انجمن ایرانی ژئومورفولوژی

بشریتی که در حال نابودی کرهی زمین است. سرعت حرکت صفحات جامد زمین مانند رشد ناخن های انسان است. از طرفی دیگر، بحث جاهطلبی انسان در فیلم Don’t Look Up به بهترین شکل ممکن نمایش داده شده است. «زن دود افکن: کنایه از شب تاریک است و زن ساحره را نیز گفته­اند» (برهان). «شش ضرب نتیجة خوب: کنایه از شش چیز است: اول کنایه از گوهر است. خورشید یک ستاره است – یک توپ عظیم از گاز داغ که نور و گرما می بخشد. ستاره(Star) اجرام آسمانی هستند که از خود نور ساطع میکنند.

نور مرئی فقط شیار کوچکی در وسط طیف تابش را اشغال می کند. چیزی که هماکنون در جهان وجود دارد و گفته میشود بیشترین ثروت دنیا فقط در دست عدهی بسیار محدود است. یعنی کمتر کسی از این که پیتر پارکر مرد عنکبوتی است خبردار بود. پس از آن، یعنی سال 2007 و سالهای بعدی هم شاهد اکران فیلم مرد عنکبوتی بودیم. اما از سال 2000 میلادی به بعد شاهد شاهکار هایی نظیر سهگانهی ارباب حلقهها (The Lord of The Rings)، ماتریکس و مرد عنکبوتی بودیم. در این فیلم با بازی جرارد باتلر، مورنا باکارین، اسکات گلن، دیوید دنمان و هوپ دیویس خواهید دید: ستاره دنباله دار عظیمی به زمین نزدیک شده و تکه هایی از آن به زمین برخورد کرده به گونه ای که مناطق بسیاری نابود شده اند.

با این همه، مسائل متعددی که پیرامون نامهای خاص شکل گرفتهاند، تبعاتی بههمراه داشته که قادرست آراء لاک را درباره نامهای کلی (مانند: نام انواع طبیعی) مورد خدشه قرار دهد. به طور کلی این فیلم برای کسانی که علاقهای به فیلمهای تخیلی و یا مفهومی ندارند، نمیتواند زیاد مناسب باشد. اگر طرفدار فیلمهای مرد عنکبوتی بوده باشید، قطعا میدانید که داستان این فیلم مربوط به شخصیت بسیار ساده، دست و پا چلفتی و ضعیفالجثه است که پس از گاز گرفته شدن توسط عنکبوت قدرت ماورایی پیدا میکند. داستان Spider-Man: No Way Home مربوط به ادامه قسمت قبلی فیلم مرد عنکبوتی است.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید قسمت چهارم فیلم سینمایی ماتریکس پس از 18 سال ساخته شده است. حالا این انسان قرار است به روایت فیلم Don’t Look Up بحران دیگری که بسیار جدیتر و خطرناکتر از ویروس کشنده است را پشت سر گذاشته و این مشکل را حل کند. ژانر این فیلم علمی تخیلی بوده و ما را به زمان بسیار زیاد در آینده میبرد که بشر دچار بحران شده است. اما بحث اصلی که تماشای این فیلم را برایمان جذابتر میکند، همان موضوع بحران بشریت است. همین مسئله، زهره را به گرمترین سیاره منظومه شمسی تبدیل کرده است.

«عطارد»، «زهره»، «زمین» و «مریخ» سیارات سنگی منظومه شمسی هستند و چون به خورشید نزدیکترند، آنها را سیارات درونی نیز میگویند. ما نیز معتقدیم که انسان بی­بهره از هر سه قوه نیست و ایمانش نیز می­تواند برآیندی از ترکیب احکام عقل، احساس و اراده باشد؛ اما به هر روی در تعارضات و چالش­های درونی همین قوا، تنها یکی از این سه قوه است که می­تواند و باید حرف آخر را بزند. شاید دلیل این که امتیاز کم فیلم Finch نسبت به Don’t Look Up، فقط بحث انتخاب بازیگرانش بوده است.

بدون شک فیلم Finch فقط میتواند برای کسانی که علاقهی زیادی به سبکهای علمی تخیلی دارند مناسب باشد. پایان قرن نوزدهم، شروعی برای علم ژئومورفولوژی بود تا در یک چهارچوب جدید علمی قرارگیرد. جالب است بدانید که حتی اندرو گارفیلد هم از نقش مرد عنکبوتی کنار گذاشته شده و در نهایت از تام هالند (Tom Holland) برای این نقش مهم، انتخاب شد. با وجود تمام تعاریفهایی که در مورد کیانا ریوز کردیم، حتی حضور او و افزودن تیمهای بیشتر فیلمنامهنویسان هم، ظاهرا نتوانست کمکی به بالاتر رفتن امتیاز ماتریکس جدید داشته باشد.

عطارد با سرعتی حدود ۴۸ کیلومتر بر ثانیه، هر ۸۸ روز یک بار خورشید را دور میزند. سرعت گريز از تيتان به خاطر جرم بزرگ و دماي كم آن (به خاطر دور بودن آن از خورشيد) كوچك است. برای تولد سیارات برخورد و تلاقی فیزیکی ضرورت نداشته ، بلکه نیروی متقابل از فاصله دور هم میتوانسته است بر هر دو ستاره برجستگیهای عظیمی ایجاد کند که به طرف یکدیگر متوجه باشند. وی تصریح کرد: ماه و سیاره زحل از مختصات رصدخانه لارستان ساعت ۰۵:۱۴، یک ساعت و دو دقیقه قبل از خورشید، طلوع میکنند و قبل از اینکه از دید ناظران زمینی محو شوند، به ارتفاع ۹ درجه بالاتر از افق جنوب شرقی میرسند.

تمام سیارات فوق معمولاً به دو گروه بزرگ تقسیم می شوند: گروه زمینی و غول های گازی. به ابردوران فعلی زمینشناسی گفته میشود که دو دوره از آن تاکنون سپری شده است و انسان در دوران سوم یعنی سنوزوئیک زندگی میکند. این فیلم تفاوت زیادی با Don’t Look Up ندارد و هر دو حرفهای زیادی برای گفتن به بشریت دارند. فیلم Don’t Look Up در وهله اول، ما را با بازیگران مطرحی که در آن نقش آفرینی کردهاند غافلگیر کرده است. معنای مصراع دوم نیز مغشوش و آشفته است: در هر چه قیاسی است، خداوند برون از فکر است؟

چیزی که نمونهی بارز آن را به خوبی در عکسالعمل، رفتار و ادبیات رئیس جمهور سابق آمریکا، یعنی دونالد ترامپ به وضوح مشاهده کردیم! متأسفانه این کنسول نتوانست موفقیت خوبی کسب کند. در این فیلم به خوبی نشان داده میشود که بسیاری از مقامات با در دست داشتن قدرت جهان چقدر میتوانند انسانهای تهی و بیخرد باشند! این بدان سبب است که حتی اگر مولکول های هیدروژن و اکسیژن با هم ترکیب شوند هم نیاز به انرژی برای تشکیل آب دارند.

اجزای سازنده محیط میانسیارهای رو هیدروژن خنثی، گاز پلاسما، پرتوهای کیهانی و ذرات گرد و غبار تشکیل میدن. بازی های بلاک چینی پتانسیل بالایی رو برای پیشرفت دارن. چرا که همین تصمیمات اشتباه قرار است دردسرهای زیادی برای کل جهان ایجاد کند. چرا که 18 سال زمان از اتمام آخرین قسمت یا پایان سومین فیلمی که ساخته شده بود میگذشت. حالا در این قسمت همه پیتر پارکر را به عنوان مرد عنکبوتی میشناسند و او دچار دردسرهای عظیمی میشود. شاید چیزی که بیشتر از همه گروه دانشمندان را آزار میدهد، بیخیال بودن مقامات و جدی نگرفتن آنهاست.

دیدگاهتان را بنویسید