تابستان، کجا آببازی کنیم؟

در ادامه به چند پیشنهاد در این زمینه خواهیم پرداخت. اگرچه متاسفانه در ایران سه وزرات نیرو،صنایع و حفاظت محیط زیست عملا در نگاه به محیط زیست به عنوان مانع توسعه نگاه می کنند ولی می توان امیدوار بود با فرهنگ سازی در زمینه حفاظت از محیط زیست ایران زمین در ایرانیان بتوان به آینده امیدوار بود گرچه مشاهدات و آمارها وحشتناک اند ولی امید در تاریکی بهتر از ناامیدی است و به قول معروف در ناامیدی بسی امید است! همچنین آنجا راههای آبی زمان خود را نه بطور صد در صد مطمئن داشته است که برخی اقیانوس شناسان معتقدند که شعبهای باستانی از رود نیل درون تالاب ساحلی وجود داشته که معروف به دریاچه تانیس بوده است ئ موجموعه این دو راه ابی شکل U مانندی را تشکیل میدادهاند و منطبق با آثار ضبط شده باستانی و اندازه گیریهای ماهوارهای و مقایسه ان با نقشههای موجود محققان را به حدس و گمان بیشتری درباره مکان عبور بنی اسرائیل از بخشی از آبهای کم عمق زمان خود وا داشته است.

را با خود به زمین می اورد ولی ضمن عبور از طبقات زمین مواد کلوئیدی خود را بجا گذاشته ولی در عوض مواد شیمیایی را در خود حل می کند و بر میزان ناخالصی های آن افزوده می شود.حال اگر دی اکسید کربن بیشتری در اب حل شده باشد و آب خاصیت اسیدی بیشتری پیدا کند و از طرفی از لایه های زیر زمینی بیشتری بگذرد املاح بیشتری را در خود حل می کند.لذا آب چاههای عمیق اغلب دارای مقادیر زیاد ناخالص شیمیایی است.از طرفی فعالیتهای انسان نیز ممکن است انواع مواد شیمیایی سمی و زیان آور را وارد آب کند.اگر مقدار مواد شیمیایی آب از حد مجاز بیشتر بوده و مصرف شرب داشته باشد باعث عوارض و اختلالات گوناگونی می شود.سرب ماده ای است که در اثر فاضلاب های صنعتی یا کشاورزی حاوی آن ممکن است آب را آلوده کند ضمن اینکه سابقا در انتقال آب از لوله های سربی استفاده می شده که در صورت اسیدی بود آب باعث ورود مقداری سرب به آب می گردیده است.به این ترتیب سرب می تواند باعث عوارض خونی،استخوانی و عصبی مزمن در مصرف کننده ها شود.

در جنوب تهران، اكثر منابع آبهاي زيرزميني آلوده است، زيرا پسابهاي كارگاهي و فاضلاب شهري از تمام نقاط تهران به دليل شيب دار بودن به اين مناطق آمده و باعث شده آلودگي آب در اين مناطق 3 برابر بيش از استاندارد مجاز باشد، به همين دليل با وجود خاك حاصلخيز در جنوب تهران كشاورزي در اين مناطق مناسب نيست،زیرا پسابهای کارگاهی فاضلاب شهری از تمام نقاط تهران به دلیل شیب دار بودن به این مناطق آمده و باعث شده آلودگی آب در این مناطق 3 برابر بیش از استاندارد مجاز باشد.

از سوي ديگرآلاينده هاي شهري كه باعث آلودگي هوا مي شوند، پس از بارندگي جذب خاك مي شوند و منابع آبهاي زيرزميني و خاك را آلوده مي كنند.3 ميليون خودرو موجود در تهران از يك سو با توليد مونوكسيد كربن هوا را آلوده مي كنند و از سوي ديگر روغن، براده هاي لاستيك و لنت هاي ترمز آنها كه حاوي آزبست است، منابع خاك و محيط زيست را نابود مي كند .همچنین بروز وبا كه به دليل آبياري مزارع سبزيكاري با آبهاي آلوده در چند سال اخیر شیوع بیشتری داشته است هشداري براي حفظ منابع آب و خاك بود كه متأسفانه به نظر مي رسد هنوز جدي گرفته نشده است.همچنین با توجه به منابع تامین آب تهران وجود كارخانجات صنعتي در اطراف رودخانه هاي جاجرود، طالقان و كرج سبب شده كه اين منابع نيز آلوده شوند كه آلودگيهاي آن نيز با كلر زدن برطرف نخواهد شد.

منطقه جنگلی، و گاو سرای قدیمی کلنگاه از نقاطی میباشد؛ که مسافران زیادی را به خود جذب نموده است؛ با طی حدود ۱۰ کیلومتر از جنگل های انبوه امامزاده یحیی؛ مرتع کلنگاه با پوشش درختچه ای پدیدار میگردد؛ این مراتع در حد جنوبی روستاهای مرس و تلم واقع شده است و با پیاده روی از مسیر جنگلی این روستاها امکان رسیدن به این منطقه است. چكنده هاي نيزه اي و گل كلمي در سرتاسر سقف اين تالار ديده مي شود.در ادامه مسير اصلي غار يك پلكان آهني ما را به دهليزي مي رساند كه دخمه بزرگي به ابعاد 6 در ۴ متر و ارتفاع ۳ متر در انتهاي آن واقع است.

در ادامه تعدادی از مکان های مناسب برای ماهیگیری در اطراف تهران را معرفی و در اختیار علاقمندان و مسافران تور تهران قرار می دهیم. غار رودافشان یکی از زیبا ترین غار های ایران است که در دامنه کوههای حوالی روستایی با همین نام و در استان تهران قرار دارد.رسیدن به دهانه غار مستلزم اندکی کوهپیمایی است.دهانه بزرگ و تالار وسیع این غار از شاخصه های اصلی آن است. کاخ مرمر جایی خیلی زیبایی است و شما را به دل تاریخ میبرد.

با توقف وزش باد، آب به حالت قبلی خود باز گشته است. و این دو سایت تنها هر کدام بدنهای مجرد از آب و باد داشتهاند و ممکن است تنها یک طرف از دو طرف مورد نظر حالت آبشاری پیدا کرده بوده است. جیوه ماده ای سمی با عوارض شدید عصبی در انسان است که ممکن است از طریق صنایع وارد آب برای شرب شود..در سال 1953 بیماری اسرارآمیزی بنام میناماتا(شهر محل ایجاد بیماری در ژاپن)شیوع یافت و باعث مرگ عده ای زیادی از مردم و به دنیا آمدن نوزادان فلج،کور یا کر شد.بررسی ها نشان داد که این بیماری ناشی از آلودگی آبها به جیوه به وسیله صنایع تولید نیتروژن بوده است.

14 مدل شبیه سازی شده رایانهای همچنین نشان میدهد که سرزمین خشک میتواند در دو محل مجاور گردباد از شرق قرا گرفته باشد. کارل دریس و همکارانش بر همین اساس مدل رایانهای خاص خود را تنظیم و طراحی کردهاند و عبور موسی و قومش را به صورت شبانه نشان دادهاند. چنین راه سرزمینی جدیدی به بنی اسرائیل اجازه داده تا از این مسیر به سلامت عبور کنند. اما به نظر من، افراد تأیید صلاحیت نشده،نه تنها نباید به بداخلاقی،روی آورند بلکه باید خیلی هم خوشحال باشند که زیر بار چنین مسئولیت سنگینی نرفتند؛ چون در نظام اسلامی، اصل بر انجام تکلیف است و به دست گرفتن پست و مقام، فقط طریقیت دارد.

مستقیم:منظور اینست که عامل مولد بیماری از طریق مدفوع یا ادرار بیمار از طریق دیگر وارد آب شده و فرد با آشامیدن چنین آبی به طور مستقیم در تماس با عامل بیماری قرار گرفته و بیمار می شود. البته ابعاد فاجعه تنها به همین تأخیر رمانتیک محدود نشده و به گفتهی یکی دیگر از مسئولان مؤسسه قطب جنوب در شیلی: «نشت نفت به دیگر موجودات این منطقه نیز میتواند آسیب جدی وارد سازد. به علت استحكام لايه ها اثري از شكستگي و يا سنگ قابل سقوط در آن ديده نمي شود.اين اعتقاد وجود دارد كه هزاران سال قبل رودخانه همسطح دهانه غار بوده و احتمالا قسمتي از آب رودخانه دليچاي وارد دالان هاي غار شده و باعث گسترش و وسعت غار شده است.

کوهپیمایی در حدود 30 دقیقه طول خواهد کشید،ابتدای مسیر از باغهای زیبای روستا و پل چوبی کوچکی میگذرد که این پل از روی رودخانه دلیچای میگذرد. برای رسیدن به غار باید روستا را تا انتها طی نمایید.در این محل پارکینگ سمت چپ و مسیر دسترسی غار در سمت راست قرار دارد.برای رسیدن به غار باید مسیر کوتاهی را کوهپیمایی نمایید.مسیر کوهپیمایی شیب تندی دارد و برای بالا رفتن از این کوه بهتر است از مسیر مارپیچ استفاده نمایید. غیر مستقیم :در این گروه از بیماری ها،آب فقط محیطی برای رشد و تکثیر ناقل بیماری است و خود بطور مسقیم در انتقال بیماری نقش ندارد.از این گروه می توان به مالاریا،فیلاریازیس،تب زرد و غیره اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید