تهران چند منطقه دارد

منطقهٔ آزاد ارس در ۱۳۷ کیلومتری شهر تبریز -که یکی از قطبهای عمدهٔ دانشگاهی و صنعتی ایران است- قرار داشته و با شهر تهران نیز ۷۶۱ کیلومتر فاصله دارد. استان کرمان ،شهرستان شهر بابک ،بخش مرکزی ،دهستان پاقلعه ،کوهستان پورکان ،شمال روستای مرج و مشرف بر آن ،حدود 2 کیلومتری شمال غرب روستای پاقلعه ،جهت کوه شمالی – جنوبی. در این مورد که از چه زمانی در قلعه مرج زندگی و تمدن جریان داشته آگاهی چندانی نداریم،ولی برخی از شرق شناسان مانند دکتر ویتریش هوف آلمانی اعتقاد دارند سابقه زندگی در این قلعه به دوران پیش از تاریخ و انسان های نخستین باز میگردد.

برای نخستین بار در طول تاریخ بلدیه دادههای بزرگترین پیمایش شهری منتشر شد. رودخانه زاینده رود که از سلسله جبال زاگرس سرچشمه میگیرد پس از مصفا نمودن شهر اصفهان راهی دیار شرق میگردد و اولین شهری که زاینده رود از وسط آن میگذرد شهر اژیه است. اژیه بر سر چهار راه ارتباطی مراکز بخش و نقاط شهری، روستائی شرق اصفهان واقع شده است و از همین لحاظ رفت و آمد از سایر نقاط به این شهر بسیار سهل و آسان صورت میگیرد.

از حصص غربی سیاه کوه و ارتفاعات ۳۰۰۰ متری در تولک و فرسی سرچشمه گرفته و دارای دوشاخه عمده است که یک شاخه آن از دره هنوت و شاخه دیگر آن از دوزخ دره فرسی آب میگیرد . از نظر وضعیت اقتصادی با توجه به وجود رودخانه زاینده رود و زمینهای حاصلخیز شغل اغلب مردم این شهر کشاورزی و دامداری است و گرچه زمینه مستعد تولید هر گونه محصولی است ولی عمده محصولات کشاورزی شهر اژیه شامل گندم ، جو ، چغندر قند ، پنبه و علوفه میباشد بطوریکه در سال 1374 این شهر از نظر تولید و تحویل گندم به سیلو در سراسر کشور مقام اول را کسب نمود 0 صنایع دستی و قالیبافی یکی دیگر از منابع درآمدی مردم این شهر میباشد.

از عجایب آنجا آن درخت است از روی، که بلیناس بن بطیاس صاحب الطلسمات ساخته است اندر کنیسه، و صورت سودانی(59) هم از نحاس بر سر آن درخت ساخته، و هرسالی به وقت رسیدن زیتون این سودانی آنجا صفیری بزند بلند، بعد از آن هر سودانی که در آن حدود و دیار باشند آنجا جمع آیند بقدرت خدای تعالی، و با هر یکی سه زیتون یکی در منقار و دو در مخلب، و هر یکی بر سر آن سودانی نشینند و زیتون آنجا فروکنند و ساکنان آنجا برمیدارند و چندان زیتون جمع کنند که روغن کنیسه را تا سال آینده حاصل کنند، و بسیار بفروشند، و اعتماد آن نواحی بر آن باشد، و همهء ناحیت از آن روغن بکار برند و این از عجایب دنیاست.

شهر اژیه از توابع شهرستان اصفهان واقع در بخش جلگه در فاصله 75 کیلومتری شرق اصفهان و در مرکز منطقه حاصلخیز رودشتین فی مابین پنج مرکز بخش جلگه، کوهپایه، بن رود، جرقویه علیا و جرقویه سفلی بر روی مدارهای 45/22/52طول شرقی و 30/26/32عرض شمالی در ارتفاع 1480متری سطح دریا قرار دارد. این شهر با جمعیت 4500 نفر در بخش جلگه شهرستان اصفهان قرار دارد. بخش VIP نیز شامل بخش های ویژه ای مانند غارنمک، استخر نمک دریایی، حمام سنتی، سالن بدنسازی، سالن ماساژ، سونا، جکوزی و امکانات رفاهی نظیر فست فود، کافی شاپ، چایخانه سنتی، سالن استراحت و…

وقتی به روستای سه کوهه میرسیم قلعه ای بر فراز تپه ای بلند از دور نمایان میشود. درمورد وجه تسمیه قلعه سه کوهه چند نظر متفاوت وجود دارد عده ای نام سه کوهه را برگرفته از واژه «سکا» (قوم سکاها) میدانند که چندهزارسال قبل در این منطقه ساکن بوده اند ولی افراد محلی قصه دیگری را که سینه به سینه به آنها رسیده نقل میکنند. بالاخره از قلعه نو دل کنده راهی دیدار آثار باستانی واقع در دو کیلومتری آن «دهانه غلامان» میشویم؛ منطقه ای باستانی در 45 کیلومتری زابل که خرابه هایی از بزرگترین شهر خشتی و گلی هخامنشیان را در خود حفظ کرده.این آثار در محوطه ای وسیع به طول حدود 5 کیلومتر گسترده شده اند که وسعت واقعی شهر حدود صدوبیست هکتار برآورد شده که بخش عظیمی از آن به زیر زمینهای کشاورزی و آبهای چاه نیمه سوم مدفون است و تنها بخشهای ناچیزی از این شهر باستانی کشف و در معرض دید قرار دارد.

آثار باستانی شهر اژیه شامل: برجهای کبوترخانه به تعداد زیاد، پل قدیمی رودخانه زاینده رود، مسجد آقاصالح ، قلعه قدیمی طالجرد و … این رود در واقع از جمله رودهای بزرگ حوزه آمو محسوب میشود که در بین سفید کوه و سیاه کوه از شرق به غرب جریان دارد به طوری که از منبع الی کهسان هری تقریبا ۵۶۰ کیلومتر فاصله را موازی با سفید کوه و سیاه کوه میپیماید و از منطقه کهسان به بعد رود مذکور استقامت شمال را گرفته و در حدود ۹۵ کیلومتر فاصله را تا دهنه ذوالفقار طی میکند . از شهر سوخته که بیرون میزنیم پس از طی مسافتی کوتاه به جاده منتهی به «قلعه رستم» میرسیم ولی از بخت بد به دلیل بارندگی شب گذشته، جاده خاکی و پردست انداز منتهی به قلعه رستم به شدت گل آلود شده و رفتن بدانجا را برای ما غیر ممکن ساخته.

همچنین سناریوی B1-IMA از کمترین تغییرات و B1- ASF از شدیدترین تغییرات دما در طی سی ساله 2040 تا 2070 برخوردار است. به گزاراش «خبر آنلاین»، تا قرنها آنچه در کتابهای آسمانی درباره شکافته شدن آب دریای سرخ هنگام عبور حضرت موسی و قوم بنی اسرائیل آمده، منشا سوالات فراوانی بوده است و اینک دانشمندان آمریکایی معتقدند باد پر سرعت موسوم به باد شرقی عامل اصلی در کنار رفتن آب و عبور بنی اسرائیل بوده است. از اینجا به بعد طبیعت کم کمک رنگ عوض کرده و از آن خشکی و خاکستری بی انتها کاسته شده و جاده، مزین به درختچه ها و بوته زارهایی میشود و کم کم چشم ما به جمال سبزینگی روشن میگردد.

وی افزود: رودخانه هریرود رودی است که در ماههایی از سال پرآب میشود که ما سد دوستی را روی این رودخانه احداث کردیم. برای همین هم این بخش از سفر از برنامه ما حذف میشود و ما از دیدن بافت تاریخی و آسیابهای بادی قلعه رستم بی نصیب میمانیم ولی از آنجاییکه هر سفری با چنین حوادثی همراه است بدون ناراحتی راه را تا مکان بعدی «قلعه سه کوهه» در سی کیلومتری سیستان ادامه میدهیم. لازم به توضیح است در حال حاضر امامزاده طالجرد که در مسیر 3 کیلومتری جاده اژیه به ورزنه واقع شده است از نظر بذیرائی و استراحت مسافران بهترین مکان بوده و کلیه امکانات لازم بر مهمانان از نظر بیتوته کردن در شب ، سرویسهای بهداشتی ، فضای سبز ، استخر شنا ، تلفن ، قهوه خانه سنتی و سایر موارد را دارد .

دشت لار از زیباترین دشتهای ایران است که در منطقهای در ۷۰ کیلومتری شرق تهران و در دامنه رشته کوههای البرز قرار گرفته. در اطراف تهران و ارتفاعات البرز مرکزی روستاهای گردشگری بسیاری وجود دارد که می تواند بهترین مقاصد گردشگری برای سفری یک روزه باشد. در زمینهای زراعی خوزستان گاه سالانه توانایی سه مرتبه کشت محصول وجود دارد. بنای اصلی قلعه از سه بخش به هم پیوسته ارگ جنوبی، ارگ شمالی و ارگ میدانی تشکیل شده. این سد دارای دریچهای به عرض ۲۴ متر و سه مخزن آبی است که هرکدام به طول ۱۰ و عرض ۸ متر است.

دیدگاهتان را بنویسید