرفته که به باغ لاله های گچسر معروف شده، این باغ در روستای گرماب در کیلومتر ۵۲ جاده چالوس از توابع گچسر جنب رستوران نوفل لوشاتو واقع شده و در آن ۶۰۰ هزار شاخه گل لاله روییده و نمای زیبایی به این محل هدیه کرده، طبیعت رویایی و زیبای باغ لاله را می توان با چشم اندازهایی چون کوه های البرز، رودخانه کرج و پوشش گیاهی منحصر به فرد چالوس، از جاذبه های گردشگری کشور نام برد که مشتاقان و گردشگران ایرانی و خارجی بیشماری تاکنون از این مجموعه دیدن کرده اند.

برج آرامگاهی میدانک با برج تهمینه به عنوان یکی از آثار ملی از مهمترین آثار تاریخی آسارای کرج است. زیگورات در زبان عیلامی به معنای نیایشگاه است و چغازنبیل واژه ای محلی به معنای زنبیل واژگون است و نام باستانی این بنا به شمار نمی آید بلکه این مکان نزد باستان شناسان به دور اونتاش معروف می باشد که به معنای قلعه اونتاش است البته در برخی متون میخی از این شهر با عنوان ال اونتاش به معنی شهر اونتاش نام برده شده است.

در جریان جستجوها باستان شناسان موفق شده اند سنگ نگاره ای را پیدا کنند که به دوره عیلام برمی گردد و مربوط به اونتاش ناپیریشا بوده است. نحوه ی کشف شدن زیگورات چغازنبیل هم جالب است در سال ۱۸۹۰ شخصی به نام ژاک دمرگان که یکی از زمین شناسان به نام آن دوران بود که اطلاعیه ای داد که در آن گفته شده بود که در زمین های جغازنبیل معدن های نفت وجود دارد. 37 پل مختلف روی این رودخانه در شهر پاریس در کشور فرانسه ساخته شده است که از جمله آنها می توان به پل های الکساندر سوم و نوف اشاره کرد که ساخت آنها به اوایل قرن 17 باز می گردد.

اونتاش ناپیریشا شاه ایلام ( عیلام ) در قرن سیزده پیش از میلاد معبد چغازنبیل را برای ستایش ایزد اینشوشیناک، نگهبان شهر شوش، بنا کرد و در حمله سپاه خونریز آشور ناپال به همراه تمدن ایلامی ویران شد. در این رخساره ذرات غالبا نیمه گردشده با جورشدگی نسبتا خوب در کنار هم قرار گرفتهاند و به طور متناوب همراه با رخسارههای Gmm و Gmg مشاهده شده است (اشکال 8A, C, E). امروزه، کشاورزی حدود ۱۰٪ از تولید سرانهٔ داخلی کشور را تشکیل میدهد و یکی از عوامل اصلی ورود ارز است، که اروگوئه را در رقابت با سایر صادرکنندگان فراوردههای کشاورزی نظیر برزیل، کانادا و نیوزیلند قرار میدهد.

یکی از مورادی که در مورد زیگورات چغازنبیل وجود دارد این است که این بنای تاریخی پر اهمیت قبل از این که کاملا تکمیل شود توسط یکی از پادشاهان آن دوران به نام آشور بانیپال ویران می شود و در کتیبه ای که از این شخص پیدا شده است روی آن نوشته شده: من زیگورات شوش را که از آجرهایی با سنگ لاجورد لعاب شده بود شکستم و سازه های عیلام را با خاک یکسان کردم. شوش را تبدیل به یک ویرانه کردم و ندای انسانی و بانگ شادی به دست من از آنجا رخت بربست.

به این گونه با مشاهده این عکس ها می توانید تفاوت بین کروکودیل ها و تمساح ها را مشاهده کنید و هم چنین اطلاعات بیشتری در مورد ظاهر و نحوه شکار و زندگی آن ها به دست آورید. روی این سنگ نگاره هم تصویر جالبی قرار دارد، تصویری از یک زن با دم ماهی که مارهایی را در دست گرفته است. شرکت های خصوصی با ارائه پیاده روی ، فعالیت های ورزشی و تفریحی در قایق های کم عمق و متوسط ، رودخانه را منبع اصلی فعالیت تجاری خود قرار داده اند. در بحبوحۀ نبرد بعد از ظهر ۲۷ جولای که دشت میوند از تف گرما به کوره حداد میمانست، وهنگامی که نيروهاى بريتانيائى تلفات سنگينى بر قشون افغانی تحت رهبری سردار ایوب خان وارد کرده بود، ملالى دوشيزه ايکه با مشک آب در ميدان جنگ به مبارزين آب ميداد، نا گاه چشمش به پرچم دارافغانى افتاد که هدف گلوله دشمن قرار گرفت و پرچم از دستش بر زمين غلتید.

باقی طرحهای انتقال آب بیشتر با هدف تامین آب کشاورزی نقاطی همچون اصفهان، یزد، رفسنجان و دیگر مناطق در حال اجرا است. امروزه ارتفاع آن ۲۵ متر بوده و تنها ۲ طبقه و نیم از آن باقی مانده است. اتاقهای طبقه اول با ورودی های طاق داری به ارتفاع 4 متر به هم راه داشته اند ولی اتاقهای طبقه دوم از هم مستقل هستند و هر اتاق تنها از طریق پلكان خود قابل دسترسی است. همایشی که شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۳، ساعت ۱۶:۳۰ الی ۱۸:۳۰ در سالن همایش های اتاق بازرگانی واقع در میدان فیض، برگزار خواهد شد.

در شمال غربی سه معبد دیگر به نامهای معبد ایشمكرب، اوبان و الهه كیریرشا وجود دارد كه هر كدام حیاط، نیایشگاه، اتاق وانبار دارند. آبرسانی به چغازنبیل یكی از شگفتیهای این معبد است. شاید این یكی از قدیمی ترین تصفیه خانه های آب ایران باشد. چهار گوشه این بنای عظیم درست در جهت یكی از جهات چهارگانه جغرافیایی بنا شده اند و این نشان می دهد آنها شمال، جنوب، شرق و غرب را به خوبی می شناخته اند. این استان در محدودة جغرافیایی 50 درجه و 42 دقیقه و 55 درجه و 36 دقیقة طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و بین مدارهای 27 درجه و 20 دقیقه و 31 درجه و 42 دقیقة عرض شمالی قرار گرفته است.

مکان جغرافیایی زیگورات چغازنبیل در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر شوش در نزدیکی منطقه باستانی هفتتپه است که از جاده شوش به اهواز قابل دسترسی است. بهترین مسیر دسترسی به شهرستانک، راه نه آسفالته ۱۰ کیلومتری ای است که از جاده کرج – چالوس، نرسیده به گچسر منشعب شده و به شهرستانک منتهی می شود. سد امیرکبیر در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری محور کرج به چالوس واقع شده و دریاچه این سد که به وسیله رودخانه پرآب کرو تغذیه می گردد یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلا است طبیعت زیبای پیرامون این سد یکی از مهمترین گردشگاه های تهران و کرج محسوب می گردد که هم در فصل سرما و هم در فصلهای دیگر پذیرای گردشگران می باشد.

برای انواع ورزش های آبی از جمله قایقرانی، ماهیگیری اسکی روی آب، شنا و پرواز با کایت است در ضمن دریاچه امیرکبیر یکی از مهمترین مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان و نمونه نادر خال قرمز است که امکانات مطلوبی را جهت ورزش مفرح و پر طرفدار ماهیگیری فراهم آورده است .سد امیر کبیر(سد کرج) که در مقیاس جهانی یکی از بزرگترین سد هاست اولین سد چند منظوره ایران محسوب می گردد.

مرکز خرید بوستان یکی از مراکز خرید معروف در شمال غرب تهران است و به دلیل آنکه در طرح ترافیک قرار ندارد، بسیار پر رفت و آمد است. اعتماد السلطنه در کتاب خاطرات خود – این باره می نویسد هر سال در یک روز معین ناصرالدین شاه به اتفاق وزرا و رجال و شاهزادگان و دیگر نزدیکان خود به شهرستانک می آمد و مراسم مخصوص آشپزان را به راه می انداخت. ناصرالدین شاه در شهرستانک هرسال مراسم آشپزان به راه می انداخت.

دیدگاهتان را بنویسید