جزوه علوم پایه سوم

سریال طلوع ماه در رودخانه (River Where the Moon Rises) پیونگ گانگ شاهزاده کشور گوگوریو است که همانند یک سرباز بزرگ شده است ، او فرد قدرتمند و جاه طلبیست که آرزو دارد به عنوان اولین ملکه گوگوریو ، حکومت را به عهده بگیرد اما زندگی او دچار تغییر و بحران میشود وقتی که با اون دال آشنا میشود ، کسی که از نظر شخصیتی کاملا نقطه مقابل پیونگ گانگ است ، شخصی صلح طلب و با روحیه ای آرام که مجبور میشود بخاطر حفاظت از پیونگ گانگ، زندگی و آرمان هایش را تغییر دهد تا اینکه …

پیونگ گانگ (Kim So-Hyun) شاهزاده کشور گوگوریو است که همانند یک سرباز بزرگ شده است ، او فرد قدرتمند و جاه طلبیست که آرزو دارد به عنوان اولین ملکه گوگوریو ، حکومت را به عهده بگیرد اما زندگی او دچار تغییر و بحران میشود وقتی که با اون دال (Ji Soo) آشنا میشود ، کسی که از نظر شخصیتی کاملا نقطه مقابل پیونگ گانگ است ، شخصی صلح طلب و با روحیه ای آرام که مجبور میشود بخاطر حفاظت از پیونگ گانگ، زندگی و آرمان هایش را تغییر دهد تا اینکه…

رودخانه نیل با ۶٫۶۵۰ کیلومتر طول، طولانیترین رود جهان بهشمار میرود. به دلیل وجود این سد، بسیاری از گل و لایهایی که در امتداد دره نیل گسترده شده بودند، امروزه در این دریاچه گرفتار میشوند. سرچشمه این رودها از رودخانه کن است و برای بازدید از هرکدام از رودخانههای این منطقه و پیک نیک اطراف روستاهای آنها میتوانید از مسیر رودخانه و دره کن عبور کنید. اما به گفته گردشگران و توریستهایی که به این قاره سفر کردهاند سفر دریایی از طریق رود نیل یکی از هیجان انگیزترین سفرها بوده که میتوانید تجربهای متفاوت را برای خود رقم بزنید و از این قاره و جاذبههای خاص و بی نظیرش بازدید داشته باشید.

نیل سفید، از نزدیکی دریاچه ویکتوریا (بزرگترین دریاچهی ناحیه گرمسیری جهان و دومین دریاچهی بزرگ آب شیرین جهان) مسیر خود را آغاز کرده و به راه خود با گذر از میان درههای شیبدار و چشم اندازهای کوهستانی نواحی گرمسیری آفریقا ادامه میدهد (طول این رود حدود ۳٬۷۰۰ کیلومتر است). در ادامه از دانستنی های این رود جذاب لذت خواهید برد. اگر راهیِ این منطقه هستید، توجه داشته باشید که در تابستان و بهار حتما با خودتان یک سایهبان هم به همراه ببرید، پوشش گیاهی این منطقه کوتاه است و بنابراین برای پیک نیک کنار دریاچه یا در دشت نیاز به یک سایهبان خواهید داشت.

منظره رودخانه ها معمولا از آن دسته از مناظری می شوند که جان می دهد برای برای پیک نیک و گذراندن تعطیلات، رودخانه قزل اوزن نیز رودخانه ای بسیار زیبا و طولانی در قسمت شمالی کشور محسوب می شود. گیاه پاپیروسآبراه این رود، منبع بسیار خوبی به عنوان آب آشامیدنی و نیزارهای پاپیروس است. علاوه بر محصولاتی مانند گندم و ذرت، پاپیروس یکی از گیاهان سنتی موجود در سواحل رود نیل است. و یکی از موارد پر استفاده از پاپیروس ها به عنوان کاغذ است. لازم به ذکر است یکی از مجسمههای معروف دنیا به نام مجسمه ابوالهول نیز در این کشور واقع شده است که در سفر به این کشور باید از آن نیز دیدن کرد.

بهترین راه دیدن این شگفتی بعد از رفتن به مصر، سفر قایقی است و اگر دنبال هیجان بیشتر هستید باید کایاک سواری و رفتینگ را انتخاب کنید. از جمله مکانهایی که در حوالی رود نیل واقع شده و پر از جاذبههای گردشگری میباشد کشور مصر است، برای بازدید از زیباییهای رود نیل نیز پیشنهاد میشود به مصر سفر کنید، گردشگرانی که قصد سفر به این کشور را دارند باید بدانند که آب و هوای این کشور مدیترانه ای میباشد.

جالب است بدانید که در واقع طغیان رود نیل باعث به وجود آمدن علم هندسه عملی بوده است، از آنجایی که زندگانی مردم از راه کشاورزی تامین معاش می شد، مردم مصر در اطراف این رود زمین های کشاورزی را برپا کردند چرا که این زمین ها نسبت به دیگر زمین های مصر حاصلخیز بوده و در آن کشاورزی بسیار راحت تر بود، با طغیان این رود در بهار حد و مرزهایی که مردم برای زمین های خود مشخص میکردند از بین میرفت و هنگامی که زمینها از آب بیرون میآمدند دیگر خبری از مرزها نبود، از این رو مردم به فکر افتادند که طول و عرض زمینها را محاسبه کنند، به همین سبب قدم های اولیه برای به وجود آمدن هندسه عملی گذاشته شد.

رود نیل طولانیترین رود جهان است که در شمال شرقی قاره آفریقا قرار دارد و در سرتاسر کشور مصر جاری است. نیل سفید نیز با حمل رسوبات خاکستری مایل به سفید این نام را به خود گرفته است. سیلابهای سالانهی نیل با خود رسوبات فراوانی را به دلتا میآورند که باعث ایجاد فضایی مناسب برای کشت و کار میشوند. نیل آبی از یک جویبار آبی شروع و در طی مسیر خود بخاطر حمل رسوبات، تیره میشود.

در گذشته طی سال های متمادی در فصل بهار رود نیل طغیان می کرد و در منطقهی دلتای نیل، سیل رخ می داد، اما این طغیان از نظر مصریان باستان طبیعی نبوده و کنجکاوی آنان را برانگیخته بود، سال ها بعد در قرن پنجم قبل از میلاد، فردی به نام هرودوت که مورخ به نام یونانی بوده است، تصمیم گرفت در مورد این طغیان ها تحقیق کند و علت اصلی آن را بیابد، پس شروع به گشت گذار در سراسر مصر کرد و از مردم این سرزمین پرس و جو کرده و پاسخ ها را ثبت کرد، او به سراغ اندیشمندان مصری رفت و در مورد علل طغیان رود نیل از آنان نیز پرس و جو کرد.

جالب است بدانید که رود نیل نقشی اساسی در فرهنگ و آداب و رسوم مصر داشته و دارد و از گذشتگان تمامی رسومات این کشور به هر طریقی با رود نیل گره خورده است، رود نیل برای اهالی سرزمین مصر بسیار مهم و حیاتی و حتی مقدس بوده به طوری که برای آن سرودها و دعاهای بسیاری ساخته شد. نیل شاهراه حیاتی این کشورهای خشک و بیابانی و سبب برتری موقعیت آنها بر دیگر کشورهای آفریقایی است. با قرارگیری در شمال شرقی قاره آفریقا، این رود رگ حیاتی کشور مصر محسوب میشود. تصویر ماهوارهای دلتای نیلاین ناحیه شمالی مصر از شمال دره قاهره در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مدیترانه آغاز میشود؛ جایی که مصریان آن را «ناف گاو» مینامیدند.

در مسیر بالا جایی که آنها متولد می شوند ، مسیر میانی مسیر رودخانه است که در آن هنوز نیروی کافی جریان دارد و کم و بیش مستقیم باقی می ماند. کشتی بخار، که در سال ۱۸۸۵ برای پادشاه فواد ساخته شد، الهام مستقیم برای رمان مشهور آگاتا کریستی است. هم اکنون میتوانید دوبله فارسی سانسور شده سریال رودخانه طلوع ماه را با لینک مستقیم رایگان با ترافیک نیم بها دانلود نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید