بهبودیافتگان از سویه اصلی کرونا در برابر امیکرون ایمن هستند – ایمنا

آمار شیوع سویه گاما: عکس 5 روند شیوع سویهی گاما را نشان میدهد. احتمال ابتلا به بیماری شدید و مرگ در مبتلایان به سویه گاما: سویهی گاما در برزیل سبب پر شدن ICU ها شد. همچنین دکتر احمدرضا مبین، متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی زنجان، بیان کرد که احتمال تهاجمیتر شدن اومیکرون از بدنی به بدن دیگری وجود دارد. علاوه بر این، اومیکرون سرعت انتشار بالایی دارد؛ اما نظر کشندگی به عواملی از جمله جنس، نژاد و بیماریهای زمینهای بستگی دارد. هرچند محققان انگلیسی بیان کرده اند که تهوع، اسهال، استفراغ، درد شکم، سوزش سر دل و نفخ می تواند از علائم ابتلا به زیرشاخه اومیکرون باشد.

رییس دفتر آموزش و ارتقا سلامت وزارت بهداشت- بیان کرد که ماسک های N95 باید هر ساعت یکبار و ماسک های جراحی هر دو ساعت یکبار عوض شوند. قابل توجه است که احتمال ایجاد لخته توسط واکسن و مرگ ناشی از آن بسیار پایین تر از ابتلا به کووید و مرگ ناشی از آن است و کشور ها و سازمان های معتبر جهانی، تزریق واکسن آسترازنکا را تایید و توصیه می کنند. توجه شود در صورتی که امکان قرنطینه طبق موارد زیر در این افراد وجود نداشته باشد، بایستی ماسک مناسب در مواجهه با سایرین تا 10 روز صورت گیرد.

در صورت بروز نشانه های ساده مانند سرماخوردگی بهتر است که افراد از داروهای مسکن و مایعات فراوان استفاده کنند. همچنین اینکه در بیشتر افراد مبتلا به امیکرون، تعداد پی سی آر منفی میشود؛ برای همین اگر افراد علائم امیکرون را دارند، حتی با وجود تست منفی، خود را قرنطینه کنند. بر اساس دادههای منتشر شده در خصوص امیکرون، محققان دریافتهاند که ویروس امیکرون به جای درگیر کردن ریهها، بینی، گلو و نای را مورد هدف قرار میدهد. علاوه بر این، نیاز است تا کشورهای توسعه یافته به جای تقویت خود، تعداد واکسن کافی در اختیار کشورهای فقیر قرار دهند تا به هدف بتوانیم به هدف واکسیناسیون جهانی برسیم.

تاکید سازمان بهداشت جهانی بر ادامه جهشها مبتنی بر توسعه زیرگروه BA.۲ سویه اُمیکرون است که در اروپا شناسایی شد. بررسیها برای تعیین شدت آسیبزایی امیکرون و تاثیرگذاری واکسن بر آن در جریان است. به گزارش خبرنگار مهر به نقل از وب مِد، از آنجایی که موارد کمی از این سویه گزارش شده است، دانشمندان اطلاعات زیادی در مورد نوع آن ندارند، مانند اینکه چگونه به راحتی پخش میشود و آیا باعث بیماری شدید میشود. متخصصان بیان کرده اند که امیکرون می تواند باعث بروز مشکلات حاد تنفسی در کودکان شود.

همچنین او بیان کرد که این یک مشکل جهانی است و باید تمامی کشورها برای برطرف کردن آن همکاری کنند. اگر علائم تنفسی حادی داشتند، به اولین مرکز درمانی یا پزشک مراجعه کنند. از آنجا که این سویه باعث ایجاد بیماری و عفونت در گلو میشود، از این رو، اولین نشانه آن گرفتگی صدا است. سازمان جهانی بهداشت (WHO) طی بیانیهای اعلام کرده که اطلاعات به دست آمده از واریانت جدید هیچ خطری را نشان نمیدهد و دلتاکرونا باعث بروز علائم شدید در میان افراد نشده است.

البته مساله دیگر که باید در نظر گرفت، علاوه بر کشنده بودن این نوع واریانت جدید، عوارض آن هم طولانی مدت در فرد خواهد ماند. از طرفی مطالعه در این خصوص میتواند عموم مردم را هم با واقعیات علمی و صحیح در مورد ویروسها به ویژه کرونا ویروسها آشنا کند. دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا بیان کرد که بر خلاف تصور، افراد با سن بالا هم میتوانند به اُمیکرون مبتلا شده و حتی در آیسییو بستری شوند. تست امیکرون در شرایطی از افراد گرفته میشود که مبتلا به کرونا بوده و علائم امیکرون را هم دارند.

برای مطالعه بیشتر، بیماری کرونا و ماسک: نکاتی برای خانواده ها را بخوانید. آنها برای نیل بدین هدف، نمونه خون ۳۰ بیمار که در سال ۲۰۲۰ میلادی از موارد خفیف تا متوسط بیماری کووید -۱۹ بهبود پیدا کرده بودند را مورد ارزیابی قرار دادند. وی با اشاره به ثبت 2 مورد فوتی دیگر ناشی از بیماری کرونا آقا و خانم 83 و 77 سال سن افزود: تاکنون 2 هزار 138 بیمار کرونایی در استان بوشهر جان باختهاند. وی با اشاره به بستری شدن 2 بیمار جدید مبتلای قطعی به کرونا در بیمارستانهای شهرستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اضافه کرد: بر این اساس مجموع بیماران قطعی بستری در بخشهای کرونای بیمارستانهای مرکز و غرب استان سمنان به 11 هزار و 698 نفر رسیده است.

تحقیقات شرکت مِرک نشان میدهد مصرف روزانه دو قرص این شرکت داروسازی موسوم به مولنوپیراویو در ۵ روز نخست مشاهده علائم میتواند به میزان ۵۰ درصد از بستری شدن فرد و خطر مرگ و میر ناشی از بیماری بکاهد. چندین شرکت بزرگ داروسازی جهان در حال انجام آزمایشات درباره قرصهای خوراکی برای مقابله با کرونا هستند. در حال حاضر برخی از بیماران بستری شده افراد ۴۰ ساله و کمتر هستند.

در حال حاضر، داروی مولنوپیراویر میتواند به مدت 5 روز بعد از شروع علائم کرونا، خطر بستری و مرگ را تا 30% کاهش دهد. فوقتخصص آیسییو میگوید میزان بستری و فوتیهای اومیکرون نیز بیشتر از میان افرادی است که یا واکسن نزدهاند یا بیماریهای زمینهای و سیستم ایمنی ضعیفی دارند. محققان موسسه بیماریهای عفونی کمبریج به نتایج جالبی دست پیدا کردهاند. البته نتایج تحقیقاتشان بیان میکند که امیکرون از سیستم ایمنی گریزان تر است و همچنین میتواند اثرهای بدتری روی قلب، کلیه، کبد و دستگاه گوارش وارد کند.

نتایج نشان دادهاست که علائمOmicron تا 5 روز در بدن افراد باقی میماند. همچنین متخصصان بیان کردند که بهتر است تا افراد واکسن آنفلوانزا را هم تزریق کنند. علاوه بر این احتمال مرگشان هم وجود دارد. مطالعات نشان میدهد که واکسنهای بر پایهی mRNA یعنی فایزر و مدرنا در برابر لامبدا موثر هستند. بیشترین مطالعات انجام شده در ایران روی کیستهای هیداتید جدا شده از گوسفندان انجام شده است و همه این مطالعات بیانگر این است که گوسفند مهمترین میزبان واسط برای سویه G1 است. در حالی که الگوی برش در تعداد 10 کیست هیداتید جدا شده از بزها با بقیه کیستهای جدا شده از گوسفندان و بزها یکسان نبودند که بر اساس الگوی وزن باندها سویه G6/G7 تشخیص داده شد.

در صورتی که شیوع زیاد یک سویه، علاوه بر اینکه شدت بیماری را افزایش میدهد؛ مانع از قطع زنجیره انتقال بیماری نیز خواهد شد. ولی تعداد کمتری از افراد واکسینه شده دچار بیماری کرونا میشوند، و این افردا معمولاً علائم ملایمتری خواهند داشت. آن طور که معاون سازمان بهزیستی میگوید بهدلیل حساس بودن گروههای هدف، معلولان جزو اولین گروههایی بودند که واکسن کرونا را دریافت کردهاند و تاکنون به ۱۳۶ هزار و ۶۶۲ معلول شدید و خیلی شدید واکسن کرونا تزریق شده است.

به گفته مقامات بهداشتی آمریکا، این زیرسویه از سویه اصلی امیکرون تاکنون حدود ۳۵ هزار تن را در این کشور آلوده کرده است. آنها انتظار دارند در سراسر جهان ۶۰ هزار داوطلب ثبت نام کنند. یافتههای آنها نشان میدهد که پروتئینهای خوشهای امیکرون تأثیر کمتری بر ریهها دارد. سویههای جدید قابل پیشبینی هستند و تنها راه جلوگیری از ظهور آنها قطع چرخه انتقال و گسترش ویروس به کمک واکسنها است. بنابراین تلفیقی از روشهای ریختشناسی و مولکولی با هم میتواند اطلاعات مقبولتری را در رابطه با شناسایی تنوع در سویههای اکینوکوکوس گرانولوزوس فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید