اومیکرون؛ سویهای ابهامآمیز و خطرناک – ایرنا

در حال حاضر تنها اسمی از سویه جدید کروناویروس در اختیار کارشناسان و محققان است و هیچ ایدهای در مورد ویژگیهای آن وجود ندارد. از ابتدای همه گیری کرونا تاکنون تجربه چهار جهش بزرگ ویروس کرونا را شاهد بودیم و در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت، سویه جدید ویروس کرونا تحت عنوان اومیکرون را شناسایی و نامگذاری کرده است. در حال حاضر اومیکرون اصلی BA.۱ عامل ۹۸٪ ابتلاهای جدید در جهان است، اما در دانمارک نوع BA.۲ یا همان Stealth در حال فزونی است (شیوع ۲۰٪ در ابتدای ژانویه و ۴۵٪ در انتهای ژانویه) و از ابتدای ماه گذشته تدریجا سویه غالب شده و فعلا در ۴۰ کشور دیگر نیز شناسایی گردیده، هرچند فعلا مستندی بر شدیدتر بودن و بگیا مقاومت آن در مقابل واکسن موجود نیست.

با این حال، داروهای جدید خوراکی نیز میتواند در افرادی که از نقص سیستم ایمنی بدن رنج میبرند و پاسخ ایمنی کافی به واکسن نشان نمیدهند مورد استفاده قرار گیرد. خبرگزاری ایسنا به گفت وگو با دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان پرداخت و نوشت: میزان پوشش واکسیناسیون در استان سیستان و بلوچستان پایین است و تا زمانیکه ایمنی گروهی اتفاق نیافتد، نمیتوان از موج های جدید ویروس جلوگیری کرد.

وی با درخواست از تمامی هم استانی ها افزود: افرادی که تاکنون موفق به دریافت واکسن نشدند حتما برای تلقیح واکسن اقدام نمایند، تا با مشارکت تمامی هم استانی های عزیز شاهد ارتقای پوشش واکسیناسیون کرونا در استان باشیم. سویه اومیکرون حداقل در اسناد پزشکی و تئوری، وحشتناک به نظر میرسد و نسبت به سویههای دیگر ویروس، جهشهای بیشتری در آن مشاهده شده است. وی با اشاره به بستری شدن 2 بیمار جدید مبتلای قطعی به کرونا در بیمارستانهای شهرستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان اضافه کرد: بر این اساس مجموع بیماران قطعی بستری در بخشهای کرونای بیمارستانهای مرکز و غرب استان سمنان به 11 هزار و 698 نفر رسیده است.

وی افزود: در همین بازه زمانی 961 تست کرونا در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گرفته شده که از این میزان 206 مورد مثبت اعلام شدند. با آنهایی که هنوز در پذیرش اثرات مثبت واکسیناسیون مقاومت میکنند یا پروتکلهای بهداشتی را جدی نمیگیرند. محمدیان اردی ادامه داد: با توجه به آمار واکسیناسیون انجام شده در استان امیدواریم هم شدت، هم شیوع بیماری و هم عوارض ابتلا به کرونا کاهش یابد.

وی از واکسیناسیون بیش از 97 درصد جمعیت استان در نوبت اول، 87 درصد در نوبت دوم و 37 درصد در نوبت سوم خبر داد و گفت: خوشبختانه استان اردبیل در نوبت های اول و دوم واکسیناسیون در رتبه های نخست کشوری قرار داشت اما در دوز سوم واکسن، در رتبه 13 کشوری قرار داریم که کاهش این رتبه با همت مردم و توصیه های مسئولین میسر خواهد شد. ملکیزاده از کاهش بیماران کرونایی در بیمارستانهای استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان بوشهر 84 نفر و نسبت به هفته نخست اسفند 160 نفر کاهش یافته است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در یک نشست توجیهی در تاریخ ۹ مارس (۱۸ اسفند) اعلام کرد که مبتلایان به این سویه در هلند و دانمارک نیز مشاهده شده اند. این نظرسنجی در آبان ۱۴۰۰ با حجم نمونه ۲۱۱۲ نفر از افراد بالای ۱۸ سال به بالای ساکن در شهر و روستاهای کشور و بهصورت تلفنی انجام شده است. ون کرخوف گفت: «متاسفانه، ما انتظار مشاهده این نوترکیب ها را داریم، زیرا ویروسها در طول زمان تغییر میکنند. «ماریا ون کرکوف» سرپرست فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی بهداشت در این خصوص گفت که این جهش به ویژه با توجه به گسترش سریع سویه های دلتا و اومیکرون قابل انتظار بود.

به گونهای که اصولگرایان، اعتدالگرایان و اصلاحطلبان هر کدام گزارش، یادداشت و مصاحبههایی در این خصوص منتشر کردهاند که در ادامه بخشی از این گزارشها رصد می شود. دلایل طولانی شدن علائم سویه اُمیکرون، واکنش التهابی مداوم در برخی از بیماران و در سایر بیماران یک فرآیند خودایمنی است که بر اثر کروناویروس ایجاد می شود و پس از بهبودی بیماری ادامه پیدا می کند. در واکسن های برکت و سینوفارم فاصله بین دو دوز حدود یک ماه است و این فاصله زمان مطلوب برای تزریق دوز دوم واکسن است.

در حال حاضر، هر دو سویه BA.۲ و BA.۱ با هم به عنوان Omicron شناخته میشوند و تقریباً غیرقابل تشخیص هستند. با این حال، دانشمندان تاکید دارند اکنون که ایمنی قابل توجهی در جوامع انسانی در برابر هر دو سویه وجود دارد، دلیلی ندارد که فکر کنیم واکسن ها در برابر سویه جدید ترکیبی بی اثر هستند. «ساجد جاوید» وزیر بهداشت انگلیس هم با بیان اینکه سویه های جدید بی تردید مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرند، افزود: «هیچ نگرانی» در مورد دلتاکرون وجود ندارد. شرکت آسترازنکا در بیانیهای اعلام کرد که همانند دیگر گونههای ویروس کرونا در حال بررسی بیشتر گونه B.۱.۱.۵۲۹ هستیم تا تأثیر واکسن بر آن را ارزیابی کنیم.

شرکتهایی مانند آسترازنکا تصمیم گرفتند میزان اثربخشی واکسن و داروی کووید -۱۹ را در برابر گونه جدید ارزیابی کنند. تحقیقات جدید نشان میدهد که BA.۲ ممکن است ویژگیهایی داشته باشد که به اندازه انواع قبلی مانند دلتا، قادر به ایجاد بیماریهای جدی است. این در حالی است که اکنون ۸٪ موارد جدید کووید۱۹ در آمریکا از نوع اومیکرون استیلث میباشد. با این افزایش اندک موارد ابتلا ناشی از یک سویه جدید میتواند نگرانکننده به نظر برسد. با این حال هنوز نقش این سویه در افزایش اخیر موارد ابتلا در آفریقای جنوبی تایید نشده است.

بنی هاشمی با بیان این که افزایش بیان RBD شاید به علت تغییرات گلیکوزیاسیون سطح ویروس بعد از این جهش باشد، یادآور شد: پیشتر، گلیکوزیزاسیون قسمت RBD را استتار کرده بود و این اتفاق مانع مهار کامل ویروس می شد. لنفوسیت T یکی از انواع سلولهای دستگاه ایمنی بدن است که با ویروس کرونا مقابله میکند. دلتاکرون به دلیل دارابودن مشخصات هر دو سویه اومیکرون و دلتا به نگرانی ها در خصوص ظهور سویه ای قدرتمند از ویروس کرونا دامن زده است. کشورهای برخوردار و WHO در این خصوص مسئولند.

دیدگاهتان را بنویسید