انشا گذر رودخانه صفحه 21 نگارش نهم – درس کده

عضو کارگروه آب شورای هماهنگی شبکه ملی محیطزیست و منابع طبیعی کشور بیان میکند: «آن طومار میزان سهم بالادست و پاییندست را مشخص کرده و شما بهصرف اینکه رودخانهای در موقعیت ژئوپلیتیک مناسبتری قرارگرفته، حق ندارید برداشت اضافهتری داشته باشید و این اختلاف منافع آبی در طول تاریخ با طومار شیخ بهایی حلشده است اما نهفقط طومار شیخ بهایی که هیچ سند و قوانین و مقررات حقوقی، وحی منزل نخواهد بود و هر توافقی قابلیت بهروز شدن دارد. به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، یک عضو کارگروه آب شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور میگوید: تالاب هامون بهعنوان یک موجود طبیعی صاحب حق است و دولتهای ایران و افغانستان باید این حقوق طبیعت را در نظر داشته باشند.

حق آبه دریاچه هامون از هیرمند، به دادخواست حقوقی ایران از آب رودخانه هیرمند در منطقه سیستان اشاره دارد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف به انجام اقدامات لازم برای افزایش حقآبه ایران از رودخانه هیرمند در سال ۱۴۰۰ کردند. در حالی که مسئولان وزارت نیرو از خشک شدن رود هیرمند بهدلیل کمی بارش صحبت میکنند، برخی از آگاهان از بستن آب این رودخانه توسط افغانستان و تعویض مسیر آن صحبت به میان آوردهاند.خشکسالی بیسابقهای در حال حاضر منطقه جنوب و جنوب شرقی کشور و بویژه استان سیستان و بلوچستان را فراگرفته است که علت اصلی این خشکسالی قطع آب رود هیرمند است.

با وجود انعقاد قرارداد حقآبه هیرمند، از اواخر دهه ۱۳۷۰ و همزمان با کاهش بارش سالانه و گسترش خشکسالی بر سیستان، میزان ورودی آب رود هیرمند به دریاچه هامون مرتباً کاهش یافت. در صورت تمایل این امکان برای شما وجود دارد که در قایق ها همزمان با تماشای مناظر اطراف، غذایی خوش طعم و دلپذیر هم بر روی آب های رودخانه پو میل کنید و لذت ببرید. باید بگویم شما وارد یک باغ ۱۱ هکتاری شده اید باغ در نگاه اول گیراست.

وی گفت: حفاظت از پوشش گیاهی در بستر تالاب بینالمللی هامون، حفظ آب در مناطق حساس و کانونهای گرد و غبار و کاهش اثرات تبخیر ناشی از تابش شدید آفتاب و بادهای ۱۲۰ روزه دشت سیستان از عمده دلایل برنامهریزی حقابه تالاب در بازههای زمانی مشخص است. سیستان و بلوچستان سرزمین فرصتهای از دست رفته و طرحهای نیمه تمام است. عیسی میرانی شاهرودی روز یکشنبه در گفتوگو با خبرنگار ایرنا ضمن اشاره به برنامهریزی برای استفاده حداکثری از ظرفیتهای تالاب بین المللی هامون توسط شیلات سیستان و بلوچستان اظهارداشت: باتوجه به اینکه در سالجاری در حوضه تالاب بین المللی هامون تا این لحظه خشکی رخ نداده زنده گیری انواع ماهیها و ارسال آنها به استخرهای پرورش ماهی در اولویت این ادارهکل است.

خرافات مرتبط با طبابت و درمان بیماریها در این دوره بسیار رایج بوده است. وحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، گفت: طبق سند مدیریت جامع تالاب هامون و برنامه احیای این تالاب بین المللی و بر اساس نیازسنجیهای انجام شده حقابه چهارم وارد تالاب هامون شد. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، وحید پورمردان از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اظهارداشت: طبق سند مدیریت جامع تالاب هامون و برنامه احیای این تالاب بینالمللی و بر اساس نیازسنجیهای انجام شده، حقابه چهارم وارد تالاب هامون شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمد سرگزی نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه 24 فروردین) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند که سیستان به مثابه تنگه احد جمهوری اسلامی ایران است خطاب به وزیر امور خارجه اظهار داشت: آقای ظریف؛ برنامه و دیپلماسی وزارتخانه شما در طول سالیان گذشته درباره پیگیری حقابه رودخانه هیرمند که حیات و معیشت بیش از یک میلیون نفر از ساکنین تنگه احد جمهوری اسلامی به آن وابسته است و دریاچه هامون و جلوگیری از احداث سدهای نامتعارف بر روی رودخانه هیرمند چه بوده است؟

همه زیبایی های طبیعت در دل خود هزاران درس نگفته برای ما دارند من امروز میخواهم در مورد گذر رودخانه و آنچه با جوش و خروشش به ما می آموزد با شما سخن بگویم . وی با بیان اینکه در شرایط فعلی و کمبود ذخایر آبی، حوضههای آبریز مختلف، میزان متفاوتی از حقآبه را دریافت کردهاند، گفت: تالابهای شادگان و هورالعظیم به طور کامل حقآبهشان را دریافت کردهاند اما از طرف دیگر، تالابهایی نیز داریم که حدقال حقآبه را دریافت کردهاند. آفتابنیوز : دولت افغانستان طی سالهای اخیر در تلاش برای سدسازی و مدیریت آبهای این کشور، ساخت سد کمالخان را که یکی از بزرگترین طرحهای مدیریت آب این کشور خوانده شده آغاز و روز ۱۵ بهمن ماه امسال نیز اقدام به آبگیری این سد کرد.

او این مسیر را از رشتهکوههای آند در پرو آغاز کرد و در سواحل آتلانیتک در برزیل به اتمام رساند. خبرگزاری میزان – روزنامه خراسان نوشت: خبر آب گیری بند کمال خان در ولایت نیمروز افغانستان که از روز چهارشنبه آغاز شده نگرانیهای زیادی را برای فعالان محیط زیست به همراه داشته است. زابل- دریاچه هامون بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور محسوب میشود که در طول تاریخ موجب رونق زندگی در اطراف خود بوده است اما با خشک شدن آن تعدادی از مردم این منطقه مجبور به مهاجرت شده و به استان های خراسان و گلستان پناه آورده اند. عکس از وبسایت ارسباراناترک رودخانهای به طول ۶۵۰ کیلومتر در ناحیه مرزی ایران و ترکمنستان است که از ارتفاعات هزارمسجد در خراسان سرچشمه میگیرد.

رودخانه خرسان بزرگترین ریزابه رود كارون است و از كوههای تنگ سرخ و كنه دودهسه در 43 كیلومتر جنوب شرقی یاسوج و 15 كیلومتری شمال غربی اردكان فارس سرچشمه میگیرد و به نام رودخانه بشار به سوی شمال غربی جریان مییابد. آبگیری سد کمالخان افغانستان از رودخانه هیرمند در حالی آغاز شده که هنوز مسئله حقآبه ایران از این رودخانه به تمامی حل نشده و نگرانی مردم و فعالان محیط زیست را برانگیخته است. به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی نوبت سوم امروز (شنبه) مجلس و بررسی بخش هزینهای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ پیشنهاد الحاق حبیب اله دهمرده نماینده مردم زابل در مجلس را به ماده واحده لایحه بودجه را بررسی کرده و در نهایت با آن موافقت کردند.

در واقع بدنبال پديده هاي رسوب و فرسايش ، ممكن است جزائري سر برآورند و برخي ديگر ناپديد شوند و نيز ممكن است جزائري با يكديگر متحد گردند و يا با ساحل رودخانه يكي شوند و يا برخي از جزائر به دو قسمت تقسيم گردند . آب گیری سد کمال خان افغانستان در حالی آغاز شد که موضوع حقابه ایران حل نشده است و نگرانیهای زیادی را برای فعالان محیط زیست به همراه داشته است.

احیای تالاب هامون و معیشت مردمان حاشیه آن در حالی یکی از اصلیترین دغدغههای مسئولان کشور و استان اعلام میشود که طبق اقدامات آن سوی مرز احتمالا خشک شدن آن نزدیک است. در افغانستان سد «کجکی» با ظرفیت آبگیری ۲۸۰۰ میلیون مترمکعب بر روی رودخانه هیرمند احداث شده است و بر روی یکی دیگر از شاخههای آن نیز ۶۶ سال قبل سد «دهله» در محلی به نام «ارغند آب» با ظرفیت ۲۸۸ میلیون مترمکعب آبگیری ساخته شده است که هم اینک حجم مفید آن ۱۶۰ میلیون مترمکعب است. محمد سرگزی گفت: به نظر می رسد افغانستان با حمایت نیروهای آمریکایی به دنبال کنترل آب است تا سیلاب ورودی در هرسال به کشورمان دیگر وارد ایران نشود، لذا باید وزارتخانه های نیرو و امور خارجه کشورمان برای احقاق حقوق حقه ایران در دریافت حق آبه رودخانه هیرمند اقدامات لازم را انجام دهند.

آینده ۱.۵ میلیون ایرانی قربانی ضعف دیپلماسی/ حق آبه هامون؛ پشت سد دیپلماسی یا بی عدالتی؟ به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، 10 مردادماه خبری با عنوان “ایران حق آبه هیرمند را از افغانستان میگیرد” در تعدادی از رسانه ها منتشر شد. یکی از مهمترین قراردادهایی که تاکنون ایران در بحث آبهای مرزی و حقابه به امضا رسانده است قرارداد 1351 هیرمند است که بین دولت ایران و افغانستان به امضا رسید و طبق آن سهم ایران از حقابه هیرمند که از کوههای افغانستان سرچشمه میگیرد و در انتها با طی کردن خاک افغانستان به دریاچه هامون در ایران میریزد، به رسمیت شناخته شد.

معاهدهای که در ۲۲ اسفند ۱۳۵۱ میان امیرعباس هویدا، نخستوزیر وقت ایران و موسی شفیق، نخستوزیر وقت افغانستان در کابل به امضا رسید و بر اساس آن مقرر شد در هر ثانیه ۲۶ مترمکعب آب (معادل ۸۵۰ میلیون مترمکعب در سال) سهم ایران از آب سد کجکی این رودخانه باشد. مناقشه آبی ایران و افغانستان به کجا رسید؟ به گزارش ایرنا، ابوالفضل عمویی در توضیح جلسه روز دوشنبه کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفت: نخستین جلسه کمیته امنیت ملی با ریاست مرتضی محمودوند نماینده مردم خرمآباد برگزار شد.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی دستگاه دیپلماسی کشور را درباره حقابه رودخانه هیرمند مورد سوال قرار داد. با شروع کار چندین سد بزرگ در دلتا ساخته شد و در کنار آن عملیات راهسازی و ایجاد راههای دریایی برای این که زندگی اقتصادی مردم دچار مشکل نشود پیش برده شد. فضای سبز ایجاد کنیم. در سالهای اخیر با ضعف بیش از پیش دیپلماسی ایران در ارتباط با کشورهای خاورمیانه و همسایه، افغانستان با ایجاد سد کمالخان، راه را برای ورود آب به ایران مسدود کرده که این ناقض اصول و قوانین بینالمللی است.

دیدگاهتان را بنویسید