انرژی برق آبی چیست؟

اما نهایتا به نوک کوه خواهید رسید و میتوانید تهران را زیر پای خود ببینید. با بازدید از این سردر زیبا، قطعاً مات و مبهوت معماری خاص آن خواهید شد. پارک شهر یکی از بزرگترین و قدیمیترین پارکهای پایتخت به شمار میآید که آن را به نوعی سمبل تهران میدانند. شادمان نبود؛ زیرا تنهایان هیچگاه شادمان نیستند؛ او آرزو کرد که کسی در کنارش باشد و اندیشههای او کالبدی را که موقتاً از آن استفاده میکرد، به دو نیم کرد؛ مانند دو دال یک دانه نخود که از هم جدا شده باشد. یکی دیگر از مناطق دیدنی تهران که در منطقه بازار قرار گرفته و قدمت آن به دوران قاجار باز میگردد، خانه کاظمی نام دارد.

آرامگاه ابن بابویه یکی از قدیمیترین گورستانهای تهران است که در منطقه شهرری واقع شده. جالب است بدانید که برای طراحی دکوراسیون داخلی این موزه از برترین طراح و معمار اتریشی، هانس هولاین کمک گرفتهاند. در این موزه شما میتوانید از آثار باستانی سفالی زیبایی دیدن فرمایید که برخی از آنها قدمت هزاران ساله دارند. مدتی است که عمارت کاظمی را به نام خانه موزه تهران قدیم میشناسند. به همین خاطر این سردر به سردر باغ ملی تغییر نام پیدا کرد. این مدرسه در دوران قاجار ساخته شده و جزء زیباترین جاهای دیدنی تهران به حساب میآید.

همین که این سردر هنوز هم سال و سلامت باقی مانده است، یک معجزه به حساب میآید. اين رود از ميان دشت طويلي جريان دارد که هم چون دالاني طبيعي، مهم ترين مسير طبيعي ارتباطي شمال غرب با شمال مرکز، فلات ايران را تشکيل مي دهد و قلعه تپه به دليل موقعيت آن، مکان مهمي براي تحقيق درباره ي روابط فرهنگي ميان اين مناطق است. بهعنوان مثال، آب تهران بزرگ با جمعیتی بیش از ۱۳ میلیون نفر، از آبهای سطحی سد لار بر روی رودخانه لار در شمال شرقی تهران، سد لتیان بر روی رودخانه جاجرود در شمال، سد کرج بر روی رودخانه کرج در شمال غربی و همچنین بهوسیله آبهای زیرزمینی در مجاورت شهر تامین میشود.میزان غلظت گرد و غبار هوای شهر اهواز در خوزستان، گاهی تا دهها برابر حد مجاز میرسدهمچنین تخمین زده میشود که حدود ۶۰ هزار رشته قنات، هنوز هم در نواحی مرکز کشور در یزد، خراسان و کرمان برای مصارف خانگی و کشاورزی در نواحی روستایی و شهری مورد استفاده قرار میگیرند.

زمانی که سد شکسته میشود دیواری از آب به سمت خشکی روانه می شود که می تواند فاجعه ای را رقم بزند. اغلب خواهیم دید، ترجمۀ جمله با معنی هایی که ما از قبل می دانیم، جور در نمی آید. به همین خاطر برخی آن را با نام دروازه میدان مشق مینامند. سرزمین عجایب تیراژه 1 یکی از محبوب ترین مناطق تفریحی پونک است که پیشتر در مورد آن صحبت کردیم. در این پارک زیبا ماکتهای بزرگ و طبیعی از ۲۸ نمونه دایناسور قرار گرفته که میتوانند تا حدودی حرکت هم داشته باشند. بنابراین در نظر گرفتن بخشی از قسمت شرقی پارک پردیسان به عنوان منطقه حفاظت شده بسیار ضروری است و به این وسیله می توان خزانه ژنتیکی شهر تهران را در مساحتی کم حفظ و حراست نمود، که این انتخاب نیز بر اساس مطالعات دقیق اکولوژیکی و جامعه شناسی گیاهی صورت گرفته است.

تا همین چند سال پیش، در منطقه پلیس، زندان قصر قرار داشت. اما مدتی است که این زندان به صورت کامل از بین رفته و باغ موزه قصر جایگزین آن شده است. نوع معماری خانههای روستای برنجگان اصفهان در قدیم از سنگ و خاک رس بوده و برای خانهها به ارتفاع 2 تا 3 متر چینه میگذاشتند و در درون گل آن از سنگ ریزه استفاده میکردند. همچنین در دوران سلجوقی بالای این برج آتش روشن میکردند تا مسافران بتوانند مسیر شهرری را تشخیص دهند. یکی از این خدمات شایسته، احداث مدرسه دارالفنون بود.

اما یکی دیگر از پروژههای آبی این کشور، احداث سدهای متعدد روی «ارس» است که «کاراکورت» یکی از آنهاست و آبگیری هم شده است؛ آن هم با ۱.۶ میلیارد مترمکعب. پس در سفر به تهران، حتماً سری به این سردر بزنید تا چند عکس یادگاری کنار آن بگیرید. به همین دلیل تا همین چند سال پیش، این کاروانسرای قدیمی تنها کاربری یک انبار را داشت. با نورپردازی و صداپردازی حرفهای، این پارک برای کودکان بسیار جذاب شده. کودکان میتوانند با دیدن این ماکتها اطلاعات خود را در مورد دایناسورها افزایش دهند و در عین حال هیجان زیادی را تجربه کنند.

این برگها هنگام تجزیه در اب مواد ارگانیکی را از خود تولید میکنند و اگر به برگ دست بزنید حالتی لزج مانند دارد که میگوهای اب شیرین نیز از ان تغذیه می کنند و یکی از مهمترین وعده های غذایی آنان می باشد. در گلخانه، که در ناحیه رودخانه آمازون آکواریوم نیز واقع شده است، یک آناکاندا (یک مار یا افعی در آمریکای جنوبی) و هفت گونه متفاوت ماهی زندگی میکنند.

جالب است بدانید که کارمندان این موزه جانبازان هشت سال دفاع مقدس هستند. جالب است بدانید افراد بسیار مشهوری در این گورستان دفن شدهاند. دیدن این گورستان شاید برای برخی افراد ترسناک باشد. لذا هرگونه اقدام متولی حفاظت از بستر و حریم رودخانه که با اعطای مجوز به اشخاص و بدون توجه به وظایف حاکمیتی و صرف نگاه تصدی گرایانه زمینه تصرف، تغییر کاربری و نهایتا ایجاد حقوق مکتسبه برای افراد در بستر و حریم رودخانه را موجب گردد، خلاف ضوابط قانونی محسوب میشود. در دورهای -حدود 50 سال قبل- نگاه انسان مدرن نسبت به طبیعت این بود که در روند مدرنیته، انسانی که به ابزار مدرن مجهز شده و سعی دارد متمدن شود، باید طبیعت وحشی را هم رام کند.

خوشبختانه در حال حاضر هنوز هم امکان بازدید از موزه ایران باستان، کتابخانه ملی و ساختمان وزارت امور خارجه در نزدیکی این سردر وجود دارد. اما علاوه بر جنبه مذهبیاش، این امامزاده در شمال منطقه ییلاقی کن قرار گرفته. هوا در این منطقه بسیار تازه و کوهستانی است و حتی میتوانید همان جا یک اتاق کرایه کرده و شب را در این هوای کوهستانی سحر کنید. مراتع و زمینهای کشاورزی دهها شهر و روستا از جمله مزارع گندم در منطقه مراوه تپه (یکی از بزرگترین و مهمترین منابع تولید گندم در ایران) را سیراب کرده و پس از گذر از خاک ترکمنستان به دریاچه خزر سرازیر میشود.

پارک ژوراسیک یا همان ژوراسیک پارک یکی از جدیدترین پارکهای تهران است که سریعا تبدیل به یکی از جذابترین جاهای دیدنی تهران ، مخصوصا برای کودکان شده. به این ترتیب ایران می تواند از طریق اروندرود و کارون کالاهای تجارتی را از طریق کشتی و به وسیله حمل ونقل دریایی که ارزان ترین وسیله حمل ونقل کالاست تا شهرستان اهواز و حتی شهرستان شوشتر برساند و در عین حال کالاهای ایرانی را برای صادرات از این شهرستان ها تا بنادر بین المللی خرمشهر، آبادان و بندر امام منتقل کند.آن قسمت از رودخانه کارون که بین بند قیر تا خرمشهر واقع شده و شامل مجموعه آب رودخانه های کارون و دز است به نام کارون بزرگ خوانده می شود و کشتیرانی فقط تقریباً در همین محدوده از کارون امکان پذیر است طول این مسیر حدود 190 کیلومتر است.

دیدگاهتان را بنویسید