توسعه ایران نباید آب محور باشد – روزنامه پیام ما

قزلباشان و رهبران آنها، پس از تشکیل دولت صفوى به سرعت به نیرویی سیاسى و نظامى تبدیل شدند و میراث فکرى چندانى از خود به جای نگذاشتند؛ بنابراین بعد از بهسلطنترسیدن شاه اسماعیل، متصدی مقامات اصلی دولتی شدند و سررشتۀ امور را به دست گرفتند. دقیقا به این دلایل بود که پیشتر نیز حسن روحانی، رئیسجمهوری وقت ایران در همایش بینالمللی «مقابله با گردوغبار» در سال ۱۳۹۶ که با حضور مقامات عالیرتبه افغانستان در تهران برگزارشده بود اظهار داشت که ایران نمیتواند در برابر ساخت سدهایی همانند کجکی، کمال خان، سلما و سایر سدهایی که در افغانستان ساخته میشود بیتفاوت بماند.

یکی از اقدامات قابل تقدیر شهرداری تهران درباره این پارک، توجه به شرایط کودکان مبتلا به اوتیسم است. ارتفاع قابل مشاهده کشتی بالاتر از سطح آب رودخانه ۱۰/ ۱متر و درون آب ۲۰/ ۱ متر است که جمعا حدود۳۰/ ۲متر از ارتفاع دماغه کشتی قابل تشخیص است. این پیست در سال 1388 با بیش از چهارمیلیارد بودجه و طی دو سال با رعایت استاندارد های فنی ساخته شد و اکنون از ماه آذر تا اواسط ماه فروردین قابل استفاده است. پيمانکار از 20 آپريل سال 1931 به مدت هفت سال قرار داد بست که البته تا 29 ماه مي 1935 کار بتون گذاري آن تمام شد و بقيه کار هاي تکميلي آن تا 1 مارس 1936 به پايان رسيد.

به همین دلیل پیست اسکی شیرباد در بیشتر ماه های سال فارغ از سرد یا گرم بودن هوا، برفی است. اگرچه این منطقه در زمستان برفی و سرد است ولی تابستان هایی خوش آب و هوا دارد. می توان از این رود به عنوان تقسیم کننده منطقه باستانی اورامان به دوبخش مجزا نام برد، بخش هایی کاملا جدا از یکدیگر که تنها توسط پل دوآب در 25 کیلومتری شمال غربی پاوه به یکدیگر مرتبط می شوند. زایندهرود یا زندهرود به معنی رود زندگیبخش، قسمت اصلیاش از کوهرنگ در چهارمحال و بختیاری سرچشمه میگیرد. از نظر لغوی طرقبه به معنی آبادی بزرگ می باشد که به علت باغ های بزرگ و مشهور میوه ی آن می باشد.

به عقیده ی نویسندگان ویژه نامه صد سالگی شهرداری تهران، پونک به معنی کوچه های پونه است که در گذشته در کنار رودخانه ای به همین نام قرار داشته است و امروزه این رودخانه با فاصله ی کمی از بزرگراه شهید اشرفی اصفهانی، از منطقه ی 2 شهرداری تهران عبور می کند. این باغ شامل قسمت های مختلفی چون باغ گل رز، مجموعه گیاهی منطقه رویشی ایران، مجموعه آبراتوم، باغ میوه های بومی ایران، مجموعه گیاهی سوزنی برگان، مجموعه نمایشی باغ صخره ای و مجموعه نهالستان و گلخانه های تکثیری می باشد. روستای طرقبه در گذشته یکی از روستاهای طوس بوده است و چون در مسیر جاده ی قدیم مشهد-نیشابور بوده است رونق بسیاری پیدا کرده است.

راه رسیدن به این پیست اسکی راهی کوهستانی می باشد چون پیست شیرباد در دامنه ی قله شیرباد واقع شده است که بلندترین قله ی رشته کوه بینالود و بلندترین قله ی سه استان خراسانو خودش از زیباترین دیدنی های مشهد می باشد. آنچه که امروزه در بین دیدنی های مشهد به عنوان خانه ی ملک در دو طبقه شناخته میشود در گذشته تنها بخش بیرونی این بنا بوده است. این بنا یکی از جاهای دیدنی افغانستان است. از دیگر امکانات این پیست میشود به بالابر تله اسکی، رستوران و کافی شاپ اشاره کرد علاوه بر اینها اگر علاقه مند به تفریح برفی و جذاب اسکی هستید و قصد بازدید از این پیست را دارید بهتر است بدانید در نزدیکی این پیست خوابگاهی تاسیس شده تا با آرامش بتوانید از این بخش از دیدنی های مشهد بازدید کنید.

طرقبه و شاندیز دو روستای حاشیه ای مشهد است که در کنار هم قرار گرفته اند. هنگامی که از مشهد به سمت این دو روستا حرکت میکنید به میدانی میرسید که در واقع دو راهی ای است بین طرقبه و شاندیز. هنگام بازدید از این منطقه از دیگر دیدنی های مشهد و طرقبه مثل پارک عمومی طرقبه یا پارک پونه، دریاچه و سد چالیدره، منطقه تاریخی بند گلستان، پارک کمر مقبولا، پیست اسکی ابرده دیدن کنید و اگر علاقه به گل و گیاه دارید از گلخانه های آن و اگر گرسنه هستید و دنبال غذا و کباب با کیفیت هستید از رستوران های لوکس این منطقه دیدن کنید.

به دنبال تحقیقی که تحت عنوان بررسی کنوانسیون حمایت از میراث های فرهنگی و طبیعی (۱٩٧٢) و انتخاب چند نمونه از آثار طبیعی ملی ایران و تطبیق با معیارهای کنوانسیون مذکور جهت ثبت در فهرست میراث های جهانی صورت گرفت، از میان ٢٧۴ منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست (مناطق چهارگانه) پس از بررسیهای اولیه هفت منطقه به جهت دارا بودن ویژگی های اولیه در تطابق با مفاد کنوانسیون (ماده ٢) به عنوان میراث های جهانی انتخاب و بررسی گردید.

این ویژگی باعث جذابیت گردشگری برای این روستا شده. در دامنه های بینالود و در کنار دریاچه سد مجموعه تفریحی گردشگری چالیدره میزبان گردشگران و زائران خراسان رضوی است. با تفریحات آبی بانجی جانپینگ، ماهیگیری، تله ستیژ، تله کابین، غواصی، کشتی شناور برای پذیرایی، تلی ستیژ و رستوران چالید و برج گردان یکی از قطب های گردشگری استان و بین دیدنی های مشهد یکی از زیباترین مناطق تفریحی این شهر به شمار می آید.

اگر برای تفریحات زمستانی به مشهد سفر میکنید پیست اسکی شیرباد یکی از بهترین دیدنی های مشهد برای شماست. برای رسیدن به این دره باید با وسایل نقلیه شخصی به انتهای شهرک سیدی بروید و سپس 2 کیلومتر را کوهنوردی کنید تا به آرام ترین نقطه ی مشهد برسید در این دره رودخانه ای را مشاهده میکنید که سرچشمه ی آن کوه بینالود است. کوهسنگی امروزه یکی از معروف ترین دیدنی های مشهد است که از بلندای آن می توان چشم انداز شهر مشهد را زیر پا داشت و از گردش در پارک و فضاهای سبز و ترکیب سنگ و آب در میان پارک و آب نماهای زیبای آن لذت برد.

در این دو طبقه یک پذیرایی بسیار بزرگ با سقف چوبی مشبک و منبت کاری شده، شومینه ای با گچبری های چشم نواز، قسمت های میان در، گرمخانه، سرویس بهداشتی، نمازخانه، آتش دان، انبار چوب، کارگاه های بافت فرش و گلیم، سفال و سرامیک . طول این مسیر ۹۰ کیلومتری با جنگلهایی کوچک و بلند در هم تنیده پر شده و با بارشهای زمستانی و بهاریای که وجود دارد، جز سرسبزی و زیبایی چیزی به چشم نمیخورد. در این بازار علاوه بر اینکه محلی برای خرید سوغاتی است، از نظر معماری هم جذابیت دارد، معماری سنتی این بازار در کنار مراکز فروش صنایع دستی و فروشنده های زعفران و نبات و تسبیح های رنگارنگ همچون نقاشی ای گیرا بخشی از دیدنی های مشهد است که هر مسافری را به سوی خود میکشاند.

آدرس طرقبه و شاندیز مشهد : طرقبه و شاندیز مشهد منطقه ای ییلاقی با وسعت 1600 متر مربع می باشد که در بین دره های رشته کوه بینالود قرار گرفته و در فاصله ی 18 کیلومتری شهر مشهد قرار دارد. شاید همین زیبایی باعث شده که از زمان های دور نظر پادشاهان را به خودش جلب کرده است به گونه ای که شاه عباس صفوی نیز این منطقه را برای تاج گذاری انتخاب کرده است. علت نام گذاری این است که این رودخانه هنگام عبور از کوه بینالود تا دره هفت حوض در مسیر خودش هفت عدد حوض کوچک و بزرگ تشکیل میدهد.

کوهسنگی دو کوه کله قندی از رشته کوه های بینالود است که علت نام گذاری آن نیز همین بوده است. بازدید از این مکان برای عموم مردم رایگان و آزاد است و از آنجا که به حرم امام رضا نزدیک است بازدید از آن پس از زیارت وقت زیادی از بازدیدکنندگان نمیگیرد. در مورد مالکیت این باغ داستان های زیادی وجود دارد. نقطه ی اشتراک تمام آنها این است که مالکیت این باغ در اختیار حکام خراسان بوده اما از اینجا به بعد داستان های متفاوتی روایت میشود.

عده ای میگویند حکام مشهد این باغ را به حاج حسین بخشیده اند و سپس او آن را وقف کرده عده ای دیگر میگویند مالکیت باغ به زور از حاج حسین ملک گرفته شده است اما داستان معتبرتری وجود دارد که میگوید در سال 1280 هجری شمسی مظفرالدین شاه قاجار این باغ را به حاج کاظم ملک التجار بخشیده و پس از فوت حاج کاظم مالکیت این باغ بین افراد مختلفی چرخیده تا در نهایت به شهرداری مشهد رسیده است.

خانه ملک مشهد یا سکونت گاه حاج حسین ملک با 600 مترمربع زیربنا و 1659 مترمربع زمین و معماری ای که تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی میباشد در خیابان امام خمینی، مقابل ساختمان دارایی قرار دارد. باغ ملی مشهد نیز به عنوان یکی از مهم ترین دیدنی های مشهد در خیابان قدیمی امام خمینی قرار دارد که در گذشته به خیابان ارگ شهرت داشت، در آن زمان این باغ از قنات رکن آباد آبیاری میشد و محل اجرای انواع برنامه ها از جمله برنامه های اجتماعی و فرهنگی بود. خیابان سرسبزی که شهر مشهد را به پارک کوهسنگی وصل می کند یکی به علت زیبایی اش یکی از معروف ترین خیابان های مشهد است.

این پیست در 18 کیلومتری روستای دولت آباد و روستای دولت آباد در 20 کیلومتری مشهد است. روستای طرقبه در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و توسط کوه های تخت رستم و بینالود احاطه شده است. و در واقع غار بیوک آقا در مسیر راه کوهنوردانی است که به بلندیهای این منطقه صعود میکنند. کوهستان های بلند منطقه همه ساله کوهنوردان زیادی را به خود میخواند. هر ساله اسکی بازان زیادی از نواحی مختلف کشور برای تجربه اسکی در پیستهای استاندارد و جذاب فشم، به این ناحیه مراجعه میکنند. در مقابل در مناطق خشک که مقدار بارندگی کم و تبخیر زیاد است رودخانهها بیشتر موقتی و فصلیاند.

دیدگاهتان را بنویسید