تاریخ و پیدایش نام رود ارس

با توجه به گزارشی که تا این لحظه داریم آب به سمت مرزهای کشورمان جاری شده و روزهای پایانی هفته با ورودی آب به کشورمان میتوانیم شاهد خوشحالی مردم سیستان باشیم. «علیرضا شهرکی»، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به اینکه از 10 روز گذشته دستگاههای متولی تمام مسیرهای ورود آب هیرمند به سیستان را بررسی و موانع موجود را رفع کردهاند، به «ایران» گفت: با توجه به تجارب گذشته و همچنین حجم بارندگیهای اخیر در منطقه سیستان تمام مسیلها و کانالهای آب لایروبی شدهاند تا با مشکلی در مسیر آب رهاسازی شده از سوی افغانستان مواجه نشویم.

طبق اعلام مسئولان سفارت در هفتههای آتی مذاکرات مفصلی با حکومت مستقر در کابل برای رفع کامل مشکلات پیشآمده توسط حکومت سابق افغانستان برای آبهای مرزی مشترک، انجام خواهد شد. اللهپور با تأکید بر اینکه رودخانه اترک مهمترین حوضه آبریز استان به حساب میآید، ادامه داد: در ادوار مختلف پایشها و بررسیهای مختلفی روی این رودخانه انجام شده اما در نهایت به این نتیجه رسیدهایم که برای نجات آن باید کارگروهی برای ساماندهی مشکلات تشکیل شود. مشابه استفاده تفریحی، استفاده زیست محیطی غیر مصرفی است اما ممکن است در دسترس بودن آب برای کاربران دیگر در زمان ها و مکان های خاص را کاهش دهد.

به لحاظ اقتصادی نیز ازآنجا که کشاورزی اصلیترین فعالیت برای حیات مردم در این منطقه است، بلاشک قطع این جریان و محدودیت منابع آبی برای مصارف کشاورزی، آسیب جدی به مردم بومی منطقه میزند و میتواند منجر به آسیبهای محیطی و انسانی شدید، تثبیت فقر و بیکاری برای مردم آن نواحی، ادامه مهاجرتهای گسترده و نهایتاً تخلیه کامل مناطق مرزی کشور شود. از آنجاکه این رودخانه یکی از اصلیترین منابع آب شرب استان خوزستان است، آلوده بودن آن؛ سلامت مردم این استان را با خطر مواجه میسازد.

به همین دلیل هم در گوشه و کنار این منطقه آثار حیات انسانی و خرابههای باقیمانده دیده میشوند که توسط سیلاب یا تغییر مسیر آب متروک شدهاند و مردم آنجا را ترک گفتهاند. اراضی کشاورزی استان به دلیل شوری بالا به آبشوئی نیاز داشته و مازاد آب مصرف شده برای کشاورزی که به آن زهآب گفته میشود به رودخانه تخلیه میشود. شاید پیش خودمان فکر کنیم به خاطر این که آب رودخانه ها مدام داخل دریا می ریزند پس دریا هر روز شورتر از روز قبلش می شود اما این طور نیست چون مقداری از نمک دریا توسط جلبک ها و حیواناتی که در دریا زندگی می کنند مصرف می شود و مقداری از آن هم در کف اقیانوس ها رسوب می کند.

همان گونه که گفته شد، در لحظه مرگ یا پس از آن، سه قاشق از آب رود گنگ را در دهان مرده می ریزند. در واقع بعد از ورود به مترو مشهد باید در ایستگاه سه راه خیام از مترو پیاده بشوید و به ابتدای بلوار خیام بروید و در اینجا این امکان را دارید که به راحتی با استفاده از سیستم های حمل و نقل عمومی که به سمت منطقه گردشگری سپاد میروند خود را به پارک ساحلی آفتاب برسانید و یک روز دلچسب را شروع کنید. یکی از اطلاعات مورد نیاز گردشگران برای سفر، شرایط اقلیمی مقصد می باشد و اکثر گردشگران برای انتخاب مقصد گردشگری ملاحظات اقلیمی را مورد توجه قرار می دهند (13). مشخصات کلی از آب و هوای مقصد و تغییرات روزانه، ماهانه و فصلی، دما، بارش، رطوبت، تابش، باد و سایر عناصر آب و هــوایی برای مقصد گردشگری از اطلاعــات مهم محسوب می شود تا متقاضی بتواند متناسب با آن برنامه ریزی خود را از نظر زمان حرکت، نوع لباس و تجهیزات مورد نیاز انجام دهد.

وی در پایان با بیان اینکه برای برآورد دلایل واقعی این امر، باید به چند مورد توجه کرد، اظهار کرد: باید بدانیم حجم بارش در غرب افغانستان چه میزان بوده و چقدر با دو سال گذشته اختلاف دارد. «حسین مدرس خیابانی» استاندار سیستان و بلوچستان با اعلام خبر بازگشایی آب سد کمالخان افغانستان به «ایران» گفت: با پیگیریها و رایزنیهای انجام شده سرانجام دو دریچه تخلیه از بند کمالخان باز شد و بر اساس پیشبینیهای انجام شده تا پایان هفته جاری آب وارد خاک ایران میشود. در فاز دوم، ساخت بدنه اصلی سد، نیروگاهها، سرریز و تکمیل تأسیسات بالابر کشتیها در حد فاصل سالهای 1997 تا 2003 برنامهریزی شد که با تکمیل بخش عمدهای از آن عملیات آبگیری در اول ژوئن 2003 آغاز شد.

رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان گفت: موضوع دیگری که دستگاه دیپلماسی باید در دستور کار قرار دهد، جلوگیری از ساخت بند بخش آباد روی رودخانه «فراه رود» است، چرا که این کار نقض آشکار حقوق مردم سیستان بوده و طبق طبقهبندی کنوانسیون جهانی حفاظت از تالابها، دریاچه هامون به عنوان تالاب ثبت شده و حفظ این تالاب از وظایف بینالمللی کشور همسایه است. این رودخانه با طول بالغ بر ۱۴۰ کیلومتر از هزارجریب شروع می شود و پس از عبور از ساری در نزدیکی فرح آباد به دریای خزر می ریزد.

تا مقابل قلعه عباس آباد خط سرحدی ایران و روسیه تزاری تعیین، و تا حدودی بسیار مبهم تحدید حدود گردید . به گزارش خبر24 – جاوید منتظران، کارشناس حقوق بین الملل؛ مساله حق آبه ایران از هیرمند ، اولین و شاید اصلی ترین موضوع چالشی میان ایران با حکومت جدید افغانستان است. از سوی دیگر از آنجایی که براساس اعلام سازمان هواشناسی احتمال بارندگی جدید در حوزه کشور افغانستان وجود دارد، مسئولان و دستگاههای ذیربط با حساسیت بالایی پیگیر کار هستند. از سوی دیگر، اهمیت تاریخ طبرستان بیشتر در استفادۀ مؤلف از منابع گوناگونی است که برخی از آنها به جا مانده و به وجود بقیه، فقط با استناد به گفتۀ ابن اسفندیار می توان پی برد.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که ورودی ساختمان و نمای بیرون و نمای ساختمان برای شما اهمیت زیادی دارد این واحد مناسب شما عزیزان است. این دسته از رودها را فصلی یا موقت میگویند. لذا برای پیگیری مشکلات پیشآمده، سریعاً میبایست که مذاکراتی جدی و بدون توقف با طالبان صورت پذیرد و نشستهایی در ادامه نشست های قبلی با مشارکت کارشناسان آب، حقوقی، سیاسی، زیستمحیطی و مسئولان مرتبط از دو کشور برمبنای توافقنامه 1351 ، برگزار و این مشکل را حل کرد.

افضلی با گمانه زنی درباره علت سخنان وزیر نیرو درباره اختصاص حقابه هیرمند به ایران بدون چالش های گذشته، بیان کرد: یکی از دلایل این امر می تواند دو سال پر بارش گذشته باشد یعنی افغانستان آب مازاد ناشی از سیلاب ها را رهاسازی کرده است که قاعدتا ارقام آبدهی رودخانه ها را بالا می برد. همچنین برای راستی آزمایی این امر می توان بازخوردهایی را که از احیای تالاب هامون وجود دارد، سنجید اما این هم نیاز به آمار، ارقام و حجم ورودی آب دارد اما اینکه به این ارقام دسترسی پیدا کنیم به دلیل اینکه در همه جای دنیا، اطلاعات مربوط به رودخانه های مرزی جز مسائل حساس است، دشوار است.

با این اوصاف، دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند است واین وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم به وجود آورد. ایران همواره نگران این پیشامد بود که احداث سد کمال خان روند سرازیر شدن آب هیرمند، یکی از تأمینکنندههای اصلی آب دریاچه هامون را مختل کند و سومین دریاچه بزرگ ایران بعد از خزر و ارومیه بهمرور کاملاً خشک شود، نگرانی که اکنون به واقعیت تبدیل شده و سد سازی های افغانستان سبب شده است که موانع جدی بر سر راه ورود آب هیرمند به ایران شکل بگیرد چنانچه تاکنون هم حقابه سال جاری ایران بر اساس معاهده ۱۳۵۱ هنوز تامین نشدهاست.

وی ادامه داد: موضع وزارت امور خارجه این است که قرارداد ۱۳۵۱ مبنای پیگیری حقوقی جدی ما از طرف افغانستانی است، هرکس در افغانستان حاکم است باید برای ایران در مورد هیرمند حق قائل شود، قرارداد حقوقی بین ایران و افغانستان در سال ۱۳۵۱ در خصوص حق آبه ایران امضا شده و لازم الاجراست؛ علاوه بر این، حقوق بین الملل تاکید می کند که هر کس که در افغانستان حاکم است باید این حق را برای ایران قائل شود.در سال آبی گذشته کمتر از ۵ درصد حق آبه ایران تامین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید