آیا می دانید چرا مریخ سرخ است؟

تفاوت بین سیاره و ستاره چیست؟ آیا می دانید علت این که چرا نام آنها را سیارات نامیدند چیست؟ جواب-تمام ستاره ها و سیّاره ها و منظومه ها به همراه گرد و غبار و گازهای موجود میان آن ها ، به دلیل وجود نیروی جاذبه در بین خودشان؛ در مجموعه ی بسیار بزرگ تری به نام کهکشان قرار دارند. آب در آن وجود ندارد و جو دی اکسید کربنی اش بسیار رقیق است. تصویر نمایش داده شده در این جا درست در همان فرم، جهت و زاویه اصلی می باشد. با حرکت زحل در زمان های مختلف حلقه های آن تحت زاویه هایی متفاوت دیده می شوند .

افزون بر این احتمال دارد برخورد جسمی با زاویه تند در زمان پیدایش زهره محورش را در حدود 170 درجه از حالت عمود بر صفحه مقداری متمایل کرده است و جهت چرخش آن برعکس شده است، به طوری که امروز از شرق به غرب میگردد و خورشید در سطح آن از غرب طلوع و بر شرق غروب میکند. در اوایل قرن بیستم میلادی دانشمندان با بررسی مکانیک سیاره ها و با دقت بر حرکات و مدار اورانوس و نپتون متوجه شدند در فاصله ای دور تر از نپتون باید جرم دیگری حضور داشته باشد تا بتواند تاثیرات گرانشی را بر مدار آن دو سیاره توجیه کند.

در قرن اخیر با افزایش شناخت دانشمندان اسلامی نسبت به فضای منظومه شمسی تعبیرات متنوع دیگری نیز در راستای تطبیق اجرام و مدارهای این منظومه با هفت آسمان قرآن صورت پذیرفت (شهرستانی، بیتا: 277؛ بهبودی، ۱۳۸۰: ۲۸۵، میرباقری، ۱۳۸۶: ۱/۴۳، نکونام، ۱۳۸۴: ۹/۸۰). به گزارش خبرنگار حوزه دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اسپوتنیک؛ علاقهمندان به فضا و دانشمندان دوست دارند تصاویر گرفته شده از کهکشان ها را برای اثبات حیات فرازمینی یا وجود هرگونه موجود فضایی جستجو کنند تا ادعاهای خودشان را ثابت کنند. به گزارش گروه دانش خبرگزاری دانا (دانا خبر) و به نقل از مهر، ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل این سیاره را که از آن با عنوان ” HD 189733b” یاد می کنند، کشف کرده اند، رنگ این سیاره چون زمین از فضا آبی لاجوردی است.

بر طبق فرمول فوق، F نیروی جاذبه میان دو شئ، G ثابت گرانش، M جرم زمین (کیلوگرم)، m جرم شما (کیلوگرم) و r فاصله میان مراکز دو جرم ( شعاع سیاره ) می باشد. بعضی دانشمندان دلیل کج بودن سیاره را برخورد یک جرم عظیم شاید هم اندازه یک سیاره سنگی در گذشتههای دور با اورانوس میدانند. 8- این تصویر از زمین و ماه در یک فریم گرفته شده و اولین تصویر در نوع خود می باشد که تا کنون توسط یک فضاپیما تهیه شده است. بشر ماموریت های زیادی – هم ماموریت های روباتیک و هم ماموریت های انسانی – به منظور کشف اجرام آسمانی اطرافمان به آنسوی سیاره زمین داشته است.

به نظر میرسد جاذبه در آن به جای اینکه باعث شود اجرام از یکدیگر فاصله بگیرند، آنها را در کنار یکدیگر نگه داشته و گوی سنگینی از هزاران ستاره کم فروغتر را که بیشتر عمر کردهاند و خوشهای کروی را تشکیل میدهند، ایجاد کرده است. بیش از هزار زمین را می توان درون مشتری جای داد و جرم این سیاره بیشتر از مجموع جرم تمام سیاره های دیگر است .

زحل از بسیاری جهات نمونه ی کوچک مشتری است ، کره ای گازی با قطر 120000 کیلومتر در استوا . مگنتوسفر سیاره زحل چگونه است؟ مگنتوسفر سیاره عطارد چگونه است؟ البته سیاره کوتوله پلوتون نیز سطحی سنگی دارد اما منجمد است و البته هیچگاه جزو سیارات سنگی دستهبندی نشده است. بزرگترین تفاوت آنها نوارهای ابری بسیار کم نور و نیز حلقه های حیرت انگیز زحل است. مریخ به رنگ سرخ و مشتری و زحل مایل به زردند . میدان مغناطیسی مشتری بسیار قوی تر از میدان مغناطیسی زمین میباشد زیرا مشتری بسیار بزرگ تر و با سرعت بیشتری به دور خود میگردد.

میدان مغناطیسی مشتری باعث ایجاد برخی از دیدنیترین شفقهای منظومه شمسی در قطبهای سیاره میشود. مشتری چهارمین جسم درخشان در آسمان پس از خورشید، ماه و زهره است. در فاصله ی بین مدارهای مریخ و مشتری هزاران قطعه سنگ به دور خورشید می گردند . مشتری برخلاف سیاره های سنگی کره ی بسیار بزرگی است از گاز ، عمدتا هیدروژن ، و در زیر ابرهایش سطح جامدی وجود ندارد . چگالی مشتری کمی بيشتر از چگالی آب است (33/1) و اين موضوع نشاندهنده آن است که از نظرساختاری از عناصر سبکی همچون هيدروژن و هليوم به حالت گاز يا مايع تشکيل شده است.

سیاره ما در فاصله 150 میلیون کیلومتری خورشید قرار دارد و این به ما اجازه می دهد تا در سطح آن دمایی مناسب برای وجود آب به صورت مایع و در نتیجه برای ظهور حیات ایجاد کنیم. حیاتی که ما می شناسیم نیاز به آب دارد و سه چهارم از سطح زمین را اقیانوس پوشانده اند . مشتری، زحل، اورانوس و نپتون چهار غول گازی منظومه خورشیدی ما هستند. اورانوس و نپتون سیاره های گازی مشابهی هستند و اندازه ی هرکدام در حدود چهار برابر زمین است . در دو موقع از سال یعنی اوّل بهار و اوّل پاییز، درازی روز و شب برابر می شود؛ یعنی مسیری که منطقهٔ روشن زمین می پیماید با مسیر منطقهٔ تاریک برابر است.

وزن آن 20 برابر کمتر از زمین است! شاید تا قبل از این فیلم کمتر کسی حتی در خیالات خود نیز به این نکته می اندیشید که ممکن است چنین فیلمی ساخته شود، اما شاهکار هنری جیمز کمرون انتظار تمام اهالی سینما را نه یک پله که چندین پله نسبت به جلوه های ویژه و افکتهای هنری افزایش داد و به راستی معجزه هنر هفتم را تمام قد به تصویر کشید. سیسیاچ پاوندر، و مت جرالد نیز دیگر بازیگرانی هستند که حضورشان در مجموعه را تکرار خواهند کرد. بازیگرانی نظیر بندیکت وانگ (Benedict Wong)، بری لارسون (Brie Larson) و مارک رافلو (Mark Ruffalo) به طرفداران مجموعه فیلمهای انتقامجویان، نوید حضور شانگ چی در فیلمهای بعدی را میدهند.

زحل در فاصله ی 1427 میلیون کیلومتری هر 29 سال یکبار به دور خورشید می گردد . به دلیل اینکه زمین چندین برابر روشن تر از ماه می باشد، در این تصویر با کمک تجهیزات کامپیوتری ماه به طور مصنوعی نسبت به زمین سه برابر روشنتر شده تا هر دو جسم به طور واضح دیده شوند. جرم 4 هسته هيدروژن برابر با 030/ 4 واحد جرم اتمي است. در هر مورد از این صحنههایی که در فیلم میبینیم، حس جالبی وجود دارد و اغلب اوقات هم قرار است که کشتار وحشیانه آنها را بدون هیچ گونه هدفی شاهد باشید. روز خورشیدی در زهره برابر 118 روز زمین است، یعنی هر سال آن دو شبانهروز طول میکشد.

مقام اول در اختیار یک سیاره است که هر چهار ساعت و 16 دقیقه یک بار به دور ستاره خود میچرخد. بگذارید یک مثال برایتان بزنم. برای مثال بابلیان قدیم حرکات این نور قرمزسرگردان آسمان شب را دنبال کردند و نام nargel یا نام خدای جنگ را برآن گذاشتند.در همان زمان رومی ها بخاطر گرامیداشت خدای جنگشان اسم کنونی آنرا انتخاب کردند. این تلسکوپ فضایی جدید تیزبینتر برای کاوش و شناخته هرچه بیشتر کهکشان ها و شکار نور نخستین ستارگانی که میلیون ها سال پیش شکل گرفته اند، راهی فضا می شود. تحقیقات بی باکانه در بعضی موارد تصاویر گیج کننده و در بیشتر موارد تصاویر بسیار جذاب و تفکر برانگیزی را برایمان فراهم آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید