جنبه خیر و شر و جاندارانگاری آب در شاهنامه

کارهای تحقیقاتی و اکتشافی سد در سال 1330شمسی آغاز گردیده و پس از تایید و تصویب فازهای مطالعاتی اجرای سد در سال 1353آغاز شد. قبل از آنکه سد لتیان را روی رودخانه جاجرود بنا کنند، این پل یکی از مهمترین جاهای دیدنی تاریخی نزدیک تهران محسوب میشد. فرانسه یکی از هفت کشور صنعتی بزرگ دنیا محسوب می شود. پیشبینی میشود ایران به زودی با تغییرات اقلیمی که باعث گرم و خشک تر شدن کشور میشود، مواجه خواهد شد و در صورت عدم کنترل کم آبی کشور، شرایط بسیار دشوار میشود؛ تا حدی که 50 میلیون ایرانی مجبور به ترک کشور میشوند.

انتظار میرود با افزایش جمعیت و غیرقابل پیشبینی بودن الگوهای آب وهوایی این نسبت رشد کند. اتوبان های موجود و در حال احداث و تأسیسات و ساختمان های موجود و پیش بینی شده، بخش عمدهای از فضای پارک را به خود اختصاص داده و خواهند داد، لذا ضرورت دارد ازفضای باقی مانده به منظور برآورد نمودن اهداف طرح پردیسان در افزایش دانش زیست محیطی بازدید کنندگان، حداکثر استفاده را نمود. مداخلات انسان در رژیم طبیعی رودهاي کورا و ارس، تغییرات کاربري بویژه جنگل زدایی و تخریب ناشی از سیلاب که به دلیل افزایش شهرنشینی ایجاد شده است، سیلاب و جریان گلی را در پایین دست حوضه کورا- ارس افزایش داده است.

در ضمن ماهی خیاطه و گاوماهی کورا به دلیل همپوشانی آشیان اکولوژیکی، خصوصاً در فصولی نظیر پاییز میتوانند رقابت غذایی شدیدی با یکدیگر داشته باشند. تفاوت عمده این است که به دلیل سرعت پایین بازیابی آن، ذخیره سازی آب زیرزمینی عموما (در حجم) در مقایسه با ورودی ها نسبت به آنچه که برای آب سطحی وجود دارد، بسیار بیشتر است. این روستا در فصل زمستان بسیار سرد و معمولاً پوشیده از برف است. این روستا در بخش شمالی رودخانه جاجرود قرار دارد. ساختمان این سد بر روی رودخانه لار در موقعیت 52درجه طول شرقی و 53-35 درجه عرض شمالی شروع و در سال 1361 خاتمه و به مرحله بهره برداری رسید.

اين رود مهم ترين و پرآب ترين رودخانه شمالی آذربايجان شرقي است. در رودخانه جاجرود ماهیهای مختلفی همانند قزلآلا، ماهی سفید و ماهی کپورکراس زندگی میکنند. در این دریاچه انواع ماهیهای پرورشی بسیار لذیذ و بزرگ زندگی میکنند. این پارک بسیار سرسبز است و محیط زندگی مناسبی برای انواع حیوانات فراهم میکند. به گزارش سازمان بهداشت جهانی تقریبا از هر سه نفری که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند یکنفر آب آشامیدنی سالم در دسترس ندارند. مردم اصفهان می گویند کشاورزان بختیاری، حقآبه زاینده رود را استفاده می کنند (اینجا)، کشاورزان بختیاری می گویند که اصفهانی ها بی جهت دنبال پروژه بهشت آباد هستند و نباید به انتقال آب فکر کنند (اینجا) و البته خوزستانی ها هم می گویند که چرا از کارون آب به اصفهان منتقل می شود و به یزد می رسد؟

لازم به ذکر است برای قایقسواری حتماً باید از جلیقه نجات استفاده کنید. تعریف آستانه ها برای تنش از نظر سرانه آب موجود، پیچیده تر است، با این حال مستلزم مفروضاتی در مورد استفاده آب و کارایی آن است. با وجود دامکشهای زیادی که این سد را مورد لطف قرار میدهند معمولا ماهی های ریز نصیب ماهیگیران میشود. این موافقتنامه شامل یک مقدمه و ۱۱ ماده بوده که در مورد احداث تاسیسات و بهره برداری از سد «خدا آفرین» و «قیزقلعه سی» برروی رودخانه ارس بوده است.

سد لار سد لار در استان مازندران و در 75 کیلومتری شمال شرق تهران و 100 کیلومتری شهر آمل بین کوه های البرز زیر قله دماوند در ارتفاع 2531 متری از سطح دریا احداث گردیده. بد نیست بدانید که این پل تا سال 1342 نیز شاهراه اصلی رفتوآمد مردم پایتخت به دماوند و استان مازندران بود. فاصله تقریبی با خودرو از تهرانپارس تا این سد از سمت لواسان حدودا ۴۵ دقیقه است و از سمت جاجرود حدودا ۱.۱۵ دقیقه است. وی تاکید می کند: اینکه امروز مصارف ما در بالادست سد زاینده رود نزدیک ۸۰ هزار هکتار است، ارتباطی با سد زاینده رود ندارد؛ تصور کنیم اگر این سد نبود، در سال های خشک همانند امسال، اصلا آبی به پایین دست رودخانه نمی رسید و منبعی برای تامین آب شرب و حتی صنعت نداشتیم.

در این بررسی گروه های تغذیهای Collector-gathering ، Collector-filtering و Collector-gathering / Scraper بیشترین فراوانی را نشان دادند. تلاش میشد هر مصاحبه در یک جلسه انجام شود اما علتهای مختلفی مانند برهمخوردن تعادل روحی و جسمی بیماران هنگام بیان زندگی گذشته خود یا ناراحتی اطرافیان از برخی سؤالات سبب میشدند ادامه مصاحبه به زمان دیگر موکول یا مصاحبه لغو شود. برخی از این ماهیها به طول ۲ متر و وزن ۱۰۰ کیلوگرم می رسند. حجم آب مفید آن 165 میلون متر مکعب میباشد. متون پهلوی:arang؛ متون اوستایی: ranghē؛ دراوستا بهصورت ائوروت((aurvatآمده است و از ریشه کهن ائوروaurva))به معنی سرکش، تند و تیز و پسوند vat یا vant به معنی دارنده میباشد.

«تایلور» معتقد است وقتی ایدهای روحانی در ذهن مردم ابتدایی شکلگرفت بهصورت ثابت باقی نمیماند، بلکه مانند هر امر دیگری از الگوی رشد و توسعه پیروی میکند. بد نیست بدانید این سد قادر است بهصورت سالانه 70هزار مگاوات ساعت برق شبکه سراسری کشور را نیز تأمین کند. این سد، اولین سد چندمنظورهٔ کشور ایران، و یکی از منابع تأمین آب شهر تهران میباشد. بر این اساس، هم اکنون همکاری­هایی بر پایه منافع مشترک دو کشور در رودخانه هریرود و همچنین در تالابهای بین­المللی هامون با افغانستان در حال پیگیری است و خوشبختانه طی جلسات اخیر با مقامات جمهوری اسلامی افغانستان، زمینههای همکاری مشترک در حال توسعه است.

بد نیست بدانید این پل از جنس سنگهای کف رودخانه ساخته شده است و دو دهانه بزرگ به عرض 7 و 12 متر دارد. اسکی روی آب و قایقرانی هر دو تحت نظارت مستقیم نیروی هوایی و شهرداری لواسان انجام میشوند. قایقرانی در دریاچه سد لتیان یکی دیگر از تفریحاتی است که میتوانید در کنار رودخانه جاجرود تجربه کنید. ماهیگیری در این سد نسبتا آسان بوده و اغلب ماهیگیران آماتور تهرانی ماهیگیری را از این سد شروع کرده اند. داستان، بازسازی عینی حقیقتی است که راوی در اختیار خواننده قرار میدهد.

سرچشمه رود سرخ در نزدیکی دره کوه رنگینکمان پالکویو قرار دارد که به همراه دیگر کوههای منطقه، رشته کوههای کوردیلا ویلکنوتا (Cordillera Vilcanota) را تشکیل میدهند. در جنوب دریاچه مجتمع مسکونی کارکنان سد لتیان و روستای نصرتآباد قرار دارد. ماهیگیری در این دریاچه مجاز است و به همین خاطر یکی از جذابترین تفریحات ساکنین شرق پایتخت همین ماهیگیری در دریاچه سد لتیان است. فصل مجاز صيدماهي معمولاً از اول خردادماه هر سال آغاز و تا شهريور ادامه مي يابد. چرا تصفیه آب تا این اندازه مهم است؟ امروز قصد داریم تا شما را با این رودخانه قدیمی و مهم تهران آشنا کنیم.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما اهواز دارید، کمی با رود کارون و جذابیت های آن آشنا شوید. متاسفانه به علت گسترش دام زدن در این سد زیبا اغلب ماهی های درشت صید شده اند و ماهیگیران معمولا با ماهی های ریز این سد مواجه میشوند. ماهی های اصلی این سد کپور و سوف میباشد که کپور تا وزن ۱۱ کیلو و سوف تا وزن ۶ کیلو ر این سد صید شده است. مجدزاده طباطبایی، م.، طاهرشمسی، ا.، شیرخانی، ر.، 1390. ارزیابی نظریه های رژیم در تخمین عرض پایدار رودخانه های با بستر شنی.

باغ اربابی خوردین و قنات خوردین میراث تاریخی شهرک غرب هستند که امروز حصار کشی شده و ورود عموم در آن ممنوع است. جالب است بدانید یکی از هیجانانگیزترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در عصر امروز روستاها و مناطق ییلاقی هستند. در نتیجه در تمام این مسیرها سیلاب بهطور مستقیم وارد شهرها میشود. در این سد ماهی هایی همچون کپور زرد پر و عروس به وفور یافت میشود ولی به علت آلودگی سد و بیماری اغلب ماهی ها توصه میشود این ماهی ها را برای مصرف خوراکی به کار نبرید.

دیدگاهتان را بنویسید